zdrowe odżywianie

Intuicyjne odżywianie: co to jest, podstawowe zasady i korzyści diety dla naszego zdrowia!

W ciągu naszego życia wszyscy wypróbowaliśmy co najmniej 10 nowych diet odchudzających lub trendów żywieniowych. Od diety Atkinsa z lat 90. po dietę ketonową, która staje się obecnie coraz bardziej popularna. W rzeczywistości istnieje tak wiele form odżywiania, że ​​łatwo stracić orientację. Niestety 90% diet zawodzi, a mniej niż 1% kobiet na całym świecie udaje się trwale schudnąć. A jeśli powiemy Ci, że możesz jeść wszystko, co chcesz, a mimo to pozostać zdrowym? Że nie ma „dobrej” lub „złej” żywności? Intuicyjne jedzenie jest dokładnym przeciwieństwem każdej diety, a związek między naszym ciałem a umysłem jest najważniejszy. W ten sposób uczysz się jeść świadomie i bez poczucia winy. Jak nauczyć się jeść intuicyjnie, czyli podstawowe zasady i liczne korzyści zdrowotne, dowiesz się z naszego artykułu!

Intuicyjne wskazówki dotyczące jedzenia Czekolada powoduje niezdrowe objadanie się wieczorem

Mentalność dietetyczna jest mocno zakorzeniona w umysłach wielu kobiet. Ciągłe liczenie kalorii, ważenie jedzenia czy usuwanie pewnych makr z menu – wszystko to ma negatywny wpływ na naszą psychikę i nie może funkcjonować na dłuższą metę. Według badań przeprowadzonych przez czasopismo „Body Image” tylko około 15% kobiet jest zadowolonych ze swojej wagi. Dawanie naszemu ciału tego, czego pragnie, jest nie tylko zdrowe, ale sprawia, że ​​jesteśmy szczęśliwsi. Raczej intuicyjne jedzenie jest określane jako antydieta i nie ma żadnych wytycznych dotyczących tego, co i kiedy jeść. Nie ma liczenia kalorii ani zakazanych pokarmów, ale istnieje 10 podstawowych zasad, które składają się na podstawową filozofię tej metody.

Intuicyjne jedzenie – jak dokładnie działa i czy jest zdrowe?

Intuicyjne jedzenie co to jest zdrowe wskazówki kulinarne antydietetyczna forma żywieniowa

Możliwość zjedzenia czekolady, chipsów lub pizzy i zachowania zdrowia – po prostu brzmi zbyt pięknie, aby mogła być prawdziwa, prawda? Ale jedzenie z przyjemnością wymaga dużo praktyki, a osiągnięcie tego może zająć trochę czasu. W rzeczywistości wszyscy urodziliśmy się intuicyjnymi zjadaczami. Pomyśl na przykład o dzieciach – płaczą, gdy są głodne i przestają jeść, gdy są pełne. Czy to poprzez diety, reklamę, media społecznościowe, czy z innych powodów – większość z nas zapomniała, jak z biegiem czasu zwracać uwagę na sygnały własnego ciała. Koncepcja intuicyjnego jedzenia została wprowadzona w 1955 roku przez dietetyków Elyse Resch i Evelyn Tribole. Głównym celem antydiety jest przywrócenie połączenia z naszym ciałem. Nagle nie ma już zdrowego lub niezdrowego jedzenia i nie ma nikogo oprócz nas, kto decyduje o tym, co i kiedy jemy.

Posłuchaj swojego instynktu

Naucz się jeść intuicyjnie Wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania Unikaj apetytu na jedzenie

Dzięki intuicyjnemu jedzeniu jesz tylko wtedy, gdy jesteś naprawdę głodny i tylko do czasu, gdy jesteś pełny, ale nie najedzony. Pojęcie to długofalowa zmiana naszych nawyków żywieniowych, a nasza podświadomość odgrywa w tym decydującą rolę. Jeśli chcesz nauczyć się jeść intuicyjnie, najlepiej zacząć od zera. Zapomnij o wszystkim, czego kiedykolwiek nauczyłeś się o kaloriach i dietach. Czy świadomie czy nieświadomie – ta informacja wpływa na nasze zachowania żywieniowe i to nie w dobry sposób.Liczne badania wykazały, że jedzenie intuicyjne jest znacznie zdrowsze w porównaniu z restrykcyjnymi dietami. Ponieważ nie ma żadnych konkretnych przepisów, planów żywieniowych ani ścisłych instrukcji, na początku może to być nieco mylące. Dlatego ważne jest, aby znać swoje ciało i różnicę między głodem a apetytem. Intuicyjne jedzenie nie jest bezpośrednim celem odchudzania, ale raczej zdrowym związkiem z jedzeniem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Zapobieganie zachciankom na jedzenie wieczorem Naucz się jeść intuicyjnie

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest różnica między głodem fizycznym a emocjonalnym. Kiedy jesteśmy naprawdę głodni, nasz organizm wysyła nam sygnały, że potrzebuje jedzenia – zaczyna burczeć w żołądku, powoli się męczymy lub rozdrażniamy. Z drugiej strony głód emocjonalny występuje wtedy, gdy uczucie to jest napędzane różnymi emocjami lub nudą. Za każdym razem, zanim sięgniesz po jedzenie, najpierw zadaj sobie pytanie, czy jesz z głodu. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, zostaw to. Intuicyjne odżywianie się to długa podróż i dużo pracy, aby dotrzeć do miejsca, w którym możemy pozbyć się mentalności dietetycznej. Musimy wykonać ogromny skok emocjonalny i uwolnić się od chęci kontrolowania naszej wagi.

10 podstawowych zasad intuicyjnego jedzenia

zdrowa i niezdrowa żywność zbilansowana dieta wskazówki naucz się jeść intuicyjnie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie ma zakazów, jeśli chodzi o jedzenie intuicyjne i chodzi o utrzymanie zdrowej relacji z naszym ciałem i nawyków żywieniowych. 10 podstawowych zasad żywienia powinno wspierać ludzi w tej długiej podróży i pomagać im w pracy za, a nie przeciwko swojemu ciału.

 • 1. Przyzwyczaj się do mentalności dietetycznej. – Liczne badania już kilkakrotnie potwierdziły, że żadna dieta nie działa na dłuższą metę. Raczej prowadzą do pragnienia jedzenia i sprawiają, że czujemy się jak porażka po zjedzeniu czegoś „zakazanego”. Oczyść swój umysł z tych myśli i wyrzuć wszystkie czasopisma i książki, które dają fałszywe nadzieje, że możesz szybko i zdrowo schudnąć.
 • 2. Szanuj swój głód i zwracaj uwagę na własne sygnały głodu – Głód nie jest twoim wrogiem – to zupełnie normalny proces biologiczny. Nasz organizm najlepiej wie, kiedy potrzebuje energii w postaci pożywienia. Ignorowanie tych sygnałów może prowadzić do głodu, a następnie do objadania się i poczucia winy. Więc zawsze jedz, gdy jesteś głodny – niezależnie od tego, czy ostatni posiłek był 1 czy 6 godzin temu.

Wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania Nauka intuicyjnego jedzenia

 • 3. Zawrzyj pokój z jedzeniem – Przestań walczyć z jedzeniem i daj sobie bezwarunkowe pozwolenie na zjedzenie wszystkiego, na co masz ochotę. Kiedy jesteś na diecie, niektóre produkty spożywcze są oznaczone jako zabronione i niezdrowe i są całkowicie eliminowane z menu. Jeśli jednak w pewnym momencie ulegniesz pragnieniu, może to prowadzić do przejadania się i poczucia winy. Kiedy już wiesz, że zawsze możesz rozkoszować się czekoladą lub kawałkiem ciasta, wyrwij się z tego błędnego koła, a wszystkie te smakołyki powoli tracą na atrakcyjności. Oczywiście możliwe jest, że będziesz się do niego częściej uciekać w fazie konwersji, ale zachłanność na fast foody i słodycze powoli zanika. Aby pomóc Ci nauczyć się jeść intuicyjnie, po każdym posiłku zadaj sobie następujące pytania: Czy mi się podobało? Mam dość? Jak się czuję po jedzeniu?

Spożywanie czekolady Zdrowe, intuicyjne korzyści żywieniowe powoduje zachcianki na jedzenie

 • 4. Rzuć wyzwanie policji żywnościowej – Policja żywnościowa to wszystkie te głosy w twojej głowie, które mówią ci, że możesz jeść mniej i że niektóre produkty są dla ciebie złe. Powyższa zasada „pogodzenie się z jedzeniem” polega na fizycznym przyzwoleniu na zjedzenie czegokolwiek. Z drugiej strony, rzucając wyzwanie policji żywnościowej, powinieneś nauczyć się dawać sobie na to emocjonalne przyzwolenie. Tylko wtedy, gdy odrzucisz te myśli, możesz rozwinąć naturalne i satysfakcjonujące nawyki żywieniowe.
 • 5. Zwróć uwagę na swoje sygnały nasycenia – Intuicyjne jedzenie to nie tylko jedzenie, gdy jesteś głodny, ale także zatrzymanie się, gdy jesteś już pełny. Ale rozpoznanie uczucia sytości w rzeczywistości nie jest takie proste i może minąć trochę czasu, zanim ponownie je zauważysz. Ciało zwykle potrzebuje około 20 minut, aby rozpoznać, że jesteś pełny. Dlatego ważne jest, aby poświęcić czas i skupić się tylko na posiłku. W międzyczasie rób małe przerwy i zadaj sobie pytanie, jak pełny jesteś w skali od 1 do 10.

Nauka intuicyjnego jedzenia Zachcianki na żywność powodują zdrowe odżywianie

 • 6. Zwróć uwagę na czynnik satysfakcji – Jedz wszystko, co kochasz! Najpierw zadaj sobie pytanie, co chcesz jeść, a nie co powinieneś. Cieszenie się każdym kęsem zwiększy Twoją pewność siebie i sprawi, że poczujesz się bardziej usatysfakcjonowany i szczęśliwszy. Intuicyjne jedzenie oznacza również naukę przekształcania każdego posiłku w prawdziwą przyjemność.
 • 7. Brak emocjonalnego jedzenia –  Czekolada lub lody, bo jesteś smutny, albo paczka chipsów jako nagroda po długim dniu w biurze – czy to brzmi znajomo? Wiele osób używa jedzenia, aby poradzić sobie z pewnymi uczuciami lub odwrócić uwagę od problemów. Strach, złość, samotność i nuda to emocje, których wszyscy doświadczamy w ciągu naszego życia. Jedzenie może cię pocieszyć na krótką chwilę, ale nie rozwiąże twoich problemów ani nie sprawi, że te uczucia znikną. Znajdź inne zdrowsze sposoby zarządzania emocjami. Jedzenie emocjonalne może często prowadzić do przejadania się i poczucia winy.

Intuicyjne jedzenie ma na celu pomóc Ci zaakceptować i pokochać siebie i swoje ciało

Intuicyjne odżywianie Wskazówki Trening mentalny Zapobiegaj zachciankom na jedzenie

 • 8. Szanuj swoje ciało – Twoje ciało jest tak wyjątkowe jak ty i musisz to zaakceptować. Tak jak osoba w rozmiarze 38 może nie oczekiwać, że zmieści się w butach w rozmiarze 36, tak samo nie ma sensu mieć takich oczekiwań dotyczących wzrostu. Szacunek dla twojego ciała zaczyna się od uświadomienia sobie wszystkiego, co dla ciebie robi. Więc przestań dręczyć go dietami. Skoncentruj się na 3 aspektach: miłości, więzi i trosce. Miłość to kochanie siebie, nawet jeśli chciałbyś, aby twoje ciało było inne. Połączenie i troska polega na byciu w tym samym zespole ze swoim ciałem i dawaniu mu tego, o co prosi.

Intuicyjne jedzenie Naucz się zdrowego odżywiania Utrzymanie wagi

 • 9. Postrzegaj ćwiczenia i sport jako coś, co jest dla ciebie dobre – Wszyscy wiedzą, że sport i ćwiczenia są zdrowe. Jednak intuicyjne jedzenie nie polega na znalezieniu ćwiczeń, które spalą najwięcej kalorii lub najwięcej tłuszczu. Wyczerpujące i ekstremalne treningi oraz godziny na bieżni czy orbitreku to już przeszłość. Zamiast tego wybierz sport, który lubisz i który dodaje Ci energii.
 • 10. Zachowaj zdrowie dzięki delikatnej diecie – Jedzenie powinno dobrze smakować, a po jego spożyciu powinieneś czuć się dobrze i bez winy. Sięgnij po pokarmy, które odżywiają Twoje ciało, jednocześnie zaspokajając Twoje kubki smakowe. Tabliczka czekolady lub kilka ciasteczek nie sprawi, że będziesz gruby ani chory z dnia na dzień.

Jakie korzyści płyną z intuicyjnego jedzenia dla naszego zdrowia?

zdrowe odżywianie intuicyjne odżywianie trening umysłowy powoduje apetyt na jedzenie

Według licznych badań naukowych intuicyjne jedzenie może wpływać zarówno na nasze zdrowie emocjonalne, jak i fizyczne. Badania łączą formę odżywiania ze zwiększoną koncentracją i energią. Kiedy przestaniesz martwić się o jedzenie, możesz znacznie lepiej skupić się na innych priorytetach w życiu. Oto najważniejsze zalety w skrócie:

 • Poprawiony poziom cholesterolu
 • Większa samoocena i satysfakcja
 • Poprawiony metabolizm
 • Lepszy obraz ciała
 • Niższe wskaźniki emocjonalnego jedzenia i pragnienia jedzenia
 • Jedzenie smakuje lepiej?

Czy chleb jest zdrowy sprawia, że ​​węglowodany są tłuste, intuicyjne wskazówki żywieniowe?