Na zdrowie

Gdzie maska ​​ochronna jest obowiązkowa i jakie są kary za nieprzestrzeganie: Ciekawe fakty

Noszenie respiratora w celu ochrony przed koronawirusem pozostaje kontrowersyjną kwestią. O ile w niektórych krajach azjatyckich maska ​​na twarz jest niemal częścią codziennego ubioru, o tyle obywatele innych krajów mimo pandemii nie chcą przyzwyczajać się do tego środka i nadal go odmawiają. To z kolei powoduje, że niektóre rządy wprowadzają obowiązek noszenia maski ochronnej, co oczywiście wywołuje oburzenie wśród wielu przeciwników. Również w Niemczech rozważa się, że maska ​​ochronna stanie się obowiązkowa w miejscach publicznych.

Na Dalekim Wschodzie epidemia powstrzymała obowiązkowa maska ​​ochronna

W jakich innych krajach maska ​​ochronna jest obowiązkowa i na jakich warunkach? Jakie są tam kary za nieprzestrzeganie rozporządzenia i dlaczego niektórym narodom jest to trudniejsze niż innym? Poniżej zebraliśmy kilka ciekawych informacji na ten temat. Oczywiście musisz wtedy sam zdecydować, czy ostatecznie opowiadasz się za wymaganiem maski.

Czy maska ​​ochronna jest obowiązkowa w Niemczech??

Maska ochronna obowiązkowa w różnych krajach na całym świecie – czy to działa, czy nie

W Niemczech nie musisz jeszcze nosić maski na twarz. Trwa jednak debata, czy maska ​​ochronna powinna być również dla nas obowiązkowa. W końcu wiele krajów wskazuje teraz drogę. Korea udowadnia nawet, że w ten sposób powstrzymała rozprzestrzenianie się wirusa. Większość Niemców jest jednak temu przeciwna. Jaki jest powód?

Z pewnością jednym z powodów jest to, że tak naprawdę nie wiesz, czy noszenie masek na twarz naprawdę coś robi. WHO mówi, że tylko chorzy powinni ją nosić, aby nie zarażać zdrowych ludzi, podczas gdy inni eksperci zalecają maskę ochronną dla wszystkich. Na przykład Alexander Kekulé jest jednym z tych wirusologów, którzy opowiadają się za noszeniem masek. „Obliczenia są bardzo proste: statystycznie jedna zarażona osoba zaraża koroną maksymalnie trzy inne osoby. Dzięki prostej ochronie jamy ustnej i nosa każdy może zmniejszyć liczbę infekcji do mniej niż jednej osoby. Jeśli osiągniemy ten limit, epidemia się skończy ”- powiedział wirusolog BILD.

Sceptycyzm wśród Niemców

Niemcy mają obowiązek noszenia masek ochronnych, bo cenią swoją indywidualność

Ale właśnie stanowisko WHO jest jednym z powodów, dla których Niemcy nie chcą nosić respiratora: „Jeśli nie chroni mnie, a tylko innych, to po co mam go nosić?” To, co początkowo brzmi brutalnie, jest psychologiczne normalne . Ludzie są bardziej skłonni do poświęceń (nawet jeśli noszą zwykłą maskę), jeśli ratuje to własne życie. To myślenie jest nie tylko indywidualne, może być również typowe dla całego narodu, a Niemcy są jednym z nich.

Gdzie jest obowiązkowa maska ​​ochronna i jakie kary są płacone za niezgodność?

Ponadto Niemcy doceniają ich indywidualność. Jednak traci się to, nosząc maskę na twarz, która zakrywa również nos. W przeciwieństwie do tego, na przykład w Azji obowiązuje kolektywizm. Charakterystyczna twarz osoby nie ma znaczenia. Dlatego w tych krajach noszenie maski jest łatwiejsze i szybsze, nawet bez pandemii. Fakt, że maska ​​ochronna jest obecnie obowiązkowa nikomu tam nie przeszkadza.

Przekonania narodu również odgrywają rolę, jeśli chodzi o dobrowolne noszenie respiratora. A jeśli to nie działa dobrowolnie, rządy są zmuszone do wprowadzenia obowiązkowych masek ochronnych. Jak dotąd Jena jest jednak pierwszym niemieckim miastem, w którym podczas zakupów obowiązkowo nosi się maskę.

Maski ochronne stały się ostatnio obowiązkowe w Austrii

Nowe środki przeciwko Covid-19 w Austrii - maski ochronne w miejscach publicznych

Do tej pory maska ​​ochronna była obowiązkowa tylko w supermarketach. Jednak od 14 kwietnia 2020 r. należy ją nosić również we wszystkich innych sklepach i środkach komunikacji miejskiej – po tym, jak ludność miała tydzień na założenie maski na twarz. Niekoniecznie musi to być specjalna maska ​​z filtrem. Alternatywnie możliwa jest również zwykła szmatka.

Ważne jest tylko zakrycie ust i nosa. Każdy, kto nie przestrzega przepisów, grozi grzywną w wysokości 50 euro. W miejscu pracy obowiązują umowy między pracodawcą a pracownikiem. Dlatego ochraniacz na usta nie jest tam wymagany przez prawo. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz powiedział: „Ten krok jest konieczny, aby zmniejszyć dalsze rozprzestrzenianie się”.

Republika Czeska

Republika Czeska wzywa również inne kraje do noszenia respiratorów

W Czechach maska ​​chirurgiczna jest obowiązkowa jako maska ​​ochronna. Republika Czeska jest również pierwszym krajem europejskim, który wprowadził wymóg stosowania masek. 29 marca czeski premier zwrócił się nawet do prezydenta USA Donalda Trumpa z przesłaniem: „Mr. Prezydencie, spróbuj walczyć z wirusem po czesku. Noszenie prostej maski z tkaniny zmniejsza rozprzestrzenianie się wirusa o 80% ”.

Jeśli ktoś nie przestrzega tego prawa w Czechach i zostanie złapany publicznie bez maski ochronnej, może zostać uiszczona grzywna w wysokości 10 000 koron. Odpowiada to około 364 euro.

Słowacja

Modny prezydent Słowacji z maską pasującą do stroju

Po Czechach również Słowacja wprowadziła prawo, które wymaga od ludności noszenia masek oddechowych. I chociaż inne kraje są raczej sceptycznie nastawione do wymogu masek, Słowacy, podobnie jak Czesi, mocno wierzą, że ten środek może ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19. Musisz zapłacić grzywnę w wysokości 1000 euro, jeśli nie zastosujesz się do wymogu maski.

Maski ochronne stały się ostatnio obowiązkowe w Bułgarii

W Bułgarii maska ​​ochronna jest ostatnio tymczasowo obowiązkowa w miejscach publicznych

W Bułgarii maska ​​ochronna jest obowiązkowa w miejscach publicznych, a także w zamkniętych pomieszczeniach od kilku dni (od 12 kwietnia 2020 r.). Na razie regulacja ta ma obowiązywać tylko do 26 kwietnia 2020 r. Ustawa ta została wprowadzona 30 marca, ale następnie wycofana przez ministra zdrowia Kirila Ananiewa. Powodem, który podał, był brak publicznego konsensusu.

W przypadku naruszenia może zostać nałożona grzywna. W aptekach brakuje masek ochronnych, dlatego można kupić tylko maskę do oddychania na sztukę. Dlatego jako ochronę można stosować nie tylko maski, ale także inne rodzaje masek na twarz, takie jak szalik lub samodzielnie wykonane maski ochronne. Firmy otrzymują wsparcie finansowe od rządu.

Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia Północna

Maska ochronna jest obowiązkowa w Bośni i Hercegowinie oraz Macedonii Północnej

W Bośni i Hercegowinie maska ​​ochronna jest obowiązkowa od 29 marca 2020 r., a w kantonie Sarajewo od 30 marca 2020 r. należy również nosić rękawice ochronne. Naruszenia mogą być karane. Podobnie jest w Macedonii Północnej. W supermarketach i sklepach należy nosić maski, podobnie jak rękawiczki.

Maroko

W Maroku noszenie maseczek na twarz jest wymogiem prawnym

Obowiązek ochrony masek wykracza oczywiście poza Europę. Na przykład Maroko jest jednym z krajów afrykańskich, w których obowiązuje to rozporządzenie. Maski są produkowane przez fabryki tekstylne w samym kraju na zlecenie rządu, których wydajność ma wzrosnąć z 3,3 mln dziennie do 6,6 mln. Ludność może następnie kupić te maski oddechowe w cenie 0,8 dirhamów (0,07 centa).

Kolejną dużą różnicą w stosunku do przepisów w Europie jest kara dla tych, którzy łamią nowe prawo. Dopóki maska ​​ochronna jest obowiązkowa, obywatele, którzy jej nie zastosują, podlegają karze grzywny do 1300 dirhamów (nieco poniżej 115 euro) lub karze pozbawienia wolności do trzech miesięcy.

W Indiach maska ​​ochronna jest obowiązkowa

Indie z obowiązkiem maski ochronnej i kwarantanną oraz drastycznymi karami za naruszenia

W Indiach rząd odgrodził wiele części kraju. Są to obszary szczególnie gęsto zaludnione. Obszary, w których maska ​​ochronna jest obowiązkowa w miejscach publicznych, obejmują stolicę Delhi, a także Bombaj i Chandigarh. Policja podejmuje drastyczne środki w celu zapewnienia zgodności z tym prawem, jak pokazują różne filmy online.

Indyjski policjant z maską na twarz - grożą pobicie i pozbawienie wolności w przypadku naruszenia przepisów

Przysiady, klapsy, a nawet pałki to tylko niektóre z kar, jakie napotykają „wrogowie społeczeństwa” za nieprzestrzeganie wymagań dotyczących ochrony masek lub opuszczenie domu bez uzasadnionego powodu. Można również wymierzyć karę pozbawienia wolności do dwóch lat. Powodem tych wysokich kar jest to, że kraj nie poradził sobie z pandemią. Żaden kraj nie mógł tego zrobić.

Biorąc pod uwagę dużą populację, oczekiwany wskaźnik infekcji wynoszący 40% populacji oznaczałby, że około 70 milionów ludzi będzie uzależnionych od szpitala. 20 milionów wymagałoby intensywnej opieki. Personel pielęgniarski w szpitalach w Indiach powiedział: „W Indiach nie możemy sobie pozwolić na przegranie tej wojny”.

Daleki Wschód – ochraniacze na zęby w Chinach, Tajwanie, Korei Południowej i Co.

W Chinach i innych krajach azjatyckich maski na twarz są częścią codziennego życia

Prawdopodobnie każdy widział zdjęcia lub filmy z krajów azjatyckich, na których ludzie noszą maski na twarz. Na przykład w krajach takich jak Chiny ochraniacze na usta są normalne i są częścią codziennego życia – z jednej strony, aby chronić siebie przed wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, z drugiej strony, aby chronić innych przed infekcją, gdy sam zachorujesz. I to nawet przy zwykłym przeziębieniu, a zwłaszcza od wybuchu koronawirusa. Mówi się, że fakt, iż maska ​​ochronna również stała się obowiązkowa, przyczynił się do dość szybkiej i skutecznej walki z wirusem w Chinach, Tajwanie i Korei Południowej.

Izrael

Izrael z zakazem z powodu koronawirusa - obowiązkowa maska ​​ochronna i godzina policyjna w kraju

Podobnie jak w Bułgarii, wymóg maski w Izraelu obowiązuje od 12 kwietnia 2020 r. To rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia ma zastosowanie do społeczeństwa, zgodnie z którym małe dzieci poniżej 6 roku życia i osoby niepełnosprawne, które uniemożliwiają noszenie dróg oddechowych maski są wyłączone z rozporządzenia.

W USA tylko kilka masek ochronnych jest obowiązkowych

Tylko w kilku miastach w USA maski ochronne stały się obowiązkowe

W Stanach Zjednoczonych noszenie respiratora pozostaje w dużej mierze dobrowolne, tak jak ma to miejsce w Niemczech. Los Angeles wprowadziło niedawno obowiązkową odzież publiczną, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się. Obecnie Stany Zjednoczone przewidują największą liczbę zgonów związanych z Covid-19 na świecie – nawet wyprzedzając Włochy. Dlatego wielu ekspertów zaleca noszenie masek zakrywających usta i nos, podając przykłady krajów azjatyckich: Chiny, Japonię i Tajwan, kraje, w których maski oddechowe są normalną rzeczą w życiu codziennym, szybko opanowały epidemię.

Nierzadko chorzy ludzie nie wykazują żadnych objawów, czują się sprawni i zdrowi i nie mają pojęcia, że ​​są zakażeni koronawirusem. W takich przypadkach powinno być korzystne, jeśli maska ​​ochronna jest obowiązkowa. Chroni również zdrowych ludzi przed chorymi, nawet jeśli nie podejrzewa się, że istnieje zwiększone ryzyko infekcji.