Kochać rodzinę

Wskazówki dotyczące nauki korzystania z nocnika dla małych dzieci, aby skutecznie się wysuszyć

Wskazówki dotyczące nauki korzystania z nocnika i przydatne akcesoria ułatwiające udany nowy etap rozwoju

Czy nadszedł czas, aby zrobić nowy krok w rozwoju dziecka i chcesz nauczyć je korzystać z nocnika? Już sama myśl o tym martwi wielu rodziców. Kiedy to w ogóle nadejdzie? Jak dokładnie mam przyzwyczaić dziecko do nocnika? A skąd mam wiedzieć, że naprawdę muszę iść do łazienki? To tylko niektóre z wielu pytań, które buzują w głowach matek i ojców. Ale nie martw się. Ponieważ tak jak jedzenie, bieganie, mówienie i siedzenie, Twoje maleństwo wkrótce nauczy się czuć, kiedy musi. Dziś chcielibyśmy wyjaśnić, jak najlepiej postępować z tzw. nauką nocnikowania oraz jakie są popularne i praktyczne pomoce i akcesoria. Mam nadzieję, że to trudne ćwiczenie zakończy się szybkim sukcesem.

Od kiedy do nauki nocnika?

Przyzwyczaj dziecko do nocnika powoli i cierpliwie

To, co dla Ciebie zupełnie naturalne i proste, jest dla malucha naprawdę dużym wyzwaniem. Musi być nie tylko wystarczająco rozwinięta duchowo, ale także fizycznie zdolna do tego. Z tego powodu każde dziecko jest gotowe na ten krok w innym momencie. Nie ma też absolutnie nic wspólnego z jego inteligencją. Podobnie jak niektóre dzieci są wcześniej gotowe na jedzenie uzupełniające lub wcześniej uczą się siadać, raczkować i chodzić, tak innowacje te rozwijają się wolniej u innych. To zupełnie normalne. Niemniej jednak chciałoby się go kiedyś wypróbować. Ale kiedy zaczniesz uczyć się nocnika? Co należy zrobić, jeśli chcesz przyzwyczaić dziecko do nocnika? Większość rodziców rozpoczyna pierwsze próby około drugich urodzin. Jednak niektóre dzieci są na to gotowe dopiero w wieku czterech lat. Oznaki, że Twoje dziecko jest gotowe do nauki korzystania z nocnika to:

 • Dziecko jest zasadniczo zainteresowane samodzielnym robieniem różnych rzeczy.
 • Cieszy się z pochwał i tak to odbiera.
 • Toaleta staje się ciekawym przedmiotem i jest postrzegana przez dziecko dalej. Towarzyszy Tobie lub rodzeństwu do toalety. Twoje dziecko może również próbować Cię naśladować.
 • Prowadzenie biznesu staje się dla dziecka zabawą. Siedzi sam lub przytulanka na nocniku.
 • Pełna pielucha jest zauważana przez dziecko i zwraca na nią uwagę, ponieważ jest odbierana jako denerwująca.
 • Pomimo pieluchy dziecko wycofuje się, gdy robi swoje.

Rodzaje nocnika i innych akcesoriów

Przyzwyczajenie dziecka do nocnika lub toalety wymaga cierpliwości

Istnieją różne rodzaje nocników i alternatywy dla klasycznego nocnika, które można wykorzystać do nauki korzystania z nocnika. Jak miałoby być inaczej w XXI wieku, kiedy na rynek nieustannie pojawiają się innowacje i wszelakie rzeczy? Istnieje pewien wybór produktów do domu i w podróży. Poniżej zestawiliśmy dla Ciebie kilka wariantów:

Klasyczny nocnik

Poradnik dotyczący nauki korzystania z nocnika z maluchem — o czym należy pamiętać

To jest nocnik, który wszyscy znają. Jest zwykle wykonany z tworzywa sztucznego, ma szerokie krawędzie zapewniające komfort siedzenia, oparcie, a także jest nieco wyższy z przodu, aby nie przegapić go nawet chłopcy. Ten garnek jest po prostu umieszczany na podłodze i może znajdować się w łazience lub w innym pokoju, w którym dziecko często się bawi. Ta ostatnia jest bardziej praktyczna, zwłaszcza na początku fazy uczenia się. Jeśli jednak znajduje się w łazience, dziecko uczy się jednocześnie kojarzenia tego pokoju ze swoim biznesem, co później ułatwia przejście do toalety. Dostępne są również modele z tapicerowanym siedziskiem.

Nocnik z muzyką i hałasami

Odpowiednie ubranie jest bardzo ważne, aby się wysuszyć

Trochę więcej zabawy dla najmłodszych to nocnik, który również odtwarza muzykę. Jest to aktywowane przez wilgoć, a także stymuluje dziecko do pracy w nocniku. Ale są nie tylko modele z muzyką. W zależności od modelu mogą być również odtwarzane inne dźwięki, a nawet imitować spłukiwanie toalety. Taki nocnik do nauki nocnika oferuje na przykład Fisher Price.

Przystawka do toalety

Plastikowa nasadka do toalety do nauki korzystania z nocnika w łazience

Zamiast garnka można również bezpośrednio włożyć nasadkę do toalety w celu nauki korzystania z nocnika. Jest to siedzisko, które również jest wykonane z tworzywa sztucznego i może być dowolnie tapicerowane, podobnie jak nocnik. Deska jest po prostu umieszczana na desce sedesowej i, podobnie jak garnek, można ją szybko i łatwo wyczyścić po użyciu. Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni rozmiar przed zakupem. Chociaż toalety mają zwykle standardowe rozmiary, które producenci rozważają również w przypadku takich fotelików dziecięcych, mogą występować różnice.

Musisz zdecydować, czy użyć nocnika, czy deski sedesowej. Oba mają swoje zalety i wady. Podczas gdy będziesz musiał później przyzwyczaić dziecko do toalety z dzbankiem, to z kolei zapewnia dziecku pewien stopień bezpieczeństwa. Niektóre dzieci boją się wysokiej toalety i czują się bezpieczniej na podłodze. Dzięki siedzisku możesz po prostu zmyć biznes jak zwykle, znowu musisz najpierw opróżnić garnek. Po prostu wypróbuj, co najlepiej sprawdza się podczas nauki korzystania z nocnika.

Trener toaletowy

Trenażer toaletowy z drabinką, siedziskiem i uchwytami do samodzielnego korzystania z toalety

Trenażer toaletowy to w zasadzie siedzenie opisane powyżej, które jest po prostu umieszczane na okularach osoby dorosłej. Praktyczną cechą tego typu jest jednak to, że jest też drabina ze stopniem, a także uchwyty do trzymania. W ten sposób dziecko może samodzielnie wejść do toalety wysokiej. Dla dwulatków trener toaletowy może być odpowiedni do nauki korzystania z nocnika, ale to jest najlepsze dla Ciebie. W przeciwnym razie świetnie nadaje się również do późniejszego użycia. Bo dopóki dziecko nie będzie na tyle duże, by korzystać z toalety w takim stanie, minie trochę czasu.

Nocnik dla dzieci w podróży

Nocnik podróżny do podróży, który można przekształcić w nasadkę toaletową

Tak zwany nocnik podróżny to świetna rzecz w podróży, a zwłaszcza gdy Twoje dziecko tak przyzwyczaiło się do nocnika, że ​​naprawdę go ceni i nie chce robić interesów nigdzie indziej. Jest to stelaż, którego boki można złożyć, tworząc podpory dla klasycznego nocnika. Jeśli boki nie są złożone, nocnik podróżny może być doskonale wykorzystany jako deska sedesowa, ponieważ nie ma dna. Zamiast tego stosowane są worki jednorazowego użytku, dzięki którym sklep można od razu zutylizować. Nocnik podróżny nadaje się zatem nie tylko do podróży, ale także do nauki korzystania z nocnika w domu, jeśli i tak chcesz wprowadzić siedzisko.

Jak postępujesz??

Nauka korzystania z nocnika powinna być ciekawa i zabawna, a nie wymuszona

Po zdobyciu niezbędnego „sprzętu” i zauważeniu oznak, że Twoje dziecko jest gotowe, możesz rozpocząć długo oczekiwany trening nocnika. Łatwiej powiedzieć niż zrobić! Na czym polega trening nocnikowy, na co należy uważać, a czego unikać? Oto kilka wskazówek, jak przyzwyczaić dziecko do nocnika:

 • Pożegnanie z pieluchami – Jak tylko zaczniesz naukę korzystania z nocnika lub alternatywnie po kilku udanych dniach, powinieneś przestać używać pieluch. Dotyczy to również w podróży. Ciągłe przełączanie się między majtkami a pieluchami tylko wydłuży proces uczenia się, ponieważ dziecko raczej nie dostrzeże żadnej różnicy. Dlaczego wolno go czasem wkurzyć, a innym razem nie? Po prostu zawsze zabieraj ze sobą ubranie na zmianę. Nieprzyjemna wilgoć w spodniach również zmotywuje Twoje dziecko, aby następnym razem powiadomić je przed sklepem. Zamiast tego stworzona jest pielucha, która zapewnia suchość. Nie oznacza to jednak, że należy pozwolić dziecku długo biegać w mokrych ubraniach!

Suszenie działa inaczej i szybko dla każdego dziecka

 • Kiedy dziecko musi iść do nocnika?? – Dziecko zwykle musi to robić o określonych porach (na przykład po wstaniu lub przed pójściem spać). Dotyczy to szczególnie dużych firm. Staraj się obserwować swoje dziecko, aby zobaczyć, czy tak jest, a następnie regularnie oferuj mu nocnik, aby szybko odnieść sukces podczas nauki korzystania z nocnika.
 • Zwróć uwagę na znaki – W większości przypadków można to stwierdzić patrząc na dzieci, kiedy muszą. Znaki mogą być różne dla każdego dziecka. Trochę grymasu lub rumieńca i zaczynają się ściskać. Inni hałasują lub dotykają pośladków. Uważaj na mimikę i gesty takie jak te, ponieważ pomogą Ci położyć dziecko na nocniku we właściwym czasie.
 • Dopasowana odzież – Właściwa odzież jest ważniejsza niż myślisz. Twoje dziecko również powinno być w stanie ściągnąć go bez żadnych problemów. Odpowiednio, body nie są już zalecane, podobnie jak spodnie z guzikami. Z drugiej strony spodnie lub spódnice do joggingu, legginsy i majtki są właśnie tym. Jeśli jest wystarczająco ciepło, dziecko może po prostu być nagie.

Kiedy zaczyna się nauka korzystania z nocnika?

 • Mama i tata jako wzory do naśladowania – Zajmowanie się własnym biznesem jest rzeczą całkowicie naturalną i wy jako rodzice powinniście udawać, że tak jest. Z tego powodu, jeśli sam musisz iść do łazienki, nie chowaj się. Dzieci w tym wieku uczą się, kopiując wszystko. Tak więc obserwowanie, jak robisz swoje interesy, może być bardzo pomocne w przyzwyczajeniu dziecka do nocnika. Nie krzywij się też. Twoje dziecko nie powinno wierzyć, że robi coś złego lub brzydkiego.
 • Inicjuj innych – Jeśli Twoje dziecko spędza dużo czasu z innymi osobami, np. z dziadkami, należy je również poinformować o sposobie korzystania z nocnika i stosowanych przez Ciebie metodach. Ważne jest przestrzeganie określonej rutyny, aby dziecko szybciej się uczyło. I oczywiście dziadek i babcia oraz wszelkie opiekunki muszą również przestrzegać tej rutyny.
 • Pochwała! – Twoje dziecko dokładnie rozumie, kiedy jesteś dumny i szczęśliwy, a kiedy jesteś niezadowolony i rozczarowany. Te ostatnie uczucia nie są dobrym pomysłem, jeśli chodzi o naukę korzystania z nocnika. Sam fakt, że usiedli na nocniku lub kazali Ci pochwalić. A kiedy robi swoje, tym bardziej. Nie skarć się, jeśli to nie wyjdzie lub coś pójdzie nie tak, a już na pewno nie karz siebie. Jest to całkowicie normalne i stanowi część fazy uczenia się. Twoje dziecko powinno się tym bawić i nie bać się trochę, bo to tylko przeciągałoby sprawę, a nawet pogorszyło sytuację. Nie stosuj żadnego przymusu! Jeśli Twoje dziecko nie jest gotowe, przenieś naukę korzystania z nocnika na inny dzień za kilka tygodni.
 • Nazwij firmę – Wyjaśnij, o co chodzi w nocniku i najlepiej używaj dźwięków lub słów, które dziecko może ewentualnie powtórzyć, aby móc ci powiedzieć (np. „A-A” i „Siusiu”).

Plan treningu nocnikowego

Przed nauką korzystania z nocnika dziecko musi przyzwyczaić się do nocnika

Przyzwyczaj swoje dziecko do nocnika

Nie spiesz się od razu, daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do tego nowego i dziwnego przedmiotu. Można go dokładnie zbadać. Następnie od czasu do czasu stawiaj go na garnku. Można to również zrobić w ubraniu. Kiedy już zaprzyjaźni się z nocnikiem, zakłada się go dwa razy dziennie bez ubrania, ale nigdy na dłużej niż 5 minut, chyba że naprawdę robi swoje. Jeśli na którymkolwiek etapie zauważysz, że Twoje dziecko nie cieszy się nauką korzystania z nocnika, zatrzymaj się i spróbuj ponownie innego dnia.

Przy okazji: Najlepszym sposobem nauczenia chłopców, jak się wysuszyć, jest siadanie. Dotyczy to więc również małych firm. Jest to nie tylko lepsze ze względów higienicznych i zdrowotnych, ale też nie powoduje zamieszania, bo chłopiec powinien czasem stać i siedzieć. Na początku maluchy nie potrafią odróżnić dużego i małego biznesu. Może się więc zdarzyć, że Twój syn nagle wykona swoją wielką pracę stojąc.

Do wyboru jest kilka rodzajów nocników i przystawek

Zacznij prowadzić biznes

Kilka dni później możesz również przenieść wypróżnienia z pieluchy do nocnika, wyjaśniając w ten sposób dziecku, że należą do doniczki. To dobry pomysł, ponieważ maluchy w tym wieku kojarzą pewne przedmioty z określonymi miejscami. Możesz powtórzyć ten krok kilka razy w ciągu najbliższych kilku dni. W tym samym czasie możesz rozpocząć lub kontynuować naukę korzystania z nocnika, oferując dziecku co godzinę siadanie na nocniku. Jeśli jesteś pewien, że musi, połóż go na puli i poczekaj na zakończenie rozdania (ale nie dłużej niż 5 minut). W ten sposób nauczysz go odczytywać sygnały swojego ciała.

Myj ręce po każdej sesji na nocniku lub toalecie

Zdjąć spodnie, założyć spodnie i umyć ręce

Higiena jest ważna i im wcześniej Twoje dziecko się jej nauczy, tym lepiej. Z tego powodu nie tylko pokazujesz mu, jak ściągać spodnie i ponownie je zakładać. Zaraz po tym powinni również umyć ręce. Dotyczy to również sytuacji, gdy nie trafił do nocnika. Ważna jest tu również rutyna.

Wskazówka: Możesz zanotować suche dni i noce w kalendarzu. To też Cię zmotywuje.

Dodatkowe zasoby

Spodnie treningowe i pieluchy treningowe są wodoodporne i idealne do wysychania

Pieluchy treningowe do nauki nocnika

Pieluszki treningowe to pieluchy, które mogą wchłaniać wilgoć, ale nie przepuszczają jej, dzięki czemu sofa, dywan, krzesło itp. pozostają suche nawet w razie wypadku. Wykonane są z tkaniny lub w formie jednorazowych pieluszek. Są podciągnięte i opuszczone jak majtki, dzięki czemu są wygodniejsze podczas treningu nocnikowego.

Nocnik spodnie treningowe

Spodnie treningowe bardziej przypominają majtki niż pieluchy treningowe. Mogą również wchłaniać płyny, ale nie tak skutecznie jak pieluchy, ale jest to bardziej korzystne, gdy dziecko przyzwyczaja się do nocnika. W ten sposób Twoje dziecko może lepiej „zauważyć” to, co się stało i poczuć nieprzyjemną wilgoć. Nocnikowe spodnie treningowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów i z zabawnymi motywami, co również sprawia, że ​​ich noszenie jest przyjemniejsze dla dziecka.

Wkładki do pościeli chronią materac przed wypadkami w nocy

Wodoodporne wkładki do łóżek

Jeśli chcesz zostawić pieluchę na noc, zaopatrz się w wkładkę pościelową, którą można umieścić pod normalnym prześcieradłem. W szczególności dziecko zwykle może później kontrolować oddawanie moczu w nocy i dlatego dopiero później cieszy się z nauki korzystania z nocnika. Dzięki wkładowi materac pozostaje suchy i czysty.

Ochrona foteli do samochodów i wózków

Z drugiej strony ochrona fotelika jest niezbędna podczas podróży. Taki wodoodporny ochraniacz siedzenia po prostu umieszcza się w siedzeniu. Pomimo zabezpieczenia fotelika, nie zapomnij od czasu do czasu zaoferować dziecku nocnika (lub drzewa, krzewu itp.) podczas dłuższych podróży, gdy robisz sobie przerwę na postoju. Powinieneś również zapytać bezpośrednio przed jazdą i po przyjeździe.