Na zdrowie

Luteina i zeaksantyna: efekty i pokarmy zawierające ich dużo

Luteina i zeaksantyna to dwa ważne karotenoidy, o których wiadomo, że nadają warzywom zielony lub pomarańczowy kolor. Są również bardzo podobne strukturalnie, z niewielką różnicą w rozmieszczeniu ich atomów. Oba są silnymi przeciwutleniaczami i oferują szereg korzyści zdrowotnych. Karotenoidy odgrywają ważną rolę w zdrowiu oczu i zapobieganiu zwyrodnieniu plamki żółtej. W tym artykule opowiemy więcej o działaniu luteiny i zeaksantyny oraz o produktach spożywczych, które zawierają ich dużo. Mogą być również przyjmowane do organizmu jako suplementy diety.

Czym są luteina i zeaksantyna?

jedzenie z dużą ilością luteiny i zeaksantyny szpinak szparagowy groszek brokułowy

Luteina i zeaksantyna to silne antyoksydanty, które chronią nasz organizm przed niestabilnymi cząsteczkami zwanymi wolnymi rodnikami. W nadmiarze atakują komórki ludzkie i upośledzają ich funkcję, co może prowadzić do różnych chorób, takich jak nowotwory, cukrzyca typu 2, choroby serca czy choroba Alzheimera. Przeciwutleniacze chronią białka, tłuszcze i DNA organizmu przed stresem oksydacyjnym, a nawet mogą pomóc w syntezie aminokwasu glutationu. Ich właściwości przeciwutleniające zmniejszają działanie „złego” cholesterolu LDL, co może zmniejszać odkładanie się płytki miażdżycowej w tętnicach i zmniejszać ryzyko chorób serca. Wydaje się, że te karotenoidy działają lepiej razem i są bardziej skuteczne w zwalczaniu wolnych rodników, gdy są połączone, nawet w tym samym stężeniu.

Luteina i zeaksantyna dla zdrowych oczu

Zielone warzywa są bogate w luteinę

Luteina i zeaksantyna to jedyne karotenoidy, które gromadzą się w siatkówce, zwłaszcza w obszarze plamki żółtej. Plamka żółta znajduje się z tyłu oka i jest niezbędna do widzenia. Luteina i zeaksantyna działają jako ważne przeciwutleniacze, chroniąc komórki oka przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Uważa się, że spadek tych przeciwutleniaczy w czasie może mieć wpływ na zdrowie oczu.

Luteina i zeaksantyna w rejonie plamki

Twoje oczy są narażone zarówno na działanie tlenu, jak i światła, co z kolei sprzyja produkcji wolnych rodników. Te dwa karotenoidy działają również jako naturalna ochrona przeciwsłoneczna, odfiltrowując wysokoenergetyczne składniki padającego światła. Uważa się, że chronią oczy szczególnie przed szkodliwym światłem niebieskim.

Luteina i zeaksantyna są dobre dla zdrowia oczu

Poniżej znajdują się niektóre z warunków, w których mogą pomóc luteina i zeaksantyna:

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD): Może opóźniać postęp AMD i zapobiegać ślepocie.

– Zaćma: Zaćma to mętne plamy z przodu oka. Spożywanie pokarmów zawierających luteinę może spowolnić ich produkcję.

Retinopatia cukrzycowa: Badania na zwierzętach wykazały w badaniach nad cukrzycą, że suplement diety może zmniejszyć markery stresu oksydacyjnego, które uszkadzają oczy.

Odwarstwienie siatkówki: Szczury po odłączeniu siatkówki, którym wstrzyknięto luteinę, miały o 54% mniejszą śmierć komórek niż szczury, którym wstrzyknięto olej kukurydziany.

– zapalenie błony naczyniowej oka: Jest to stan zapalny środkowej części skóry oka (błony naczyniowej). Te dwa karotenoidy mogą pomóc w zmniejszeniu związanego z tym procesu zapalnego.

luteina i zeaksantyna wspierają zdrowie oczu

Badania nad wspieraniem luteiny i zeaksantyny dla zdrowia oczu są obiecujące, ale nie wszystkie badania wykazują pozytywny efekt. Na przykład niektóre badania nie wykazały związku między stosowaniem luteiny i zeaksantyny a ryzykiem wczesnego zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Odpowiednie spożycie luteiny i zeaksantyny jest nadal kluczowe dla ogólnego zdrowia oczu.

Luteina i Zeaksantyna dla skóry

Wpływ luteiny i zeaksantyny na skórę

Dopiero w ostatnich latach odkryto pozytywny wpływ luteiny i zeaksantyny na skórę. Dzięki działaniu przeciwutleniającemu mogą chronić Twoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV) słońca i w ten sposób chronić komórki skóry przed przedwczesnym starzeniem się skóry i nowotworami wywołanymi UVB.

Dwutygodniowe badanie na zwierzętach wykazało, że szczury, którym podawano 0,4% pokarmu wzbogaconego w luteinę i zeaksantynę, miały mniej zapalenia skóry wywołanego promieniowaniem UVB niż te, którym podawano tylko 0,04% tych karotenoidów.

Inne badanie 46 osób z lekko i umiarkowanie suchą skórą wykazało, że ci, którzy przyjmowali 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny, mieli znacznie lepszy odcień skóry w porównaniu z grupą kontrolną.

Luteina i zeaksantyna w formie kapsułek

dawkowanie kapsułek luteiny i zeaksantyny

Luteina i zeaksantyna są powszechnie zalecane jako suplementy diety, które pomagają zapobiegać utracie wzroku lub chorobom oczu. Zwykle wykonuje się je z kwiatów nagietka i miesza się je z woskami, ale można je również wytwarzać syntetycznie.

Suplementy te są szczególnie popularne wśród osób starszych, które obawiają się pogorszenia stanu zdrowia oczu, ponieważ spożycie karotenoidów w diecie jest często niskie.

Niski poziom luteiny i zeaksantyny w oczach wiąże się ze związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD) i zaćmą, podczas gdy wyższy poziom tych karotenoidów we krwi wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem AMD nawet o 57%.

Luteina i zeaksantyna chronią oczy przed niebieskim światłem

dawkowanie

Obecnie nie ma zalecanego spożycia luteiny i zeaksantyny. Ilość, jakiej potrzebuje Twój organizm, zależy od poziomu stresu, na jaki jest narażony. Na przykład palacze mogą potrzebować go więcej, ponieważ zwykle mają niższy poziom karotenoidów w porównaniu z osobami niepalącymi.

Szacuje się, że Niemcy spożywają średnio 1-3 mg luteiny i zeaksantyny dziennie. Jednak możesz potrzebować znacznie więcej, aby zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). W rzeczywistości 6-20 mg luteiny dziennie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób oczu.

Badania z drugiego badania chorób oczu związanych z wiekiem (AREDS2) wykazały, że 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny spowodowały znaczne zmniejszenie postępu zaawansowanego zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Suplementacja 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny może również poprawić ogólny koloryt skóry.

Kapsułki z luteiną nie mają prawie żadnych skutków ubocznych

możliwe efekty uboczne

Wydaje się, że istnieje bardzo niewiele skutków ubocznych związanych z suplementami zawierającymi luteinę i zeaksantynę. Duże badanie oczu nie wykazało żadnych negatywnych skutków suplementów luteiny i zeaksantyny przez okres pięciu lat. Jedynym stwierdzonym efektem ubocznym było pewne zażółcenie skóry, które nie zostało uznane za szkodliwe.

Jednak w jednym studium przypadku kryształy rozwinęły się w oczach starszej kobiety, która przyjmowała 20 mg luteiny dziennie, a także stosowała dietę wysokobiałkową przez osiem lat. Po odstawieniu suplementu diety kryształki w jednym oku zniknęły, ale pozostały w drugim.

Przedawkowanie jest rzadkie i nie można go osiągnąć poprzez dietę. Badania szacują, że 1 mg na kg luteiny i 0,75 mg na kg zeaksantyny dziennie są bezpieczne. Dla osoby ważącej 70 kg odpowiada to 70 mg luteiny i 53 mg zeaksantyny.

Badanie na szczurach nie wykazało działań niepożądanych przy dawkach dziennych do 4000 mg/kg masy ciała, co było najwyższą testowaną dawką. Potrzebne są dalsze badania, aby ocenić potencjalne skutki uboczne bardzo wysokiego spożycia.

Pokarmy bogate w luteinę i zeahanthin

Pokarmy bogate w luteinę i jarmuż zeahantyny

Chociaż luteina i zeaksantyna są odpowiedzialne za jasne kolory wielu owoców i warzyw, występują one w większych ilościach w zielonych warzywach liściastych. Co ciekawe, chlorofil w ciemnozielonych warzywach maskuje pigmenty luteinę i zeaksantynę, dzięki czemu warzywa mają zielony kolor.

Pokarmy bogate w luteinę i rukolę zeahantyny

Główne źródła tych karotenoidów to jarmuż, pietruszka, szpinak, brokuły i groch. Z 218,14 µg luteiny na 100 gramów jarmuż jest jednym z najlepszych źródeł luteiny. Sok pomarańczowy, melon spadziowy, kiwi, czerwona papryka, dynia, kukurydza i winogrona są również bogate w luteinę i zeaksantynę.

żywność zawierająca luteinę i zeaksantynę szpinak i jajka

Tłuszcze poprawiają wchłanianie karotenoidów, więc dobrym pomysłem jest dodanie do diety zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek w zielonej sałacie lub trochę ghee lub oleju kokosowego na patelni ze szpinakiem. Jajka są ważnym źródłem dwóch karotenoidów, ponieważ wysoka zawartość tłuszczu w żółtku jaja może poprawić wchłanianie tych składników odżywczych przez organizm.

Pokarmy bogate w luteinę i zeahanthin squash

Najlepsze pokarmy zawierające luteinę i zeaksantynę:

(Dane na 100 g)

Papryka 18944 μg

Jarmuż 18246 μg

Szpinak 12198 µg

Boćwina 11000 μg

Radicchio 8832 µg

Rukiew wodna 5767 μg

Rakieta 3555 µg

Pistacje 2903 μg

Zielony groszek 2593 μg

Sałata liściasta 2312 μg

Kabaczek 2249 μg

Brukselka 1290 mcg

Brokuły (gotowane) 1080 μg

Dynia (gotowana) 1014 μg

Cukinia (gotowana) 1150 μg

Dymka 1137 μg

Kukurydza żółta (gotowana) 906 μg

Jalapenos 861 µg

Szparagi (gotowane) 771 μg

Marchewka (gotowana) 687 μg

siemię lniane 651 μg

Koper włoski 607 µg

Suszone brzoskwinie 559 μg

Jajka sadzone 543 μg

Oliwki (czarne, zielone, jumbo) 510 μg

Jajka w koszulce 501 μg

Karczochy gotowane 394 μg

Jajka na twardo 353 μg

Seler 283 µg

Awokado 271 µg

Płatki owsiane (gotowane) 180 μg

Źródło: myfooddata.com