zdrowe odżywianie

Zdrowe suszone owoce w domu – jakie są metody?

Dokonywanie suszonych owoców zdrowe-skubią-witaminy-kiwi-ananas-jabłko

Czy jako przekąska między posiłkami, do przygotowania batoników musli, musli lub innych rzeczy – suszone owoce są praktyczne, zdrowe i pyszne. A ponieważ te produkty są pyszne, ale zwykle są oferowane w sklepach za dużo pieniędzy, nic dziwnego, że wielu interesuje się tym, jak samemu zrobić suszone owoce. W zasadzie nie jest to takie trudne, jak zobaczysz dzięki dzisiejszemu artykułowi, ponieważ zebraliśmy kilka sposobów na zrobienie suszonych owoców. W mgnieniu oka dostaniesz coś zdrowego do przegryzienia i to za niewielkie pieniądze.

Jakie są zalety samodzielnego robienia suszonych owoców?

Robienie suszonych owoców figi-rodzynki-winogrona-diy-przepisy-instrukcje

Z jednej strony otrzymujesz ekologiczne przekąski (pod warunkiem, że używasz również ekologicznych owoców). Natomiast w masowej produkcji stosuje się dodatki chemiczne, takie jak siarka czy kwas askorbinowy, które mają na celu zachowanie owoców na dłuższy czas. Jeśli sam produkujesz suszone owoce, tak nie jest i otrzymujesz suszone owoce, które są zdrowe i wyjątkowo dobrze smakują. Aby zapewnić wystarczającą trwałość, nie należy przygotowywać zbyt dużych ilości na raz.

Jak mogę zrobić suszone owoce?

Wytwarzanie suszonych owoców banany-suszenie-truskawki-brzoskwinia

Suszone owoce można uzyskać za pomocą dwóch technik do wyboru. Z jednej strony owoce można suszyć, az drugiej upiec. Celem obu technik jest wykorzystanie ciepła do usunięcia wilgoci z owoców. W każdym razie w owocach zawsze pozostanie wilgoć. Zapobiega to nadmiernemu wysuszeniu owoców. Tak więc, przy odpowiednim podejściu, możesz zrobić pyszne suszone owoce, nie martwiąc się, że owoce wyschną.

Produkcja suszonych owoców na wolnym powietrzu

Robienie suszonych brzoskwini owocowych-suszenie-przekąski-deser-skubanie

W starożytności owoce suszono na powietrzu. W dzisiejszych czasach raczej się tego unika, ponieważ z jednej strony metoda ta zajmuje dużo czasu. Ponadto należy zapewnić odpowiednie warunki. Powietrze powinno być suche i oczywiście ciepłe. Ten stan jest zwykle podawany przez długi czas latem, ale nagły deszcz może pokrzyżować twoje plany. Ciepła również nie powinno dostarczać palące słońce. To właśnie niszczy dużą część zdrowych witamin. Zamiast tego najlepsze jest suche, zacienione miejsce. Jeśli wszystkie te warunki nie są spełnione, najlepiej skorzystać z jednej z dwóch pozostałych metod.

Suszone owoce w suszarce

susz-owocowa-odwadniacz-domowa-wskazówki-szybkie-praktyczne

Takie urządzenia mogą początkowo wydawać się bardzo drogie. Opłacalność zakupu w dużej mierze zależy od tego, jak często chcesz i będziesz suszyć owoce, ale także warzywa, a nawet zioła i przyprawy. W przeciwnym razie suszarka jest naprawdę bardzo praktyczna, ponieważ jest kompaktowa, ale nadal oferuje wystarczająco dużo miejsca, aby wysuszyć większe ilości na raz. Możesz dowiedzieć się dokładnie, jak suszyć w nim owoce w opisie urządzenia, ponieważ funkcje różnią się w zależności od modelu. W każdym razie suszone owoce spełnią Twoje oczekiwania.

Robienie suszonych owoców w piekarniku

Pieczenie-suszonych-owoców-jabłek-pierścień-sam-piec-wskazówek

Jeśli jednak nie chcesz inwestować w nowe urządzenie lub po prostu uważasz, że nie jest to opłacalne w Twoim przypadku, możesz po prostu użyć piekarnika. To prawda, że ​​gotowanie owoców zajmuje dużo czasu, ale piekarnik jest nadal świetną alternatywą dla pozostałych dwóch metod. Jeśli chcesz wyprodukować suszone owoce w piekarniku, ważne jest, aby używać dojrzałych owoców. Wspomnieliśmy już, że najlepiej jest to uprawiać ekologicznie, aby suszony owoc był zdrowy. Usuń osłonkę i nasiona z wybranych owoców.

Wiele osób zastanawia się również, czy należy usunąć również skórkę. Trzeba powiedzieć, że to kwestia gustu. Z jednej strony to właśnie tam znajduje się większość witamin. Usuń skorupę, więc usuń również większość. Z drugiej strony pieczenie w skorupce również trwa dłużej, ponieważ skorupa nie wysycha tak szybko. Staje się również stosunkowo trudny, co niektórzy uważają za niewygodne. Najlepiej więc spróbować tego, co lubisz najbardziej.

Robienie suszonych owoców – instrukcje do piekarnika

Suszone-owoce-żurawina-pomysł-przygotowanie-jagody

Aby wszystko poszło dobrze, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Jeśli chcesz zrobić suszone owoce, najpierw pokrój je w cienkie plasterki. Upewnij się, że wszystkie plastry mają mniej więcej taką samą grubość, aby były gotowe w tym samym czasie. Następnie przygotuj stojaki do pieczenia. Jeśli masz ich kilka, tym lepiej, bo wtedy możesz jednocześnie przygotować większe ilości. Preferowane są kratki, ponieważ wtedy powietrze może lepiej cyrkulować. Teraz rozłóż papier do pieczenia na ruszcie i rozłóż plasterki owoców.

Upewnij się, że nie nakładają się na siebie. Zamiast tego połóż plasterki bardzo blisko siebie, aby uzyskać większą liczbę. Z czasem kurczą się, dzięki czemu nie mają nic przeciwko uciskowi i nie mają wpływu na czas schnięcia. Następnie ustaw piekarnik na 50 do 70 stopni. Gwarantuje to delikatne i równomierne suszenie.

suszone-owoce-piekarnik-konwekcyjny-wskazówki-pieczenie-łatwe

Drzwi piekarnika należy również pozostawić otwarte przez cały czas pieczenia. Pozwala to na ucieczkę odparowanej wilgoci z owoców. W przeciwnym razie zaciąłby się w piekarniku i uniemożliwił wyschnięcie. Jeśli suszone owoce są przyrządzane w piekarniku, warto również skorzystać z funkcji konwekcji, ponieważ cyrkulacja powietrza lepiej odprowadza wilgoć z piekarnika. Schnięcie trwa od czterech do sześciu godzin. Jeśli przeszkadza Ci to, że jasny owoc ciemnieje podczas suszenia, możesz temu zapobiec, szczotkując go przed suszeniem w wodzie z cytryną lub słoną.

Przygotuj pyszne przekąski i prawidłowo je przechowuj

Suszone-owoce-suszone-owoce-gruszki-pomysł-zdrowe-odżywianie

Jeśli masz na to ochotę i chcesz produkować suszone owoce, masz wybór między różnymi owocami. Można suszyć jabłka i samemu robić pyszne krążki z jabłek, ale świetnie sprawdzają się również brzoskwinie, daktyle, winogrona, śliwki, żurawina, mango, figi, jagody aronii i śliwki. Możesz nawet suszyć truskawki. Szczególnie popularne są również suszone banany. Czas suszenia zależy również w dużej mierze od samego owocu. Im jest bardziej soczysty, tym dłużej musi schnąć. Więc jeśli suszysz banany, możesz obliczyć mniej czasu niż na przykład z brzoskwiniami.

Suszone-owoce-owoce-pomarańcze-cytryny-cytrusowe-owoce-pieczenie-suszenie

Po prostu spróbuj różnych owoców, aby dowiedzieć się, co lubisz najbardziej. Ponieważ suszone wersje nie zawsze smakują tak dobrze jak świeże. Winogrona są bardzo popularne, ale ich suszona odmiana, rodzynki, nie jest popularna wśród wszystkich. Może masz nawet ogród z mnóstwem drzew owocowych? Wtedy masz w pobliżu idealną wiosnę i wiesz dokładnie, że wszystko jest uprawiane organicznie i zdrowo.

Zrób-suszone-owoce-po prostu-zrób-sam-suszone owoce

Po upieczeniu lub wysuszeniu owoców przed zapakowaniem dobrze ostudź. Aby później służyły jak najdłużej, należy wybrać chłodne miejsce do przechowywania. Witaminy zawarte w owocach chronią cię z kolei za pomocą ciemności. Tak więc ciemne, chłodne i suche pomieszczenie jest idealne. Najlepiej używać zamykanych plastikowych lub ceramicznych pojemników.