Na zdrowie

Szycie maski na twarz: która tkanina jest najlepsza?

Po tygodniach nalegania, aby tylko pracownicy służby zdrowia lub osoby zakażone COVID-19 nosili maski na twarz, Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaktualizowało swoje wytyczne dotyczące noszenia masek na twarz w miejscach publicznych, aby zalecić wszystkim, chorym lub nie, noszenie maska ​​na twarz z tkaniny. Jest to szczególnie widoczne w miejscach publicznych (np. sklepy spożywcze i apteki), gdzie inne środki, takie jak zachowanie odległości 2 metrów, są niemożliwe. Domowe maski wielokrotnego użytku mogą teraz odgrywać ważną rolę w walce z pandemią COVID-19, ale według naukowców rodzaj użytej substancji jest kluczem do ich skuteczności.

Jaka tkanina jest najlepsza na maskę na twarz?

Zmiana zaleceń wynikała z nowych informacji o objawach koronawirusa. Według CDC znaczna liczba osób zakażonych wirusem jest bezobjawowa z niewielkimi lub zerowymi objawami. Istnieje również długi okres inkubacji, podczas którego osoby zarażone wirusem nie mają żadnych objawów. Tak czy inaczej, ci ludzie są zaraźliwi dla innych.

Maska bandana z filtrem do kawy – instrukcje od CDC

Instrukcje, jak zrobić ochraniacz na usta z chusteczki i filtra do kawy (1)

Na swojej stronie internetowej CDC opublikowało kilka instrukcji dotyczących domowych masek z szyciem i bez. Zgodnie z instrukcją należy używać ciasno tkanej tkaniny bawełnianej, np. pikowania lub bawełnianej pościeli. Jednak w razie potrzeby dobrze sprawdza się również tkanina T-shirt. Z kolei maskę z filtrem można szybko majstrować za pomocą chusteczki, filtra do kawy i gumek do włosów. Istnieje więc kilka wariantów z artykułami gospodarstwa domowego, które każdy ma już w domu. Ale który materiał jest najlepszy dla majsterkowiczów??

Według naukowców substancje te są idealnie dopasowane

Kup tkaninę na maskę Tkanina na kołdrę jest idealna

Amerykańscy naukowcy postawili sobie za zadanie zidentyfikowanie materiałów domowych i substancji, które można wykorzystać do lepszego filtrowania mikroskopijnych cząstek. W ostatnich testach dobre wyniki: filtry powietrza, worki do odkurzaczy, poszewki na poduszki o grubości nitki 600 i tkaniny flanelowe o nitce 180.

W niedawnym badaniu dr. Scott Segal, Katedra Anestezjologii w Wake Forest Baptist Health w Karolinie Północnej, przetestował szereg rodzajów tkanin, aby określić, jak skuteczne będą maski na twarz. Aby określić właściwości ochronne masek domowej roboty, zespół lekarzy i naukowców przeprowadził rygorystyczne testy, aby ocenić 13 różnych projektów około 400 masek wykonanych przez wolontariuszy ze społeczności. Celem było ustalenie, jaki rodzaj maski może najlepiej filtrować cząsteczki wirusa o średnicy od 0,3 do 1,0 mikrometra w porównaniu z maskami chirurgicznymi i respiratorami N95. Zespół testowy stwierdził, że skuteczność masek jest bardzo zróżnicowana. Najlepsze maski domowej roboty osiągnęły współczynnik filtracji 79% w porównaniu do masek chirurgicznych (62% do 65%) i masek N95 (97%).

Sam uszyj maskę, wybierz odpowiednią tkaninę

Najmocniejszymi projektami były maski wykonane z dwóch warstw wysokiej jakości, o dużej gramaturze Tkanina pikowana, dwuwarstwowa maska ​​wykonana z grubej Batyst oraz dwuwarstwową maskę z warstwą wewnętrzną flanela i zewnętrzną warstwę bawełna. Najgorzej wypadły maski jednowarstwowe lub dwuwarstwowe wykonane z lekkiej, gorszej jakości bawełny.

Maska DIY wykonana z wysokiej jakości grubej tkaniny bawełnianej

Jeśli więc chcesz uszyć maskę na twarz, powinieneś użyć wysokiej jakości grubej tkaniny bawełnianej. A jeśli nie masz pewności, czy tkanina, którą masz w domu, jest wystarczająco gruba, dr. Segal wykonał następujący test: Trzymaj tkaninę pod światło. Jeśli światło bardzo łatwo przechodzi przez włókna i można je prawie zobaczyć, nie jest to dobra tkanina. Jeśli jest to gęstszy splot wykonany z grubszego materiału i przez splot nie przenika tak dużo światła, to jest to materiał, którego chcesz użyć.

Największym wyzwaniem przy wyborze materiału na maskę domowej roboty jest znalezienie tkaniny, która jest wystarczająco gęsta, aby zatrzymać cząsteczki wirusa, ale także wystarczająco oddychająca, aby można ją było nosić.

A który filtr jest najbardziej odpowiedni??

plisowane filtry powietrza jako filtry do masek na twarz

Yang Wang, adiunkt inżynierii środowiska na Uniwersytecie Nauki i Technologii w stanie Missouri, pracował ze swoimi doktorantami, badając różne kombinacje materiałów – w tym filtry powietrza i tkaniny. Dr. Grupa Wanga przetestowała dwa rodzaje filtrów powietrza. Najlepiej sprawdził się filtr HVAC dla alergików, który zabrał 89 procent cząstek jedną warstwą i 94 procent dwiema warstwami. Drugi filtr powietrza uchwycił 75 procent za pomocą dwóch warstw, ale wymagał sześciu warstw, aby osiągnąć 95 procent. Najlepszym sposobem na znalezienie filtra powietrza, który jest podobny do testowanych, jest poszukiwanie minimalnej wartości raportowania wydajności (MERV) wynoszącej 12 lub więcej.

Problem z filtrami powietrza polega na tym, że mogą potencjalnie zrzucać małe włókna, których wdychanie byłoby ryzykowne. Więc jeśli chcesz użyć filtra, musisz umieścić go między dwiema warstwami bawełnianej tkaniny.

Zrób sam maskę z wełnianego szalika

Dr. Grupa Wanga odkryła również, że gdy używano niektórych tkanin, dwie warstwy zapewniały znacznie mniejszą ochronę niż cztery warstwy. Poszewka na poduszkę z liczbą nici 600 wyłapuje tylko 22 procent cząstek w dwóch warstwach w porównaniu z czterema warstwami o współczynniku filtracji prawie 60 procent. Gruby wełniany szalik odfiltrował 21 procent cząstek w dwóch warstwach i 48,8 procent w czterech warstwach. Najgorszy wynik osiągnął szalik ze 100% bawełny: tylko 18,2% w dwóch warstwach i 19,5% w czterech warstwach. Grupa przetestowała również filtry do kawy, które ułożone w trzy warstwy wykazywały skuteczność filtracji od 40 do 50 procent, ale były mniej oddychające niż inne opcje. Szaliki i bawełniane bandany mogą zatem zapewnić skuteczniejszą ochronę, jeśli są połączone z filtrem, takim jak filtr do kawy.

Złóż bawełnianą bandanę w maskę na twarz

Umyj maski wielokrotnego użytku po każdym użyciu

Regularnie prać maski z tkaniny w 60 stopniach

Aby maski były jak najbardziej skuteczne, konieczne jest regularne mycie w temperaturze co najmniej 60 °. Ponieważ maskę należy myć po każdym użyciu, sensowne jest wykonanie kilku masek jednocześnie. Eksperci zalecają unikanie wybielaczy i agresywnych chemikaliów, ponieważ mogą one uszkodzić nici tkaniny. Noś maski tylko krótko i nigdy przez cały dzień – np. jeśli koniecznie musisz wyjść z domu, aby kupić ważne rzeczy, takie jak artykuły spożywcze i leki. Eksperci podkreślają, że maski mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest, aby nadal przestrzegać wszystkich innych wytycznych dotyczących ochrony przed Covid-19. Żadna maska ​​nie jest tak skuteczna jak dystans społeczny i dobra higiena. To wciąż najlepsze środki ochrony siebie i innych.

Wzory szycia i instrukcje bez szycia z CDC można obejrzeć tutaj.