Uncategorized

Oczyść powierzchnie kuchenne i chroń się przed szkodliwymi bakteriami

Pokarm może rozprzestrzeniać niebezpieczne drobnoustroje i dobrym pomysłem jest utrzymywanie powierzchni kuchennych w czystości, jeśli chcesz uchronić się przed chorobami. Jednak takie zadanie wymaga czasu i w większości wymaga środków chemicznych. Wiele osób obawia się, że nadmierne czyszczenie może uszkodzić naturalną florę bakteryjną. Dzieje się tak, ponieważ przyczynia się do zdrowia człowieka. Dlatego naukowcy niedawno przeprowadzili badania, które skupiały się na tym, kiedy ludzie z kilku krajów europejskich czyszczą powierzchnie kuchenne.

Kiedy ludzie powinni czyścić powierzchnie kuchenne?

kobieta z maską ochronną czyszczenie drewnianego blatu kuchennego detergentem

Blaty kuchenne, które wydają się czyste, mogą w rzeczywistości prowadzić do infekcji bakteriami chorobotwórczymi. Naukowcy odkryli, że większość konsumentów czyści blaty kuchenne i deski do krojenia zaraz po przygotowaniu jedzenia. Taki środek jest zawsze prewencyjny w usuwaniu patogenów z surowego mięsa lub brudnych warzyw. Jednak usunięcie wszystkich bakterii nie jest głównym celem. Dlatego naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy rozlane jedzenie, które zwykle zawiera niebezpieczne bakterie, można zobaczyć na powierzchniach kuchennych. Konsumenci umieszczali na blatach i deskach do krojenia trzy różne rodzaje rozlanej żywności, takie jak kurczak, jajka i sałata w różnych stężeniach. Uczestnicy badania zgłosili, jak widoczne było takie zanieczyszczenie żywności. Mniej niż połowa konsumentów była w stanie wizualnie wykryć poziomy wycieków, które mogą zawierać wystarczająco dużo niebezpiecznych bakterii, aby zachorować.

Bakterie chorobotwórcze, takie jak salmonella, mogą przetrwać przez długi czas na rozlanym jedzeniu, takim jak jajka

W ten sposób szkodliwe bakterie mogą zostać wchłonięte bezpośrednio przez ręce lub przeniesione do innych pokarmów. Znajdują się one zwykle na powierzchniach kuchennych i nie są gotowane. Byłby to na przykład chleb lub owoce. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, z jakiego materiału wykonana jest powierzchnia kuchni. Stwierdzono, że łatwiej jest dostrzec rozlane jedzenie na laminowanych powierzchniach. Wybrano trzy rodzaje wycieków żywności, ponieważ mogą one zawierać patogenne bakterie Campylobacter i Salmonella. Warto jednak również zauważyć, że istnieją duże różnice w rozmieszczeniu tych bakterii pomiędzy różnymi krajami europejskimi. Aby zbadać przeżywalność patogennych bakterii Campylobacter i Salmonella, naukowcy zmieszali je z rozlanym jedzeniem i wodą. Następnie pozwalają bakteriom wyschnąć na powierzchni.

Wyniki badań

Wyczyść powierzchnie kuchenne za pomocą akcesoriów, takich jak gumowe rękawiczki, gąbka i szczotka

Bakterie na czystych powierzchniach giną dość szybko, ale żyją dłużej w rozlanym jedzeniu. Naukowcy odkryli również, że patogeny, takie jak Salmonella, przetrwały dłużej niż Campylobacter. Największe ryzyko występuje natychmiast po rozlaniu jedzenia. Więc najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka infekcji jest sprzątanie natychmiast po takim kontakcie z surowym mięsem. Wyniki sugerują, że utrzymywanie widocznej czystości nie wystarczy, aby chronić siebie i innych przed infekcjami bakteryjnymi. Dlatego naukowcy chcieli dowiedzieć się, ile osób czyści powierzchnie kuchenne i rutynowo sprząta je natychmiast po przygotowaniu jedzenia. W badaniu wzięło udział prawie 10 000 osób z dziesięciu krajów europejskich. Tymi krajami były Dania, Francja, Grecja, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy i Węgry.

czysty blat kuchenny z owocami i warzywami obok dzbanka na wodę i deski kuchennej

Istnieje kilka powodów, dla których ludzie czyszczą powierzchnie kuchenne. Mogą istnieć przyczyny społeczne i kulturowe. Średnio 73% europejskich konsumentów twierdzi, że czyści blaty kuchenne i deski do krojenia natychmiast po użyciu. Drugą najczęstszą okazją do czyszczenia powierzchni kuchennych jest tuż przed rozpoczęciem przygotowywania posiłków. Na przykład Norwegowie mają średnią europejską na poziomie 53%. Na samym dole znajduje się Hiszpania z 42%, podczas gdy 62% w Rumunii czyści powierzchnie blatów kuchennych, zanim zaczną przygotowywać jedzenie. To właśnie ci ludzie odnoszą największe korzyści z wyrabiania nowych nawyków. Stąd temat jest po to badanie tak ważne, ponieważ bakterie chorobotwórcze są niewidoczne gołym okiem.