Przepisy

Jak zachować bazylię? Wskazówki dotyczące suszenia, zamrażania i gotowego pesto

Bazylia jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych ziół, ponieważ jej aromat jest po prostu wyjątkowy. Ponadto roślinę można wspaniale uprawiać nawet bez ogródka i w doniczkach, co jest również dobrą wiadomością dla kucharzy amatorów ceniących świeże składniki. Ale teraz roślina jest dojrzała i nie wiesz, co zrobić z wszystkimi liśćmi bazylii? Chciałbyś zachować bazylię, ale nie wiesz, jak ją w tym celu przetworzyć lub zachować? Zebraliśmy kilka opcji i wyjaśnimy, jakimi metodami lub produktami końcowymi z bazylii możesz nadal używać i cieszyć się ukochaną przyprawą nawet w zimnych porach roku.

Konserwowanie bazylii – Jak zbierać bazylię?

Konserwowanie bazylii - metody, wskazówki i triki

Aby uzyskać najlepsze smaki z rośliny, ważne jest również, aby prawidłowo zebrać bazylię. Pierwszy zbiór następuje zwykle już po 8 tygodniach od wysiewu. Wtedy liście są wystarczająco mocne. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli potrzebujesz tylko kilku arkuszy papieru:

 • Zbiór późnym rankiem. W tym momencie poranna rosa powinna już być sucha. Ważne jest również, aby wybrać suchy dzień. Nie czekaj do południowego upału, ponieważ zmniejsza to ilość olejków eterycznych.
 • Nie zrywać pojedynczych liści, aby roślina nie stała się goła. Więc zamiast odrywać każdy liść bazylii, użyj ostrego noża, aby odciąć cały czubek pędu – obszar nad gałęziami liści.
 • Na każdym pędzie powinna pozostać jedna lub dwie pary liści. Dopiero wtedy roślina znów wykiełkuje.

Prawidłowe zbieranie ziół - kiedy i jak zbierać liście

Ponownie, jeśli chcesz zebrać duże ilości na raz, pamiętaj o następujących kwestiach:

 • W trakcie i po kwitnieniu liście nabierają raczej gorzkiego smaku. Więc zbieraj je tuż przed kwitnieniem.
 • Odmiany jednoroczne są zwykle przycinane (i zbierane) późnym latem lub wczesną jesienią.

Co możesz zrobić z bazylią po jej zebraniu??

Konserwowanie bazylii - co można zrobić z bazylią

Oczywiście, jak wszystkie inne zioła, bazylia najlepiej smakuje, gdy jest świeża. Nie musisz więc zbierać wszystkich liści na raz. Zamiast tego najlepiej jest używać tylko tyle, ile w danej chwili potrzebujesz. Kiedy jednak kupisz świeżą przyprawę, musisz działać i przetwarzać bazylię lub w jakiś sposób ją konserwować. Ale jak zachować bazylię? Po pierwsze, możesz zamrozić lub wysuszyć bazylię:

Zamrozić całe liście tych ziół

Zamrażaj całe liście, aby uzyskać świeże zioła w dowolnym momencie

Liście bazylii można szybko i łatwo zamrozić. Aby to zrobić, musisz je najpierw zblanszować. Usuń łodygi liści, zagotuj wodę i przygotuj miskę z lodowatą wodą. Wrzuć liście do wrzącej wody na 2 sekundy, a następnie natychmiast włóż do miski z lodowatą wodą. Następnie rozłóż liście na odpowiedniej powierzchni, aby dobrze wyschły. Po wyschnięciu zamroź je warstwami w odpowiednim pojemniku. Poszczególne warstwy można podzielić papierem do pieczenia.

Zamroź posiekaną bazylię

Zamroź posiekaną bazylię w oleju

Czy możesz zamrozić bazylię? Jednakże! I jest to prawdopodobnie najszybsza i najbardziej oczywista opcja, jeśli chcesz zachować świeżą bazylię. To także najlepszy sposób na zachowanie smaków. Ponieważ myjesz bazylię, a następnie kroisz ją na małe kawałki, możesz używać jej bezpośrednio w stanie zamrożonym – do wielu różnych rzeczy, takich jak sałatki, gotowane potrawy lub pesto.

W ten sposób możesz zachować świeżą bazylię w foremkach na kostki lodu

Konserwowanie bazylii - zamroź puree bazyliowe w foremce do lodu

Umyj liście i pokrój je na małe kawałki lub zmiażdż w blenderze (wcześniej usuń łodygi). Teraz musisz sam zrobić olejek bazyliowy. Aby to zrobić, wymieszaj posiekane liście w dowolnym pojemniku z wystarczającą ilością oleju, aby pokryć wszystkie części liścia (w przybliżeniu w proporcji 4:1). Rezultatem powinna być gęsta pasta. Następnie rozprowadź tę bazylię w oleju w foremce do lodu i zamroź. Gdy bazylia zostanie zamrożona, usuń kostki lodu i umieść w zamykanych torebkach do zamrażania.

Następnie możesz po prostu dodać kostki do odpowiedniego dania pod koniec procesu gotowania, o ile jest jeszcze ciepłe. Jeśli użyjesz go do sałatki, poczekaj chwilę na rozmrożenie – działa to najszybciej, jeśli kostka jest dodawana bezpośrednio do sałatki i regularnie mieszając.

Przygotuj i zachowaj bazylię na pesto

Zachowaj bazylię w gotowym pesto

Możesz również połączyć część posiekanych liści w oleju z innymi składnikami i w ten sposób przygotować kostki, z których w razie potrzeby możesz zrobić pyszne pesto. Jak zamraża się bazylię na pesto? Po prostu wymieszaj równe ilości posiekanej bazylii i pietruszki z olejem, jak opisano powyżej. Dodatkowo można również dodać czosnek i/lub posiekane orzechy. Teraz możesz również zamrozić ten doprawiony olej. Wszelkie inne składniki, takie jak parmezan, należy dodać po rozmrożeniu.

Zakonserwuj bazylię z gotowym pesto

Zamroź pesto DIY z innymi przyprawami i gotowe do użycia

Chciałbyś sam przygotować pesto i zastanawiasz się, jak można je później przechowywać i jak konserwować pesto z bazylii? W zasadzie pesto można przechowywać w lodówce przez kilka miesięcy. Więc jeśli chcesz, aby pesto bazyliowe było trwałe, nie potrzebujesz żadnych specjalnych metod. Tak jest również w przypadku następującego podstawowego przepisu:

 • 100 g świeżej bazylii
 • 100 ml oliwy z oliwek
 • 10 g soli
 • 1 cytryna
 • opcjonalnie parmezan

Możesz zastąpić bazylię innymi ziołami lub połączyć je z nimi (np. rozmarynem i czosnkiem niedźwiedzim). Zmiksuj wszystkie składniki i przelej je do czystej, wysterylizowanej szklanki. Teraz napełnij słoik oliwą z oliwek, zamknij go i przechowuj w lodówce. Ale możesz też zamrozić tę pastę z ziół?

Czy można zamrozić pesto??

Przepis na pesto do samodzielnego wykonania i zamrożenia lub przechowywania w lodówce

Skoro jesteśmy obecnie przy temacie „pesto”: Ponieważ pesto może być używane do wielu różnych przysmaków i jest niewątpliwie bardzo popularne, niektórzy prawdopodobnie zastanawiają się, czy pesto bazyliowe można zamrozić w słoiku. Teoretycznie tak. Jednak pesto zamrożone w szklance jest trudniejsze do późniejszego użycia. Za każdym razem musiałbyś go całkowicie rozmrozić i ponownie zamrozić nieużywany, co oczywiście wpływa również na trwałość.

Jeśli więc chcesz zachować pesto z bazylii, warto je wcześniej porcjować. Możesz ponownie użyć do tego celu tacki na kostki lodu. A kiedy masz zamiar zrobić coś z pesto bazyliowym, po prostu użyj potrzebnej ilości.

Wysuszyć bazylię

Liście bazylii suszy się w piekarniku lub automatycznej suszarce

Jeśli chcesz zachować bazylię, możesz ją również wysuszyć. Jest na to kilka odpowiednich metod, które chcielibyśmy Państwu przedstawić:

 • Suszenie powietrzem: Z jednej strony bazylię można konserwować, susząc ją, wiążąc całe pędy w bukiet, a następnie wieszając je do góry nogami w ciepłym, suchym i ciemnym miejscu. Upewnij się również, że miejsce jest dobrze wentylowane. Gdy tylko bukiet zaszeleści po dotknięciu, a łodygi łatwo się łamią, przyprawa jest gotowa do wyschnięcia. Zwykle zajmuje to od 2 do 3 tygodni.
 • W piecu: Suszenie w piekarniku lub automatycznej suszarce działa szybciej. Rozgrzej piekarnik do najniższej możliwej temperatury. Usuń łodygi i umyj liście. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia i rozłożyć na niej liście. Piecz liście na górnym ruszcie przez 2 do 4 godzin, aż liście się pomarszczą. Pozwól im ostygnąć i pokrusz je w hermetycznym pojemniku.

Bazylia sucha do konserwacji dwoma prostymi metodami