Uncategorized

Pokarmy probiotyczne mogą złagodzić objawy depresji

Wiele sfermentowanych produktów naturalnych, takich jak kimchi, to dobre produkty probiotyczne. Nowy przegląd aktualnych badań nad wpływem prebiotyków i probiotyków na depresję i lęk wykazał, że probiotyki, same lub w połączeniu z prebiotykami, mogą pomóc w zmniejszeniu takich objawów. Jednak przegląd wykazał również, że takie jedzenie nie miało statystycznie istotnego wpływu na lęk. Ponadto same prebiotyki nie zmniejszają objawów lęku czy depresji.

Wpływ pokarmów probiotycznych na psychikę

połączenie prebiotyków i produktów probiotycznych w kiszonych warzywach

Ponieważ obecne badania na te tematy pozostają ograniczone, autorzy przeglądu zalecają dalsze badania w celu zbadania tych potencjalnie wartościowych odkryć. Depresja to zaburzenie nastroju, które trwa co najmniej 2 tygodnie i może objawiać się szeregiem objawów. Może to obejmować uczucie smutku, złości, irytacji, bezwartościowości, winy lub bezradności. Niektórzy ludzie mogą nie być zainteresowani hobby i zajęciami, czuć się zmęczeni, mieć trudności z koncentracją, mieć problemy ze snem, a nawet mieć skłonności samobójcze. Leczenie depresji zwykle obejmuje leki, psychoterapię lub połączenie obu. Według ostatnich badań jednym z czynników, które mogą przyczyniać się do depresji i problemów ze zdrowiem psychicznym, jest oś jelita-mózg.

zdrowe odżywianie z naturalnym jogurtem lactobacilus bulgaricus żywność probiotyczna

Dwa kluczowe czynniki w utrzymaniu zdrowia mikrobiomu jelitowego to prebiotyki i probiotyki. Ludzie zwykle mogą w tym celu spożywać probiotyczne produkty, takie jak jogurt lub marynowane warzywa. Prebiotyki są obecne w niewielkich ilościach w różnych roślinach i muszą zostać zsyntetyzowane, aby uzyskać klinicznie mierzalny efekt. Mając to na uwadze, autorzy przeglądu chcieli zobaczyć spostrzeżenia z bieżących badań na temat potencjalnych korzyści przyjmowania prebiotyków i probiotyków w łagodzeniu objawów depresji i lęku.

Przegląd wyników badania

Bakterie E coli w sałacie badają mikrobiom jelitowy w laboratorium badaczy

Autorzy stwierdzili, że badania były znacząco różne. Utrudniło to bezpośrednie porównanie, ponieważ wszystkie one wyraźnie wykazały pozytywne korzyści z dietetycznej interwencji probiotycznej w zmniejszaniu objawów depresji. We wszystkich badaniach stosowano kapsułki probiotyczne, które zawierały jeden lub więcej szczepów probiotycznych. Dawki wahały się od 2 do 20 miliardów jednostek. 100 gramowa porcja jogurtu, która zazwyczaj zawiera 100 milionów drobnoustrojów na gram, zawierałaby 10 miliardów bakterii probiotycznych. Ta sama ilość byłaby obecna w 10 gramach kimchi, które zazwyczaj zawiera około 1 miliarda drobnoustrojów na gram. Badania wykazały również, że korzystne było połączenie żywności prebiotycznej i probiotycznej. Jednak same prebiotyki nie miały znaczącego wpływu. Chociaż interwencje probiotyczne lub łączone prebiotyki i probiotyki były skuteczne w zmniejszaniu objawów depresji, autorzy znaleźli niewiele dowodów na to, że zmniejszają objawy lęku.

kimchi jako probiotyki żywność fermentowany naturalny produkt dla lepszej flory jelitowej

ten Autorzy podkreślają, że obecne badania są ograniczone. Poza istotnymi różnicami pomiędzy włączonymi badaniami pod względem metod, celów i zakresu, badania były stosunkowo niewielkie i charakteryzowały się bardzo krótkimi czasami obserwacji. Stąd trudno wyciągnąć z tego ostateczne wnioski. Jednak pierwsze dowody wydają się obiecujące. To jasno pokazuje, że przyszłe badania nad związkiem między mikrobiomem jelitowym a problemami ze zdrowiem psychicznym mogą być wartościowe. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy istnieją dowody na to, że utrzymanie zdrowia mikrobiomu może poprawić przewlekłe problemy zdrowotne, które często są związane z depresją, takie jak zespół jelita drażliwego. Tak więc żywność probiotyczna może mieć potężny pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.