Kochać rodzinę

Zwiększ koncentrację u dzieci: wskazówki i ćwiczenia na koncentrację

Zwiększenie koncentracji u dzieci ze szkoły podstawowej - determinuje typ ucznia

Dzieciom często trudno jest skupić się na pewnych rzeczach. To zupełnie normalne, ponieważ w codziennym życiu twoje zmysły są wielokrotnie przywoływane przez wiele różnych sugestii. Specyficzne dla wieku zakresy stężeń różnią się w zależności od rozwoju, zainteresowań i osobowości. Istnieją również duże różnice między dziećmi pod względem czasu i intensywności, z jaką dziecko może kierować swoją uwagę. Koncentracja nie jest cechą, którą dzieci przynoszą światu a priori, ale należy się jej regularnie uczyć i praktykować. Rodzice muszą zatem poświęcić czas, aby pokazać swoim dzieciom różne sposoby rozwijania zdolności koncentracji. Poniższe wskazówki mają na celu jedynie zasugerować, jak zwiększyć koncentrację za pomocą różnych metod uczenia się, ćwiczeń koncentracyjnych i gier.

Zwiększenie koncentracji u dzieci – czynniki wpływające na zaburzenia koncentracji

koncentracja-dzieci-pociąg-siła-obserwacja-warunków-środowiskowych

To, czy dzieciom uda się skoncentrować, zależy w dużej mierze od danej sytuacji. Czynnikami wpływającymi zaburzającymi koncentrację są przede wszystkim rozproszenia wzrokowe (np. telewizor, tablet, zabawki), rozproszenia akustyczne (np. radio, hałas uliczny), rozproszenie wewnętrzne (np. nieprzyjemne myśli i uczucia, złość, lęki, presja i napięcie). W optymalnym środowisku uczenia się łatwiej jest skupić uwagę.

Wskazówka: Ogólnie rzecz biorąc, mało drażniące środowisko sprzyja koncentracji. Upewnij się, że Twoje dziecko ma spokojne i jasne miejsce do nauki, gdzie nie będzie mu przeszkadzać. W pobliżu nie powinno być żadnych zabawek, telewizorów ani gier komputerowych, które mogłyby rozpraszać uwagę.

Warunki otoczenia wpływają na stężenie

zwiększyć koncentrację dzieci-trening-wytrzymałość-ćwiczenia koncentracji

Nasze ciało dostosowuje się do warunków świetlnych. Jeśli jest za ciemno, szybko czujesz się śpiący. Z drugiej strony wystarczająca ilość światła zwiększa naszą wydajność i zapewnia skoncentrowaną naukę. Jeden Ucz się nad odpowiednim światłem do nauki wykazali, że zdolność koncentracji i zdolności poznawcze uczniów można zwiększyć dzięki oświetleniu przypominającemu światło dzienne. Oznacza to, że pewne właściwości oświetleniowe, takie jak temperatura barwowa, natężenie oświetlenia i kierunek światła, mogą decydować o tym, czy nasz organizm jest skutecznie stymulowany, czy nie. Do nauki najlepiej nadają się źródła zimnego białego światła o wysokiej temperaturze barwowej.

Wskazówka: Idealnie połączyć oświetlenie bezpośrednie i pośrednie oraz światło o różnych temperaturach barwowych i poziomach natężenia oświetlenia, aby w nastrojowy i funkcjonalny sposób oświetlić pokój dziecięcy.

Jakie pokarmy wzmacniają koncentrację?

wzrost-stężenia-dzieci-jedzenie-zdrowe-owocowe-naleśniki

Dieta może również wpływać na skupienie i nastrój dzieci. Inne badanie wykazało, że kwasy tłuszczowe omega-3 mają pozytywny wpływ na zdolność dzieci do koncentracji, czujności i zapamiętywania, ponieważ poprawiają krążenie krwi w mózgu. Ryby wysokotłuszczowe, takie jak łosoś, tuńczyk, makrela, śledź, a także orzechy włoskie, awokado i nasiona lnu są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Glukoza jest również postrzegana jako prawdziwe „paliwo” dla mózgu. Ten rodzaj cukru znajduje się głównie w żywności zawierającej węglowodany, takiej jak ryż, makaron i ziemniaki, a także w owocach, miodzie i cukrze.

Wskazówka: Owsianka z cynamonem, orzechami pekan i brązowym cukrem jest świetna na śniadanie dla dzieci.

Zwiększ koncentrację u dzieci – Jakim typem ucznia jest Twoje dziecko?

-wzrost-koncentracji-dzieci-nauka-szkola-podstawowa-ćwiczenia

Każdy uczy się inaczej. Na przykład, niektóre dzieci są szczególnie dobre w zapamiętywaniu informacji na obrazkach, podczas gdy inne uczą się lepiej poprzez słuchanie. Kiedy dowiesz się, do jakiego typu ucznia należy Twoje dziecko, możesz odpowiednio dostosować techniki uczenia się i znacznie poprawić jego koncentrację. Typy uczniów również mogą się mieszać. Więc spróbuj różne narzędzia tylko raz.

Wprowadza się ogólne rozróżnienie między czterema różnymi typami uczenia się:

  • Typ uczenia się słuchowego: Potrafi przyswajać informacje szczególnie dobrze słyszane. Pomaga uczniom słuchowym samodzielnie czytać teksty na głos lub uczyć się z audiobooków. Ci ludzie często uważają, że hałas otoczenia przeszkadza im podczas nauki.
  • Typ wizualnego ucznia: Jest bardzo dobry w zapamiętywaniu wszystkiego, co wizualne i najlepiej uczy się czytając informacje lub oglądając zdjęcia. Treści w postaci szkiców, notatek, diagramów czy grafik są dla niego łatwiejsze do zrozumienia.
  • Typ uczenia motorycznego: Najlepiej uczy się poprzez ćwiczenia i kiedy robi coś sam, na przykład poprzez naśladownictwo, zajęcia grupowe i odgrywanie ról. Musi więc być bezpośrednio zaangażowany we własny proces uczenia się. Pomaga mu również poruszać się podczas nauki.
  • Komunikatywny typ ucznia: Najlepiej uczy się poprzez komunikację i pracę partnerską. Najwięcej zyskuje, gdy może omówić materiał, ponieważ dopiero w dialogu powstają dla niego połączenia i znaczenia. Gry z pytaniami i odpowiedziami lub quiz są szczególnie popularne wśród komunikatywnych uczniów.

Gry zwiększające koncentrację

Wzmacniające-koncentrację-zabawy-dla-dzieci-promowanie-zabawnych-umiejętności

Koncentrację dzieci można również promować poprzez zabawę. Dobra gra w koncentrację zwiększa zdolność uczenia się i uważności oraz ćwiczy logiczne myślenie. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych gier planszowych, które dotyczą różnych obszarów umysłu i są odpowiednie dla dzieci i uczniów szkół podstawowych. Można wykorzystać znane gry, takie jak „Mikado” i „Mensch ärgere dich nicht”, jak również współczesne warianty. Klasyczna gra logiczna oferuje również wiele możliwości, aby szczególnie zachęcić dzieci od najmłodszych lat. Nauka przez zabawę to świetna zabawa, a przy okazji szkolone są inne umiejętności, takie jak zręczność, duch zespołowy, wytrwałość i cierpliwość.

Naucz swoje dzieci koncentracji – 5 prostych ćwiczeń na koncentrację

koncentracja-wzrost-dzieci-uczenie-czytanie-ćwiczenia

Koncentrację i pamięć można ćwiczyć jak mięsień na ciele. Te ćwiczenia pomogą zwiększyć koncentrację u dzieci w wieku od 5 do 10 lat:

  • posortować przedmiot o określonej właściwości z zestawu, np. wszystkie czerwone koraliki do naprasowania z różnych kolorowych
  • Policz określone litery na stronie gazety lub zaznacz wszystkie „t” zakreślaczem
  • Liczenie kroków – “Ile kroków potrzebujemy do domu?”
  • Zamień pierwsze litery słów w życiu codziennym
  • „Widzę to, czego nie widzisz” dobrze nadaje się na krótkie przerwy w nauce.

Źródła obrazu: CCO Pixabay.com