Uncategorized

Nagła utrata słuchu w COVID-19 jako powiązany objaw

Wcześniej rzadko zdarzało się, aby nagła utrata słuchu była objawem u osób z zakażeniem COVID-19. Jednak niedawno lekarze zgłosili taki przypadek w Wielkiej Brytanii i ostrzegają przed tym. Pisałeś o tym w magazynie BMJ Case Reports. Wiedza o takim możliwym efekcie ubocznym jest ważna, ponieważ natychmiastowe leczenie sterydami może odwrócić ten wyniszczający stan, podkreślają.

Nagła utrata słuchu może być związana z koronawirusem?

mężczyzna zakłada maskę ochronną na twarz podczas pandemii

Nagła utrata słuchu jest często obserwowana przez specjalistów od uszu, nosa i gardła. Każdego roku zgłaszanych jest około 5 do 160 przypadków na 100 000 osób. Nie jest jeszcze do końca jasne, jakie są przyczyny. Taki stan może najczęściej następować po infekcji wirusowej, takiej jak grypa, opryszczka lub wirus cytomegalii. Pomimo licznych opublikowanych badań dotyczących nagłych problemów ze słuchem związanych z Sars-CoV-2, zgłoszono tylko kilka innych przypadków związanych z COVID-19. Lekarze opisują taki przypadek 45-letniego mężczyzny z astmą. Nagrali go na oddziale ucha, nosa i gardła w brytyjskim szpitalu po tym, jak nie słyszał już jednym uchem. Stało się to, gdy był hospitalizowany z powodu infekcji COVID-19.

tabletki sterydowe stosowane w leczeniu nagłej utraty słuchu

Pacjent był hospitalizowany z powodu objawów COVID-19, które trwały 10 dni. Następnie został przeniesiony na oddział intensywnej terapii, ponieważ miał trudności z oddychaniem. Lekarze następnie wentylowali mężczyznę przez 30 dni. Tak więc rozwinęły się inne komplikacje i był leczony remdesivirem, dożylnymi sterydami i transfuzją krwi, dzięki czemu poczuł się lepiej. Tydzień po usunięciu rurki przewodzącej powietrze i opuszczeniu oddziału intensywnej terapii zauważył dzwonienie w uszach (szum uszny) w lewym uchu. Nagła utrata słuchu nastąpiła w tym samym uchu. Mężczyzna nigdy wcześniej nie stracił słuchu ani nie miał problemów z uchem. Poza astmą był tak samo sprawny i zdrowy jak inni ludzie.

Objawy COVID-19 do zbadania

ilustracja wyciszonego dźwięku i koronawirusa

Badanie kanałów słuchowych wykazało, że mężczyzna nie miał zatorów ani stanów zapalnych. Jednak badanie słuchu wykazało, że znacznie stracił słuch w lewym uchu. Pacjent był leczony tabletkami i zastrzykami, po których częściowo odzyskał słuch. Testy na inne możliwe przyczyny, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, grypę i HIV, dały wynik negatywny. Doprowadziło to jego lekarzy do wniosku, że jego nagła utrata słuchu była związana z infekcją COVID-19. Pomimo obszernej literatury na temat COVID-19 i różnych objawów związanych z wirusem, brak dyskusji na temat związku między COVID-19 a słuchem. Nagła utrata słuchu i szumy uszne to objawy, które zaobserwowano, ale nie zaznaczono u pacjentów z COVID-19 i wirusem grypy. Jeden taki przypadek utraty słuchu, który był związany tylko z COVID-19, został zgłoszony w kwietniu 2020 r..

nagła utrata słuchu jako objaw choroby zakaźnej 19

Uważa się, że SARS-CoV-2, wirus odpowiedzialny za COVID-19, jest związany z określonym typem komórki w płucach. Wirus został również niedawno znaleziony w podobnych komórkach wyściełających ucho środkowe. Przynajmniej tak tłumaczą to autorzy raportu. Ponadto SARS-CoV-2 powoduje również reakcję zapalną i wzrost ilości substancji chemicznych, które są powiązane z utratą słuchu. Jest to pierwszy zgłoszony przypadek niedosłuchu typu zmysłowo-nerwowego po zakażeniu COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę powszechną obecność wirusa w populacji i znaczną zachorowalność na utratę słuchu, ważne są dalsze badania. Dodają, że jest to szczególnie prawdziwe, biorąc pod uwagę potrzebę szybkiego rozpoznania i leczenia ubytku słuchu oraz obecne trudności w dostępie do usług medycznych. Lekarze powinni zatem zapytać swoich pacjentów na oddziale intensywnej terapii o taki objaw i skierować ich na pilne leczenie.