Kochać rodzinę

Zdrowy sen dziecka – ile musi spać w każdym wieku?

Potrzeby zdrowego snu dziecka w różnym wieku Porady dla mamis

Wszyscy młodzi rodzice szukają udanej drogi do zdrowego snu dziecka. Ale każde niemowlę i dziecko to indywidualna osobowość i ma własną potrzebę snu. Jednak niektóre rzeczy dotyczą wszystkich małych dzieci. Twoje nawyki dotyczące snu zmieniają się w każdym wieku, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Mamy muszą nauczyć się interpretować różne fazy snu dziecka. Tylko w ten sposób możesz wykorzystać czas snu dziecka na relaks i drzemkę. Jak długo trwa zdrowy sen dziecka w każdym wieku dziecka dowiesz się z tego artykułu.

Potrzeby snu dziecka – dostosuj się do jego rytmu budzenia się podczas snu

Zdjęcie dziecka Superman pomysł nowoczesne łóżeczko Adele Enersen-Rosa

Ważna jest wiedza, ile zdrowego snu potrzebuje dziecko w każdym wieku. Rytm snu i długość snu są bardzo różne dla wszystkich dzieci. Nie ma ścisłych zasad spania, zwłaszcza dla noworodków. Lekkie fazy snu mają kluczowe znaczenie dla niemowląt. Regularny rytm zaczyna się rozwijać dopiero po czwartym miesiącu życia. Dopiero wtedy dziecko odczuwa zmysłowe uczucie dnia i nocy, światła i ciemności, odpoczynku i aktywności. Pory snu są zwykle w godzinach nocnych.

Jak długo śpi zdrowe dziecko w różnym wieku?

Dziecko potrzebuje zdrowego snu Pościel Schneeman-Adele Enersen

– Niemowlęta potrzebują od 15 do 20 godzin snu dziennie, aby móc przetworzyć wszystko, czego się nauczyły. Rozkładają czas snu równomiernie w ciągu dnia i nocy. W pierwszych tygodniach życia śpią w odstępach 6-7, które mogą trwać od 45 minut do 3-4 godzin. Niemowlęta bardzo często śpią podczas posiłków, ponieważ kontakt fizyczny z matką i świadomość rytmu jej serca działają uspokajająco na dziecko.

– W wieku 1 miesiąca zdrowe dziecko śpi 8-12 godzin w 3 odstępach snu

– Od 1 do 3 miesiąca życia średni czas snu wynosi 11 na dzień. Niektóre dzieci radzą sobie z 9-10 godzinami, inne potrzebują 15 godzin.

– W wieku od 3 do 6 miesięcy niemowlęta potrzebują 10-11 godzin snu, głównie w 2 większych odstępach czasu. Dziecko zaczyna dostosowywać się do cyklu dnia i nocy. Czasy snu są bardziej skoncentrowane w godzinach nocnych. Dziecko potrzebuje 2-3 krótkich faz snu dziennie.

– W wieku od 6 do 9 miesięcy – Całkowite zapotrzebowanie na sen powróciło do 11 godzin, ale bardziej równomiernie. Dziecko zaczyna przesypiać całą noc i zasypia w określonych porach. Im dłuższy okres snu w ciągu dnia, tym mniej snu potrzebuje dziecko w nocy i na odwrót.

– W wieku od 7 do 12 miesięcy maluch potrzebuje 10-11 godzin snu dwa razy dziennie.

– W 1. do 2. roku życia potrzeba snu stale się zmniejsza. Dzieci potrzebują średnio 10 godzin snu w południe i w nocy.

– W 3. do 4. roku życia zdrowy sen dziecka trwa nie mniej niż 8-10 godzin. Wiele maluchów całkowicie przyzwyczaja się do snu w porze lunchu.

 Potrzeby snu małych dzieci i niemowląt

Zdjęcia zdrowego snu dziecka-skrzydełka motyla Adele Enersen-zaopatrzenie do snu

Zdjęcia: Adele Enersen