zdrowe odżywianie

Mity żywieniowe – 20 twierdzeń i czy są one prawdziwe?

Mity żywieniowe Twierdzą, że znak zapytania Zdjęcie

Istnieje tak wiele twierdzeń dotyczących niektórych produktów spożywczych, że nie masz pewności, czy są one prawdziwe, czy nie. Jestem pewien, że możesz teraz wymyślić kilka. W tym artykule wymieniliśmy 20 przykładów mitów żywieniowych, które są albo fałszywe, albo przynajmniej częściowo prawdziwe.

Mity żywieniowe – 1. Spaghetti tuczy

Spaghetti-z-Warzywami-Oliwa-Oliwa-Porcja-Jedzenie-Mit

Niepoprawne! Jeśli chcesz schudnąć, nie musisz wykluczać spaghetti z diety. To, co naprawdę tuczy, to sosy, z którymi podajemy spaghetti. Nadal w to nie wierzysz? W takim razie co powiesz na ten temat: 60g porcja spaghetti zawiera tylko 220 kalorii. Dla porównania porcja frytek ma 360. Unikaj więc sosów i delektuj się ukochanym spaghetti z warzywami i oliwą.

2. Margaryna nie tłuszczy tak szybko jak masło

Margaryna-lub-masło-zdrowsze-jedzenie-mity-diet

Ten mit żywieniowy jest również błędny. W rzeczywistości, jeśli chodzi o kalorie, nie ma prawie żadnej różnicy. 100 g masła zawiera 750 kalorii, a ta sama ilość margaryny to 745 kalorii. W zasadzie masło jest lepszym wyborem, ponieważ zawiera cenne kwasy tłuszczowe, które są dobre dla serca.

3. Mit żywieniowy – sucharki pomagają w diecie i szybciej schudniesz

Sucharki-jako-śniadanie-zdrowa-dieta-odchudzanie-mity

Znowu źle! Zamiast tego wybierz chleb żytni. Zawiera znacznie mniej kalorii (210 w 100 g) niż sucharki. Proporcja kalorii w 100 g sucharów to 318.

4. Jedzenie światła sprawia, że ​​jesteś szczupły

mity-diet-wskazówek-odchudzania-lekka-jedzenie-odchudzanie

Sam w sobie ten mit żywieniowy jest prawdziwy. Niestety, zwykle popełniamy błędy podczas przygotowywania, używając tłuszczów i cukru. W takim przypadku znacznie lepiej zjeść coś zdrowego.

5. Żywność o niskiej zawartości tłuszczu dłużej zapewnia uczucie sytości

Mity-o-zawartości-tłuszczu-jedzenie-sprawiają-zaspokojenie-na-dłużej

To nieprawda. Mit żywieniowy polega na tym, że tłuszcz ma znaczenie. Właściwie to od węglowodanów zależy czy i jak długo czujemy się syci. To dlatego czujemy się pełni chleba, ziemniaków i makaronu.

6. Surowa żywność jest zdrowsza niż gotowana

Żywność-z-mało-tłuszczową-sytością-surowa-zdrowsza-niż gotowana

Takie mity żywieniowe mają zastosowanie tylko częściowo. Istnieją również warzywa, które zawierają toksyny w stanie surowym. Są one bezpieczne dla ludzi tylko wtedy, gdy warzywa są przygotowywane termicznie. Do takich warzyw należą np. bakłażan i fasola.

7. Sól zwiększa ciśnienie w tętnicach

Wpływ soli na ciśnienie w tętnicach

Naukowcy nie są już tak pewni tego mitu żywieniowego. Co prawda większe ilości soli są szkodliwe, ale nie powinno być jej całkowicie nieobecne w naszym organizmie. Według badań może to prowadzić do chorób serca. Prowadzi do złego cholesterolu. Ten tak zwany cholesterol LDL powoduje zawały serca i udary mózgu.

8. Biała czekolada zawiera więcej mleka

diety-odchudzanie-mity-biała-czekolada-czekolada-mleczna

Całkowicie błędny mit żywieniowy. W białej czekoladzie brakuje tylko kakao, dlatego jest biała. Kolor czekolady nie ma absolutnie nic wspólnego z ilością mleka.

9. Przybierasz na wadze jedząc wieczorem przed snem

w wieczór-przed-pójściem-do-spania-mit-przybierania na wadze

To także mit żywieniowy, który nie jest prawdziwy. To, czy przytyjesz, zależy wyłącznie od tego, co jesz w ciągu dnia i w jakich ilościach, czyli ile kalorii i tłuszczów jest w nim zawartych, a nie od pory dnia. Oczywiście to, jak często ćwiczysz, jest równie ważne.

10. Mity żywieniowe — pikantne potrawy są szkodliwe dla żołądka

Mit-jedzenie-ostre-jedzenie-złe-dla-żołądka

Oto przeciwieństwo tego Mit żywieniowy prawidłowy. Ostre przyprawy nie tylko pobudzają żółć i wątrobę do lepszej pracy. Zabijają również bakterie chorobotwórcze w żołądku. Pokarmy lub przyprawy, które mają taki efekt to chili, curry, pieprz, musztarda i chrzan.

11. Mit żywieniowy – Szpinak jest bogaty w żelazo

Żywność-Szpinak-Liście-Żelazo-Zielono-Liść-Warzywna-Dieta

Tak i nie. Suchy szpinak zawiera więcej żelaza. W 100 g jest ok. 35 mg żelaza. Jednak ze świeżym szpinakiem to tylko 3,5 mg. Więc wszystko zależy.

12. Jajka podnoszą poziom cholesterolu

gotowane-jajka-plastry-cholesterol-wplyw-przydatne-informacje

Ten mit kulinarny wcale nie jest prawdziwy! Dopóki masz zdrowy metabolizm, nic nie może powstrzymać Cię od codziennego jedzenia jajka. Chociaż prawdą jest, że jajka są bogate w cholesterol, jedno jajko to 200 mg. Jednak ten rodzaj cholesterolu nie dostaje się bezpośrednio do krwi. Więc nie są szkodliwe.

13. Mit żywieniowy – wieprzowina jest mniej zdrowa niż kurczak

Jedzenie-Mity-Wieprzowina-Niezdrowa-niż-Kurczak

Tak i nie. Wszystko zależy od tego, co zjesz z drobiu. Mięso drobiowe ze skórą zawiera znacznie więcej tłuszczu (17,5%) niż polędwica wieprzowa (2%). Oświadczenie ma jednak zastosowanie, jeśli jesz tylko białe mięso z mięsa drobiowego. Ma tylko jeden procent tłuszczu.

14. Grillowanie jest zdrowsze

Mięso-Żebra-Grillowana-Żywność-Roszczenia-Niepoprawne

Niepoprawne! To mit żywieniowy, który można wyjaśnić w następujący sposób. Podczas grillowania tłuszcz kapie na węgiel drzewny. Powoduje to powstanie dymu z substancji rakotwórczych, który osadza się na mięsie. Zamiast tego wybierz inny wariant. Możesz też zawinąć mięso w folię aluminiową i grillować na grillu.

15. Jabłka należy obrać

jedz-owoce-warzywa-czy-jabłka-trzeba-obrać-

Dokładnie odwrotnie jest z tymi Mity żywieniowe walizka. Jeśli jesz jabłka, aby zrobić coś dobrego dla swojego ciała, nie powinieneś ich obierać. Zdrowe witaminy znajdują się w misce lub bezpośrednio pod nią. Więc jeśli obierzesz jabłko, te zostaną utracone.

16. Brązowe jajka są zdrowsze niż białe

Kolor-skorupki-jajka-pod wpływem-rasy-kurczaka

To, że kolor skorupki jajka ma znaczenie, to powszechna plotka i mit żywieniowy! Mianowicie to, co wpływa na kolor jaj, to rasa kurczaka. Jednak na jakość i smak ma wpływ karma, którą karmione są kurczaki.

17. Mit kulinarny – piwo tuczy

Mit-jedzenia-piwem-grubos-z-piwnym-brzuszkiem

Dopóki nie przesadzisz z piwem, nie doprowadzi to do przybrania na wadze. Więc to znowu mit kulinarny. Pół litra zawiera tylko 105 kalorii. To, co zwykle sprawia, że ​​przybierasz na wadze, to wszystkie smakołyki, które z nim jesz, takie jak frytki, solone orzeszki ziemne itp..

18. Kawa działa jako środek przeciwdziałający alkoholowi

Kawowe przeciwdziałanie oświadczeniom o spożyciu alkoholu

Każdy, kto wierzy, że ten mit żywieniowy jest bardzo w błędzie, a konsekwencje mogą być niebezpieczne. Kawa ma dokładnie odwrotny skutek. Jeśli zażyjesz go po spożyciu alkoholu, zapewni to tylko szybsze dostanie się alkoholu do krwi.

19. Mit żywieniowy – Idealne śniadanie składa się z płatków śniadaniowych?

Musli-zdrowe-śniadanie-z-owocami-jedzenie-mit-diety

To nie zawsze prawda. Zakupione, gotowe musli zawiera najwięcej cukru, a także dużo tłuszczów. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, najlepiej samodzielnie ułóż to śniadanie. Użyj do tego płatków zbożowych, orzechów włoskich i rodzynek. Jeśli nie możesz się obejść bez słodkiego smaku, możesz również dodać suszone owoce. Dzięki takiemu samodzielnie zmiksowanemu musli zwiększasz również wartość energetyczną.

20. Świeże warzywa są zdrowsze niż mrożone

Mit żywieniowy-świeże-warzywa-zdrowsze-niż-mrożone

To również jest jeden z mitów żywieniowych, który jest tylko częściowo prawdziwy. Najlepiej jeść świeże warzywa, ale tylko wtedy, gdy spożyjesz je w krótkim czasie. Jeśli pozostanie w lodówce przez kilka dni, wiele rodzajów warzyw traci zdrowe składniki odżywcze. Przykładem tego jest szpinak. Więc w tym przypadku lepiej kupić mrożone warzywa. W tej formie witaminy i minerały mogą być lepiej przechowywane.