Uncategorized

Zapobiegaj chorobie niedokrwiennej serca poprzez zdrowe odżywianie

W nowym badaniu naukowcy twierdzą, że czynnikami ryzyka choroby niedokrwiennej serca i innych chorób serca są przede wszystkim dieta. Zgodnie z wynikami badania, zdrowsza dieta może faktycznie zapobiec 2 na 3 zgony z powodu chorób serca.

Zminimalizuj ryzyko choroby niedokrwiennej serca dzięki naturalnym produktom

składniki do przygotowania pożywnego i zdrowego śniadania dla serca

Dieta jest najważniejszym czynnikiem w zapobieganiu chorobom serca, na które ludzie na całym świecie cierpią bardziej niż jakakolwiek inna choroba. W ten sposób można by uniknąć ponad 6 milionów zgonów. W tym celu należy ograniczyć spożycie przetworzonej żywności, słodkich napojów, tłuszczów trans i nasyconych oraz soli i cukru. Jednocześnie może to zwiększyć spożycie ryb, owoców, warzyw, orzechów i produktów pełnoziarnistych. Idealnie, ludzie powinni codziennie spożywać od 200 do 300 mg kwasów tłuszczowych omega-3 z owoców morza. Tak twierdzi Xinyao Liu, naukowiec z Central South University w Changsha w Chinach i główny autor badania. Ponadto zalecana dzienna ilość pożywienia to 200 do 300 gramów owoców, 290 do 430 gramów warzyw, 16 do 25 gramów orzechów i 100 do 150 gramów produktów pełnoziarnistych.

Kobieta lekarz bada pacjenta pod kątem choroby niedokrwiennej serca

Badanie, opublikowane w European Heart Journal – Quality of Care and Clinical Results, szacuje, że 69 procent zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca na całym świecie można by zapobiec dzięki wprowadzeniu zdrowszej diety. Jest to odsetek większy niż zgonów, którym można by zapobiec utrzymując skurczowe ciśnienie krwi na poziomie 110–115 mmHg (54 procent) lub utrzymać zdrowy poziom cholesterolu LDL we krwi na poziomie 0,7–1,3 mmol / l (42 procent), a poziom glukozy pozostaje przy 4,8-5,4 mmol/l (25%). Nawet rzucenie palenia i bierne palenie (20 procent) nie daje tak wiele, jak odpowiedni plan diety. Chorobie niedokrwiennej serca można w dużej mierze zapobiec dzięki zdrowemu zachowaniu, a ludzie powinni podjąć inicjatywę w celu poprawy swoich nawyków żywieniowych. Istnieje dziewięć głównych czynników ryzyka chorób serca, z których tylko dwóch nie można zmienić – wiek i historia rodzinna.

Wyniki badań

zdrowe odżywianie ze zrównoważonymi proporcjami warzyw i białka oraz zbilansowaną dietą

W dzisiejszych czasach demonizuje się węglowodany bogate w składniki odżywcze, które ludzie spożywają od tysięcy lat, podczas gdy zbilansowana dieta ketogeniczna jest powszechna. Jednak większość ludzi nie musi wprowadzać radykalnych zmian w swojej diecie, aby poprawić zdrowie serca. Wszystko sprowadza się do dodania dobrego jedzenia do swojego codziennego menu. Jeśli jesz jabłko dziennie, to trzy buszle jabłek i spora ilość błonnika i przeciwutleniaczy w ciągu roku. Na przykład możesz zastąpić herbatniki owocem takim jak jabłko. Podczas kolacji zmień proporcje na talerzu. Wybieraj warzywa z mięsem zamiast mięsa i warzyw. Płyny to ogromne źródło zbędnych kalorii. Zastąp więc słodzone napoje wodą tak często, jak to możliwe. Kiedy tylko możesz, dokonuj lepszych wyborów, nawet jeśli jest to tylko mały wybór. Wszystkie te małe decyzje sumują się z czasem.

Starsza kobieta trzyma się w okolicy serca z podejrzeniem udaru

Choroba niedokrwienna serca spowodowała prawie 9 milionów zgonów na całym świecie w 2017 roku. To 16% wszystkich zgonów, w porównaniu z 12% wszystkich zgonów w 1990 roku. Zespół odkrył, że standaryzowane wiekowo występowanie, zachorowalność i śmiertelność z powodu choroby niedokrwiennej serca zmniejszyły się w latach 1990-2017. Jednak całkowita liczba zgonów podwoiła się w tym samym okresie. Chociaż poczyniono postępy w zapobieganiu chorobom serca i poprawie przeżywalności, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, liczba osób dotkniętych chorobą stale rośnie z powodu wzrostu populacji i starzenia się. Naukowcy obliczyli w badania wpływ 11 czynników ryzyka na zgon z powodu choroby niedokrwiennej serca. Należą do nich dieta, wysokie ciśnienie krwi, lipoproteiny, (LDL) cholesterol, wysoki poziom glukozy, palenie tytoniu, wysoki wskaźnik masy ciała, zanieczyszczenie powietrza, niska aktywność fizyczna, upośledzenie funkcji nerek, narażenie na ołów i spożywanie alkoholu. Autorzy oszacowali odsetek zgonów, które można zatrzymać, eliminując każdy czynnik ryzyka.