zdrowe odżywianie

Uprawa kiełków i uprawa mikrozielonych: wskazówki i instrukcje dla hobbystów

Jak uprawiać kiełki Instrukcje dotyczące zarodkowania w szkle

W dzisiejszych czasach zdrowe odżywianie jest priorytetem dla wielu osób. Dla nich świeże mikrozieleń i kiełki są idealnym dodatkiem do cotygodniowego menu. Szczególnie w zimnych porach roku, kiedy asortyment lokalnych warzyw jest bardzo ograniczony, okazują się dobrą alternatywą. Mogą dostarczać naszemu organizmowi cennych witamin, błonnika i minerałów. Na rynku dostępny jest szeroki wybór odmian, ale jeśli masz zielonego kciuka, możesz również samodzielnie wyhodować kiełki i mikrozieleń. Wyjaśniamy, jak to zrobić i udzielamy przydatnych wskazówek, które pomogą ogrodnikowi-hobbyście i kołczanowi w wykonywaniu zadania.

Uprawa kiełków: przegląd korzyści zdrowotnych

Same kiełki rysują przegląd różnych rodzajów

Kiełki zwykle zawierają dwa razy więcej enzymów, pierwiastków śladowych, węglowodanów, błonnika i fitochemikaliów niż same warzywa.Są one również uważane za prawdziwe bomby witaminowe, ponieważ są bogate w witaminy A, B i C. Kiełki są spożywane na surowo, co pozwala na zachowanie zawartych w nich składników odżywczych. Każdy, kto regularnie uszlachetnia swoje jedzenie kiełkami i zarazkami, robi coś dobrego dla swojego ciała. Szczególnie wegetarianie lubią uszlachetniać swoje dania świeżymi kiełkami. Dlatego są idealne dla każdego, kto chce zdrowo się odżywiać:

  • Pobudzają trawienie, a tym samym umożliwiają naszemu organizmowi lepsze przyswajanie wszystkich składników odżywczych.
  • Dostarczają organizmowi witamin i minerałów w miesiącach zimowych
  • Mają pyszny, lekko chrupiący smak

Samodzielna uprawa kiełków: Niebezpieczna lub przynajmniej nieszkodliwa dla naszego zdrowia?

Wyhoduj kiełki samodzielnie i wykorzystaj je do przepisów

Do niedawna kiełki uważano za prawdziwe pożywienie. Jednak w ostatnich latach pojawiły się powtarzające się doniesienia o chorobach spowodowanych spożywaniem surowych mikrozieleń. Między innymi z kiełków można wyizolować niebezpieczne bakterie, takie jak Salmonella, E. Coli, Listeria i Shigella. Naukowcy zakładają, że bakterie były już w nasionach, z których wyrosły kiełki. Mogą jednak szybko się rozmnażać podczas kiełkowania. Podczas kiełkowania nasiona zalewa się dużą ilością wody i umieszcza w ciepłym miejscu. Wysokie temperatury i wilgotność sprzyjają rozwojowi bakterii. Jeśli zarazki zostaną zjedzone na surowo, mogą wystąpić niebezpieczne choroby. Możesz się przed tym uchronić, przestrzegając kilku zasad wytwarzania zarazków. Ponieważ jednak ścisłe środki higieny mogą osłabić zdolność nasion do tworzenia kiełków, zwykle podejmuje się środki w celu zmniejszenia liczby zarazków.

Samodzielna uprawa kiełków: instrukcje

Jak samemu wyhodować kiełki w słoiku

Jeśli chcesz sam wyhodować kiełki, powinieneś wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Oto przewodnik krok po kroku, który z pewnością pomoże Ci w uprawie microgreens.

1. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie nasion. Aby być po bezpiecznej stronie, możesz najpierw potraktować nasiona roztworem kwasu cytrynowego. W przemyśle spożywczym jako konserwant stosuje się kwas cytrynowy, na opakowaniach nadal określany jako E330. Może ograniczać procesy utleniania, a tym samym również tworzenie zarodków.

Jak samodzielnie wyhodować kiełki Instrukcje dotyczące słoika z pokrywką

2. Następnie nasiona moczy się przez 12 godzin w ciepłej, ale nie gorącej lub wrzącej wodzie. W tym czasie nasiona zaczynają pęcznieć i zaczyna się kiełkowanie.

3. Mikroziele są wkrótce umieszczane w szklance i przykrywane dobrze zwilżonymi wacikami i umieszczane w ciemnym i ciepłym miejscu. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 28 stopni Celsjusza. Waciki należy zwilżać 1-2 razy dziennie. Kiełkowanie może zająć w sumie od 5 do 10 dni. Następnie kiełki można zebrać, dokładnie umyć, wysuszyć i ewentualnie odstawić na zimno.

Jak wyhodować kiełki w słoiku Instrukcje krok po kroku

Pomimo wszelkich środków bezpieczeństwa istnieje ryzyko, że bakterie nie tylko zaczną tworzyć się na powierzchni, ale także w samych kiełkach. Tych patogenów nie można usunąć przez mycie. Dlatego lekarze odradzają spożywanie kiełków, które sam wyhodowałeś. Większość producentów regularnie kontroluje swoją produkcję. Ogrodnik hobbysta może wyhodować kiełki, a następnie posadzić je w skrzynce balkonowej lub w ogrodzie. Nawet jeśli kiełki zawierają zarazki, pozostałe jadalne części rośliny można zwykle spożywać później bez żadnego ryzyka dla zdrowia. Oczywiście i tak zawsze należy je dokładnie umyć.

Samodzielna uprawa kiełków: walka z pleśnią

Kiełki łatwo psują się. Osoby, które chcą same wyhodować kiełki, często muszą zmagać się z pleśnią. Microgreens pleśnieją, jeśli są zbyt ciepłe i wilgotne. Dlatego nigdy nie powinny być zakrywane zbyt długo. Pomoże, jeśli otworzysz trochę pokrywkę przez pierwsze kilka dni. Gdy zaczną kiełkować, możesz je zostawić odkryte.

Rosnące kiełki: użyj szkła do tworzenia kiełków

Jak wyhodować kiełki w słoiku Instrukcje dla początkujących

Nawiasem mówiąc, w specjalistycznych sklepach można znaleźć tak zwane tacki na nasiona. Tace na nasiona to specjalne naczynia do uprawy roślin. Miski są specjalnie zaprojektowane do równomiernego rozprowadzania wody. Zapobiega to gniciu. Ze względu na nieskomplikowaną obsługę są idealne dla zupełnie początkujących. Doświadczeni ogrodnicy hobbyści decydują się na hodowlę kiełków w szkle. Procedura wygląda następująco:

  • Najpierw dokładnie umyj nasiona pod bieżącą wodą.
  • Następnie pozwól nasionom namoczyć się w letniej wodzie do 12 godzin.
  • Umieść nasiona w słoiku do kiełkowania i podlewaj dwa razy dziennie.
  • Umieść słoik z klejem w jasnym lub ciemnym miejscu, w zależności od instrukcji producenta.
  • Zbierz zarazki, dokładnie umyj i wstaw do lodówki.
  • Zużyj kiełki w ciągu następnych 5 dni, chyba że na opakowaniu nasion zaznaczono inaczej.
  • Dokładnie wyczyść słoik do kiełkowania.

Uprawa mikrozieleń: instrukcje

Microgreens i kiełki w instrukcji wyciągania kiełkownika

Termin microgreens jest często błędnie używany jako synonim kiełków. W rzeczywistości różnica między mikrozielonymi a kiełkami polega na tym, że kiełki hoduje się na papierze, wacikach lub w wodzie. Microgreens rosną w glebie i znacznie wolniej tworzą sadzonki. Tworzą liście i wyglądają jak rośliny w miniaturze. Istnieją dwa rodzaje mikrozieleń: jasne zarazki nie muszą być pokryte ziemią, a ciemne kleje pokryte odrobiną ziemi.

Microgreens uprawiają zdrową żywność w specjalnym pudełku

Potrzebujesz nasion, ziemi doniczkowej, małych doniczek. Wystarczy przykryć dno doniczki ziemią, równomiernie rozprowadzić na nim nasiona, napełnić butelkę z rozpylaczem wodą i spryskać nią nasiona. Przykryj garnek folią spożywczą i umieść w jasnym pomieszczeniu o temperaturze około 25 stopni Celsjusza. Optymalną lokalizacją dla microgreens jest zwykle kuchnia. Usuń folię spożywczą raz dziennie i pozwól nasionom przewietrzyć się przez około 20 minut. Zbiory mogą rozpocząć się po około 7 dniach, ale trwają kilka tygodni.

Uprawa kiełków: jakie rodzaje nasion są do tego dobre?

Jak samodzielnie wyhodować kiełki brokułów Instrukcje dotyczące kiełków

Hobbystyczni ogrodnicy i kucharze bez doświadczenia powinni wybierać warzywa, które zazwyczaj bez problemu kiełkują. Fasola mung nadaje się przede wszystkim do uprawy, a następnie inne warzywa, takie jak lucerna, rukola, brokuły, buraki i rośliny strączkowe, takie jak siemię lniane, komosa ryżowa lub soczewica.

Jak uprawiać kiełki fasoli mung: instrukcje

Jak samodzielnie wyhodować kiełki fasoli mung Instrukcje

Fasola mung to rośliny strączkowe, które były używane od Indii po Europę. Pod względem smaku są łudząco podobne do soi, ale te dwa rodzaje roślin strączkowych nie są ze sobą spokrewnione. Są bardzo popularne w swojej ojczyźnie i w całej Azji. Również w USA kucharze amatorzy lubią uszlachetniać swoje sałatki kiełkami fasoli mung. W Niemczech dostępne są również pod nazwą Lunja. Oto jak uprawiać kiełki fasoli mung:

Po prostu pozwól suchym nasionom namoczyć się w letniej wodzie przez 8 godzin, a następnie spuść wodę. Umieść wilgotny kawałek papieru kuchennego na drobnym sicie i rozłóż na nim fasolkę mung. Przykryj drugim arkuszem papieru kuchennego, spryskaj wodą i przykryj nieprzezroczystą ciemną plastikową torbą. Włóż sitko do miski i pozostaw w kuchni w temperaturze pokojowej około 22 stopni Celsjusza na kilka dni. Codziennie zwilżaj papier kuchenny i sprawdzaj, czy na sicie zbiera się woda. Woda powinna spływać do miski, w przeciwnym razie może powstać pleśń.

Uprawa kiełków lucerny: jak kiełkować nasiona lucerny

Instrukcja wyciągania kiełków lucerny do kiełkowania słoika

Na Dalekim Wschodzie lucerna to nazwa nadana nasionom lucerny. W Europie lucerna jest od wieków uprawiana jako roślina pastewna, ale jej kiełki są uważane za przysmak w kuchni arabskiej ze względu na ich łagodny i chrupiący smak. Nasiona lucerny potrzebują światła słonecznego do kiełkowania. Dlatego powinny być hodowane w jasnym i ciepłym pomieszczeniu.

Rosnące mikroziele rukoli

Uprawa mikrozieleń Poradnik dla początkujących Wskazówki dotyczące robienia kiełków

W przeciwieństwie do kiełków lucerny, suche nasiona rukoli są uprawiane bezpośrednio jako mikrozieleń w ziemi doniczkowej. Nie trzeba ich wcześniej moczyć w wodzie przez noc. Po około tygodniu mają miejsce pierwsze żniwa, które następnie mogą przedłużyć się do trzech tygodni.

Niech kiełki brokułów zaprzątają się w szklance

Uprawa mikrozieleń Instrukcje dotyczące kiełków w ziemi doniczkowej w słoiku

W przeciwieństwie do innych kiełków, takich jak fasola mung, kiełki brokułów są bardzo rzadko dostępne w sklepach. Jeśli więc chcesz uszlachetnić nim swoją sałatkę, powinieneś pozwolić jej zaparzyć się w szklance w domu. Brokuły to ciemne zarodki, co oznacza, że ​​należy je umieścić w ciemnym miejscu, aby wykiełkować. Czas kiełkowania jest dość krótki, już po czterech dniach formują się sadzonki, które można zbierać.

Kiełki buraka rosną znacznie wolniej niż inne sadzonki warzyw

Kiełki buraka rosną znacznie wolniej niż inne sadzonki warzyw. Najpierw należy je namoczyć w wodzie na 24 godziny, następnie umieścić w jasnym miejscu w słoiku i po 10 dniach można rozpocząć żniwa.

Wyhoduj kiełki komosy ryżowej w słoiku do kiełkowania

Jak wyhodować kiełki komosy ryżowej wyjaśnione i instrukcje

Samodzielna uprawa kiełków komosy ryżowej nie jest trudnym zadaniem. Potrzebujesz słoika do kiełkowania ze specjalną pokrywką z sitkiem i bawełnianą szmatką. Nasiona komosy ryżowej są lekkimi kiełkami, co oznacza, że ​​napełniają szklankę wodą i umieszczają w niej namoczone nasiona. Umieść szklankę w jasnym, ale zacienionym miejscu w kuchni. Czas kiełkowania jest bardzo krótki – zbiory można rozpocząć już po jednym dniu.

Niech kiełki wyrosną na bibułach kuchennych

Soczewica na kiełki

Kiełki soczewicy są bardzo popularne ze względu na orzechowy smak. Uprawiane są w specjalnych domach szczebelkowych. Domy te składają się z kilku łusek i są skonstruowane w taki sposób, aby szczeble były wentylowane. Soczewica kiełkuje od 3 do 4 dni.

Wyciągnij kiełki siemienia lnianego

Nasiona lnu to lekkie zarazki, dlatego odpowiednie jest ciepłe i słoneczne miejsce, takie jak parapet. Wyłóż sitko bawełnianą szmatką i umieść je w misce, aby nadmiar wody mógł tam spłynąć. Zwilż szmatkę i posyp ją namoczonymi nasionami lnu. Spryskaj nasiona wodą dwa razy dziennie, po dwóch tygodniach można rozpocząć żniwa.