Uncategorized

Sprawność fizyczna w wieku powyżej 60 lat: zwiększenie aktywności fizycznej wraz z wiekiem może obniżyć ryzyko chorób serca

W nowym badaniu naukowcy odkryli, że bycie sprawnym fizycznie od 60 roku życia może zmniejszyć ryzyko chorób serca o 11 procent. W przeciwieństwie do tego, zaprzestanie regularnych ćwiczeń i ćwiczeń zwiększa prawdopodobieństwo chorób serca o 27 procent. Badania pokazują, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć, aby pozostać w dobrej formie.

Zdrowe serce ze sprawnością od 60

sprawność fizyczna powyżej 60 lat lepsze zdrowie serca nowe badanie

Tak więc, zgodnie z nowymi badaniami, starzenie się nie daje wskazówek do ćwiczeń. Zamiast tego naukowcy odkryli, że dobrze wytrenowane ciało zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru, nawet w złotych latach. Badanie wykazało, że poziom aktywności wymagany do osiągnięcia tej korzyści wynosił około 1 godziny biegania tygodniowo.

"Jest to zgodne z badaniami dotyczącymi innych metod leczenia, które wyraźnie pokazują, że nigdy nie jest za późno na poprawę sytuacji", zgodził się dr. Michael Miyamoto, kardiolog w Mission Hospital w Południowej Kalifornii. "Jest to również zgodne z innymi badaniami dotyczącymi ćwiczeń, które sugerują, że ci, którzy ćwiczą później, również odniosą z tego korzyści kliniczne."

Starszy mężczyzna robi brzuszki boczne i trening fitness dla seniorów

Naukowcy przebadali ponad milion mężczyzn i kobiet w wieku 60 lat i starszych. Wszyscy przeszli dwie kolejne kontrole stanu zdrowia, najpierw w latach 2009-2010, a następnie w latach 2011-2012. Każdemu zadano pytania dotyczące stylu życia i aktywności fizycznej. Naukowcy obliczyli liczbę umiarkowanych i energicznych ćwiczeń w tygodniu oraz zmiany między kontrolami zdrowia.

Ćwiczenia na siłowni i starzenie się z niskim ryzykiem chorób serca

Ponad 20 procent nieaktywnych seniorów przy pierwszym badaniu zwiększyło swoją aktywność fizyczną po raz drugi. Osoby te miały o 11% mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

"Nie byliśmy zaskoczeni naszymi wynikami, ponieważ spodziewaliśmy się korzyści sercowo-naczyniowych płynących z ćwiczeń u osób starszych." Powiedział to starszy autor badań Kyuwoong Kim, absolwent Wydziału Nauk Biomedycznych Seoul National University Graduate School.

Kwintesencja badań

Starszy mężczyzna spacerujący po parku ze słuchawkami i matą

Osoby w wieku 60 lat i starsze, które uprawiały więcej sportu, zmniejszyły ryzyko chorób układu krążenia o 11%. Z kolei według nowych badań ryzyko dla osób prowadzących siedzący tryb życia wzrasta o 27 procent. Osoby starsze z niepełnosprawnością lub chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie lub cukrzyca, również odnoszą korzyści z ćwiczeń. Eksperci twierdzą, że przed rozpoczęciem ćwiczeń warto porozmawiać z lekarzem, aby znaleźć najlepszą trasę dla swojego wieku i sprawności fizycznej.

Dowiedz się więcej o badaniu tutaj.