Przepisy

Jak zagęścić sos? 4 domowe środki, które odpowiednio zwiążą sos

Jeśli chcesz samodzielnie zrobić sos, możesz preferować rodzaj używanego zagęszczacza. Najłatwiejszym sposobem przygotowania sosu jest użycie zasmażki z mąki pszennej i masła do zagęszczenia tłuszczu do smażenia podczas gotowania kurczaka, gęsi lub pieczeni. Możesz jednak zastąpić mąkę mąką kukurydzianą i proszkiem maranta, aby sos był bezglutenowy. Dzięki niskiej zawartości węglowodanów żółtka jaj są również idealne jako zagęszczacz do sosów. Każdy zagęszczacz daje nieco inną konsystencję, jeśli chodzi o gotowy sos. Tutaj powiemy Ci nie tylko, czego możesz użyć do zagęszczenia sosu, ale także jak to zrobić poprawnie.

Zagęścić sos mąką

Zagęścić sos mąką

Mąka pszenna uniwersalna jest prawie zawsze dostępna w większości gospodarstw domowych. Dlatego przydaje się użycie mąki do zagęszczenia sosu. Możesz dodać mąkę do sosu, najpierw mieszając ją z wodą (jako owsiankę) lub mieszając ją z zasmażką (w zasmażce francuskiej). Jak zrobić zasmażkę? Gorące masło miesza się z mąką (w proporcji 1:1) i smaży do uzyskania pożądanego koloru.

Zasmażana do sosu jasnego i ciemnego

Lekka zasmażka byłaby bardziej odpowiednia do białych sosów, takich jak beszamel i sos myśliwski. Do tego wystarczy 30 sekund, aby się pocić. Dłuższe pieczenie mąki daje ciemniejszą zasmażkę, która jest idealna do sosów z indyka, kurczaka i wołowiny. Następnie zasmażkę gasi się bulionem i gotuje kilka minut, aby sos związał się i zgęstniał.

Zasmażka z mąki pszennej mąka orkiszowa

Pamiętaj jednak, że mąka nadaje sosowi mętny wygląd, więc nie zawsze jest to najlepszy wybór. Nie ma też takiej samej siły zagęszczania jak inne skrobie i musi gotować się przez około trzy minuty, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Niektóre rodzaje sosów nie korzystają z wysokiej temperatury i dłuższego czasu gotowania, więc użycie mąki jako zagęszczacza nie działa w niektórych przepisach.

Mąki inne niż pszenne nie mają takiej samej zawartości skrobi, więc nie każda mąka jest odpowiednim substytutem mąki pszennej jako zagęszczacza do sosów. Możesz również użyć mąki orkiszowej i mąki pełnoziarnistej. Dobrą alternatywą dla mąki pszennej jest również słodka mąka ryżowa.

Zagęścić sos mąką kukurydzianą

Zagęścić sos mąką kukurydzianą

Chińskie i inne azjatyckie przepisy często wykorzystują skrobię kukurydzianą lub skrobię z tapioki do zagęszczania sosów. Dodatek tego zagęszczacza daje lżejszy, półprzezroczysty sos o ładnym połysku. Aby użyć skrobi kukurydzianej jako zagęszczacza sosu, najpierw wymieszaj owsiankę ze skrobi kukurydzianej i zimnej wody w stosunku 1:1. Dobrze wymieszaj, aż skrobia kukurydziana rozpuści się w wodzie, a mieszanina będzie wyglądać na całkowicie gładką. Następnie powoli wcieraj w tłuszcz do smażenia na patelni, cały czas mieszając. Skrobia kukurydziana staje się grudkowata w gorącym płynie, więc nie pomijaj tego pierwszego kroku. 1 łyżka mąki kukurydzianej zagęszczonej 400 – 500 ml sosu.

Skrobia kukurydziana i zimna woda w proporcji jeden do jednego

Pamiętaj, że jeśli nie gotujesz sosu wystarczająco długo, skrobiowy smak może się utrzymywać, więc pozwól sosowi gotować przez minutę lub dwie po dodaniu zawiesiny skrobi kukurydzianej. Uważaj jednak, aby nie gotować jej zbyt długo, ponieważ może stać się ciekła. Przed dodaniem kwaśnych składników wyjmij z kuchenki sos zagęszczony mąką kukurydzianą.

Zagęścić sos proszkiem ze strzałki

Sos bezglutenowy zagęścić marantą

Arrowroot to prawie bezsmakowa skrobia pozyskiwana z tropikalnej rośliny o tej samej nazwie. Zastosowanie jako zagęszczacza daje gładki, przezroczysty sos o lekkiej konsystencji. Sproszkowany maranta nie musi być gotowany i doskonale nadaje się do sosów z jajkami lub innymi składnikami, których nie należy gotować, ponieważ mieszanina gęstnieje poniżej temperatury wrzenia.

Jednak sos zagęszczony marantą nie jest zbyt stabilny i nie można go odgrzewać. Nie należy kończyć sosu gnojowicą maranta nie później niż 10 minut przed podaniem posiłku. Długotrwałe ogrzewanie i energiczne mieszanie negują zagęszczające właściwości maranta. Jeśli twój sos nagle stanie się rzadki, przesadziłeś. Aby uzyskać średnio gęsty sos, użyj 2 1/2 łyżeczki proszku z maranta na 250 ml zimnego płynu.

Zagęścić sos do niskowęglowodanowego jajkiem

Sos niskowęglowodanowy zagęścić żółtkiem

Mąka lub skrobia kukurydziana są bogate w węglowodany. Niektóre sosy keto są zagęszczane alternatywami mąki, takimi jak mąka kokosowa lub migdałowa. Można użyć każdego z nich, ale każdy ma swój własny smak, który może wpłynąć na smak sosu. Możesz również sprawić, by sos był ziarnisty. Żółtka idealnie sprawdzają się jako zagęszczacz. Podobnie jak zagęszczony majonez z żółtka jaja, sprawia również, że sosy o niskiej zawartości węglowodanów są bardziej kremowe, nie wpływając na naturalny smak sosu.

Zagęścić sos lub zupę żółtkiem

Aby zagęścić bulion żółtkami, należy najpierw zahartować żółtka. Najpierw należy doprowadzić ubite żółtka do temperatury pokojowej, aby przygotować je do temperowania. Użyj 2 żółtka na 500-600 ml bulionu. Następnie zeskrob część gorącego bulionu chochlą i wylej na jajko, cały czas mieszając. Następnie dodaj jajka do rondla i mieszając doprowadzaj do wrzenia.