majsterkowanie

Tablice malarskie: przegląd pomysłów na fajne motywy i różne techniki malowania

Niech proste białe talerze wykonane z porcelany lub ceramiki zabłysną nowym blaskiem lub będą miłym prezentem. Wyjaśniamy, jak malować płytki i jakich kolorów można użyć oraz jakie motywy szczególnie łatwo przenieść na ceramikę. Oczywiście dzieci też mogą pomóc – mamy też dla nich kilka prostych pomysłów z ołówkiem i farbami akrylowymi.

Płyty malarskie: różne kolory farb na pierwszy rzut oka

Malowanie glinianych talerzy Instrukcje i pomysły na motywy natury

W sklepach dostępna jest szeroka gama pisaków, markerów i farb do butelek i ceramiki. Wybór wariantu zależy w pierwszej kolejności od motywu, a w drugiej kolejności od celu. Dajemy Ci przegląd:

1. Markery porcelanowe. Markery porcelanowe nadają się zarówno do prostych motywów geometrycznych, jak i pasków, kropek i fal. Mają szerokość linii od 2 mm do 5 mm i są dostępne w podstawowych kolorach czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym i czarnym. Markery nakłada się na czyste i odtłuszczone płytki. Po 30 minutach są już suche. Aby jednak wytrzymały długo i nadawały się do mycia w zmywarce, muszą być wypiekane w piekarniku w temperaturze 150 stopni Celsjusza.

2. Jeśli chcesz wprowadzić na swój talerz skomplikowane motywy, powinieneś naszkicować wzory. Kredki porcelanowe są idealne do tego celu. Można je nakładać zarówno na płytki porcelanowe, jak i ceramiczne. Ołówki porcelanowe można wytrzeć do czysta.

3. Farby porcelanowe (nadają się również do szkła i ceramiki) nadają się do mycia w zmywarce i nie wymagają pieczenia. Podobnie jak markery porcelanowe, nakłada się je tylko na całkowicie czystą, odkurzoną i odtłuszczoną powierzchnię. Następnie należy pozostawić talerze do wyschnięcia w ciepłym miejscu przez trzy dni. Farby do porcelany wyróżniają się wysoką siłą krycia i nakładane są pędzlem, podobnie jak farby akrylowe. Są idealne do barwienia dużych powierzchni i można je mieszać ze sobą, tworząc ekscytujące gradienty kolorów. Muszą jednak działać bardzo precyzyjnie, ponieważ można je zetrzeć tylko z trudem, jeśli w ogóle.

Dzięki markerom do porcelany i farbom do porcelany możesz urozmaicić swoje naczynia i dalej ich używać bez wahania.

Pomaluj płytki farbami akrylowymi

Pomysły na malowanie talerzy dla dzieci Ryba w morzu

Chciałbyś pomalować własnoręcznie wykonane płyty farbami akrylowymi? W zasadzie nic nie przemawia przeciwko temu, o ile używasz tylko talerzy jako dekoracji. Farby akrylowe nie nadają się do mycia w zmywarce i nie nadają się również do malowania naczyń, w których będziesz podawać ciepłe potrawy. Nie są bezpieczne dla żywności i dlatego powinny być używane wyłącznie do celów dekoracyjnych. Jest też inne wyzwanie: porcelanowa zastawa jest gładka, a farby akrylowe słabo przylegają. Materiały o porowatej powierzchni, takie jak ciasto solne czy glina, łatwo maluje się farbami akrylowymi. Aby nie rozmazywały się na ceramice i porcelanie, należy postępować w następujący sposób:

  1. Dokładnie oczyść powierzchnię, usuń brud i tłuszcz i pozostaw do wyschnięcia.
  2. Nałożyć trzy warstwy podkładu pod farby akrylowe (w razie potrzeby podkład podbarwić farbami akrylowymi, a następnie nałożyć dużym płaskim pędzlem). Pozostaw podkład do wyschnięcia na noc.

Talerz z malowanym motywem edding owoce

  1. Możesz zacząć malować następnego ranka. Możesz użyć do tego celu szablonu, jeśli chcesz dołączyć proste motywy, takie jak sylwetki lub wzory geometryczne. Po prostu pobierz szablon i wydrukuj go lub sam narysuj na papierze i wytnij. Przyklej motyw do talerza za pomocą taśmy i odrysuj go porcelanowym ołówkiem.
  2. Lepiej jest rysować złożone motywy odręcznie. Pisaki do rysowania porcelany można łatwo wytrzeć miękką, suchą ściereczką. Dlatego w razie potrzeby zawsze możesz poprawić rysunek.
  3. Kolejnym krokiem jest wypełnienie konturów farbami akrylowymi. Użyj jedwabnego pędzla w rozmiarze 0 lub 4, aby uzyskać mniejsze szczegóły. Ponieważ jednak rozmiary pędzli nie są ustandaryzowane, należy zawsze poprosić producenta, aby był po bezpiecznej stronie. Użyj pędzla z kocim językiem do zaokrągleń i konturów, a także do przejść kolorów. Do pracy na dużych powierzchniach najlepiej używać pędzla ze ściętą końcówką.
  4. Możesz naprawić rozmazane miejsca, nakładając brandy na szmatkę i delikatnie wycierając obszar. Ważne jest jednak, aby farba akrylowa jeszcze nie wyschła.
  5. Pozostaw talerze do wyschnięcia w dobrze wentylowanym i ciepłym miejscu, a następnie umieść je w domu.

Pomaluj płytkę pisakiem

Pomaluj płytkę pisakiem i narysuj kropki

Pędzle do porcelany marki Edding są często używane do malowania filiżanek, czajników i ceramicznych wazonów. Pisaki fibrowe doskonale nadają się do malowania motywów monochromatycznych, sylwetek (np. sylwetka Myszki Miki) oraz wzorów geometrycznych. Odznaczają się wysoką odpornością na światło i krótkim czasem schnięcia. Jeśli są przypalone, bez problemu można je myć w zmywarce. Jednak długopisy Edding nie są bezpieczne dla żywności. Nie jest to problem z filiżankami i wazonami, ponieważ malujemy zewnętrzną stronę, która nie ma kontaktu z jedzeniem ani kwiatami. Tabliczki pomalowane markerem mogą służyć wyłącznie do celów dekoracyjnych. Postępuj analogicznie jak w przypadku farb akrylowych: dokładnie oczyść powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia, nanieś kontury pisakiem do porcelany, a następnie uzupełnij pędzelkiem do porcelany. Wszelkie błędy można poprawić przed wypaleniem. Pędzle Edding są dostępne we wszystkich podstawowych kolorach oraz w 11 innych mieszanych kolorach.

Malowanie talerzy z dziećmi malującymi twarze

Pędzle doskonale nadają się do malowania twarzy, konturów i prostych abstrakcyjnych motywów. Wykwalifikowani malarze mogą również rysować mandale, a następnie malować pędzlem. Pisaki Edding wyróżniają się bardzo łatwą obsługą i są idealnym wprowadzeniem do tematu „ceramiki malarskiej” dla początkujących.

Malowanie talerzy: proste motywy dla początkujących

Farba akrylowa na płytach z prostymi motywami i kolorami

Wiesz już, jakie kolory farb są dostępne, a teraz chcesz zacząć malować. Teraz pojawia się pytanie, które motywy są łatwe do namalowania. Na początek radzimy wybrać motywy abstrakcyjne lub stylizowane na naturalne formy. W ten sposób możesz ćwiczyć obchodzenie się z ceramiką lub gliną lub ciastem solnym i nie musisz ciągle poprawiać obrazu.

Maluj talerze samemu proste pomysły dla początkujących

Na talerzu powstaje kilka linii na łodygi kwiatowe i kilka kółek w subtelnych kolorach oraz łąka kwiatów. Jeśli chcesz pomalować talerze i je rozdać, proste motywy są najlepszym wyborem. Ponieważ można je szybko przymocować i pomalować nie tylko jedną płytkę, ale cały zestaw. Ponieważ talerze są płaskie i można je umieścić na stole, stanowią idealną powierzchnię do malowania dla niedoświadczonych malarzy hobbystów.

Malowanie glinianych talerzy: pomysły na majsterkowanie

Malowanie płyt farbą akrylową Instrukcja

Jeśli chcesz malować na glinianych talerzach, możesz zdecydować się na naturalne motywy i stworzyć delikatne przejścia kolorystyczne. W malarstwie gradient kolorów to płynne przejście od jednego odcienia koloru do drugiego. Możesz więc malować piękne kwiaty, owoce lub naturalne krajobrazy. Jeśli pracujesz z farbami akrylowymi, możesz mieszać odcienie z niewielką ilością wody. Aby to zrobić, najpierw nałóż wodę na czyszczoną powierzchnię za pomocą płaskiego pędzla, a następnie pomaluj żądany obraz jak zwykle. Tak działa przejście: lekko zwilż pędzel ze skośną końcówką i pociągnij za krawędź farby. Następnie szybko wbiegnij na inny kolor za pomocą pędzla do kociego oka. Jeśli chcesz pracować z farbami do porcelany, możesz pomalować na siebie dwa lub trzy kryjące odcienie. Jest to o wiele łatwiejsze i szybsze niż w przypadku farb akrylowych, ponieważ farby do porcelany mają dłuższy czas schnięcia.

Malowanie talerza: pomaluj motywy kwiatowe na plastelinie

Malowanie talerzy kwiatami Instrukcje tworzenia

Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób można malować talerze kilkoma prostymi motywami. Motywy kwiatowe szczególnie dobrze prezentują się na płaskich talerzach. Jeśli sam wykonasz talerze, możesz wytłoczyć prawdziwe kwiaty w ceramice lub glinie. Podczas spaceru po lesie lub na łące zbieraj piękne polne kwiaty lub cięte kwiaty i liście drzew z własnego ogrodu.

Talerz z farbą akrylową do malowania kwiatów wzór

Następnie umieść plastelinę na powierzchni roboczej i uformuj ją w pożądany kształt. Połóż kwiaty lub liście na wierzchu i wbij je w plastelinę za pomocą miski. W razie potrzeby możesz również pomóc nożem rzemieślniczym. Następnie ostrożnie usuń naturalne materiały i pozostaw płytkę do wyschnięcia w ciepłym miejscu na około 10 dni. Możesz robić zdjęcia naturalnych materiałów, a później dowiesz się, jakich kolorów użyć podczas malowania, aby zachować wierność oryginałowi.

Malowanie płyt samodzielnie instrukcje dotyczące technik malowania

Po całkowitym wyschnięciu plasteliny możesz malować motywy według własnego uznania. Pomaga, jeśli pracujesz z farbami do porcelany, ponieważ w razie potrzeby można je zetrzeć. Pracować szpiczastym pędzlem w rozmiarze 0 (tzn. z jak najmniejszą ilością włosów). Pozwól projektom wyschnąć przed spaleniem na talerzach. Większość farb do porcelany jest bezpieczna dla żywności, więc możesz używać talerzy. Ponieważ jednak są to motywy tłoczone, odradzamy to. Mycie na pewno będzie bardzo kłopotliwe.

Samodzielne malowanie talerzy: stwórz szablon

Talerzowe malowanie motywów geometrycznych z pomysłami na szablon

Chcesz szybko i łatwo pomalować swoje talerze lub ozdobić cały zestaw zastawy tym samym motywem? Następnie powinieneś zrobić szablon. Narysuj szablon na tekturze i wytnij. Następnie przymocuj go do talerza taśmą klejącą i prześledź kontury porcelanowym ołówkiem. Pozostaw pióro do wyschnięcia przed usunięciem szablonu. W przeciwnym razie kontury mogą się rozmazywać. Następnie wypełnij kontury wybranym kolorem.

Malowanie talerzy: odcisk dłoni dziecka

Malowanie płyt odcisk dłoni dziecka i odcisk stopy motywy DIY

W USA bardzo popularne są prezenty o wartości emocjonalnej. Dzięki odrobinie koloru i dużej kreatywności możesz uchwycić wyjątkowe wspomnienia z pierwszych lat życia Twojego dziecka, aby podzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi. W pierwszym roku dziecko ma silny odruch chwytania. Oznacza to, że jego ręka zamyka się automatycznie przy każdym dotknięciu. Dlatego bardzo trudno jest zrobić odcisk dłoni dziecka za pomocą farby. Jest o wiele łatwiej, jeśli weźmiesz odcisk stopy. W tym celu należy najpierw wybrać kolor farby. Dobrze sprawdzają się farby do palców i barwniki spożywcze. Nakłada się je bezpośrednio na stopę dziecka za pomocą pędzelka. Następnie wystarczy przycisnąć stopę do obrazu. Następnie szybko zmyj farbę ze stopy. Aby farba trwała naprawdę długo, po wyschnięciu można nałożyć warstwę ochronną. Zapytaj w sklepie z rękodziełem, co mogą polecić.

Malowanie płyt odcisków dłoni i pomysłów na odciski stóp

Odcisk dłoni jest również opcją dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Proces jest podobny. Aby efekt końcowy wyglądał ciekawiej, można kreatywnie pomalować dziecięce rączki i przekształcić je w „kwiatki”, „gwiazdy”, a nawet „superbohaterów”.

Malowanie talerzy z dziećmi: fajne pomysły na proste wzory

Malowanie talerzy dla dzieci z potworami oraz motywami serduszek i pączków

Domowe talerze można kreatywnie pomalować. Talerze można malować z dziećmi, to dobra rozrywka w deszczowe dni. Proponujemy kilka pomysłów na piękne i proste motywy:

1. Oko potwora

2. serce

3. Pączek

Malowanie miski i talerza z dziećmi: motywy Myszki Minnie

Maluj talerze z motywami dla dzieci Mickey i Minnie oraz Pünktchen z Eddding

4. Pomaluj łuk Myszki Minnie farbą porcelanową

5. Narysuj pisakiem sylwetkę Myszki Minnie

6. Pomaluj płytkę markerem – Myszka Miki

Malowanie miski i talerza: szablony do motywów Myszki Minnie i Mickey

Malowanie talerza na urodziny dla dzieci Myszka Miki i Minnie

8. Nakrycia głowy i czapki trzech najpopularniejszych postaci z kreskówek Disneya: Minnie, Mickey i Plutona

9. Narysuj pisakiem na talerzu sylwetkę Myszki Miki, a następnie pomaluj talerz farbami do porcelany w kolorze miętowej zieleni.

10. Sylwetki i serca Myszki Miki i Minnie.

Talerze malują proste motywy dla dzieci Monster AG

11. Monster AG – maluj postacie z kreskówek na talerzu

12. Malowanie talerzy na Boże Narodzenie: piernikowe ludziki

13. Śmieszna twarz na talerzu

Malowanie talerzy dla dzieci z motywami Hello Kitty oraz duchami i potworami

14. Malowanie talerzy na Halloween – duch

15. Maluj potwory na talerzach

16. Pomaluj twarz Hello Kitty na talerzu

Pomysły na malowanie glinianych talerzy dla dzieci ryb

17. Malowanie talerzy: pomysły dla przedszkolaków

Dzieci mogą malować talerze z prostymi motywami, takimi jak słońce

18. Malowanie talerza: słońce