zdrowe odżywianie

Herbata eukaliptusowa — korzyści zdrowotne i możliwe skutki uboczne

Herbata eukaliptusowa to herbata ziołowa wytwarzana z liści australijskiego drzewa eukaliptusowego. Zwykle podawana na gorąco, ta herbata jest powszechnie stosowana w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Można to jednak połączyć z innymi herbatami jako uspokajający tonik. Nauka zbadała korzyści zdrowotne herbaty eukaliptusowej poprzez kilka badań, jednak z mieszanymi wynikami.

Z czego robi się herbatę eukaliptusową?

przezroczysta filiżanka herbaty z liśćmi eukaliptusa w tle

Eukaliptus to wiecznie zielone drzewo, które jest szeroko stosowane ze względu na swoje właściwości lecznicze. Chociaż ten popularny gatunek rośliny pochodzi z Australii, obecnie rośnie w wielu regionach świata. Ich kora jest naturalnie wzbogacona gumą, podczas gdy długie łodygi i okrągłe liście są trudne do strawienia, jeśli zje się je w całości. Możesz jednak przetworzyć liście eukaliptusa w herbatę bezpieczną do spożycia. Dodatkowo możesz skorzystać z liści do stosowania miejscowego lub do inhalacji jako olejku eterycznego. Herbata ma jasnozielony kolor i silny zapach, który niektórzy określają jako drzewny. Zapach eukaliptusa jest również czysty lub świeży dla innych. Ponieważ wiele rodzajów balsamów do ust i kremów do skóry jest również wytwarzanych z eukaliptusa, zapach jest znany wielu konsumentom.

drzewo eukaliptusowe niebieskie drzewo gumowe drzewo gorączkowe w australii pochodzi z wiecznie zielonego

Istnieje kilka odmian drzewa eukaliptusowego, z których można zrobić herbatę eukaliptusową i olejek eukaliptusowy. Botanicy zwykle określają najpopularniejszą odmianę jako niebieskie drzewo kauczukowe lub pospolite drzewo gorączkowe. To szybko rosnące drzewo wytwarza długie, skórzaste szaro-zielonkawe liście. Gruczoły liściowe zawierają lotny olejek eteryczny, znany również jako olejek eukaliptusowy. Jednak herbata powinna składać się głównie ze zmiażdżonych liści z drzewa, a nie z oleju, który jest z nich wydobywany. Dlatego ciepły napój jest czasami nazywany herbatą z liści eukaliptusa, aby uniknąć nieporozumień.

Korzyści zdrowotne

suplement diety eukaliptus korzyści zdrowotne skutki uboczne zagrożenia dla zdrowia

Większość badań naukowych skupiających się na korzyściach zdrowotnych eukaliptusa odbywa się przy użyciu oleju eukaliptusowego zamiast herbaty eukaliptusowej. Olej jest znacznie bardziej skoncentrowany niż herbata, więc prawdopodobnie nie odniesiesz takich samych korzyści z picia herbaty. Według opublikowanego w 2016 roku badanie wiadomo jednak, że liście zawierają flawonoidy i garbniki, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Herbata eukaliptusowa jest powszechnie stosowana jako środek łagodzący objawy przeziębienia lub grypy. Opary są często uważane za lecznicze, ponieważ wdychanie pomaga otworzyć zatkane drogi oddechowe.

Maseczka z glinką z eukaliptusem w kosmetykach stosuj domowe sposoby

Oprócz leczenia przeziębienia, ludzie używają eukaliptusa dla wielu innych korzyści zdrowotnych. Byłby to na przykład leczenie astmy, zapalenia oskrzeli, a nawet cukrzycy. Ponadto spożywanie powinno ograniczać płytkę nazębną i nieświeży oddech, a także eliminować wszy głowowe i unikać ukąszeń owadów. Inne korzyści zdrowotne obejmują łagodzenie bólu głowy oraz leczenie problemów z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Silny zapach eukaliptusa jest również używany w produkcji artykułów gospodarstwa domowego, takich jak świece i potpourri, ponieważ ludzie lubią ten zapach. Pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, produkty do kąpieli i kremy do ciała z eukaliptusem są również powszechnie stosowane w artykułach gospodarstwa domowego.

Jak zrobić herbatę eukaliptusową??

herbata w białej filiżance z goframi z cukrem i liśćmi eukaliptusa

Torebki herbaty eukaliptusowej lub luźną herbatę liściastą można kupić w wielu sklepach spożywczych, na targach zdrowia i w Internecie. Najlepiej postępować zgodnie z instrukcją parzenia herbaty na opakowaniu. Jednak herbatę eukaliptusową można również zrobić samemu w domu. Szczególnie ważne jest, aby herbatę przygotowywać z liści, a nie z olejkiem eukaliptusowym, jak wspomniano powyżej. Stosowanie olejku eterycznego może powodować szkodliwe skutki uboczne.

Posiekaj liście herbaty eukaliptusowej w drewnianej misce lub zrób olejek eukaliptusowy

Do przygotowania herbaty użyj suszonego liścia eukaliptusa (około łyżeczki). Umieść zmiażdżony liść herbaty na dnie filiżanki. Następnie podgrzej wodę do 90-95 stopni Celsjusza. Jeśli nie masz czajnika z kontrolowaną temperaturą, zagotuj wodę, a następnie pozostaw ją na minutę, aby nieznacznie obniżyć temperaturę. Następnie zalać liście herbaty około 200 ml wody i pozostawić do zaparzenia na około 10 minut. Jeśli to konieczne, możesz wdychać opary w czasie, gdy herbata się zaciąga. Jednak przed wypiciem odcedź luźne liście z kubka.

suszone liście eukaliptusa jako olejek wyciągowy do inhalacji ze skutkami ubocznymi przeziębienia lub grypy

Dodanie miodu do herbaty eukaliptusowej sprawi, że będzie słodsza, co może pomóc złagodzić objawy bólu gardła. Możesz również zmieszać herbatę eukaliptusową z miętą pieprzową lub rumiankiem, aby wzmocnić kojące właściwości napoju. Nie jest to jednak zwykła herbata w tradycyjnym znaczeniu tego słowa i nie jest wytwarzana z roślin herbacianych, jak ma to miejsce w przypadku herbaty czarnej czy zielonej. Tak więc warzone są tylko liście drzewa eukaliptusowego, które nie zawiera kofeiny. W rezultacie herbata eukaliptusowa jest całkowicie pozbawiona kofeiny, choć jej opary są czasami określane jako orzeźwiające.

Zagrożenia dla zdrowia i możliwe skutki uboczne

mała buteleczka z ekstraktem z eukaliptusa z kwiatów i mydłem

Herbata eukaliptusowa jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy i jest powszechnie uznawana za bezpieczną dla dorosłych. Jednak dzieci są narażone na wysokie ryzyko toksyczności i przed wypiciem tej herbaty powinny uzyskać zgodę pracownika służby zdrowia. Liście drzewa eukaliptusowego mają wiele imponujących zalet. Mogą pomóc złagodzić ból, sprzyjać relaksacji i łagodzić objawy przeziębienia. Wiele produktów dostępnych bez recepty wykorzystuje również ekstrakt z eukaliptusa, aby odświeżyć oddech, ukoić podrażnioną skórę i odstraszyć owady.

czarna herbata lub kawa w filiżance z gałęziami drzewa eukaliptusowego

Taka herbata jest zwykle uważana za zdatną do picia, ale spożywanie olejku eukaliptusowego w stosunkowo małych dawkach może być toksyczne. Herbata eukaliptusowa może być bezpieczna do spożycia, jeśli jest spożywana w małych ilościach. Jednak nie ma wystarczających informacji, aby wiedzieć na pewno, czy suplementy zawierające większe ilości eukaliptusa można bezpiecznie przyjmować doustnie. Zawsze najbezpieczniej jest porozmawiać z lekarzem przed użyciem tego lub jakiegokolwiek innego leczenia ziołowego.