Na zdrowie

Sam zrób respirator: kolorowa maska ​​na twarz dodaje odwagi w czasach koronawirusa

Liczba osób zarażonych Covid-19 rośnie w całej Europie. Kraje europejskie już dawno wyprzedziły Chiny pod względem liczby ofiar, a Hiszpania i Włochy są szczególnie dotknięte. Ale choroba zakaźna rozprzestrzenia się coraz bardziej w Niemczech. W całym kraju zarejestrowano ponad 47 000 przypadków koronawirusa, z których zmarło 265 pacjentów. Rząd stara się chronić osoby starsze i przewlekle chore. Dlatego wprowadzone środki ochronne są nie tylko bezwzględnie konieczne, ale pokazują solidarność społeczeństwa w walce z koronawirusem. W związku z tą sytuacją coraz więcej osób zadaje sobie pytanie „Jak możemy chronić tych, którzy najbardziej potrzebują ochrony?” Unikanie godzin policyjnych, mycie rąk i kontakt z innymi ludźmi pomaga. Ale czy samodzielnie uszyta maska ​​na twarz jest również skuteczna w walce z koroną? Według badań większość masek DIY może chronić przed wirusami tylko w ograniczonym zakresie. Niemniej jednak możesz sam zrobić kolorowy respirator: w wielu krajach dodaje on odwagi i jest znakiem solidarności. Wyjaśnimy, dlaczego tak jest i pokażemy Ci instrukcje szycia krok po kroku.

Zrób respirator sam: dlaczego maska ​​​​zrób to sam cieszy się coraz większą popularnością??

Samo zrobienie maski oddechowej z kolorowego materiału dodaje odwagi

W Chorwacji projektanci szyją maski na twarz, aby dodać odwagi ludności i na znak solidarności. W Stanach Zjednoczonych wolontariusze szyją ochraniacze na usta dla pracowników służby zdrowia i pracowników domów spokojnej starości. W Bułgarii maski ze specjalnym filtrem FFP są produkowane przez firmy produkujące odzież dziecięcą. Dlaczego coraz więcej osób nosi maski z tkaniny własnej roboty, skoro według władz nie mogą ochronić się przed koronawirusem??

Respirator wykonany z artykułów gospodarstwa domowego nie jest w stanie wystarczająco filtrować powietrza. Oznacza to, że mniejsze cząsteczki, takie jak wirusy i bakterie, mogą dostać się do płuc pomimo maski na twarz. Istnieje kilka powodów, dla których nadal możesz nosić maskę z tkaniny:

Respirator zrób sobie instrukcje szycia

 • Możesz uszyć maskę z dwóch warstw za pomocą filtrów. Ten ochraniacz na zęby nie chroni ciebie, chroni ludzi wokół ciebie. Pomaga zapobiegać infekcjom wymazu, na przykład gdy zakażeni ludzie dotykają nosa lub ust, a następnie przenoszą wirusy na inne powierzchnie. Chociaż zarażone osoby są poddawane kwarantannie w domu, istnieje wiele przypadków bezobjawowych. Możliwe więc, że sam jesteś zarażony chorobą, ale nie wiesz o tym i zarażasz nią innych. Dlatego ważne jest, aby nie tylko polegać na ochraniaczu na zęby, ale przede wszystkim przestrzegać zalecanych środków ochronnych. Należą do nich: trzymaj się z dala od innych ludzi, nie dotykaj twarzy i regularnie dezynfekuj ręce.
 • Respiratory z wesołymi motywami poprawiają samopoczucie i pomagają przezwyciężyć niepokój. Psychologowie ostrzegają, że noszenie maski na twarz może stworzyć fałszywe poczucie bezpieczeństwa i że można zapomnieć o innych ważnych środkach ochronnych, takich jak mycie rąk.
 • Kolorowy respirator jest wyrazem solidarności i symbolem nowoczesnego społeczeństwa, które troszczy się o osoby starsze i przewlekle chore.

Stwórz własną maskę oddechową: instrukcje krok po kroku

Respirator zrób sobie materiały nożyczki do szycia tkanin

Aby samodzielnie wykonać respirator, potrzebujesz następujących materiałów:

 • 1 kawałek kolorowej tkaniny 18 cm x 36 cm na warstwę zewnętrzną. Najpierw sprawdź, czy materiał jest oddychający. Tkanina bawełniana odporna na gotowanie jest idealna, ponieważ można ją prać w wyższych temperaturach. Jedwab jest również dobry, ponieważ jest odporny na wilgoć.
 • 1 sztuka jednokolorowej tkaniny na warstwę wewnętrzną (z bawełny, lnu lub jedwabiu)
 • Filtr Hepa do odkurzaczy (Proszę szyć filtr tylko po konsultacji z producentem, lekarzem rodzinnym lub władzami lokalnymi. Zawsze sprawdzaj, czy nie powoduje problemów z oddychaniem!)
 • Płaska gumka o długości 36 cm
 • nożyce
 • maszyna do szycia
 • Szpilka
 • Żelazo

Wybierz tkaniny tak, aby można je było prać w temperaturze co najmniej 90 stopni Celsjusza i prasować w wyższej temperaturze. Normalnie niewrażliwą odzież prasuje się w temperaturze 170 stopni Celsjusza, co powinno zabić wszystkie wirusy po praniu w temperaturze 90 stopni.

Jak zrobić ochraniacz na zęby:

1. Utwórz wzór cięcia i wytnij go. Złóż kawałek materiału na górną warstwę na pół tak, aby lewa strona materiału była skierowana do Ciebie, a krótkie boki materiału były na sobie. W razie potrzeby tkaninę można wyprasować lub przymocować jej końce szpilkami.

Instrukcja szycia krok po kroku dla maski oddechowej z tkaniny

2. Przymocuj wzór za pomocą szpilek i wytnij tkaninę za pomocą wzoru. Powtórz ten proces dla drugiego kawałka tkaniny również dla warstwy wewnętrznej. Powinieneś mieć teraz 2 kawałki kolorowego materiału (na warstwę zewnętrzną) i 2 kawałki jednokolorowego materiału.

Zrób własną maskę oddechową, ułóż wzory na tkaninie i wytnij

3. Zszyj razem dwa kolorowe kawałki materiału linią prostą w naddatku szwu 1 cm i odwróć maskę. Powtórz ten proces, a także zszyj ze sobą dwa jednokolorowe kawałki tkaniny. Obszyj brzegi tkaniny ściegiem zygzakowatym, aby zapobiec strzępieniu się później podczas cyklu prania.

Sama maska ​​oddechowa uszyje ochraniacz na usta z trzech warstw

4. Połóż kolorową maskę przed sobą, lewa strona materiału powinna być skierowana do góry. Jeśli chcesz, możesz przymocować maskę do powierzchni roboczej za pomocą szpilek. Jeśli chcesz sam zrobić maskę z filtrem, przytnij również filtr. Teraz zszyj wewnętrzną i zewnętrzną część materiału w linii prostej. Wytnij mały otwór w środku zwykłego kawałka tkaniny, aby móc później wyjąć i wymienić filtr.

Instrukcje szycia ochraniaczy dla początkujących krok po kroku

5. Teraz złóż kolorową tkaninę wokół krawędzi jednokolorowej tkaniny i mocno ją zszyj. Przetnij gumkę na dwa kawałki, które posłużą jako opaski na głowę. Przełóż pierwszy kawałek gumki przez lewy otwór, a drugi kawałek gumki przez prawy otwór i zszyj.

Ochraniaj usta instrukcje szycia z trzech warstw z filtrem

6. Zwiąż razem końce gumek, aby móc przymocować maskę do uszu. Na wszelki wypadek sprawdź, czy gotowa maska ​​naprawdę przepuszcza powietrze. Powinieneś móc swobodnie oddychać. Jeśli tak nie jest, musisz wyjąć filtr i wymienić go na inny. Ale powinieneś być w stanie swobodnie oddychać przez dwie warstwy materiału. Niestety oferują one niewielką lub żadną ochronę.

Zrób i zdezynfekuj własną maskę oddechową

Zrób własną maskę oddechową z tkaniny i z filtrem Hepa

Jeśli sam robisz respirator, powinieneś go również odpowiednio zdezynfekować. Przede wszystkim przedstawiamy przegląd niektórych zasad, które należy wziąć pod uwagę podczas noszenia maski na twarz:

 • Myj ręce przez co najmniej 20 sekund przed założeniem maski. Maskę nakładać tylko czystymi rękami!
 • Kiedy jesteś na zewnątrz, nie dotykaj swojej twarzy! Warto związać włosy w kucyk.
 • Nie zapomnij zdezynfekować rąk.
 • Nie zdejmuj maski, aby palić lub jeść.
 • Nosić respirator przez maksymalnie 2 godziny. Jeśli zamierzasz przebywać na zewnątrz przez dłuższy czas, rozważ zdjęcie go lub wymianę na nowy.
 • Maskę najlepiej zdejmować tylko czystymi rękami po powrocie do domu.

Instrukcje do samodzielnego szycia ochraniaczy dla początkujących

Jak zdezynfekować maskę:

 • Wypierz maskę w pralce pod kątem 90 stopni. Nigdy nie myj maski z ubraniami domowymi lub pościelą.
 • Jeśli używasz maski z filtrem, wyrzuć filtr natychmiast po zdjęciu maski. Najlepiej umieścić filtr w osobnej plastikowej torbie, a następnie związać torbę. Nigdy nie myj maski razem z filtrem.
 • Wyprasuj maskę, włóż nowy filtr i możesz ponownie użyć maski ochronnej.

Dla kogo odpowiedni jest respirator? Nie każdy może nosić respirator. Osoby z przewlekłymi chorobami układu krążenia i płuc, a także astmatycy i alergicy raczej powinni tego unikać. Dzieci i niemowlęta również nie powinny nosić samodzielnie wykonanych masek oddechowych. Istnieje ryzyko uduszenia.

Samodzielne wyrabianie ochraniaczy ust z tkaniny Instrukcje szycia

Nawet jeśli sam wykonasz respirator, pierwszą rzeczą, którą powinieneś rozważyć, są środki ostrożności władz lokalnych. Należą do nich: Regularnie myj ręce. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić po powrocie do domu, jest umycie rąk. Czystymi rękami należy również umyć twarz. Najlepsze do tego jest mydło w płynie. Kiedy wychodzisz, dezynfekuj ręce za każdym razem, gdy dotkniesz potencjalnie skażonej powierzchni. Należą do nich np. bankomaty, powierzchnie w supermarketach czy klamki. Używaj środków dezynfekujących zawierających co najmniej 60% alkoholu. Unikaj dotykania twarzy. Dotyczy to szczególnie obszaru ust i nosa. Ale staraj się też nie dotykać oczu. Nie jedz rękami, np. ciasteczek lub gumy do żucia. Unikaj stosowania makijażu brudnymi rękami.