zdrowe odżywianie

Krewetki, homary i kraby – podstawy skorupiaków i mięczaków & przepisy

Krewetki, krewetki, krewetki, homar i krab. Wszyscy już o nich słyszeli i prawie każdy ich próbował. Ale czy naprawdę znasz różnicę między tym a innymi owocami morza? Prawdopodobnie nie, a to nie są nawet jedyne określenia na skorupiaki i mięczaki. Istnieją również produkty takie jak langostino, krewetki i krewetki.

Krewetki i homary - bardziej szczegółowo wyjaśnione skorupiaki i mięczaki

Czy jesteś teraz całkowicie przytłoczony? Nie martw się, nie jesteś w tym osamotniony. Wielu nie zdaje sobie sprawy z różnic. Ale jeśli zawsze chciałeś dowiedzieć się więcej o skorupiakach i mięczakach, dobrze trafiłeś. Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie te typy, aby przedstawić Ci je bardziej szczegółowo. Ponadto dowiedz się, dlaczego skorupiaki i mięczaki są tak zdrowe, i podziel się wskazówkami, jak gotować każdy z tych rodzajów.

Zróżnicować skorupiaki – kraby i krewetki

Kraby i krewetki to jedno i to samo, a po ugotowaniu zmieniają kolor z szarego na różowy

Czym są krewetki i czym różnią się od krabów? Krewetki to w zasadzie wszystkie skorupiaki (ze względu na cienką skorupę), które nie mają nożyczek. W mowie potocznej termin „krab” jest używany zamiast „krewetka”, co oznacza, że ​​jest to jedno i to samo, nawet jeśli nie jest poprawne zoologicznie.

Kraby lub krewetki są zatem ogólnym określeniem wszystkich skorupiaków, takich jak krewetki, krewetki, krewetki i inne, które różnią się głównie wielkością i pochodzeniem. Z tego punktu widzenia nie ma różnicy między krabami a krewetkami. Chcielibyśmy bardziej szczegółowo omówić różne nazwy.

Kraby jako skorupiaki i inne nazwy krewetek

Krewetki, kraby i homary – różnice i podobieństwa między skorupiakami a mięczakami

Słowo krab zwykle odnosi się do krewetki z Morza Północnego, znanej również jako granat, por i knat. Jak sama nazwa wskazuje, jest to jeden z gatunków kraba z Morza Północnego. Skorupiaki mają z przodu kończyny przypominające nożyce, ale różnią się one od pazurów typowych dla homarów i krabów. Te krewetki osiągają wielkość do 9,5 cm.

Krewetki z Morza Północnego pochodzą z Europy i zazwyczaj są wstępnie gotowane na statku

Zanim będziesz mógł ugotować krewetki z Morza Północnego, musisz najpierw odpowiednio obrać tego rodzaju krewetki. Nazywa się to „pulingiem”. Ale jak szturchasz kraby? Jeśli chcesz dziobać kraby z Morza Północnego, bierzesz głowę i ogon między dwa palce. Następnie zginasz zbroję na środku. Lekkim ruchem skręcającym w przeciwnych kierunkach możesz łatwo zdjąć skorupę skorupiaka. Teraz możesz przygotować kraby.

Krab z Morza Północnego jest często określany po prostu jako krab i jest krewetką

Często słyszy się, że kraby z Morza Północnego szkodliwe dla zdrowia są. Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy nie są kupowane świeże na miejscu. Większość połowu jest następnie transportowana do krajów takich jak Maroko, Polska czy Białoruś, gdzie ze względu na niższe zarobki są tam ręcznie obierane. Aby nie zepsuć się na dłuższą metę, krewetki konserwowane są w kwasie benzoesowym, który w dużych ilościach jest szkodliwy dla zdrowia. I chociaż zgodnie z prawem istnieją wartości graniczne, dla tych skorupiaków dozwolona jest trzykrotność zwykłej ilości.

Krewetki królewskie (Biały Tygrys)

Gambas to duże kraby i hiszpańskie określenie krewetki

Jak sama nazwa wskazuje, są to bardzo duże krewetki. Skorupiaki również należą do tej kategorii Krewetki, co jest terminem hiszpańskim. Czym są krewetki? Te gatunki krabów łowi się w ciepłych wodach przybrzeżnych (głównie w Afryce). Langostinos są wizualnie porównywalne z krewetkami, ale są odrobinę większe. Oba terminy są używane głównie w Hiszpanii.

ten Krewetki tygrysie (Krewetki tygrysie), znane również jako krewetki czarnego tygrysa lub krewetki królewskie, są rzadszą odmianą. Krewetki czarnego tygrysa pochodzą z Azji, gdzie są hodowane w akwakulturze. Wielkość krewetki królewskiej wynosi do 20 cm. Sprzedawane są jednak głównie te średniej wielkości, które mają od 4 do 6 cm wzrostu.

Jak jeść krewetki i inne krewetki królewskie??

Obierz krewetki lub usmaż je ze skórkami, aby uniknąć suchego mięsa

Ze względu na ich duże rozmiary, 3 z tych skorupiaków zwykle wystarczają dla jednej osoby. Ale ponieważ w większości przypadków sprzedaje się krewetki średniej wielkości, możesz również obliczyć 6-8 sztuk, jeśli chcesz jeść krewetki. Niezależnie od tego, czy krewetki królewskie Black Tiger, Gambas czy White Tiger, przygotowanie dla nich wszystkich jest takie samo. Ogólnie rzecz biorąc, zależy to od tego, czy kupisz te skorupiaki surowe, czy wstępnie ugotowane i obrane lub nieobrane.

Krewetki tygrysie to krewetki hodowane w akwakulturze z Azji

Przygotuj krewetki królewskie kupione na surowo

Jeśli są surowe i nie obrane, krewetki można smażyć lub grillować. Możesz na przykład przygotować krewetki ze skórkami na szaszłykach z szaszłyków. Szaszłyki z krewetek jako dodatek są idealne! To samo dotyczy oczywiście grillowanych krewetek black tiger lub innych krewetek królewskich. Istnieje prosty przepis na smażenie z krewetkami Black Tiger, który możesz wybrać w locie. Chodzi o kraby w oleju czosnkowym. Wystarczy dodać na patelnię ząbek czosnku z odrobiną masła i usmażyć na nim pyszne skorupiaki.

Podsumowanie krewetek tygrysich i innych krewetek

Przygotuj wstępnie ugotowane krewetki królewskie

Oferowane są również wstępnie ugotowane i mrożone krewetki królewskie. Przede wszystkim musisz rozmrozić krewetki tygrysie, białe tygrysy lub gamby. Następnie możesz doprawić lub marynować krewetki, jak chcesz. W przypadku niektórych przepisów krewetki wystarczy tylko częściowo rozmrozić.

Marynowane krewetki pieczone na patelni lub grillu na grillu

Pyszna marynata z krewetkami jest następująca. Nadaje się również do innych rodzajów krewetek, więc można go użyć do przygotowania mrożonych krewetek Black Tiger. Aby przygotować krewetki tygrysie, najpierw wymieszaj wszystkie składniki, a następnie gotową marynatę z na wpół rozmrożonymi skorupiakami i pozostaw je na noc w lodówce. Następnie możesz grillować krewetki tygrysie, jak chcesz lub krótko podsmażyć krewetki królewskie na patelni.

 • 2 ząbki czosnku, posiekane
 • 2 krople soku z cytryny (najlepiej jedna świeża cytryna)
 • 1 łyżeczka musztardy, jeśli lubisz na gorąco
 • 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
 • 1/2 łyżeczki miodu
 • Oliwa z oliwek
 • pieprz
 • Sól

Langostinos są podobne do krewetek, ale nieco większe i należą do krewetek królewskich

Czy chcesz Langostinos Aby przygotować, a dokładniej grillować lub smażyć langostinos, ten przepis na marynatę jest, jak możesz być pewien, równie odpowiedni. Polecamy również ten prosty przepis na langostino:

 • 1 kg langustynki
 • 6 boczków, pokrojonych
 • 6 łyżek oliwy z oliwek
 • 3 łyżki soku z cytryny
 • 2 gałęzie majora
 • 1/2 cytryny (najlepiej ekologiczna), pokrojona w plasterki
 • Sól

Rozgrzej olej w dużej patelni. W międzyczasie możesz obrać i obrać langostinos. Dodaj ogony langostino do patelni i smaż je, aż staną się różowe. Robiąc to, polewaj je częściej tłuszczem do smażenia. Następnie możesz trzymać je w cieple w nagrzanym piekarniku do 60, aby przygotować marynatę. W tym celu na tej samej patelni usmażyć plastry czosnku na złoty kolor i smażyć na tłuszczu, polać sokiem z cytryny i zagotować. Dopraw solą i podawaj z langostinos z ćwiartkami cytryny i majerankiem.

Krewetki średniej wielkości

Krewetka to francuska nazwa krewetki

Być może masz już nazwę w odniesieniu do skorupiaków Krewetki (również krewetki) usłyszał. Ale czym są krewetki? To tylko francuska nazwa krewetki. Krewetki znowu jest terminem dla krewetek w języku angielskim. Jednak w porównaniu do krewetek królewskich są one mniejsze, ale większe niż krewetki, które omówimy bardziej szczegółowo poniżej.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów krewetek, możesz wyhodować krewetki (patrz poniżej) i obrać krewetki. Usuń również głowę i nogi. Następnie możesz przygotować dowolne krewetki. Marynowane krewetki są bardzo smaczne. Powyższy przepis świetnie nadaje się do tego celu. W zasadzie można marynować z czosnkiem, olejem, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Dodatkowo możesz uszlachetnić marynatę do skorupiaków imbirem, chilli lub papryką.

Pyszny pomysł na koktajl krewetkowy z sokiem pomidorowym

Gotowanie krewetek – jak długo?

Krewetki gotuje się ze skorupą i głową (jeśli kupiłeś je nieobrane). Po około trzech minutach pierwotnie szare krewetki stają się różowe. Wyjmij skorupiaki z wody, pozwól im trochę ostygnąć, obierz i odkostnij, aby móc je przetworzyć, jak chcesz.

Mniejsze kraby i krewetki

Najmniejsze krewetki to krewetki

Rodzaje krewetek

Zastanawiasz się, jaka jest różnica między krewetkami a krewetkami? Cóż, nie ma. Krewetki to także ogólny termin na krewetki. Tak więc krewetki to krewetki, tyle że są to mniejsze skorupiaki. Dokładniej, krewetka nazywana jest krewetkami, z których do wyprodukowania jednego kilograma potrzeba ponad 200 sztuk.

Termin pochodzi z języka angielskiego. Istnieją dwa rodzaje krewetek, a są to krewetki zimnowodne (znane również jako krewetki grenlandzkie lub krewetki arktyczne), które pochodzą z mroźnego północnego Atlantyku, oraz krewetki ciepłowodne, które z kolei łowi się z ciepłych wód. Indo-Pacyfiku.

Krewetki to małe krewetki, których nie trzeba obierać

Podobnie jak wszystkie inne rodzaje krewetek, krewetki są zdrowe, o ile są świeże i nie są konserwowane w kwasie benzoesowym. Krewetki zawierają duże ilości białka, co jest dobre dla mózgu i mięśni. Ponadto zapewnia to również szybkie uczucie sytości. Ponadto mają niską zawartość tłuszczu i mało kalorii. Ile kalorii mają krewetki i inne rodzaje krewetek? Dowiedz się poniżej.

Przygotuj krewetki z sosem z białego wina

Możesz gotować krewetki na patelni, jak wyjaśniliśmy powyżej dla krewetek królewskich. Możesz również użyć marynaty do krewetek, aby poprawić swój smak. Jednak wielu preferuje rzeczywisty aromat tych małych skorupiaków, który jest bardziej prawdopodobnie maskowany przez różne sosy. Jeśli nie chcesz zbytnio doprawiać, wybierz wariant z wyżej wymienionym masłem czosnkowym, w którym możesz również usmażyć krewetki. Ale jeśli chciałbyś spróbować sosu, polecamy następujące Sos krewetkowy ze śmietaną i białym winem:

 • 250 g krewetek
 • 4 ząbki czosnku, posiekane
 • 3 szalotki, posiekane
 • 100 ml białego wina
 • 100 ml śmietanki
 • 1 łyżeczka pasty pomidorowej
 • 2 łyżeczki oliwy z oliwek
 • do przypraw: estragon, pieprz, sól

Po prostu ugotuj krewetki w pysznym sosie winnym

Rozgrzej olej na patelni i usmaż w nim szalotki i czosnek, aż cebula będzie przezroczysta. Następnie dodaj krewetki, smaż je na jasnobrązowy kolor i dodaj estragon. Następnie zalać białym winem i gotować przez kilka minut. Teraz wymieszaj śmietanę, zagotuj sos i dodaj koncentrat pomidorowy. Dopraw solą i pieprzem i gotuj jeszcze kilka minut.

Podsumowanie wskazówek dotyczących przygotowania krewetek

Przygotuj krewetki - jak je prawidłowo obrać i obrać?

Jak jeść krewetki i jak je przygotować?

Czy wiesz, że kraby można jeść na surowo? Powinieneś to zrobić tylko wtedy, gdy jesteś naprawdę pewien, że skorupiaki są świeże. Ponieważ jednak pochodzenie zwykle trudno jest sprawdzić, nie jest to zalecane. Ale nawet w przypadku świeżych krewetek ryzyko złapania pasożyta jest zbyt wysokie. Dlatego lepiej nie jeść krewetek na surowo. Zamiast tego możesz dowolnie gotować, smażyć lub grillować, marynować lub podawać z różnymi sosami (np. pomidorowym). Wybór przepisów jest wystarczająco duży.

Sposoby obierania krewetek

Podczas przygotowywania i obierania krewetek ważne jest, aby wymyślić krewetki, chociaż jest to dość żmudna praca. Faktem jest, że skorupiaki zawierają w jelitach patogeny, które mogą powodować choroby. Ponadto krewetki z jelitami nabierają gorzkiego smaku. Więc zapobiegaj temu, po prostu rozcinając plecy, chwytając jelito i delikatnie go wyciągając. Następnie ponownie dokładnie umyj krewetki.

Wydobyć duże krewetki, aby zapobiec chorobom

Skorupa krewetki jest tak cienka, że ​​nie trzeba jej obierać. Ma to tę zaletę, zwłaszcza podczas smażenia, że ​​mięso jest chronione i pozostaje miękkie. Możesz więc zrobić to samo dla dużych krabów i obrać je dopiero po przygotowaniu. Małe gatunki krewetek są bardzo trudne do wyhodowania, dlatego wiele z nich tego nie robi. Nie jest to jednak zalecane w przypadku większych odmian.

Wskazówka: Usuniętych skorupek dużych krewetek nie należy wyrzucać. Zamiast tego możesz je dobrze umyć, a następnie użyć do przygotowania sosów, krótko smażąc. Nadają sosowi niepowtarzalnego smaku. Następnie możesz je ponownie usunąć (np. za pomocą sitka).

Odpowiednio ugotuj krewetki, korzystając z tych wskazówek dotyczących garnka, patelni, grilla i piekarnika

Jak długo gotujesz krewetki?

Aby zachować delikatny i aromatyczny smak krewetki należy odpowiednio usmażyć i ugotować.

 • Gotowanie krewetek: Wystarczy zagotować osoloną wodę, dodać krewetki i gotować na średnim ogniu przez 2-3 minuty. Mięso staje się różowe i miękkie. W ten sposób możesz przygotować krewetki z ich skorupą i głową lub użyć produktów, które zostały już obrane.
 • Smaż i grilluj krewetki: Jak długo można smażyć lub grillować krewetki, zależy głównie od tego, czy są obrane, czy nie. Nie ma znaczenia, czy smażysz krewetki królewskie, krewetki czy krewetki. Jeśli masz krewetki z muszlą są one zabezpieczone przed wysychaniem podczas smażenia. Ale jak długo smażysz krewetki w skorupkach? Podobnie jak w przypadku gotowania, wystarczy 2 do 3 minut.

  Bez muszli Wystarczy 1 do 2 minut na stronę, w przeciwnym razie krewetki wyschną. Dotyczy to również grillowania. Więc jeśli chcesz gotować krewetki na patelni, uważaj na czas.

Krótko podsmaż krewetki, aby mięso nie było zbyt suche

 • Krewetki parowe: W zależności od wielkości skorupiaki gotuje się na parze od 5 do 10 minut. Ten rodzaj przygotowania jest bardzo delikatny.
 • Upiecz krewetki: Skorupiaki najdłużej gotują się w piekarniku. Jednak nadal jest popularnym i, w porównaniu do innych produktów spożywczych, również szybkim w przygotowaniu. W temperaturze od 200 do 230 stopni potrzebują od 10 do 15 minut. Posmaruj je wcześniej olejem i dowolnymi przyprawami.
 • Smażyć krewetki: Wprawdzie beztłuszczowe właściwości krewetek, krewetek królewskich itp. są tracone z całym olejem, ale zawsze są pyszne po usmażeniu. Od czasu do czasu możesz sobie na to pozwolić, prawda? W gorącym oleju skorupiaki są gotowe po 30 sekundach.

Makaron podawać ze skorupiakami i przygotować z warzywami i sosem

Co jesz z krewetkami?

Kupiłeś pyszne skorupiaki i chcesz je wreszcie przygotować. Ale co pasuje do krewetek? Wspaniałą wiadomością jest to, że nie ma prawie żadnych ograniczeń. Możesz go używać do zup lub z odpowiednim sosem do makaronu. Bardzo popularne są również w połączeniu z ryżem, sałatkami czy na pizzy.

Pomysł na krewetki z ananasem na szaszłykach

Możesz również łączyć krewetki z przyprawy jak curry, wanilia, chilli, kminek i imbir, z mlekiem kokosowym lub wiórkami kokosowymi, a także z sosami jogurtowymi. Odpowiedni Zioła są bazylia, pietruszka, kolendra, czosnek, szczypiorek i mięta. Do sałatki lub jako dodatek możesz warzywa jak papryka, cukinia, kalafior czy awokado oraz do bardziej egzotycznych potraw owoc takie jak owoce cytrusowe, a także mango, liczi, ananas i kiwi.

Krewetki, krewetki królewskie, krewetki itp. można również przygotować z innymi produktami mięsnymi, na przykład, jeśli chcesz grillować szaszłyk mięsny lub zrobić sałatkę z mięsem. Odpowiedni mięso to drób, a także boczek, chorizo, boczek i cabanossi.

Mrożone skorupiaki należy odpowiednio rozmrozić i dopiero potem je przetworzyć

Zachowaj ostrożność podczas rozmrażania!

Jeśli chcesz przygotować mrożone krewetki, musisz je najpierw rozmrozić. Nie należy przejmować się tym, ponieważ jest to żywność, która bardzo szybko się psuje. Dlatego lodówka jest najlepszym miejscem do rozmrażania krewetek. W zależności od wielkości trwa to od 3 do 6 godzin, przy czym górną warstwę lodu można wcześniej stopić pod bieżącą wodą. Po wypłukaniu umieść je w durszlaku, a następnie umieść w misce. Dzięki temu woda spływa bez leżenia skorupiaków w wodzie.

Mrożone krewetki należy rozmrażać w lodówce, a nie w temperaturze pokojowej

Jeśli chcesz szybko rozmrozić mrożone krewetki, możesz zalać je gorącą wodą lub włożyć zamrożone do garnka i ugotować. Jest to jednak zalecane tylko w sytuacjach awaryjnych. Po rozmrożeniu wszystkie rodzaje krewetek należy przygotować i nie zamrażać. Nawiasem mówiąc, mrożone krewetki zostały już obrane, obszyte i nie mają już głowy. Więc jeśli chcesz oszczędzić sobie tych żmudnych kroków, możesz z łatwością ugotować mrożone krewetki.

Podsumowanie wielkości krewetek

Podsumowanie i porównanie rozmiarów skorupiaków

Być może zauważyłeś już numery na opakowaniu, kupując wszelkiego rodzaju krewetki (np. 16/20). Wskazują one tylko, ile sztuk jest dostępnych na funt angielski. Jest to konieczne, ponieważ krewetki mają różne rozmiary i dlatego nie zawsze można zapakować tę samą liczbę sztuk na funt i odwrotnie, pewna liczba sztuk nie zawsze może mieć tę samą wagę. Przykładowa numeracja oznacza po prostu, że w opakowaniu znajduje się od 16 do 20 skorupiaków na funt.

Nauka rozróżniania wielkości krewetek - jakie gatunki są jak duże

Różne klasy wielkości krewetek i ich nazwy podsumowane ponownie:

 • małe krewetki = krewetki
 • krewetki średniej wielkości = krewetki, krewetki
 • duże krewetki = krewetki królewskie, krewetki królewskie, krewetki tygrysie, krewetki tygrysie

Adnotacja: W USA duże krewetki nazywa się krewetkami, a małe krewetki.

Fakty żywieniowe krewetek – czy krewetki są zdrowe?

Wartości odżywcze krewetek, krewetek itp. - Krewetki są bogate w białko i niskokaloryczne

Ilość kalorii w krewetkach i oczywiście we wszystkich innych rodzajach krewetek jest bardzo niska. Ile kalorii mają krewetki? Na szczęście są to tylko około 92 na 100g. Ponadto mają wyjątkowo niską zawartość węglowodanów (1g/100g), a także niską zawartość tłuszczu (1,4g/100g), ale zawierają dużo białka. Ile białka mają krewetki? Łącznie 19g na 100g! I to właśnie sprawia, że ​​krewetki są zdrowe.

Ile krewetek na osobę??

Oprócz tego, że każda osoba może spożywać różne ilości, prawidłowa ilość krewetek zależy również od tego, jak dokładnie je przygotujesz. Na przykład w przypadku makaronu w sosie potrzebujesz mniej do nasycenia, niż gdy jesz krewetki wprost lub w sałatce. Z drugiej strony rozmiar również odgrywa rolę. W przypadku krewetek królewskich może wystarczyć od 6 do 8 sztuk, w przypadku krewetek potrzeba więcej. Możesz użyć poniższej listy jako przewodnika:

 • rozrusznik: 80 g skorupiaków lub 180 g nieobranych skorupiaków na osobę
 • Zupy: 200 g obranych krewetek (lepiej kupić nieobrane i ugotować dla lepszego smaku)
 • Danie główne: 300 g obranych krewetek na osobę
 • pieczenie na rożnie: 400 g na osobę

Skorupiaki podobne do homarów

Skorupiaki podobne do homarów, takie jak homary, homary i krewetki, nie są krabami

Istnieje również wiele zamieszania ze skorupiakami podobnymi do homarów. Scampis (również langustynki), homary i homary są podobne do homarów i mają pazury. W związku z tym nie należą do krewetek ani do krabów, ponieważ są powszechnie używane do krewetek. Teraz dowiesz się, jaka dokładnie jest różnica między tymi skorupiakami.

Homar

Homar to skorupiak, który po ugotowaniu zmienia kolor na czerwony

Homar łowi się zarówno w Europie, jak iw Kanadzie i może dorastać do 55 cm. „Homar” to tylko inna nazwa. Więc nie ma różnicy między homarem a homarem. Ponieważ homary są gotowane i zamrażane w słonej wodzie, gdy tylko zostaną złapane, zwykle są one również dostępne w stanie zamrożonym. Główny sezon łowienia tych skorupiaków to wiosna i lato.

Homary podawane są pokrojone na pół dla ułatwienia konsumpcji

Żywe zwierzęta dostępne w zimie są jeszcze z tego sezonu i nie mają już wysokiej zawartości mięsa, ponieważ nie żywią się w niewoli i żyją ze swoich rezerw. Skorupiaki nie są więc tak dobrej jakości. Jak zapewne wiecie, pazury, nogi (rzadziej) i ogon homara są częściami jadalnymi. Najczęściej jednak homara podaje się bez nóg, pokrojonego na pół.

Z homarami jesz delikatne mięso z ogona i pazurów

A jaka jest różnica między homarem a homarem? Ponieważ wyglądają bardzo podobnie do homara, a także pod względem wielkości, wielu uważa, że ​​są jednym i tym samym skorupiakiem. Ale tak nie jest. Homary nie mają tak wyraźnych pazurów. Kup zwierzę żywe, upewnij się, że ogon jest nadal lekko zakrzywiony. W przeciwnym razie smak Cię zawiedzie.

Mrożony homar należy powoli rozmrażać w lodówce

Przygotuj mrożonego homara

Chcąc przygotować mrożonego homara lub części jadalne, należy je powoli rozmrażać w lodówce, podobnie jak krewetki. W ten sposób zapobiegniesz twardnieniu mięsa skorupiaków po ugotowaniu. Następnie najlepiej gotować w wystarczającej ilości wody, którą wzbogaca się solą morską, czosnkiem, marchewką, porem, selerem, kminkiem i wszelkimi ziołami.

Zagotuj ten wywar z homarem raz, zdejmij patelnię z kuchenki i pozwól homarowi zanurzyć się w wodzie przez 15 do 25 minut. Po ugotowaniu zdejmij skorupkę i podawaj mięso.

krewetki

Krewetki to skorupiaki przypominające homary i często mylone z krewetkami

Krewetki (scampo w liczbie pojedynczej i błędnie także „scampis” w liczbie mnogiej) są często określane jako krewetki, ale jest to niepoprawne. Powodem tego jest prawdopodobnie to, że po obraniu są bardzo podobne do krewetek. Należą jednak do typu homarów i dlatego są nieco droższe niż krewetki, krewetki i inne krewetki. Krewetki są również znane jako homary norweskie lub homary norweskie. We Francji te skorupiaki nazywane są langustykami.

Scampo jest również nazywany langustyną i nie jest krewetką

krewetki krewetki różnica

Istnieje różnica między krewetkami a krewetkami takimi jak krewetki, która pomoże je odróżnić. Różnica między krewetkami a krewetkami polega na tym, że krewetki mają pazury. Więc krewetki to nie krewetki z pazurami, ale inna rodzina.

Kalorie z krewetek

Jak można się domyślić, krewetki również są niskokaloryczne. Możesz liczyć tylko na 9 kalorii na sztukę. W jednej porcji otrzymujesz około 45, a 100 g owoców morza zawiera około 90 kalorii. Wartości odżywcze są zatem porównywalne do krewetek.

Krewetki z masłem i sosem czosnkowym na danie z makaronem

Gotowanie homara norweskiego

Homar norweski jest zawsze sprzedawany nieobrany jako całe zwierzę lub tylko ogon. Możesz oczywiście znaleźć wiele różnych przepisów i skorzystać z nich, jeśli chcesz przygotować krewetki. Możesz marynować krewetki, moczyć je, podawać z sosem i wiele więcej. Oto kilka pomysłów:

Przepis na prostą marynatę z krewetek do marynowania

Marynata z krewetek

 • ok. 10 krewetek, rozmrożonych i przekrojonych wzdłuż na pół
 • świeży imbir, starty około cala
 • 5 ząbków czosnku, sprasowanych
 • 2 łyżki curry
 • 1 łyżka miodu
 • 3 łyżki oliwy z oliwek
 • Sok z limonki
 • pieprz i sól

Wszystkie składniki są dobrze wymieszane, a krewetki pokryte marynatą. Po marynowaniu krewetek pozostaw marynatę w lodówce na co najmniej dwie godziny, aby mięso mogło wchłonąć wszystkie smaki. Jeśli chcesz zjeść marynowane krewetki, możesz je grillować lub smażyć, jak chcesz. Skorupa homara norweskiego jest stosunkowo miękka, więc krewetki można również usmażyć w skorupce i dopiero wtedy obrać.

Sos maślano-czosnkowy do krewetek i innych krewetek to klasyka

Sos Maślany Scampi

Na około 4 porcje:

 • 6 łyżek solonego masła
 • 5 ząbków czosnku, posiekanych
 • 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
 • świeża pietruszka, posiekana
 • 1 kropla sosu Tabasco

Sos maślany czosnkowy, o którym już wspominaliśmy dla krewetek, jest szczególnie szybki i łatwy. Rozpuść masło na patelni na kuchence i dodaj czosnek. Po około 2 minutach dodaj pozostałe składniki i dopraw solą. Sos krótko zagotować i najlepiej podawać z makaronem lub ryżem i przyozdobionym krewetkami. Sałatka też z nią dobrze smakuje.

Jaka jest różnica między rakiem a krabem?

A jaka jest różnica między rakiem a krabem??

Wizualnie różnica polega na tym, że ogon krabów jest podwinięty pod brzuch, co nie ma miejsca w przypadku krabów. Inną typową cechą krabów jest to, że te skorupiaki chodzą na boki. Z drugiej strony kraby biegną do przodu lub używają ogonów, aby szybko odepchnąć się w niebezpieczeństwie.

I jeszcze raz wszystkie nazwy w pigułce w porównaniu

Krewetki to skorupiaki znane jako kraby, a homary to skorupiaki

 • Homar jest nie ten sam homar
 • Krewetki (niemiecki) = Krewetki (angielski) = Krewetki (francuski) = Camarones (portugalski) = Gambero (włoski) = Garides (grecki) = Gambas / Langostino (hiszpański) = Krewetka
 • Homar norweski = scampo = Homar norweski = langustynka

Kraby podczas ciąży

Czy kobiety w ciąży mogą jeść krewetki i inne owoce morza?

W czasie ciąży często zadajesz sobie pytanie, co możesz jeść, a co jest niekorzystne, a nawet niebezpieczne. Czy kobiety w ciąży mogą jeść kraby? Odpowiedź brzmi po prostu tak, ale pod pewnymi warunkami. Z jednej strony należy zadbać o dobrą jakość, az drugiej zdecydowanie trzeba dobrze ugotować mięso. Dlatego surowe specjały, takie jak sushi, są absolutnie zabronione.

Skórki i skorupiaki są dozwolone w czasie ciąży, o ile są dobrze ugotowane

Dobrze ugotowane krewetki w czasie ciąży nie stanowią więc problemu. Bardzo ważne jest również pozyskiwanie owoców morza, takich jak mięczaki i skorupiaki, ponieważ narządy zawierają duże ilości rtęci, która jest szkodliwa. Zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed spożyciem. Mogą ci doradzić. W przeciwnym razie białka i kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w krabach są niezwykle korzystne dla Ciebie i dziecka.

Więcej przepisów na mięso kraba

Przygotuj zdrowe krewetki w sałatce lub pysznym sosie

Więc teraz wiesz najpóźniej, że homary i kraby są zdrowe. A jeśli interesuje Cię również wyjątkowy aromat tych mięczaków i skorupiaków, z pewnością będziesz miał ochotę przygotować jedno lub drugie danie. Oprócz wspomnianych już przepisów, przygotowaliśmy dla Was kilka smacznych pomysłów.

Krewetki, krewetki lub krewetki królewskie z ryżem

Krewetki z ryżem na pyszne, bogate w białko danie

Na 4 porcje:

 • 265 g ryżu
 • 650 ml bulionu z kurczaka
 • 450 g dowolnej obkrojonej i obranej krewetki
 • 4 łyżki masła
 • 1 łyżeczka mielonego czosnku

Do mieszanki przypraw:

 • 1 1/2 łyżeczki papryki w proszku
 • 1 łyżeczka soli
 • 1 łyżeczka sproszkowanego czosnku
 • 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
 • 1/2 łyżeczki cebuli w proszku
 • 1/2 łyżeczki suszonego oregano
 • 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne
 • 1/4 łyżeczki płatków czerwonej papryki

Gotowanie krewetek z ryżem na patelni - proste, pikantne danie z ryżu

Na patelni rozgrzać 2 łyżki masła. W międzyczasie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki mieszanki przypraw. Dodaj połowę tej mieszanki na patelnię wraz z ryżem i czosnkiem. Wszystko dobrze wymieszaj, a następnie wlej bulion. Gotuj wszystko przez 15 minut, co jakiś czas mieszając.

W międzyczasie możesz stopić resztę masła i wymieszać z resztą mieszanki przypraw. Teraz możesz doprawić krewetki, dodając je do mieszanki. Gdy ryż będzie gotowy, możesz dodać krewetki i gotować przez kolejne dwie do trzech minut. Danie jest gotowe, gdy tylko mięso krewetki zmieni kolor na różowy.

Przygotuj krewetki lub krewetki z mieszanką ryżu i przypraw na patelni

Wskazówka: Możesz również wstępnie usmażyć krewetki, jeśli chcesz, aby były chrupiące i przyrumienione. Wtedy wskazane jest użycie krewetek nieobranych, aby mięso nie wyschło, a najlepiej krewetek małych, aby nie trzeba było ich później obierać podczas jedzenia. Jeśli zamiast tego smaży się krewetki królewskie w skorupce, trzeba będzie je później obrać. Najpierw usmaż krewetki, trzymaj je w cieple, następnie ugotuj ryż i na koniec wrzuć smażone krewetki z powrotem na patelnię.

Dopraw szaszłyki z krewetek

Przepis na krewetki na szaszłyku do grillowania latem

Jeśli szukasz przepisów na krewetki łuskane, dobrze sprawdzą się szaszłyki, ponieważ skorupka chroni mięso przed zbyt suchym, tak samo jak podczas smażenia. Do tego prostego przepisu będziesz potrzebować:

 • ok. 1 kg krewetek królewskich, obranych lub nie według uznania
 • 4 ząbki czosnku, posiekane
 • 1/2 łyżeczki cayenne
 • 2 łyżeczki papryki
 • 400 ml oliwy z oliwek
 • Sok z połowy cytryny
 • opcjonalnie: 2 krople ostrego sosu
 • 12 szaszłyków z kebabu

Jeśli szaszłyki są wykonane z drewna, namocz je wcześniej w wodzie. Włóż krewetki do miski i wymieszaj pozostałe składniki w osobnej misce. Następnie dodaj gotową mieszankę przypraw do krewetek królewskich i marynuj je. Szaszłyki krewetki i grillowanie przez półtorej minuty z każdej strony.

Jaja krabowe

Jajka faszerowane śmietaną i przyozdobione mięsem z homara lub krewetek

 • 6 dużych jaj
 • 115 g małych krewetek, homara lub mięsa kraba
 • 55 g majonezu
 • 1 łyżeczka musztardy Dijon
 • 1 łyżeczka mieszanki przypraw do ryb (np. Old Bay)
 • 1 łyżka posiekanej świeżej natki pietruszki (niewielką porcję zostaw na posypanie)
 • 25 – 30 g ziaren kukurydzy

Przygotuj owoce morza - przepis na jajka z mięsem kraba lub krewetkami

Ci, którzy lubią jeść jajka faszerowane, zakochają się w jajkach krabowych. Najpierw ugotuj jajka, aż będą twarde. Następnie odstrasz je zimną wodą i pozostaw w zimnej wodzie, aby szybciej ostygły. W międzyczasie możesz przygotować mięso. Krewetki można smażyć lub gotować na parze, ale można też gotować na parze mięso kraba lub homara. Jeśli wybierzesz opcję pieczeni, możesz również wcześniej marynować kraby.

Obierz i pokrój jajka na pół. Łyżką wyjmij żółtka i umieść je w misce. Dodaj wszystkie składniki oprócz kukurydzy i mięsa i wymieszaj je w śmietanę. Jeśli używasz mięsa kraba lub homara, możesz teraz wymieszać połowę ilości i kukurydzę. Teraz użyj nadzienia z łyżeczką, aby uzupełnić jajka. Na koniec udekoruj krewetkami lub resztą mięsa.