zdrowe odżywianie

Kwasy tłuszczowe omega-3: co za nimi kryje się i gdzie się znajdują

zdrowe-odżywianie-omega-3-łosoś-ryba-warzywa

Kwasy tłuszczowe Omega-3 – na początku brzmi to jakoś groźnie. Ale te tłuszcze nie są niczym innym.Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak omega 3, odgrywają kluczową rolę w dobrym samopoczuciu. W przeciwieństwie do nasyconych kwasów tłuszczowych, kwasy tłuszczowe omega-3 są zdrowe. Tutaj ujawniamy, w jaki sposób kwasy omega 3 wspierają zdrowie i które produkty spożywcze zawierają szczególnie wysoki poziom niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Omega 3 utrzymuje ciało i umysł w dobrej kondycji

zdrowe-ciało-umysł-fit-omega-3-kwasy tłuszczowe

Kwasy omega-3 mają bardzo szerokie spektrum działania i wspierają różnorodne funkcje organizmu. Z ich pomocą organizm wytwarza hormony, utrzymuje procesy przemiany materii i elastyczność stawów, utrzymuje mocne włosy, a skóra pozostaje elastyczna. Nie należy lekceważyć wpływu kwasów omega na mózg i oczy: nienarodzone dzieci potrzebują wystarczającej ilości kwasów omega-3 nawet w łonie matki, aby mogły prawidłowo rozwijać się psychicznie i fizycznie.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają ryzyko zawału serca i poprawiają zdrowie serca – i są bardzo ważne nie tylko dla pacjentów z chorobami układu krążenia, takimi jak wysokie ciśnienie krwi czy problemy z krzepnięciem krwi. Sportowcy również czerpią korzyści z tłuszczów ze względu na ich przyjazne dla serca i przeciwzapalne właściwości.

Omega 3 wpływa również na nasz układ odpornościowy i nastrój. Dlatego nie powinno zabraknąć kwasów tłuszczowych, zwłaszcza w zimnych porach roku. Z powodu ciemnych dni i pochmurnej pogody wiele osób zimą wpada w depresyjny nastrój. Wysoka podatność na infekcje obniża również samopoczucie. Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc: mają pozytywny wpływ na psychikę i dosłownie rozjaśniają umysł. Jednocześnie wzmacniają obronę organizmu i tym samym uodparniają na przeziębienia, grypę i tym podobne.

Jaki jest najlepszy sposób na zaopatrzenie organizmu w kwasy tłuszczowe omega-3?

omega-3-kwas-tluszczowy-pokarm-ryba-makrela

W szczególności ryby zawierają cenne kwasy omega 3, które organizm może szczególnie dobrze wykorzystać. Ale również Wegetarianie mają mnóstwo opcji?, pokrycie ich zapotrzebowania na niezbędne kwasy tłuszczowe poprzez naturalne odżywianie. Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na kwas alfa-linolenowy, jak nazywa się też Omega 3, wynosi według Niemieckiego Towarzystwa Żywienia (DGE) Nawiasem mówiąc, przy 0,5 procent całkowitej energii zużywanej dziennie.

Produkty te zawierają szczególnie dużą ilość cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3:

Ryba: Udział kwasów tłuszczowych omega-3 w rybach może być niższy niż w innych wymienionych produktach spożywczych, ale organizm ludzki może szczególnie dobrze wykorzystać te kwasy tłuszczowe. Na przykład świeża makrela zawiera 2,9 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) na 100 g, wędzony nawet 7 g. Świeży tuńczyk 4,8 g, świeży śledź 4,4 g, a świeży łosoś około 4 g. Wędzony węgorz zawiera około 4 g, 5 gramów PUFA na 100 gram.

Olej lniany: Olej pozyskiwany z nasion lnu zawiera do 67 gramów PUFA na 100 gram.

omega-3-kwasy-tłuszczowe-oleje-roślinne-olej lniany

Orzechy włoskie: Czy to w sałatce, w musli, czy jako przekąska – pyszne orzechy można łatwo włączyć do codziennego menu. Zawierają około 42 gramów PUFA na 100 gram.

omega-3-kwasy-tłuszczowe-spożywcze-orzechy-orzechy-włoskie

Awokado: Owoce zawierają również tłuszcz. Awokado jest tego najlepszym dowodem – 3,5 grama PUFA na 100 gram miękkiej miazgi.

kwasy tłuszczowe omega-3-pokarm-zawartość-awokado

Kredyty obrazkowe: domena publiczna CCP