Przepisy

Uprawa odrastających warzyw w wodzie – 13 odpowiednich roślin

podlewanie-uprawy-woda-uprawa-w-domu-uprawa-woda-warzywna

Możesz naprawdę zaoszczędzić od śmieci w kuchni, nie tylko idąc do śmietnika, ale także trochę pieniędzy na świeżą żywność, zwłaszcza warzywa. Niektóre, ale nie tylko, warzywa bulwiaste bardzo łatwo odrastają z ich niejadalnych resztek. Warzywa odnawialne można z powodzeniem uprawiać na parapecie. Dzieci z pewnością uznają ten pomysł za szczególnie ekscytujący, ponieważ mogą samodzielnie zasadzić coś, co można później zjeść. Z pewnością smakuje inaczej!

Uprawiaj odnawialne warzywa w wodzie i oszczędzaj na odpadkach kuchennych

odnawialna-warzywna-woda-świeża-selerowa-kuchnia

Uprawę nowych roślin z odpadów kuchennych należy rozpocząć w momencie zakupu. Jeśli planujesz wypróbować ten kreatywny pomysł, wybierz nieprzetworzone warzywa, które mogły zostać lekko przetworzone chemikaliami. Zadanie przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym, które można włączyć do cyklu produktowego.

Uprawa Odrastające warzywa w wodzie – Stopień trudności 1 – dymka

Warzywa odnawialne-woda-dymka-szkło do rozmnażania

W artykule przedstawiono 13 odpowiednich rodzajów warzyw (i nie tylko), podzielonych na trzy grupy według stopnia trudności. Jednak wszystkie są równie „trudne” w rozmnażaniu, tylko niektóre potrwają dłużej. Dla początkujących wskazane jest rozpoczęcie od cebuli dymki. Zbierz resztki, które są blisko białych korzeni i odetnij około 1-2 cm dalej od korzeni. Włóż je do płytkiego pojemnika z wodą i pozostaw w nasłonecznionym miejscu (np. na parapecie). Nowe pędy będą widoczne za 3-4 dni. Po prostu regularnie zmieniaj wodę i odcinaj, ile potrzebujesz, a resztę zostaw w wodzie.

Uprawa Odrastających warzyw w wodzie – czosnku

odnawialna-warzywna-woda-czosnek-rosnący-palce

To samo możesz zrobić z ząbkami czosnku. Palce zostaw w wodzie, ale tak, aby nie zakrywały. Gdy dorosną (około 1-2 cm) wyhoduj je w doniczce i regularnie podlewaj. Jeśli przytniesz kiełki, roślina zainwestuje wszystkie swoje składniki odżywcze w tworzenie nowych cebulek czosnku. Następnie możesz powtórzyć proces i zebrać własny produkt.

Uprawa warzyw odnawialnych w wodzie – sałata rzymska 

warzywa-odnawialne-woda-sałata rzymska-szkło-domowe

Sałata rzymska doskonale nadaje się również jako warzywo odnawialne. Pokrój liście sałaty i pozostaw wewnętrzny, zwany sercem. Zanurzasz dolny obszar w wodzie, ale tak, aby liście nie znalazły się w wodzie. Pozostaw w nasłonecznionym miejscu i po 7-10 dniach możesz hodować roślinę w doniczce lub pozwolić jej rosnąć dalej, aż będzie gotowa do zbioru.

Warzywa odnawialne – marchew

odnawialna-warzywna-woda-marchew-marchew-słoik

Wrzuć niewykorzystane wierzchołki marchewki do wody. Wkrótce wykiełkują i przy regularnym podlewaniu szybko urosną. Możesz użyć drobno posiekanych liści do posypania sałatek.

Propaguj samodzielnie warzywa odnawialne – bazylia bez nasion

odnawialne-warzywa-woda-bazylia-pomnóż-słoik

Jako alternatywę dla uprawy bazylii z nasionami, można ją również wyhodować z łodyg. Weź takie, które mają liście i są wystarczająco długie, aby można je było umieścić w szklance wody. Pozostaw tak, aż uformują korzenie, a następnie posadź w doniczkach lub w ogrodzie.

Uprawiaj samodzielnie seler w wodzie – poziom trudności 2

wiadro-odnawialne-warzywne-wodne-selerowe

Ziemia z selera, która zwykle pozostaje, a następnie jest wyrzucana, może zostać odrosła. Włóż go do wody, ale tak, aby nie był przez nią przykryty. Liście wyrosną ze środka i po około 3 dniach powinieneś zacząć hodować roślinę w ziemi.

Propaguj samodzielnie warzywa odnawialne – cebulę

uprawa-odnawialnych-warzyw-woda-uprawa-cebuli-gleby

Aby wyhodować cebulę, użyj dolnego obszaru z korzeniami, który stanowi około jednej trzeciej całego warzywa. Umieść sekcję bezpośrednio w glebie, skieruj w dół i regularnie nawilżaj. Po kilku dniach, gdy pędy są widoczne i mają około 2 centymetry, cały odcinek przykryj ziemią.

Warzywa odnawialne – kolendra jako roślina doniczkowa

odnawialna-warzywna-woda-kolendra-do-roślin-doniczek

Nie pozwól, aby nieużyteczne w inny sposób łodygi kolendry się zmarnowały, ale spróbuj je wyhodować. Jako roślina doniczkowa kolendra dobrze sobie radzi, gdy ma wystarczająco dużo światła. Łodygi pozostawić w wodzie, aż uformują się w korzenie, a następnie posadzić je w odpowiedniej doniczce.

Wrzuć odrastające warzywa do wody i rozmnażaj je samodzielnie – kapusta musztardowa (Bok Choy)

odnawialne-warzywa-owoce-woda-bok-choy-kapusta musztardowa

Z kapustą musztardową postępuj tak samo jak z selerem. Po wykiełkowaniu świeżych liści roślinę należy umieścić w ziemi w ogrodzie lub w odpowiednio dużej doniczce. Nowa głowa powinna być gotowa do zbioru po kilku tygodniach.

Warzywa odnawialne – wrzuć ziemniaki do wody 

odnawialne-warzywa-woda-korzeń-ziemniaki-wykałaczki

Ziemniaki tworzą nowe pędy z tzw. „oczu” w każdej wilgoci. Pozostaw jeden lub więcej ziemniaków w temperaturze pokojowej, a także nad pojemnikami z wodą na kilka dni, a gdy pędy będą wystarczająco mocne i silne, możesz umieścić ziemniaki w wierzchniej warstwie gleby. Przykryj podłożem i utrzymuj wilgotne. Z czasem korzenie Twojej rośliny uformują młode ziemniaki.

Posadź ziemniaki z kiełkami w wiadrze lub w ogrodzie

warzywa-odnawialne-woda-ziemniaki-ziemniaki

Warzywa odnawialne – Po prostu sam wyhoduj imbir

odnawialna-warzywna-woda-imbirowa-glebowa wiadro

Każdy może bez problemu uprawiać imbir w domu. Po prostu umieść resztki imbiru w ziemi z pąkami do góry i pozostaw w przefiltrowanym, nie bezpośrednim świetle słonecznym. Wkrótce zaczną rosnąć nowe korzenie. Możesz zbierać korzenie, gdy są potrzebne do gotowania. Alternatywnie imbir doskonale nadaje się jako mało wymagająca roślina doniczkowa.

Warzywa odnawialne – niech awokado odrośnie w wodzie 

odnawialne-jądra-woda-awokado-wykałaczka-szkło

Należy zauważyć, że ten projekt DIY pasuje jednak trochę do naszego tytułu. Ananas i awokado to w rzeczywistości owoce, ale zainteresowanie ich samodzielną uprawą jest naprawdę duże, dlatego chcemy pomóc z kilkoma wskazówkami dotyczącymi możliwego i łatwego sadzenia. Nie wyrzucaj nasion awokado. Przebij to 3-4 wykałaczkami i umocuj nad szklanką wody. Dolna jedna trzecia rdzenia powinna znajdować się w wodzie. Po kilku dniach uformują się korzenie, a rdzeń można posadzić w doniczce.

Sam wyciągnij ananasa – z kępki liścia

odnawialna-warzywna-woda-ananas-roślina-doniczkowa-doniczka

Najpierw usuń miąższ z kępy liści, ale tym razem trochę głębiej. Około jedna czwarta owocu powinna pozostać przytwierdzona, tworząc kępkę liści, a następnie uformuj szypułkę ostrym nożem. Aby nie gnił, należy go pozostawić do wyschnięcia na kilka dni (2-3). Następnie interfejs zostanie umieszczony w wodzie, aż utworzy korzenie. Po uformowaniu się korzeni kępkę liści można posadzić w doniczce. Aby wyprzeć gnicie, przed sadzeniem posyp interfejs sproszkowanym węglem drzewnym.