zdrowe odżywianie

Mleko grochowe: przepis i ciekawostki o modnym napoju

W dzisiejszych czasach alergie i nietolerancje pokarmowe stają się coraz bardziej powszechne. Na szczęście istnieje kilka opcji zdrowego zamiennika dla osób, które na to cierpią. Na przykład mleko orzechowe stało się popularną alternatywą dla mleka krowiego. Mąka chleba świętojańskiego jest doskonałym substytutem czekolady, a istnieje nawet kilka naturalnych alternatyw dla cukru stołowego. Teraz chcielibyśmy przedstawić Państwu nowy modny napój: mleko grochowe. Napój roślinny wytwarzany jest z żółtego groszku, dlatego jest idealny dla osób z nietolerancją laktozy. Warto zauważyć, że napój roślinny jest również świetną alternatywą dla osób, które nie tolerują glutenu, soi czy orzechów. Ponadto przepis jest bardzo łatwy! Opowiemy Ci więcej o metodzie produkcji i korzyściach zdrowotnych mleka z grochu.

Jak powstaje mleko grochowe?

Mleko grochowe jest zdrowe, bo zawiera dużo białka, wapnia i witamin

Na początku maja 2016 roku amerykański start-up o nazwie Ripple Foods wprowadził na rynek wegański substytut mleka z żółtego groszku pod nazwą „Ripple Milk”. W Niemczech napój z grochu jest obecnie oferowany przez Drinkstar GmbH pod nazwą „Księżniczka i groszek”..

Technologia wykorzystywana do produkcji mleka grochowego różni się od tej stosowanej do produkcji innych alternatyw dla mleka orzechowego. Najpierw białka są ekstrahowane z grochu, a następnie mieszane z wodą. Do mleka grochowego produkowanego przemysłowo dodaje się olej roślinny, witaminy, minerały, różne zagęszczacze i aromaty.

Zrób sobie Elfsenmilch z żółtego groszku

Gotowe mleko w supermarkecie nie jest zielone i nie smakuje jak groszek. Jest kremowy i występuje w różnych smakach, takich jak wanilia, czekolada i kawa. Domowy napój grochowy smakuje jednak wyraźnie jak groszek i jest postrzegany przez niektórych jako nieprzyjemny.

Dlaczego mleko grochowe jest zdrowe?

200 ml mleka grochowego zawiera 70 kalorii

Mleko grochowe jest szczególnie bogate w białko roślinne i zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Mleko grochowe zawiera o 50% więcej wapnia niż mleko krowie. Ponadto szklanka mleka grochowego zawiera ponad 10 gramów białka. 100 ml mleka grochowego od Ripple Foods nadal zawiera ok. 13% żelaza, 30% witaminy D i 10% witaminy A. 200 ml niesłodzonego mleka grochowego zawiera ok. 70 kalorii.

Sam zrób mleko grochowe: przepis

Przepis na mleko grochowe z daktylami i wanilią

Składniki:

• 225 g żółtego groszku łuskanego

• 1 litr wody + woda do namaczania i gotowania

• 2 łyżki oleju słonecznikowego (lub innego oleju roślinnego)

• 2 daktyle Medjool (bez pestek)

• 1 szczypta soli

• 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Dlaczego dodaje się olej roślinny? Olejek działa jak naturalny emulgator i zapobiega szybkiemu oddzielaniu się mleka. Z tego powodu wielu producentów tej alternatywy dla mleka stosuje w swoich produktach również olej rzepakowy lub olej z alg.

Zrób sam przepis na mleko grochowe

przygotowanie:

1. Groszek namoczyć przez noc (około 8-12 godzin) w 750 ml zimnej wody.

2. Odcedź następnego dnia i spłucz czystą wodą.

3. Włóż namoczony groszek do rondla z 750 ml wody i gotuj przez 30-45 minut, aż zmiękną.

4. Odcedź ugotowany groszek przez sito i pozostaw do ostygnięcia.

5. Wrzuć groszek do blendera wraz z 875 ml świeżej wody, olejem słonecznikowym, ekstraktem waniliowym i szczyptą soli. Dodać daktyle i puree przez 30 sekund, aż utworzy się jednorodna masa.

6. Teraz przefiltruj mleko z grochu przez worek na mleko orzechowe.

Okres trwałości Ebsenmilcha w lodówce 3 dni

Gotowe mleko grochowe będzie przechowywane w lodówce przez około 4-5 dni, jeśli będzie przechowywane w hermetycznym pojemniku. Jeśli wcześniej wysterylizujesz butelkę, możesz nieco przedłużyć jej okres przydatności.

Zastosowania mleka grochowego są zróżnicowane

Stosowanie mleka grochowego w miseczkach z smoothie śniadaniowym

Mleko z groszku żółtego można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli lubisz pić kawę z mlekiem, możesz wypróbować tę zdrową alternatywę dla mleka. Napój z groszku możesz również dodać do koktajli i płatków śniadaniowych lub użyć go do zrobienia naleśników lub gofrów. Nadaje się również jako zamiennik mleka w obfitych daniach, takich jak zupy, sosy do makaronów i pizzy lub przeciery.

Mleko grochowe i zrównoważony rozwój

jak powstaje mleko grochowe?

Producenci mleka grochowego przywiązują szczególną wagę do śladu ekologicznego i chcą go zmniejszyć poprzez zrównoważoną produkcję. W porównaniu z mlekiem krowim, ale także z niektórymi alternatywami mleka, takimi jak mleko migdałowe, nowy napój do napoju jest reklamowany jako bardziej przyjazny dla środowiska i zrównoważony. Na przykład w przypadku mleka migdałowego wysokie spożycie wody jest od dawna krytykowane. Nie można jednak precyzyjnie określić równowagi ekologicznej wielu elementów procesu produkcyjnego.

Sam zrób mleko grochowe o smaku waniliowym

Niezależnie od tego, czy nie tolerujesz laktozy, czy po prostu szukasz roślinnej alternatywy dla mleka krowiego, warto spróbować mleka grochowego. Pod względem wartości odżywczych napój z grochu szczególnie przekonuje wysoką zawartością białka i dlatego jest doskonałym wyborem dla osób na diecie niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej.