Uncategorized

Wysokie dawki witaminy D mogą spowolnić kruchość w starszym wieku

Lekarze obecnie zalecają wysokie dawki witaminy D jako środek zapobiegawczy przeciwko słabości związanej z wiekiem. Taki stan charakteryzuje się trzema lub więcej z następujących pięciu cech: nieoczekiwana utrata masy ciała, słaba siła chwytu, zgłaszane zmęczenie, mała aktywność fizyczna i wolna prędkość chodzenia. Kruchość ma tendencję do zwiększania się wraz z wiekiem i dotyka około połowy osób powyżej 85 roku życia. Ponadto wiąże się to z niepełnosprawnością, utratą niezależności i zwiększonymi wskaźnikami śmiertelności.

Jak wysokie dawki witaminy D mogą pomóc w starzeniu się?

Starszy starszy lekarz posiada prześwietlenie kości

Nowe badania sugerują, że osoby z niskim poziomem witaminy D we krwi są bardziej narażone na osłabienie. Jest to szczególnie palący problem, ponieważ nawet miliard ludzi na całym świecie może nie mieć wystarczającej ilości tego składnika odżywczego. Odpowiednie poziomy witaminy D są powiązane z szeregiem korzyści zdrowotnych. Należą do nich zdrowsze kości i zęby, a także większa odporność na infekcje dróg oddechowych. Organizm może syntetyzować własną witaminę D, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni UV w świetle słonecznym. Jednak w miesiącach zimowych na wyższych szerokościach geograficznych i dla osób spędzających czas w pomieszczeniach głównym źródłem witaminy D jest dieta lub suplementy. Ponadto istnieje pewna niepewność co do ilości witaminy D, jaką osoba powinna spożywać..

wysoka dawka witaminy d opóźnia osłabienie u osób starszych

Eksperci żywienia zalecają dzienne spożycie 600 jednostek międzynarodowych (IU) dla dorosłych w wieku od 19 do 70 lat. Dawka 800 jednostek dziennie jest bardziej odpowiednia dla osób w wieku 70 lat i starszych. Zalecenia te w dużej mierze opierają się na optymalizacji zdrowia kości. Dlatego eksperci uważają, że znacznie wyższe wartości są niezbędne do utrzymania siły mięśni i zapobiegania ich kruchości. Wcześniejsze badania na myszach w średnim wieku sugerują, że długotrwałe niewystarczające spożycie witaminy D w średnim wieku może prowadzić do upośledzenia zdolności do ćwiczeń beztlenowych, zmniejszenia masy mięśniowej i zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej lub tkanki tłuszczowej. Ostatnie badania wykazały, że niewystarczające spożycie witamin w starszym wieku może przyspieszyć rozwój słabości.

Wyniki badań

lekarz i pielęgniarka wyjaśniają wpływ Covid 19 na kości starszemu pacjentowi

Nowe badanie sugeruje, że maksymalna dzienna dawka 4000 IU, która jest tak bezpieczną górną granicą, byłaby wymagana, aby spowolnić postęp słabości w starszym wieku. Dawka 1 IU odpowiada 0,025 mikrogramom (µg) witaminy D w suplemencie diety, więc 4000 IU odpowiada 100 µg. Jednak pojedyncze, krótkie i bardzo małe badanie na samcach myszy jest dostępne tylko w ograniczonym zakresie. To nie może całkowicie odpowiedzieć na pytanie o optymalną dawkę witaminy D dla starszych ludzi. Złożoność wyników podkreśla również brak wpływu na pomiary takie jak masa mięśniowa czy wydajność bieżni. Takie badanie kliniczne musiałoby zająć co najmniej 5 lat, aby potwierdzić wyniki u ludzi. Tak twierdzą autorzy badania. Dodają, że ciągłe testowanie wysokiego lub niskiego poziomu witaminy D przez tak długi czas może nie być bezpieczne.

olej rybi jako suplement diety o wysokiej zawartości witaminy d

Korzystając z modelu zwierzęcego, naukowcy mogą zbadać potencjalnie ryzykowne poziomy witaminy D i biologiczne skutki starzenia. Nawet w przypadku genetycznie identycznych myszy, które mają ten sam styl życia w porównaniu ze złożonością ludzkiej różnorodności, pozwala na silniejsze skupienie się na konkretnych skutkach powodowanych przez różne wartości krwi. Mimo to uważa się, że badania na ludziach są ważne dla zapewnienia bezpiecznych wytycznych żywieniowych dla ludzi. Naukowcy planują to badanie, do przeprowadzenia podobnych analiz w przyszłości.