sypialnia

Dobry klimat w pomieszczeniu: 10 roślin odpowiednich do sypialni

Według Feng Shui rośliny nie nadają się do sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym można odpocząć po aktywnym dniu. Wszystko tutaj powinno przyczyniać się do głębokiego i spokojnego snu, w tym rośliny domowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na ich dobór, gdyż niektóre gatunki mogą być szkodliwe dla zdrowia. Rośliny wpływają na jakość powietrza i dlatego mogą mieć bezpośredni pozytywny lub negatywny wpływ na jakość Twojego snu. Tutaj podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze roślin i podpowiadamy, które rośliny najlepiej pasują do sypialni.

Rośliny do sypialni: jak dwutlenek węgla wpływa na sen

Według NASA rośliny do sypialni to gatunki oczyszczające powietrze

Rośliny domowe potrafią nie tylko ozdobić półki. Mogą również poprawić nastrój, zwiększyć kreatywność, zmniejszyć poziom stresu, poprawić koncentrację, stworzyć spokój, utrzymać wilgotność w pomieszczeniu, wytwarzać tlen i naturalnie filtrować zanieczyszczenia powietrza. Można powiedzieć, że są naprawdę wszechstronne. Pomimo pozytywnych korzyści, jakie oferują rośliny doniczkowe, opinie na temat tego, czy mieć rośliny w sypialni, są różne. Niektórzy uważają, że może to być szkodliwe, ponieważ tak jak my, rośliny oddychają i wydzielają dwutlenek węgla w nocy w ramach fotosyntezy. Wysoki poziom dwutlenku węgla w powietrzu w pomieszczeniu może również prowadzić do niezwykle wysokiego poziomu CO2 we krwi. Twoje ciało reaguje, zwiększając tempo oddychania, aby uzyskać więcej tlenu. Przybiera to formę krótkich, szybkich oddechów i lekkiego świszczącego oddechu. Zmiana wzorca oddychania i związana z nim aktywność zakłócają sen. Chociaż dwutlenek węgla w niewielkich ilościach jest stosunkowo nieszkodliwy, najlepiej wybrać rośliny, które w nocy zamiast dwutlenku węgla produkują tlen.

Jakie rośliny zapewniają zdrowy klimat w pomieszczeniach

Konopie dziobowe uwalniają tlen w zdrowy, oczyszczający powietrze sposób

Rośliny domowe faktycznie poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach. Suche powietrze w pomieszczeniach jest obwiniane za różne dolegliwości, takie jak problemy z oddychaniem, ból gardła, przeziębienia, a nawet epidemie. Rośliny domowe pomagają utrzymać, aw niektórych przypadkach zwiększają wilgotność, uwalniając podczas transpiracji parę wodną. Oprócz tlenu i wilgoci rośliny wytwarzają również jony ujemne, podobnie jak wiele maszyn do oczyszczania powietrza. Jony ujemne przyczepiają się do cząstek unoszących się w powietrzu, takich jak kurz, zarodniki pleśni, bakterie i alergeny, i skutecznie je usuwają. Wykazano również, że obecność jonów ujemnych zwiększa zdrowie psychiczne, produktywność i ogólne samopoczucie. Niektóre popularne rośliny domowe idą nawet o krok dalej w kontroli jakości powietrza, odfiltrowując zanieczyszczenia, takie jak formaldehyd, trichloroetylen, ksylen, amoniak i benzen.

Dlaczego rośliny nie są zalecane do sypialni według Feng Shui?

Według NASA rośliny do sypialni filtrują zanieczyszczenia w powietrzu

To, czy rośliny w sypialni są dobre, czy złe według Feng Shui, jest przedmiotem gorących dyskusji. Klasyczna teoria mówi, że rośliny nie nadają się do sypialni. Przede wszystkim sypialnia powinna służyć jednemu celowi, a mianowicie dawać odpoczynek i relaks. Rośliny mają silną i wibrującą energię wzrostu i ruchu – energię yang – to nie jest energia feng shui zalecana do sypialni.

Rośliny należą do elementów drewnianych, to znaczy skupiają się na ruchu w górę. Sen jest wydarzeniem Yin, w którym energia spływa w dół i powoduje odpoczynek ciała. W twoim domu jest wiele doskonałych miejsc, w których Feng Shui można umieścić bujne, żywe rośliny – takie jak wschodnie i południowo-wschodnie obszary bagua. Nie dotyczy to jednak sypialni.

Zielona lilia zdrowa do sypialni oczyszcza powietrze

Jeśli nie urządzasz sypialni zgodnie z zasadami Feng Shui, nie musisz rezygnować z zieleni. Mała lub średnia roślina w kącie nie wpłynie na twój sen ani jakość powietrza. Jeśli Twoja sypialnia jest duża, pojedyncza palma lub inna duża roślina również będzie wyglądać świetnie.

Wybierając rośliny domowe do sypialni, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

– Konieczne jest uzyskanie wszystkich informacji o roślinie, tj. czy wydziela tlen w nocy, czy wymaga szczególnej opieki.

– W tym pomieszczeniu należy raczej unikać egzotycznych, silnie pachnących roślin ozdobnych.

– Jeśli w sypialni jest mało naturalnego światła, wybierz rośliny doniczkowe odporne na cień i łatwe w pielęgnacji.

– Wolno rosnące rośliny to również dobry wybór, aby ich energia nie zakłócała ​​spokojnej atmosfery w sypialni.

– W Twojej sypialni nie powinno być umierających, chorych i zaniedbanych roślin. Uważa się, że piękne i zdrowe kwiaty zwiększają pozytywną energię w domu.

– Ponadto nie powinieneś mieć w sypialni roślin z igłami. Właściciele również będą kłujący i nie do pokonania.

– Preferowane powinny być rośliny, które sprzyjają poczuciu miłości i wzajemnemu zrozumieniu. Obejmuje to liście i kwiaty w kolorze czerwonym i różowym. Kolorowe rośliny doniczkowe, takie jak begonia królewska (Begonia rex), przyciągają wzrok.

– Jeśli masz zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, pamiętaj, że wiele z tych roślin może być dla nich trujących.

Najlepsze rośliny do sypialni Paprocie nie potrzebują dużo światła

Zbyt wiele roślin może wpływać na wilgotność i sprzyjać rozwojowi pleśni. Możesz temu zapobiec, spuszczając wodę do miski i regularnie usuwając nadmiar wody. Nie podlewaj, dopóki powierzchnia podłoża nie będzie wyglądać na suchą i pudrową.

Roślina do ciemnej sypialni zdrowa złota palma owocowa

Najpopularniejsze rośliny do sypialni według NASA

Już w 1989 roku NASA sporządziła listę najlepszych oczyszczalni powietrza. Oto 10 rodzajów idealnych do sypialni.

1. Złota palma owocowa (Dypsis lutescens): Palma areka Madagaskaru to potężna roślina oczyszczająca powietrze. Naukowcy twierdzą, że ta roślina doniczkowa jest idealna dla każdego, kto cierpi na przeziębienia i problemy z zatokami, ponieważ zwiększa wilgotność. To z kolei ułatwia oddychanie, dzięki czemu można złagodzić zapalenie zatok.

Roślina Aloe Vera do sypialni, zdrowe oczyszczanie powietrza

2. Aloes: Roślina aloesu jest łatwa w pielęgnacji i ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Została uznana przez NASA za jedną z najlepszych instalacji do oczyszczania powietrza. Czemu? Stale uwalnia tlen w nocy, zapewniając w ten sposób dobry klimat w pomieszczeniu. Zbiera również benzen (znajdujący się w detergentach i tworzywach sztucznych) i formaldehyd (znajdujący się w farbach i wykończeniach podłóg), dzięki czemu powietrze jest super czyste.

Bluszcz angielski idealny do sypialni według NASA

3. Bluszcz pospolity (Hedera helix): Bluszcz, który zwykle kojarzy się z zazielenieniem elewacji, jest idealny do sypialni. Naukowcy z American College of Allergy, Asthma & Immunologia „odkryła, że ​​bluszcz może wchłonąć 78 procent pleśni z powietrza w ciągu zaledwie 12 godzin”.

4. Daktylowiec karłowaty (Phoenix roebelenii): Roślina wytrzymała, odporna na suszę i długowieczna. Idealnie nadaje się do odsysania zanieczyszczeń z powietrza – zwłaszcza ksylenu.

Rośliny do sypialni paprocie mieczowe w białych doniczkach na ścianie

5. Paproć mieczowa (Nephrolepis exaltata): Ta atrakcyjna roślina zawsze ozdabiała nasze domy – i nie bez powodu. Paproć mieczowa jest jedną ze szczególnie dobrych roślin detoksykujących, ponieważ wiąże znaczne ilości formaldehydu.

6. Gwint tłokowy (aglaonema): Jest to ozdobna roślina liściasta, którą łatwo się pielęgnuje. Nić kolby rośnie dobrze nawet przy słabym świetle i w miejscach, w których inne rośliny nie mogą rosnąć (np. ciemna, zimna sypialnia).

Najlepsza roślina do sypialni liść pochwy Spathiphyllum, flaga liściasta, liść jednolistny lub lilia pokojowa

7. Lilia Pokoju (Spathiphyllum): Ta piękna roślina może oczyścić powietrze i poprawić jakość powietrza o 60%. Pochłania również zarodniki pleśni przez liście.

8. Lilia zielona (Chlorophytum comosum): Ta roślina doniczkowa rośnie bardzo szybko i może wchłonąć do 90 procent toksyn z powietrza w Twojej sypialni w ciągu zaledwie dwóch dni. Jest szczególnie odpowiedni dla osób z alergią na kurz.

Roślina zielona lilia w glinianej doniczce w sypialni obok łóżka

9. Palma kijowata (Rhapis excelsa): Ta roślina doniczkowa jest jedną z najskuteczniejszych roślin do oczyszczania powietrza z formaldehydu, amoniaku, ksylenu i toluenu. Dłoń kijowa preferuje miejsca jasne do częściowo zacienionych z niższymi temperaturami 15 – 20 ° C. Tak idealny do zimnej sypialni.

10. Płacząca figa (Ficus benjamina): Ta roślina doniczkowa preferuje jasne miejsce i wysoką wilgotność. W międzyczasie spryskaj je wodą, która nie jest zbyt wapienna. Płacząca figa usuwa z powietrza formaldehyd, benzen i trichloroetylen.

Bluszcz z wiszącymi roślinami nadaje kolor białej sypialni