Prace ogrodowe

Rośliny hydroponiczne – szczegółowy przewodnik po hydroponice

przewodnik po sadzeniu hydroponicznym hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawa uprawa roślin w pomieszczeniach

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz ogrodnictwo, czy po prostu chcesz zapoznać się z nowymi sposobami sadzenia hydroponicznego, nasz poradnik z pewnością Ci się przyda. Nowe style ogrodnictwa nie przestają nas fascynować. Ze względu na duże zainteresowanie hydroponiką postanowiliśmy udzielić Państwu szczegółowych informacji na temat tych metod wytwarzania produktów ogrodniczych. Rośliny hydroponiczne szybko zyskują popularność na całym świecie.

Rośliny hydroponiczne — rewolucyjna żyzność gleby

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawy uprawa roślin szklarnia

Hydroponika i systemy hydroponiczne zyskują na popularności, ale nie są to tak naprawdę nowe wersje ogrodnictwa. Dziwne jest to, że do sadzenia potrzebujesz tylko wody. Ziemia doniczkowa jest wymieniana na kulki gliniane, wełnę mineralną lub włókna kokosowe. Uprawa roślinności zaczyna się najpierw w podłożu, a następnie jest kontynuowana w specjalnych pojemnikach, w których rośliny korzystają z systemu nawadniania.

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawa roślin

Dla informacji, system nawadniający dostarczający roślinom składniki odżywcze występuje w dwóch rodzajach: aktywnym i pasywnym. Jednak musimy wyjaśnić, że ta kultura hydroponiczna obejmuje dwie inne wersje systemów, które możemy nazwać systemami otwartej i zamkniętej pętli. Przed rozpoczęciem sadzenia hydroponicznego zalecamy zapytać o dostępne odmiany.

Niektóre zalety i wady roślin hydroponicznych

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawy

System hydroponiczny ma kilka zalet, takich jak możliwość uprawy wielu roślin, takich jak zioła, kwiaty, owoce itp. Z drugiej strony główną wadą jest okresowa wymiana wody, ponieważ z czasem traci ona składniki odżywcze. Być może zastanawiasz się, dlaczego ta operacja jest wadą – z prostego powodu, że zanieczyszczona woda i jej odprowadzanie są szkodliwe i niekorzystne dla środowiska.

Ze względu na to, że warzywa i inne uprawy nie korzystają z naturalnej gleby ani światła, tracą smak. Ten sposób uprawy naziemnej umożliwia hydroponiczne sadzenie owoców, warzyw, kwiatów, aromatycznych ziół i wielu innych. W związku z tym ważne jest, aby wiedzieć, że hydroponika wykorzystuje tylko wodę i chemicznie wytworzone składniki odżywcze do uprawy roślin.

Etymologia terminu

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawy uprawa roślin zalety wady

Dziś widzimy tysiące nowych terminów, które zostały przyjęte z całego świata. Nierzadko taka mieszanka języków warunkuje ogólne nieporozumienie. Mówiąc ściślej, hydroponika nie jest nowym zjawiskiem. Wręcz przeciwnie, termin ten pochodzi od greckich słów „hydro” (woda) i „ponos” (praca) i dosłownie oznacza „pracę z wodą”. Hydroponika jest więc techniką ogrodniczą, w której rośliny rosną w wodzie. Jeśli to wyjaśnienie wzbudziło twoją ciekawość, czytaj dalej i zapoznaj się z techniką i jej ogólnym działaniem.

Czym dokładnie jest hydroponika?

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawy korzyści uprawy roślin

Jak wspomniano powyżej, hydroponika jest jedną z modnych, alternatywnych technik produkcji ogrodniczej. Jest to naziemna metoda uprawy, a uprawy hydroponiczne w większości uprawiane są wyłącznie przy użyciu wody. Nie zdziw się, widząc użycie jednej lub drugiej pożywki, pomimo twierdzeń, że jest to kultura hydroponiczna oparta wyłącznie na H2O.

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawy podłoże do uprawy roślin gliniane kulki

Jak już omówiliśmy powyżej, w sadzeniu hydroponicznym glebę zastępuje się obojętnym i sterylnym podłożem, takim jak między innymi kulki gliniane, włókna kokosowe i wełna mineralna. Ponadto uprawa sadzonek rozpoczyna się na początku na wspomnianej wątpliwej pożywce i jest kontynuowana w specjalnych przedziałach, gdzie z kolei materiał do sadzenia jest zasilany w składniki odżywcze przez system nawadniający. Powinny one zapewnić roślinom automatyczne i równomierne rozprowadzanie pożywki. Tak zwany tryb aktywny opiera się na systemie rur, dyfuzorów (aeratorów), połączeń i tak dalej. Jeśli chodzi o nawadnianie pasywne, opiera się ono na zasadach grawitacji i kapilarności.

Otwarte i zamknięte systemy hydroponiczne

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawy podłoże do uprawy roślin korzenie sałaty

Tak więc różnorodność na tym się nie kończy. Należy zauważyć, że hydroponika rozróżnia dwa główne typy systemów: pętle otwarte i zamknięte. Przed podjęciem decyzji ważne jest, aby zapoznać się z zaletami i wadami każdej z dostępnych opcji. Jak niewątpliwie podejrzewasz, uprawa hydroponiczna w cyklu otwartym jest najmniej ekonomiczna i najmniej ekologiczna z tych dwóch. Czemu? Odpowiedź jest ściśle związana z wyborem odpowiedniego miejsca, w którym woda może płynąć optymalnie. W ten sposób unikniesz ciągłej utraty pożywki.

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawy podłoże do uprawy roślin pole sałata

Z drugiej strony zamknięty układ krążenia okazuje się znacznie łagodniejszy i bardziej opłacalny, ponieważ nie generuje strat pożywki. Musisz jednak utrzymywać taką kulturę hydroponiczną pod kontrolą, stale sprawdzając poziomy składników odżywczych. W związku z tym, co właśnie zostało opisane, oczywiste jest, że to zamknięta pętla najlepiej nadaje się do takiego wewnętrznego sadzenia hydroponicznego.

Przegląd właściwości hydroponiki

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawy uprawa roślin zbiory

Wierzcie lub nie, ale sadzenie hydroponiczne jest obecnie dostępne zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Ta wersja ogrodnictwa jest szczególnie odpowiednia do uprawy sałaty i pomidorów wewnątrz lub na zewnątrz. Ponadto hydroponika doskonale nadaje się również do własnej produkcji aromatycznych ziół, owoców, warzyw, a nawet roślin ozdobnych. Ten rodzaj uprawy ogrodniczej obiecuje imponującą produktywność w szklarni i umożliwia znaczny wzrost. Ponadto istnieje fakt, że taka hodowla hydroponiczna wymaga znacznie mniej konserwacji i jest czystsza niż tradycyjne ogrodnictwo. Ponadto jego brak z ziemi eliminuje niebezpieczeństwo drobnoustrojów i owadów, które mają tendencję do ukrywania się na ziemi. W efekcie stosowanie insektycydów i fungicydów jest teoretycznie całkowicie niepotrzebne.

Należy podkreślić, że system ten gwarantuje szybki wzrost roślin i wysokie plony. Hydroponika praktycznie eliminuje utratę wody poprzez parowanie i zapobiega nadmiernemu podlewaniu. Wreszcie, możliwość sadzenia w pionie sprawia, że ​​ta wersja hydroponiki jest jeszcze bardziej kusząca.

Niektóre wady hydroponiki

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawy uprawa roślin oświetlenie wewnętrzne

Oczywiście ta sama moneta ma dwie strony. Sadzenie hydroponiczne jest znacznie korzystniejsze, ale ma też pewne dolegliwości. Główną wadą hydroponiki jest konieczność okresowej wymiany wody, która z czasem traci składniki odżywcze. Problem pojawia się, ponieważ odprowadzanie brudnej wody z pierwiastkami chemicznymi może zaszkodzić środowisku. Poza tym każdy wie, jak drogi może być kanał ściekowy. Wróćmy teraz do tego, co zostało powiedziane o ekologicznej naturze hydroponiki. Chociaż ten system pozwala na znaczne oszczędności wody, nie dotyczy to szczególnie dużych nakładów energii, które generuje, gdy jest używany w szklarni.

Niestety to nie wszystko. Warzywa z hydroponiki rzadko są naprawdę ekologiczne. Bez słońca oraz naturalnej i żywej gleby zbiory mają niewiele walorów smakowych. Wreszcie, w przeciwieństwie do kultury akwaponicznej, w roślinach hydroponicznych nie ma życia.

Jakie rodzaje roślin możesz uprawiać?

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawy uprawy pomidory

Biorąc pod uwagę wszystko, co omówiliśmy w tym przewodniku, rozpoczęcie sadzenia hydroponicznego pozostaje całkowicie osobistą decyzją. Jeśli weźmiemy pod uwagę wiele zalet hydroponiki, nie zaniedbując jednocześnie jej znacznych niedogodności, każdy może sam ustalić, czy jest w stanie w niej uczestniczyć. Niezależnie od tego, czy ma to na nas wpływ, czy nie, zawsze warto być bardziej świadomym roślin, które nadają się do hydroponiki. Jeśli masz już to pytanie na uwadze, z przyjemnością wyhodujesz z nim prawie każdą odmianę. Z oczywistych powodów rośliny potrzebujące światła słonecznego rosną tylko wtedy, gdy są na nie wystawione. Podsumowując, różne rodzaje owoców, warzyw, sałatek, aromatycznych ziół, kwiatów, drzew itp. nadają się do takiego rewolucyjnego ogrodnictwa.

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawy schemat uprawy roślin

Tak więc rośliny hydroponiczne używają tylko wody i chemicznych składników odżywczych do uprawy roślin. W większości przypadków będzie to system hydroponiczny z zamkniętą pętlą, który jest prosty i ekonomiczny w obsłudze. Aby było to jasne, zapraszamy do przejrzenia powyższego schematu i obserwowania, jak działa system w najprostszy możliwy sposób. W dolnej części schematu znajduje się pojemnik z pożywką (woda i nawóz). To jest pompowane do korzeni roślin, a następnie z powrotem do zbiornika. System hydroponiczny umożliwia również w pełni zautomatyzowane zbiory.

Mini ogrody z roślinami hydroponicznymi

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawa uprawa roślin mini ogrody

Hydroponika jest częścią bardzo modnych technik produkcji ogrodniczej, których korzyści są mniej lub bardziej interesujące dla środowiska. Mając to na uwadze, akwaponika to kolejny rodzaj alternatywnego sadzenia, który jest również dość zaawansowany. Jeśli nadal nie masz ochoty zagłębić się w alternatywną sztukę ogrodniczą, nasz artykuł może szczegółowo wyjaśnić powyższe metody, abyś mógł dokonać właściwych wyborów.

rośliny hydroponiczne przewodnik hydroponika ogrodnictwo systemy hydroponiczne uprawy uprawa roślin kryty mini ogrody

Jeśli więc interesuje Cię temat roślin hydroponicznych, istnieje wiele różnych mini szklarni wewnętrznych, które idealnie nadają się do hydroponiki. Mini ogrody hydroponiczne oferowane są na wielu stronach internetowych, wraz ze wszystkimi niezbędnymi narzędziami, w tym nasionami, nawozami i oświetleniem. Nawet szwedzka firma IKEA wypuściła kolekcję roślin naziemnych dla tych, którzy chcą nauczyć się uprawiać zieleń w wodzie. Dzięki temu wynalazkowi każdy może uprawiać rośliny w domu przez cały rok. Teraz, gdy znasz lepiej zasadę sadzenia hydroponicznego, możesz sam zdecydować, czy chcesz zacząć od tego.