Na zdrowie

Regularne stosowanie środków przeciwbólowych może powodować te skutki uboczne!

Czasami zdarza się, że pod koniec dnia w głowie ci brzęczy. Lub skręcanie kostki podczas biegania. Albo że masz dużo bólu podczas okresu. Jeśli, jak wiele osób, chcesz zażywać lek przeciwbólowy, możesz natychmiast skorzystać z dostępnego bez recepty leku przeciwbólowego, takiego jak ibuprofen. Według badania Statista z 2017 r. łącznie 11 procent ankietowanych przyznało, że regularnie zażywa środki przeciwbólowe kilka razy w tygodniu. Ponadto podczas pandemii koronawirusa lekarze zgłaszają wzrost stosowania leków przeciwbólowych, ponieważ ludzie decydują się na samoleczenie, aby uniknąć możliwej ekspozycji na wirusa.

Wiele osób ucieka się do leków dostępnych bez recepty, także dlatego, że to robią nie idź do gabinetu lekarskiego chcieć. W rzeczywistości NDR donosi, że liczba wizyt specjalistów znacznie spadła. Od 30 do 50 procent Niemców opóźniało się lub unikało wizyty u kardiologa lub onkologa z powodu obaw związanych z COVID-19. W przypadku dentystów spadek wynosi 80 procent.

Regularne przyjmowanie leków przeciwbólowych jest szkodliwe

Chociaż środki przeciwbólowe mogą być pomocne, gdy są stosowane zgodnie z zaleceniami, wielu z nas nie zawraca sobie głowy czytaniem ulotki lub przestrzeganiem instrukcji dawkowania producenta. Badanie dotyczące farmakoepidemiologii ze stycznia 2018 r. & Bezpieczeństwo leków sugeruje, że 15 procent użytkowników leków przeciwbólowych OTC, takich jak ibuprofen, to: maksymalna zalecana dawka przekroczyć w ciągu tygodnia.

Ludzie myślą, że te leki są nieszkodliwe, ponieważ są tanie i łatwo dostępne. W innych krajach, np. w USA, można je czasem kupić w sklepach spożywczych lub na stacjach benzynowych. Ta łatwa dostępność może prowadzić do założenia, że ​​nie jest niebezpieczne, jeśli nie przestrzega się ściśle instrukcji. W rzeczy samej jakie niebezpieczeństwa Poniżej wyjaśniono regularne stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Czym dokładnie są dostępne bez recepty leki przeciwbólowe?

Ibuprofen jest trwale szkodliwy na bóle głowy

Większość środków przeciwbólowych, które można zobaczyć w drogerii, należy do klasy leków o nazwie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są wyznaczone. Angielski akronim to NLPZ i oznacza „niesteroidowe leki przeciwzapalne”. NLPZ są najczęściej przepisywanymi lekami na świecie i obejmują między innymi ibuprofen, aspirynę, naproksen, diklofenak i ketoprofen. (Paracetamol nie jest NLPZ). NLPZ mają trzy główne właściwości: Działają kojąco Ból, stan zapalny i gorączka.

Do samoleczenia niesteroidowe leki przeciwzapalne są dopuszczone tylko do krótkotrwałego leczenia. Innymi słowy, powinieneś brać je przez krótki czas, gdy odczuwasz dyskomfort, a następnie przestać, gdy wyzdrowiejesz. Leki te są na ogół bezpieczne i skuteczne, o ile mieszczą się w zalecanym zakresie dawkowanie i ten wskazany na opakowaniu! Okres być zajętym.

Maksymalna dzienna dawka ibuprofenu dla dorosłych w samoleczeniu wynosi 1200 mg. Jedna do dwóch tabletek 200 mg jest przyjmowana co 4 do 6 godzin. W ulotce dołączonej do opakowania zaleca się, aby lek nie był przyjmowany dłużej niż 4-5 dni bez porady lekarskiej.

Mimo to często zdarza się, że ludzie nie zwracają uwagi na te wskazówki dotyczące użytkowania. Ale powodem ograniczenia ilości i czasu trwania jest to, że żadne leki, w tym NLPZ, nie są nieszkodliwe – im więcej i im dłużej bierzesz, tym większe ryzyko.

Środki przeciwbólowe mogą powodować krwawienie z jelit

Środki przeciwbólowe Regularne stosowanie może powodować wrzody i krwawienie

Według metaanalizy badań obserwacyjnych opublikowanej w 2013 roku w „Deutsches Ęrzteblatt”, NLPZ prowadzą do trzy- do pięciokrotnego wzrostu ryzyka powikłań w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Głównym skutkiem ubocznym wielu niesteroidowych leków przeciwzapalnych są Wrzody (Krwawienie w żołądku lub przewodzie pokarmowym).

Aby zmniejszyć stan zapalny i ból, zmniejsz NLPZ Prostaglandyny, substancje podobne do hormonów, które chronią wyściółkę żołądka, a tym samym zapobiegają powstawaniu wrzodów, między innymi. Niski poziom prostaglandyn zwiększa prawdopodobieństwo krwawienia z jelita.

W przypadku rozstroju żołądka lub bólu, osłabienia, wymiotów krwią lub czarnych stolców należy zaprzestać przyjmowania NLPZ i udać się do lekarza – są to częste Objawy krwawienia z jelit. Często odstawienie leku wystarczy, aby pozbyć się wrzodu, ale jeśli wystąpi powikłanie, możesz potrzebować innych leków, takich jak bloker kwasu, aby go wyleczyć.

Niektóre grupy są bardziej narażone na rozwój wrzodów. Jeśli ty starszy niż 65 jeśli masz wrzody w wywiadzie, przyjmujesz leki rozrzedzające krew lub kortykosteroidy lub regularnie pijesz alkohol, przed zażyciem jakichkolwiek NLPZ należy skonsultować się z lekarzem. Ryzyko krwawienia z jelita jest niewielkie w przypadku stosowania NLPZ tylko tymczasowo naciągnąć.

Nawiasem mówiąc, Stany Zjednoczone Food and Drug Administration (FDA) przed zażyciem NLPZ, jeśli wystąpiła reakcja alergiczna na środki przeciwbólowe lub leki przeciwgorączkowe oraz tuż przed lub po operacji serca.

Regularne stosowanie leków przeciwbólowych zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu

Regularne stosowanie leków przeciwbólowych zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu

Z wyjątkiem aspiryny, leki z grupy NLPZ mogą zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru w ciągu kilku tygodni, chociaż nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje. Według FDA ryzyko może wzrosnąć, im dłużej używasz NLPZ. Objawy niewydolności serca lub udaru spowodowanego przez NLPZ obejmują ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, nagłe osłabienie obszaru ciała i trudności w mówieniu.

Ponadto badanie American Family Physician z sierpnia 2014 r. potwierdza, że Ibuprofen na wysokie ciśnienie krwi wskazówki. Jeśli przyjmujesz NLPZ przez długi czas, powodują one zatrzymanie sodu i soli w organizmie, co może podnieść ciśnienie krwi. Dlatego ważne jest, aby przyjmować najmniejszą dawkę przez jak najkrótszy czas, aby złagodzić ból i stosować leki przeciwbólowe tak rzadko, jak to możliwe.

Regularne stosowanie leków przeciwbólowych może spowodować uszkodzenie nerek

Stałe leki przeciwbólowe mogą prowadzić do problemów z nerkami

Długotrwałe nadużywanie leków przeciwbólowych często wpływa na nerki.

Ponieważ NLPZ hamują syntezę prostaglandyn, ich spożycie może w dłuższej perspektywie wzrosnąć Niewydolność nerek prowadzić. Może się to zdarzyć na wiele sposobów, w tym słaby przepływ krwi do nerek, ostra reakcja alergiczna na lek przeciwbólowy, która objawia się w nerkach oraz choroba minimalnej zmiany (MCD), zespół, w którym białko jest wydalane z moczem. Ale to nie wszystko.

NLPZ mogą również zaostrzyć leżące u podstaw wysokie ciśnienie krwi, które może powodować ostre i przewlekłe uszkodzenie nerek. Niezależnie od tego, NLPZ mogą powodować zatrzymanie płynów i obrzęki u osób z problemami sercowo-naczyniowymi, co może być toksyczne dla nerek.

Jeden Uszkodzenie nerek może obejmować obrzęk nóg, zmniejszone oddawanie moczu i krew w moczu – ale większość osób nie ma objawów. Niestety choroba nerek jest cichą chorobą i jedynym sposobem jej rozpoznania jest wykonanie badania krwi.

W czasie ciąży należy zachować dodatkowe środki ostrożności. Raport FDA z października 2020 r. wykazał, że przyjmowanie NLPZ około 20. tygodnia ciąży lub później było rzadkie, ale poważne Powodować problemy z nerkami u nienarodzonego dziecka może skutkować małą ilością płynu owodniowego otaczającego dziecko i możliwymi powikłaniami w przyszłości.

Leki przeciwbólowe mogą powodować więcej bólów głowy

regularne tabletki przeciwbólowe jeszcze więcej bólów głowy

Możesz być zaskoczony, ale częste stosowanie środków przeciwbólowych może prowadzić do tzw Ból głowy spowodowany nadużywaniem narkotyków (MOH) cyngiel.

Badanie opublikowane w lipcu 2017 r. w Pain Reports potwierdziło, że MOH dotyka 1 do 2 procent populacji i może być spowodowane stosowaniem NLPZ lub paracetamolu przez 10 lub więcej dni w miesiącu, chociaż nie jest jasne, dlaczego.

Codzienne przyjmowanie leków przeciwbólowych sugeruje, że istnieje ból, który nie jest leczony. W pierwszej kolejności musisz zbadać, dlaczego tak często musisz zażywać te leki.

Przypadkowe przedawkowanie leków przeciwbólowych?

Środki przeciwbólowe nie powinny być przyjmowane codziennie bez nadzoru lekarskiego

OK, więc jeśli myślisz sobie: „Nigdy nie wezmę więcej tabletek niż zalecana”, poczekaj chwilę. Badanie „Farmakoepidemiologia & Bezpieczeństwo leków „sugeruje, że 37 procent respondentów stosuje różne formy środków przeciwbólowych w ciągu tygodnia – ale mniej niż połowa z tych osób była świadoma, że ​​wszystkie produkty to NLPZ.

Jednoczesne przyjmowanie więcej niż jednego rodzaju NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Wiele osób ma problemy z przyjmowaniem ibuprofenu oprócz aspiryny lub innej formy NLPZ. Wiele suplementów na kaszel i grypę zawiera również środek przeciwbólowy jako składnik. Lekarze zgłaszają wzrost wrzodów żołądka związanych ze środkami przeciwbólowymi w styczniu, prawdopodobnie dlatego, że ludzie zażywali jednocześnie leki na grypę i przeziębienie.

Uzależniające środki przeciwbólowe?

może uzależniać od środków przeciwbólowych

Krótka odpowiedź: nie do końca.

Nie rozwiniesz uzależnienia, które znamy z opioidów, które sprawi, że będziesz uzależniony i będziesz miał objawy odstawienia, gdy przestaniesz je brać. Jednak zawodowi sportowcy, tacy jak piłkarze, często nadużywają leków przeciwbólowych.

Jeśli sportowiec jest tak kontuzjowany, że nie może już dobrze radzić sobie z bólem, może przyjmować duże dawki leków przeciwbólowych, aby złagodzić ból i poprawić swoją wydajność.

Więc jak złe jest długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych?

Regularne stosowanie leków przeciwbólowych może być niebezpieczne

Tak długo, jak przyjmujesz leki przeciwbólowe pod nadzorem lekarza, prawdopodobnie jest to w porządku (lekarz może przepisać podwójną dawkę leku NLPZ na receptę). Są ludzie, którzy codziennie przyjmują środki przeciwbólowe. Ale przewlekłe stosowanie musi być monitorowane przez lekarza, aby zmniejszyć ryzyko niepożądanych skutków ubocznych. Jeśli nie rozmawiałeś z lekarzem o regularnym stosowaniu, przyjmowanie leków przeciwbólowych na stałe jest dość niebezpieczne.

Zdecydowanie zaleca się, aby w ciągu kilku dni udać się do lekarza na badanie krwi, ponieważ istnieje tak wiele możliwych skutków ubocznych. Ponadto codzienne przyjmowanie leków przeciwbólowych sugeruje, że istnieje ból, który nie jest leczony. W pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się, dlaczego tak często musisz brać te leki.

Referencja: Komisja Leków Niemieckiego Towarzystwa Lekarskiego, Porównanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)