Na zdrowie

Radzenie sobie z przyczynami bezsenności i spokojny sen

Bezsenność powoduje -zdrowa-prześcieradła-biała-kobieta

W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej cierpią na zaburzenia snu i zasypiania. Przede wszystkim, co musimy robić w codziennym stresie i gorączkowym pośpiechu, bezpiecznie poświęcamy dobry sen. Często zapominamy lub lekceważymy fakt, że głęboki sen jest najważniejszą formą regeneracji i dzięki temu nasz organizm przygotowuje swoje siły na kolejny dzień. Aby umożliwić sobie zdrowy sen i uporać się z przyczynami zaburzeń snu, szczególnie ważne są dwa czynniki: higiena snu oraz wyposażenie sypialni.

Przyczyny zaburzeń snu – stres, niewygodny materac, hałas w okolicy, choroby

Zaburzenia snu powodują presję na zdrowy sen miasto stres

Zwykły rytm snu jest bardzo indywidualny w zależności od osoby, więc istnieją ranne ptaszki i nocne marki – sowy. Ponadto ilość snu, który ktoś musi być sprawny w ciągu dnia, jest różna. Czasami każdy ma niespokojne noce i przez większość czasu może sam odkryć problem. Zimna, swędząca wysypka, problemy prywatne czy presja terminów w pracy, ale także radosne oczekiwanie to dla wielu przyczyny zaburzeń snu. Stary, zużyty materac obciąża plecy i często prowadzi do zaburzeń snu. Przyczyna nocnych niepokojów może leżeć na zewnątrz mieszkania – nowe lampy uliczne przed oknem sypialni, duży ruch w okolicy i inne rzeczy.

Przegląd kilku zaburzeń snu powoduje błędy

Zaburzenia snu powodują -zdrowy-sen-światło-świetliki

Nasz sen jest bardzo złożony i silnie uzależniony od indywidualnego stylu życia. Nawyki i potrzeby związane ze snem zmieniają się w ciągu naszego życia, ale istnieje wiele nieporozumień na temat koncepcji zdrowego snu. Mówi się, że osiem godzin powinno wystarczyć, ale kilka badań wykazało, że możemy żyć zdrowo przy różnej ilości snu. W rzeczywistości to się powtarza Przebieg faz snu kilka razy w ciągu nocy, ale najbardziej relaksujące dla ciała i mózgu są pierwsze 3-4 godziny po zaśnięciu. Wiele osób przysięga, że ​​przy pełni księżyca mogą spać bardzo słabo lub wcale. Jednak takie powiązanie nie zostało naukowo udowodnione. Inni próbują promować sen przy kieliszku alkoholu, ale to tylko sprawia, że ​​zasypiasz, a później prowadzi do trudności w przesypianiu nocy.

Radzenie sobie z przyczynami bezsenności – inwestowanie w zdrowie

zaburzenia-snu-przyczyny-zdrowy-snu-łóżko-pościel-materac

Każdy może wyrobić zdrowe nawyki przeciwko przyczynom nieprzyjemnych zaburzeń snu – unikaj popołudniowych napojów zawierających kofeinę, raczej uprawiaj sport w ciągu dnia niż nie myśl o nadchodzących obowiązkach i wizytach wieczorem i w łóżku. Aby naprawdę skorzystać z orzeźwiającego działania snu, musisz również zminimalizować niepokojące czynniki w sypialni, a tym samym zainwestować w swoje zdrowie. Wygodny materac, który ma indywidualne potrzeby spania w pełni odpowiada, przyczynia się do bezbolesnego snu. Po 7-10 latach materac zwykle należy wymienić, a przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę wagę i wiek. Ponieważ im wyższa masa ciała, tym materac powinien być twardszy, a wraz z wiekiem coraz bardziej miękki materac jest bardziej wrażliwy na stawy. Dla partnerów, którzy mają różne pomysły na materac, idealne są materace partnerskie. Odpowiednia rama z listew umożliwia przepływ powietrza przez całe łóżko, a poduszka pomaga w prawidłowym ustawieniu się w łóżku. 

Wygodny materac według indywidualnych wymagań – materace partnerskie 

zaburzenia-snu-przyczyny-zdrowy-sen-materac-łóżko-partnera

Dla spokojnego snu ważny jest nie tylko odpowiedni materac, ale także odpowiednia atmosfera w sypialni. Należy zadbać o to, aby padające światło, temperatura pokojowa i wentylacja sprzyjały zasypianiu. Optymalna temperatura w sypialni to 18-20°C, co latem wspomagane jest rozsądnym zaciemnieniem okien. Alergicy powinni unikać roślin w sypialni i wybierać pościel z naturalnych włókien. Malowanie ścian w chłodnych kolorach, dywan, który ogrzeje stopy po wstaniu, są również wskazane podczas projektowania sypialni. Z drugiej strony urządzenia elektroniczne ze względu na swoje niebieskie światło mają ekscytujący efekt i dlatego zakłócają sen.

Poradzić sobie z przyczynami bezsenności bez leków – Alternatywnie: zioła 

zaburzenia-snu-przyczyny-zdrowy-snu-herbata-zioła-pościel

Zgodnie z aktualnym Badania Instytutu Roberta Kocha Problemy ze snem nękają prawie 70% Niemców. Z drugiej strony prawie 4% mężczyzn i dwa razy więcej kobiet przyjmuje leki. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że przyjmowanie tabletek nasennych może prowadzić do uzależnienia w dłuższej perspektywie. Zamiast tego można rozważyć naturalne środki, które najlepiej przyjmować z ciepłym mlekiem lub herbatą. Wskazane jest przyjmowanie go przez kilka dni bez przerwy, ponieważ jego działanie nie jest natychmiastowe. Na bezsenność polecane są herbaty ziołowe z rumianku, kwiatu lipy, dziurawca, chmielu i melisy. Tabletki i kapsułki z prawdziwym walerianą są dość często stosowane na bezsenność, a ich uspokajające działanie może spowolnić reakcje. Jeśli masz problemy z zaśnięciem, zaleca się aromaterapię lawendową w postaci orzeźwiającej kąpieli lub świec zapachowych

Wniosek: Radzenie sobie z bezsennością powoduje dobry i spokojny sen

zaburzenia-snu-przyczyny-zdrowy-sen-wentylacja-okna-oświetlenie

Około jednej trzeciej życia spędzasz we śnie i ma to fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli na stałe cierpisz na problemy ze snem, warto przyjrzeć się bliżej. Na dłuższą metę prowadzą do problemów z metabolizmem, pamięcią i depresją. Niezależnie od tego, czy jest to poważne zaburzenie snu, czy nie, tutaj możesz sam zrobić test.

Kilka zaleceń dotyczących zdrowego snu

zaburzenia-snu-przyczyny-zdrowy-snu-urządzenia-elektroniczne-łóżko

  • regularny rytm zasypiania i budzenia się
  • przyjemne, harmonijne otoczenie – cicha, ciemna, chłodna sypialnia i wystarczająco dużo świeżego powietrza
  • wygodny materac i czysta pościel z naturalnych włókien
  • brak telewizora lub urządzeń elektronicznych w łóżku
  • Unikaj alkoholu, palenia, ciężkich i pikantnych potraw przed snem
  • wystarczająco dużo ruchu i aktywności przez cały dzień
  • Relaks poprzez jogę lub ćwiczenia oddechowe przed snem

Radzenie sobie z przyczynami bezsenności i spokojny sen

-zaburzenia-snu-przyczyny-zdrowy-snu-materace-poduszki-pościel