Uncategorized

E Coli Nissle – Probiotyczne szczepy dla lepszego mikrobiomu jelitowego

Według nowych badań, E Coli Nissle, szczep Escherichia coli, okazał się nieszkodliwy dla tkanek jelitowych. Ponadto te szczepy probiotyczne mogą chronić jelita przed enterokrwotoczną E. coli (EHEC). Ten ostatni jest patogenem wytwarzającym toksynę Shiga. E. coli ma złą opinię, ponieważ niektóre patogenne szczepy mogą powodować poważne, a nawet zagrażające życiu objawy. Komensalny szczep E Coli Nissle był używany jako probiotyk od ponad wieku, a ostatnio był stosowany w leczeniu zaburzeń jelitowych, w tym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Dobre bakterie jelitowe szczepu E Coli Nissle

młody technik laboratoryjny mikrobiologia szczep e coli nissle przydatne badania

Naukowcy z Uniwersytetu w Cincinnati chcieli zrozumieć, czy ten szczep bakterii może również chronić tkankę jelitową przed EHEC i innymi patogenami. Zbadali ochronne działanie probiotyku przy użyciu organoidów ludzkich jelit, które są eksperymentalnymi modelami prawdziwej tkanki pochodzącej z komórek macierzystych. Naukowcy najpierw wstrzyknęli organoidom E Coli Nissle i odkryli, że bakteria jest nieszkodliwa. Nie uszkodził bariery nabłonkowej utworzonej przez ochronną warstwę zewnętrzną organoidu. Następnie w oddzielnych eksperymentach wstrzyknęli organoidy z enterokrwotocznej E. coli. Ten patogen wytwarza toksynę Shiga, która każdego roku powoduje miliony chorych, a nawet zabija tysiące ludzi, głównie dzieci. EHEC następnie szybko przełamał barierę nabłonkową w organoidach.

bakterie jelitowe mikrobiom badawczy e coli nissle szczep 1917

Następnie naukowcy wstępnie potraktowali tkankę jelitową E Coli Nissle i 12 godzin później wstrzyknęli EHEC. Tutaj szczep E. coli Nissle okazał się ochronny w 1917 roku. Chociaż EHEC zwiększył się w tkance, nie zniszczył bariery nabłonkowej. W tym samym czasie populacja Nissle’a w tkance gwałtownie spadła. Naukowcy zaobserwowali te same efekty, gdy wstrzyknęli wstępnie potraktowaną tkankę jelitową uropatogenną E. coli. Jest to szczep odpowiedzialny za większość infekcji dróg moczowych. Zasadniczo Nissle został zabity przez bakterie chorobotwórcze, ale dzięki temu jelito lepiej znosiło uszkodzenia.

Obiecujące wyniki badań

Naukowiec w laboratorium opisuje próbki bakterii jelitowych

Wyniki sugerują, że szczep E Coli Nissle może oferować korzyści, ponieważ nie hamuje bezpośrednio patogennych szczepów. Zamiast tego bakteria wykorzystuje mechanizmy obronne w samej komórce, dzięki czemu naturalny probiotyk może pomóc w zapobieganiu poważnym infekcjom EHEC. Jednak wyniki sugerują również, że Nissle może być podatny na fagi z toksyny Shiga. Ograniczyłoby to przydatność probiotyku jako środka terapeutycznego. Naukowcy ostrzegają również, że potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć złożone interakcje gatunków bakterii w środowisku rzeczywistym.

szczegółowy opis działania toksyny shiga w jelicie

Badania koncentrują się na bakteriach wytwarzających toksynę Shiga, takich jak EHEC. Gdy dzieci otrzymają EHEC, lekarze mogą jedynie podawać im płyny i wspierać je. Z tego powodu naukowcy są tego Potencjał badania entuzjastyczny. Może to służyć jako model do lepszego zrozumienia mikrobiomu jelitowego i stanowi ważny przełom. Wiele takich patogenów jest specyficznych, a organoidy są bardzo przydatne do badania wczesnych zdarzeń. Organoidy oferują również co najmniej jedną inną dużą przewagę nad myszami. Myszy laboratoryjne nie nadają się do takich badań.