Kochać rodzinę

W ten sposób wprowadzane są pokarmy dla niemowląt – najlepszy sposób na oferowanie pokarmów stałych

Żywność dla niemowląt jako ważny krok w rozwoju dziecka

Podobnie jak wiele rzeczy związanych z niemowlętami, wprowadzenie żywności uzupełniającej jest tematem, na który istnieje wiele różnych opinii. Niektórzy są zdania, że ​​z dokarmianiem uzupełniającym należy zacząć wcześnie, a dokładniej od piątego miesiąca, podczas gdy inni czekają do szóstego miesiąca lub nawet dłużej. Ale co jest teraz? Na co należy uważać, a czego unikać? Jakie są najlepsze produkty spożywcze na rozpoczęcie diety uzupełniającej? Chcemy spróbować dać Ci odpowiedzi na te i inne pytania, ponieważ większość matek nie jest pewna, jak najlepiej się do tego zabrać. I miejmy nadzieję, że wprowadzenie uzupełniającej żywności dla niemowląt i matek będzie relaksujące, zabawne i interesujące, a nie frustrujące i niewygodne.

Karma uzupełniająca dla niemowląt – od kiedy?

Dziecko pokazuje się, gdy jest gotowe do karmienia uzupełniającego

Przede wszystkim należy powiedzieć, że nie ma tu ani dobra, ani zła. A jeśli tak, to tylko to, co dziecko próbuje ci powiedzieć. A jak już zauważyłeś w ciągu ostatnich kilku miesięcy, Twoje dziecko zawsze jest w stanie zasygnalizować, czego potrzebuje, chce, lubi lub po prostu nie lubi. To samo dotyczy żywności uzupełniającej. Ogólnie rzecz biorąc, Światowa Organizacja Zdrowia (skrót: WHO, od angielskiej „Światowej Organizacji Zdrowia”) zaleca, aby pokarmy uzupełniające dla niemowląt były wprowadzane dopiero od 6. miesiąca życia i nie wcześniej niż do 5. miesiąca oraz aby do tego czasu stosować wyłącznie mleko matki (lub w razie potrzeby zastąp mleko). Dlaczego więc możesz zadać sobie pytanie teraz.

Używaj miękkich łyżek do jedzenia dla niemowląt

Powodem tego jest to, że do tego czasu dziecko otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze i minerały poprzez mleko matki. Wszystkie inne składniki odżywcze, których dziecko nie dostaje w mleku matki, są już przechowywane w dziecku przed urodzeniem. Te składniki odżywcze obejmują żelazo i cynk i to właśnie one powoli wyczerpują się począwszy od szóstego miesiąca życia. Dlatego teraz trzeba je podawać naszemu potomstwu w inny sposób i jest to możliwe tylko poprzez karmę uzupełniającą dla niemowląt.

Oczywiście ten wiek nie jest ścisłą zasadą wprowadzania żywności uzupełniającej dla niemowląt, a jedynie przybliżoną wskazówką. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, więc może się okazać, że wcześniej jest gotowe na nowe źródła pożywienia. Ale nawet jeśli nie chce jeść stałych pokarmów na później, nie panikuj. Możesz założyć, że Twoje dziecko instynktownie wie, co jest dla niego odpowiednie. Ważne jest, aby nadal podawać mleko matki lub mleko zastępcze. Na początku owsianka zastępuje tylko jeden posiłek dnia, ale nie wszystkie pozostałe. Dlatego całość nazywana jest również „pokarmem uzupełniającym”.

Wprowadź pokarmy uzupełniające dla niemowląt – skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko jest gotowe??

Wprowadź owsiankę jako pokarm uzupełniający, gdy dziecko będzie gotowe

Wiesz, jak Twoje dziecko otwiera buzię lub cmoka, gdy chce być karmione piersią? Albo jak bawi się uszami lub przeciera oczy, gdy jest zmęczony? Jak już mówiłem, maluch potrafi wspaniale komunikować, czego mu brakuje i czego potrzebuje. Nie inaczej jest z żywnością uzupełniającą. Nawet jeśli dziecko zacznie wykazywać zainteresowanie pokarmami stałymi, pokaże to za pomocą pewnych sygnałów i gestów. Mogą one wyglądać między innymi następująco i wskazywać, że możesz zacząć od żywności uzupełniającej dla niemowląt:

 • Maluch z niecierpliwością obserwuje Cię podczas jedzenia i jest zainteresowany, nawet próbuje sięgnąć po Twój talerz czy jedzenie.
 • Bierze przedmioty do ust, a także wykonuje ruchy żucia.
 • Zwykłe posiłki karmiące piersią już nie wystarczają. Dziecko częściej jest głodne lub chce być dłużej karmione piersią.

Aby rozpocząć jedzenie dla niemowląt, Twoje dziecko powinno być w stanie w jak największym stopniu wykonywać następujące czynności:

 • usiądź samotnie i stabilnie
 • trzymaj głowę stabilnie podczas siedzenia

Jeśli zauważyłeś jeden lub więcej z tych sygnałów u swojego dziecka, możesz spróbować pierwszej owsianki. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić. Czy Twoje dziecko odmawia jedzenia uzupełniającego? Wtedy po prostu jeszcze go nie ma i nie powinno być w żaden sposób zmuszane. Ważne jest, aby dieta była pozytywnym doświadczeniem! Na siłę ryzykujesz nie tylko przestraszenie jedzenia, ale także zakrztuszenie się, ponieważ dziecko nie wie jeszcze, jak prawidłowo żuć i połykać. W końcu pokarmy stałe różnią się od mleka. Nie spiesz się z żywnością uzupełniającą dla niemowląt!

Czego potrzebujesz

Pokarmy stałe dla niemowląt – wskazówki i plan karmienia uzupełniającego

Aby początek karmienia uzupełniającego był korzystny dla Ciebie i Twojego dziecka, najlepiej wcześniej zaopatrzyć się w dodatkowe przedmioty i pomoce. To są:

Krzesełko do karmienia musi być stabilne i łatwe do czyszczenia

Wysokie krzesło

Przy zakupie upewnij się, że masz stabilną ramę. Dodatkowo krzesło powinno być wykonane z materiałów, które są szybkie i łatwe w utrzymaniu czystości. Wskazane jest również podparcie dla stóp, ponieważ zwisające nóżki są nie tylko niewygodne podczas jedzenia, ale również stanowią wyzwanie dla maluchów, które dopiero nauczyły się siedzieć. Pory posiłków powinny być jak najbardziej komfortowe. Przecież po pewnym czasie dziecko spędza w krzesełku kilka razy dziennie dłuższe okresy czasu. Istnieją również warianty, które można przymocować do krzesła do jadalni, a nawet do stołu w jadalni. Po prostu zobacz, co działa najlepiej dla Ciebie i Twojego dziecka. Podobnie jak w przypadku wyboru wózka, powinieneś być dobrze poinformowany. Zacznij to robić na kilka tygodni przed wprowadzeniem żywności uzupełniającej dla niemowląt.

Prawidłowo dobieraj naczynia i sztućce do jedzenia dla niemowląt

Naczynia i sztućce do jedzenia dla niemowląt

 • Naczynia i sztućce powinny być wykonane z materiałów niełamliwych. Wybierz plastik lub silikon i upewnij się, że nie zawiera BPA.
 • Łyżki są najlepiej miękkie, ponieważ dzieci lubią je żuć. Dobrym pomysłem jest również pozwolić dziecku bawić się łyżeczką na kilka dni przed wprowadzeniem pokarmów uzupełniających dla niemowląt, aby mogło to wyczuć, a później nie przestraszyło się nowego przedmiotu, który nagle pojawia się w jego ustach.
 • Talerze i miski dostępne są z przyssawkami, które zapobiegają ich przewróceniu przez dziecko, ale nie są obowiązkowe.
 • Filiżanki i kubki są również dostępne w szerokiej gamie wariantów. Tutaj musisz tylko wypróbować, co działa najlepiej. Niektórzy wolą kubek z ustnikiem, inni wolą zwykły kubek.

Z śliniakiem dziecko nie brudzi się aż tak bardzo podczas jedzenia

śliniaczek

Nawet śliniaki są teraz dostępne w różnych wersjach. Są świetnym pomocnikiem podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających dla niemowląt, aby utrzymać dziecko w czystości. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na klasyczne śliniaki z tkaniny, czy wolisz te do wycierania wykonane z silikonu, a może nawet z pojemnikiem na żywność. Zależy to również między innymi od sposobu, w jaki wprowadzasz nową żywność (owsianka lub odstawienie dziecka od piersi – ale o tym drugim poniżej). Istnieją również śliniaki, które są wodoodporne, ale mają warstwę materiału na wierzchu. Są one również bardzo przydatne, gdy dziecko dużo ząbkuje i ślini się.

Przepisy i wskazówki dotyczące żywności uzupełniającej dla niemowląt

Szczęśliwe dziecko z dużym śliniaczkiem jest zadowolone z posiłku

Jeśli Ty, a dokładniej Twoje dziecko, zdecydowało się teraz na przejście na pokarm stały, masz do wyboru dwa warianty pokarmu dla niemowląt. Jedna to klasyczna owsianka, a druga tak zwana „Baby Led Odsadzenie”. Oba z nich chcielibyśmy Państwu bardziej szczegółowo wyjaśnić.

Uzupełniający plan żywnościowy dla niemowląt dotyczący żywności dla niemowląt

Owsianka obiadowa z marchewką jako pokarm uzupełniający dla niemowląt i inne przepisy

Owsianka na lunch (między 5 a 7 miesiącem)

Od żywności dla niemowląt jako pokarmu uzupełniającego dla niemowląt zaczynasz od dowolnego warzywa. To powinno być dobrze tolerowane. Matki wolą wybierać marchew lub pasternak, ponieważ mają słodki smak i są popularne wśród dzieci. Ale odpowiednia jest również cukinia, brokuły i dynia. Pierwszą owsiankę najlepiej podawać w porze obiadowej. Twoje dziecko nie będzie jeść dużo, zwłaszcza przez pierwsze kilka dni. Wtedy wskazane jest karmienie piersią po owsiance. Po około trzech tygodniach, kiedy dziecko przyzwyczai się do owsianki i zje wystarczającą ilość, do warzyw dodaje się ziemniaki. Po około dwóch do trzech tygodniach dodaje się mięso lub ryby. Ten pierwszy zapewnia dziecku żelazo. Najlepiej dodać trochę soku pomarańczowego i oleju rzepakowego do każdej owsianki. Powinieneś także zmieniać mięso. Wołowina, wieprzowina, drób i jagnięcina to wszystkie możliwe odmiany. Raz w tygodniu ryby powinny być objęte uzupełniającą dietą dziecka. Wysokotłuszczowe ryby morskie są idealne do dostarczania dziecku ważnych kwasów tłuszczowych omega.

Przygotuj wieczorną owsiankę z ryżem i mlekiem

Wieczorna owsianka (między 6 a 8 miesiącem)

Owsianka na wieczór jako pokarm uzupełniający dla niemowląt i drugie stałe posiłki składa się z mleka i płatków zbożowych i zastępuje posiłek przed snem. Najlepiej używać mleka krowiego o zawartości tłuszczu 3,5% i w każdym przypadku unikać cukru. Inne smaki, takie jak wanilia, kakao itp. lub kaszki z bananem również nie są konieczne. Odpowiednie ziarno:

 • owies
 • Orkisz
 • pszenica
 • proso

Popołudniowa owsianka z gruszką, jabłkiem lub innymi owocami zastępuje trzeci posiłek w okresie karmienia piersią

Popołudniowa owsianka (między 7 a 9 miesiącem)

Jeśli wieczorna owsianka została również dobrze przyjęta i regularna, popołudniowa owsianka zawierająca owoce i zboża może być wprowadzona jako pokarm uzupełniający dla niemowląt po około miesiącu lub nieco dłużej. Bardzo popularne są zarówno jabłka, jak i gruszki, ale banan jest również jednym z faworytów. Na razie należy unikać owoców egzotycznych, a zwłaszcza owoców cytrusowych. Ponieważ mleko jest już używane do wieczornej owsianki, owsianka owocowa nie powinna go zawierać. Dotyczy to również innych produktów mlecznych, takich jak jogurt.

Dodatkowe płyny należy również podawać podczas karmienia uzupełniającego dziecka

Uwaga! Najpóźniej wraz z pojawieniem się miazgi lub najwcześniej w wieku 6 miesięcy dziecko potrzebuje dodatkowych płynów oprócz mleka matki. Woda powinna być głównym napojem, ale można ją również stosować na przemian z niesłodzonymi herbatami ziołowymi i owocowymi. W Niemczech wodę z kranu uważa się za wodę pitną i bezpieczną. Ale musisz też mieć pewność, że twoje kable nie są zrobione z ołowiu, bo ołów jest trujący!

Marchewka i słodkie ziemniaki są bardzo popularne we wprowadzaniu pokarmów uzupełniających

Żywność rodzinna jako żywność dla niemowląt? (od 10. miesiąca)

Od około dziesiątego miesiąca możesz zacząć z grubsza przygotowywać owsiankę jako pokarm uzupełniający dla niemowląt i powoli przyzwyczajać dziecko do rodzinnego jedzenia. Podczas gdy rano nadal karmisz piersią, możesz teraz wprowadzić inne pokarmy. Gdy dziecko przyzwyczai się do większych kawałków, na śniadanie można na przykład podać musli z mlekiem. Chleb z masłem też jest dobry. Z kolei serek śmietankowy urozmaica poranny chleb. Dodatkowo możesz zaoferować dziecku kubek mleka. Tylko jeśli przygotowujesz musli z mlekiem, nie jest to konieczne, ponieważ mleko jest już zawarte w musli.

Jako przekąskę można teraz zaoferować owoce i ewentualnie chleb, a posiłek rodziców nadaje się na obiad. Ważne jest, aby posolić żywność bardzo oszczędnie lub wcale, ponieważ nerki nie są jeszcze w stanie przetworzyć zbyt dużej ilości soli. Przyprawy są również używane oszczędnie. Zamiast tego po prostu urozmaicaj swoją porcję.

Kup jedzenie dla niemowląt lub zrób to sam?

Kup owsiankę lub zrób ją sam i zamroź z pysznymi przepisami

Bardzo często mamy zadają sobie pytanie, czy owsianka powinna być lepiej przygotowana w domu jako pokarm uzupełniający dla niemowląt, czy też ta kupiona w słoiku jest równie odpowiednia. Niektórzy ludzie nie ufają gotowej owsiance. I tu też zdania są podzielone. Chociaż produkcja i składniki są ściśle kontrolowane w UE, a podczas produkcji zwraca się uwagę na delikatne przetwarzanie produktów (zwykle produktów ekologicznych), aby uzyskać jak najwięcej składników odżywczych, są też krytycy. Jeśli owsianka jest przygotowywana w domu, składniki mogą się zbyt długo gotować i większość witamin może zostać utracona. Oczywiście to nie czyni owsianki bardziej szkodliwą. Jeśli to możliwe, powinieneś również zaopatrzyć się w produkty ekologiczne. Ale tak jak w przypadku wszystkiego innego, ostatecznie musisz sam zdecydować, który wariant jest dla Ciebie lepszy. Możesz połączyć oba. Na przykład, gdy jesteś w podróży, okulary są zwykle bardziej praktyczne, ponieważ nie psują się.

Tak przygotowaną owsiankę można zamrozić w foremce do lodu i podawać w porcjach

Na początek możesz również ugotować warzywa i zamrozić je w foremkach do lodu, ponieważ na początek będziesz potrzebować tylko małych porcji do jedzenia dla niemowląt. Dzięki temu zawsze możesz rozmrozić taką ilość, jakiej potrzebuje Twoje dziecko. Zamiast tego kupiona żywność dla niemowląt ma większą ilość i musi zostać później wyrzucona. Po otwarciu nie należy go już przechowywać. Jeśli chcesz samodzielnie zrobić owsiankę, możesz również skorzystać z szerokiej gamy przepisów na jedzenie dla niemowląt. Na przykład spójrz na nasz artykuł na ten temat i wypróbuj dowolny uzupełniający przepis na dziecko z naszej listy.

Pokarmy uzupełniające „Odstawienie dziecka od piersi”

Baby Led Odsadzenie jako pokarm uzupełniający dla niemowląt do samodzielnego odkrywania jedzenia

Baby Led Weaning to kolejny sposób na wprowadzenie stałego pokarmu i jest to stosunkowo nowa metoda opracowana przez byłą położną Gill Rapley. Tutaj nie przygotowuje się owsianki. Zamiast tego dziecko otrzymuje ugotowane jedzenie w kawałkach, może się nim bawić, badać, żuć i ssać do woli. Podobnie jak w przypadku owsianki, ważne jest, aby pokarm dla niemowląt nie był solony. Zamiast tego gotuj bez soli i po prostu dodaj sól i przyprawy do własnych porcji. W ten sposób od samego początku dziecko może nauczyć się siadać przy stole i jeść razem z nimi. Ten wariant jest również dobry dla motoryki, ponieważ dziecko uczy się podnosić i odkładać jedzenie palcami oraz uderzać nim w buzię.

Podawaj jedzenie w kawałkach i pozwól dziecku samemu skubać

Jeśli wybierzesz ten wariant jedzenia dla niemowląt, przygotuj się na brudniejsze dziecko i resztki jedzenia wokół krzesełka. Ale kiedy zastanowisz się, jak zabawne jest dla dziecka odkrywanie nowego jedzenia w ten sposób, możesz przymknąć oko, prawda?