Uncategorized

Artemisia annua w fazie testowej jako składnik aktywny przeciwko koronawirusowi

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka potwierdzili niedawno, że ekstrakty z rośliny Artemisia Annua są skuteczne przeciwko SARS-CoV-2 i koronawirusowi. W ścisłej współpracy z wirusologami z Uniwersytetu w Berlinie naukowcy i chemicy wykazali w badaniach laboratoryjnych, że wodne i etanolowe ekstrakty ze specjalnie wyhodowanej bylicy rocznej są aktywne w SARS-CoV-2. Chodzi o fitochemiczny ekstrakt artemizyniny z rośliny Artemisia annua, który okazał się skuteczny.

Wpływ Artemizji Annua

ekstrakty roślinne z artemisia annua do testów w laboratorium badaczy przeciwko koronawirusowi

Szczegółowe badania kliniczne na ludziach, mające na celu sprawdzenie skuteczności herbat i kawy zawierających Artemisia annua i artesunat leku przeciw malarii, również mają zostać przetestowane w takich celach medycznych. Od tysięcy lat naturopaci stosowali ziołową medycynę ludową w Azji, Afryce i Ameryce Południowej do leczenia chorób zakaźnych. Co więcej, bylica roczna może rzeczywiście skutecznie leczyć choroby przebiegające z gorączką, w tym koronawirus, potencjalną terapię.

mężczyzna trzyma roślinę doniczkową roczną bylicę jako substancję czynną przeciwko sars cov 2

Naukowcy wydobywają z tej rośliny fitochemiczną artemizyninę przeciwko Sars-CoV-2 jako podstawę przeciwmalarycznych terapii skojarzonych zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia. Medycyna stosuje je każdego roku w przypadku milionów dorosłych i dzieci z niewielkimi lub żadnymi skutkami ubocznymi. Stosowanie Artemisia Annua w leczeniu malarii jest promowane jako naturalna terapia skojarzona na infekcje. Niemniej jednak ze względu na obawy związane z rozwojem oporności na takie leki WHO wyraźnie odradza ich stosowanie.

winiki wyszukiwania

badanie naukowe efekt artemizji annua przeciwko covid-19 rocznej fazie testowej rośliny bylicy

Niemieccy naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy ekstrakty z Artemisia Annua i czysta artemizynina z pokrewnymi pochodnymi i ich mieszaninami mogą być skuteczne przeciwko wirusowi COVID-19. Leki te byłyby atrakcyjnymi kandydatami do ponownego użycia, ponieważ mają doskonały profil bezpieczeństwa, są łatwo dostępne, szybko skalowalne i stosunkowo niedrogie.

Komórki koronawirusa namnażają się we krwi sars cov 2

Prof. Dr. Peter H. Seeberger, który prowadził badanie razem z dr. Zainicjowany i nadzorowany przez Kerry’ego Gilmore’a, zespół, po pracy ze związkami z bylicy rocznej, zapoznał się z interesującą aktywnością roślin w walce z wieloma różnymi chorobami, w tym szeregiem wirusów. Z tego powodu naukowcy uznali, że warto zbadać aktywność tej rośliny przeciwko COVID-19.

Ogrodnik bada efekt rocznych liści artemizji annua jako herbaty w połączeniu z kawą

Liście z uprawianej linii nasion wyhodowanej w Kentucky w USA zapewniały najlepszą aktywność przeciwwirusową po ekstrakcji absolutnym etanolem lub wodą destylowaną. Dodanie ekstraktów etanolowych lub wodnych przed dodaniem wirusa prowadziło zatem do znacznego zmniejszenia tworzenia się płytki nazębnej. Dodatkowo bardzo aktywne okazały się etanolowy ekstrakt z Artemisia Annua oraz kawa. Jednak sama artemizynina nie wykazywała dużej aktywności przeciwwirusowej.

Perspektywy medyczne dla Artemisia Annua

Herbata w szklance z rocznych kwiatów bylicy

Klaus Osterrieder, profesor wirusologii na Uniwersytecie w Berlinie, był zaskoczony, że ekstrakty roślinne działają znacznie lepiej niż czyste pochodne artemizyny. Dodatek kawy dodatkowo zwiększył aktywność. Aby przetestować wpływ Artemisia Annua na COVID-19, zespół rozpoczął badania kliniczne na ludziach z herbatą. Artesunat, pochodna artemizyniny do leczenia malarii, jest również stosowany w fazie testów klinicznych. Naukowcy są podekscytowani kontynuacją współpracy w celu zbadania rośliny jako potencjalnego leczenia pacjentów z infekcjami COVID. Możesz przeczytać więcej o artykule badawczym tutaj czytać.