Na zdrowie

Krioterapia Leczenie – Celowe zastosowanie zimna dla efektu terapeutycznego

kobieta podziwia fizykoterapię kriokomory z parującym lodem

Chociaż zabieg krioterapii oferuje wiele praktycznych korzyści, wiąże się z nim pewne ryzyko. W tym poście odkryj kilka przydatnych informacji na ten temat, które z zasady powinien znać każdy terapeuta. Krioterapię znamy również jako terapię zimnem lub leczenie lodem. Jest to aplikacja, która obniża temperaturę ciała na poziomie tkankowym i komórkowym w celu uzyskania korzyści terapeutycznych. Istnieją jednak pewne skutki uboczne krioterapii, o których należy również pamiętać, aby chronić swoje zdrowie.

Mądrze korzystaj z krioterapii

sportsmenka w stroju sportowym stoi przed kriokomorą z otwartymi drzwiami

Siedzenie w zimnym zbiorniku wydaje się dziwnym sposobem na poprawę zdrowia. Jednak trend znany pod nazwą krioterapia zyskuje na popularności. Ludzie twierdzą, że ekstremalne zimno może poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne, a nawet przedłużyć życie. Przynajmniej tak mówi część nauki. Badania nad krioterapią są tak samo nowe, jak tendencja do samego leczenia, dlatego lekarze nie rozumieją wszystkich potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych z procesem. Z tego powodu w tym artykule przyjrzymy się niektórym potencjalnym korzyściom leczenia krioterapią. Przyjrzymy się również innym faktom, o których dana osoba może potrzebować, zanim zdecyduje się na taką fizjoterapię w niskiej temperaturze.

relaks w kriokomorze w temperaturze -180 stopni

Zabieg krioterapii wykorzystuje niskie temperatury, w których można na kilka minut zamrozić ciało. Istnieje kilka potencjalnych korzyści, ale nie są one w pełni udowodnione. Terapia zimnem może być jednak bezpieczną alternatywą i zapobieganiem wielu dolegliwościom, takim jak choroby reumatyczne czy przewlekły ból. Sam proces może być nieco niewygodny, zwłaszcza dla osób nieprzyzwyczajonych do zimna.

Bezpieczeństwo i oczekiwania w zabiegu krioterapii

zastosuj krioterapię specjalnie na twarz

Tak więc najpopularniejszą formą krioterapii jest siedzenie w kriokomorze przez 3-5 minut. Niektórzy ludzie mają z nim nawet maseczki. U nich zimny zabieg stosuje się tylko na twarz. Inni używają różdżki do krioterapii, aby celować w określone obszary, takie jak bolesny staw. Jednak przez większość czasu większość ludzi używa terminu krioterapia w odniesieniu do leczenia całego ciała. W większości przypadków jest to część terapii niemedycznej w centrum odnowy biologicznej lub podobnym otoczeniu. Jednak lekarze stosują również krioterapię. Na przykład, mogą wykorzystać bardzo niskie temperatury do leczenia brodawek, blizn, a nawet komórek rakowych za pomocą zamrażania krioterapii. Chociaż początkowo jest to niewygodne, zabieg krioterapii staje się coraz lepszy z każdą wizytą, ponieważ organizm przystosowuje się do wspomnianych powyżej niskich temperatur.

Lekarz stoi w kriokomorze śmiejąc się w niskiej temperaturze z krótkimi rękawami

Proces jest ogólnie bezpieczny, ale ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem krioterapii. Kobiety w ciąży, dzieci, osoby z nadciśnieniem oraz osoby z chorobami serca nie powinny podejmować żadnego ryzyka. Krioterapia trwająca dłużej niż kilka minut może również być śmiertelna dla niektórych pacjentów. Osoba nigdy nie może zasnąć nawet podczas manipulacji i powinna ustalić limit czasu na każdą sesję. Gwarantuje to, że procedura nie trwa dłużej niż zalecany czas.

Uśmierzanie bólu i gojenie mięśni

Brodawki, blizny i znamiona leczyć krioterapią

Badania mogą ostatecznie zagrozić innym domniemanym korzyściom krioterapii. Jednak wstępne badania sugerują, że krioterapia może przynieść następujące korzyści. Krioterapia może pomóc złagodzić ból mięśni, a także niektóre choroby stawów i mięśni, takie jak zapalenie stawów. Leczenie zimnem może również sprzyjać szybszemu gojeniu się kontuzji sportowych. Lekarze od dawna zalecają stosowanie okładów z lodu na zranione i obolałe mięśnie. Może to zwiększyć krążenie krwi po usunięciu okładu z lodu, aby wspomóc gojenie i złagodzić ból.

leczyć określone obszary ciała lodem jako krioterapię

Badanie opublikowane w 2000 roku wykazało, że krioterapia zapewniła chwilową ulgę w bólu badanego reumatoidalnego zapalenia stawów. Badania wykazały również, że terapia zimnem przy użyciu okładów z lodu może zmniejszyć szkodliwe skutki intensywnych ćwiczeń. W związku z tym osoby, które stosowały krioterapię, zgłaszały mniejszy ból.

wyświetlacz pokazuje temperaturę do zabiegu krioterapii w kriokomorze

Inne badanie z 2017 roku również potwierdza korzyści z krioterapii w łagodzeniu bólu mięśni i przyspieszaniu ich gojenia. Jednak badanie to wykazało również, że zanurzenie w zimnej wodzie może być bardziej skuteczne niż leczenie całego ciała. Dlatego nie wszystkie badania potwierdzają pozytywną rolę krioterapii w gojeniu mięśni. Na przykład przegląd Cochrane z 2015 r. badał łagodzenie bólu mięśni w czterech badaniach krioterapii i nie znalazł żadnych znaczących korzyści.

Schudnij dzięki krioterapii

kobieta wchodzi do kriokomory na zabieg krioterapii całego ciała

Sama krioterapia nie powoduje utraty wagi, ale może wspomóc ten proces. Teoretycznie zimno zmusza organizm do cięższej pracy, aby się ogrzać. Niektórzy dostawcy krioterapii twierdzą, że kilka minut chłodu w ciągu dnia może zwiększyć metabolizm. Ostatecznie nie czujesz zimna, ponieważ Twój metabolizm dostosował się i zwiększył w odpowiedzi na niskie temperatury. Niewielkie badanie z 2016 roku nie wykazało znaczących zmian w składzie ciała po 10 sesjach krioterapii. Ponieważ leczenie lodem pomaga w bólu mięśni, po kontuzji może być łatwiej wrócić do treningu. Ta potencjalna utrata wagi ogranicza się głównie do osób, które nie mogą lub nie chcą się ruszać z powodu bólu.

Zahamuj stany zapalne dzięki zabiegowi krioterapii

kobieta stoi w kriokomorze dla chronicznego bólu i efektów terapeutycznych

Zapalenie jest wyzwaniem dla naszego układu odpornościowego, który musi walczyć z infekcjami. Czasami jest nadmiernie reaktywny, co może prowadzić do zaburzeń autoimmunologicznych. Rezultatem jest przewlekły stan zapalny, który jest powiązany z problemami zdrowotnymi, takimi jak rak, cukrzyca, depresja, choroby tarczycy, demencja i zapalenie stawów. W ten sposób zmniejszenie stanu zapalnego może również poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko wielu chorób przewlekłych. Niektóre badania sugerują, że krioterapia może zmniejszyć niektóre stany zapalne. Większość badań przeprowadzono jednak na szczurach. Potrzebne są dalsze badania na ludziach, aby potwierdzić dane.

Zapobiegaj demencji i zapobiegaj rakowi

mężczyzna stoi w automatycznej kriokomorze do terapii zimnem całego ciała

Jeśli krioterapia zmniejsza stan zapalny, może również zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji. Artykuł z 2012 roku łączy krioterapię ze zdolnością do zmniejszania stanu zapalnego. Tak więc proces ten może być w stanie powstrzymać stres i demencję, a także łagodne upośledzenie funkcji poznawczych i inne związane z wiekiem formy pogorszenia funkcji poznawczych. Ponieważ krioterapia całego ciała może zmniejszyć stan zapalny, może również obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Do chwili obecnej nie ma dowodów na to, że krioterapia może leczyć raka po rozwinięciu się choroby. Jednak krioterapia medyczna jest ugruntowaną metodą leczenia niektórych postaci choroby. Lekarze mogą stosować krioterapię do zamrażania komórek rakowych na skórze lub szyjce macicy, a czasami usuwają inne rodzaje raka.

mężczyzna stoi w kriokomorze na zabieg krioterapii w niskiej temperaturze

Tak więc, planując zabieg krioterapii, należy zadać lekarzowi kilka pytań, zanim zdecydujesz się na ten rodzaj fizjoterapii. Aby to zrobić, zwróć uwagę na następujące kwestie:

 • Jakie są cele leczenia? Jakie są oczekiwane korzyści dla pacjenta??
 • Jaki rodzaj krioterapii jest dla pacjenta realny finansowo?
 • W ilu sesjach leczniczych może uczestniczyć pacjent? Jaki jest harmonogram pacjenta dla aktualnego leczenia fizjoterapeutycznego (trzy razy w tygodniu, dwa razy w tygodniu itp.)?
 • Zabieg można przeprowadzić w ramach treningu domowego?
 • Czy pacjent ma przeciwwskazania do krioterapii??
 • Pamiętaj też, że krioterapia jest najskuteczniejsza, gdy jest stosowana stosunkowo nieprzerwanie, w połączeniu z fizjoterapią, programami ćwiczeń domowych lub podczas aktywności fizycznej (rehabilitacja sportowa). Ogólnie zaleca się od 10 do 20 sesji krioterapii całego ciała w celu uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego. Jednak liczba sesji zależy od ciężkości stanu (tj. ostry uraz w porównaniu z leczeniem pooperacyjnym w porównaniu z przewlekłym bólem).

Miejscowe zabiegi przeciw zimnem całego ciała

wykonać fizjoterapię z zimnym leczeniem na ramieniu za pomocą specjalnego urządzenia

Zabiegi zlokalizowane są zwykle stosowane w sytuacjach ostrych urazów, takich jak zwichnięcie/rozciągnięcie, zapalenie ścięgna, obrzęk, ból pooperacyjny lub gorączka. Obejmują one stosowanie okładów z lodu lub żelu, masaży lodem lub urządzeń do krioterapii (do operacji pooperacyjnych) przez 20 do 30 minut każdy, kilka razy dziennie, zwłaszcza po fizjoterapii lub treningu. Miejscowa terapia zimnem oddziałuje na powierzchowną tkankę już po 5 minutach od aplikacji. Jednak dotarcie do głębszych tkanek zajmuje około 20 do 25 minut. Zabieg krioterapii całego ciała stosowany jest przy chorobach przewlekłych lub w celu zmniejszenia bólu mięśni i zmęczenia u sportowców. Jak wspomniano powyżej, jest to jednak przeciwwskazane w niektórych przypadkach, takich jak ciąża.

Jak działa kriokomora?

nowoczesna kabina kriokomorowa do krioterapii z leczeniem zimnem i lodem do zamrażania

Krioterapia całego ciała polega na wystawieniu całego ciała na ekstremalnie zakodowane środowisko przez pięć (lub mniej) minut. Większość kriokomor (zwanych również „kriosauną” lub „laboratorium do zamrażania”) wykorzystuje ciekły azot lub system elektryczny, aby osiągnąć temperaturę od -70 do -100 ° C, co obniża temperaturę skóry pacjenta w ciągu kilku minut. Oczywiście, gdy terapeuci używają ciekłego azotu do chłodzenia komory, pacjenci nie mają bezpośredniego kontaktu z ciekłym azotem.

użyj pomieszczenia z azotem do krioterapii

Intensywne ochłodzenie powoduje szereg zmian fizjologicznych, takich jak zwężenie naczyń krwionośnych kończyn, które gromadzą się w ważnych narządach. Ponadto, robiąc to, zmniejszasz mediatory stanu zapalnego, co w konsekwencji prowadzi do silnej reakcji układu odpornościowego. Wreszcie uwalniane są hormony walki lub ucieczki, które dają pacjentowi „korzystny zastrzyk endorfin”.

Skutki uboczne krioterapii

zabieg krioterapii w niskich temperaturach o działaniu leczniczym i celowanym stosowaniu zimna

Istnieją pewne skutki uboczne zabiegu krioterapii, o których terapeuci powinni wiedzieć:

 • Podczas gdy krioterapia może zmniejszyć niepożądany ból i podrażnienie nerwów, tkanki mogą czasami być zagrożone niezwykłymi odczuciami, takimi jak drętwienie lub mrowienie.
 • Krioterapia może powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Jednak te efekty są na ogół tylko tymczasowe.
 • Jeśli lokalny okład lub lód pozostanie na skórze przez zbyt długi czas, może to spowodować uszkodzenie skóry (w tym w skrajnych przypadkach odmrożenia). Dlatego miejscowa terapia zimnem nigdy nie powinna być stosowana dłużej niż przez 30 minut, a integralność skóry powinna być monitorowana podczas leczenia.
 • Krioterapia całego ciała nie powinna przekraczać pięciu minut (typowe sesje zabiegowe trwają od dwóch do trzech minut). Krioterapia całego ciała powoduje zmniejszenie częstości akcji serca, zwiększenie ciśnienia krwi i spowolnienie oddychania. Czynności życiowe i stan fizyczny pacjenta należy monitorować przed, w trakcie i po leczeniu. Należy również sprawdzić poziom tlenu w komorze.
 • Wchodząc do komory krioterapeutycznej pacjent powinien upewnić się, że cała odzież i skóra są całkowicie suche. Należy również usunąć metal lub biżuterię. Na koniec wrażliwe części ciała należy zakryć maską na twarz, nausznikami, rękawiczkami i skarpetami lub kapciami. Jeśli pacjent nie zastosuje się do odpowiednich instrukcji podczas wchodzenia do kriokomory, może wystąpić oparzenie skóry lub odmrożenia.

Przeciwwskazania do krioterapii

z kriokomory wykonaj palcami gest potwierdzający

Terapia zimnem, zwłaszcza krioterapia całego ciała, powinna być unikana w następujących przypadkach:

 • Każda choroba układu oddechowego
 • Historia zawału serca w ciągu ostatnich sześciu miesięcy
 • wysokie ciśnienie krwi
 • Niestabilne stany dławicy piersiowej
 • Choroba sercowo-naczyniowa lub arytmie
 • Zaburzenia krążenia, takie jak choroba tętnic obwodowych lub żylnych
 • Guzy anemii
 • Historia udaru lub krwotoku w mózgu
 • Historia napadów
 • Zespół Raynauda
 • Zaburzenia krwawienia
 • Ostra lub przewlekła choroba nerek
 • Implanty metalowe lub rozruszniki serca
 • Pacjenci pediatryczni (młodsi niż 18 lat)