zdrowe odżywianie

Czarna sól indyjska – korzyści zdrowotne soli Kala Namak

indyjska czarna sól kala namak zdrowy kup hawaje zielony liść kwiat

Indyjska czarna sól, zwana również Kala Namak lub Sanchal, to rodzaj indyjskiej wulkanicznej soli kamiennej, która jest powszechnie spotykana w potrawach w Indiach, Pakistanie i innych krajach azjatyckich. „Czarna” sól jest w rzeczywistości różowo-szara ze względu na obecność żelaza i innych minerałów. Indyjska czarna sól ma bardzo charakterystyczny siarkowy zapach, który często porównuje się do żółtek ugotowanych na twardo. Według medycyny ajurwedyjskiej jej korzyści zdrowotne są liczne, ale twierdzenia są w dużej mierze anegdotyczne, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze badań naukowych nad czarną solą indyjską. Skonsultuj się z lekarzem medycyny naturalnej lub ajurwedy na temat potencjalnych korzyści zdrowotnych czarnej soli.

Sól czarna – pochodzenie i zastosowanie

indyjska czarna sól kala namak zdrowy kup hawaje kryształy brązowy czerwonawy powierzchnia drewna zbliżenie

Indyjska czarna sól znana jest pod wieloma nazwami, w tym czarna sól himalajska, Sulemani Namak i Kala Loon. Oryginalny chlorek sodu jest podgrzewany do ekstremalnie wysokich temperatur i mieszany z indyjskimi przyprawami i ziołami, w tym nasionami owoców Harad, które zawierają siarkę. Zawiera śladowe ilości siarczanów, siarczków, żelaza i magnezu, które wpływają na kolor, zapach i smak soli.

indyjska czarna sól kala namak zdrowa kup drewniana łyżka drobna sól czarna sól jasny kolor

Indyjska czarna sól jest od wieków używana jako przyprawa w krajach azjatyckich wokół Himalajów. Pierwotnie był wydobywany z naturalnych kopalni w północnych Indiach i Pakistanie lub z okolicznych słonych jezior Sambhar lub Didwana. Tradycyjnie sól była przetwarzana przy użyciu ciepła, węgla drzewnego i materii roślinnej, co dało ciemny kryształ bogaty w siarczki. Tradycyjnie produkowana sól jest również bogata w żelazo i wiele innych minerałów. W nowoczesnych procesach produkcyjnych można wytwarzać sól syntetycznie, która jest podobna do tradycyjnej formy, ale ma mniejszą zawartość minerałów.

Rodzaje czarnej soli

indyjska czarna sól kala namak zdrowy kup hawaje różne rodzaje sól lawy rytuał sól koszerna ayuverdic

Istnieją zasadniczo trzy rodzaje czarnej soli: czarna sól rytualna, czarna sól z lawy i czarna sól indyjska. Czarnej soli rytualnej, zwanej również solą wiedźmy, nie można jeść. Podczas gdy koszerna sól jest używana do sprzątania, miejscowi używają czarnej soli, aby wypędzić z domu zło i negatywną energię. Czarną sól rytualną wytwarza się zeskrobując zwęglone zioła, popiół i żelazo z dna czajnika zmieszane z solą.

przyprawa herbata mleko masala chai czarna sól cynamon zimowe ciepłe

Czarna sól z lawy ma czarny kolor, ale jest to po prostu sól morska zmieszana z węglem aktywnym. Ma ziemisty smak i zwykle pochodzi z Hawajów lub Cypru. Możesz również użyć terminu czarna sól hawajska. Zwykle używa się go do przyprawiania pod koniec gotowania.

kompozycja

indyjska czarna sól kala namak zdrowy kup hawaje różne rodzaje lawa rytualna sól koszerna łyżka ajuwerdyjska

Indyjska czarna sól składa się głównie z chlorku sodu, który jest głównym składnikiem soli kuchennej. Inne składniki to siarczany, siarczki, żelazo i magnez. Chlorek sodu nadaje mu słony smak, a siarczek żelaza nadaje mu różowy kolor, podczas gdy siarkowodór nadaje mu charakterystyczny zapach. Ten ostatni jest również jedną z przyczyn zapachu zgniłego jajka.

Używaj Kala Namak zdrowo

plastikowa torba pusta czarna miska na sól danie kuchenka gazowa

Sól, która jest już znana i rozpowszechniona na całym świecie, uważana jest za przyprawę chłodzącą w diecie Ayuverdian. Naturopaci polecają go na wiele problemów zdrowotnych, takich jak zaparcia, niestrawność, zgaga, gazy, wole, słaby wzrok, a nawet psychozy. Sól czarna jest również polecana osobom, które mają niską zawartość soli z powodu wysokiego ciśnienia krwi. Dzieje się tak, ponieważ zawartość sodu jest niższa w porównaniu z konwencjonalną solą stołową.

indyjska czarna sól kala namak zdrowy kup hawaje składniki do gotowania nóż awokado przyprawy sos sojowy

Oczywiście skład soli jest dość zróżnicowany. Zależy to głównie od tego, czy do stanu końcowego dojdzie za pomocą tradycyjnych czy nowoczesnych technik. Syntetycznie wytwarzana czarna sól ma zawartość sodu bardzo zbliżoną do zwykłej soli kuchennej.

Korzyści z gotowania

jajka na twardo smak rzodkiewki pieczywo czarna sól podawane śniadanie sól przyprawa

Indyjska czarna sól występuje obficie w indyjskim jedzeniu, w tym w chutneyach, jogurtach, sałatkach i wszelkiego rodzaju sałatkach owocowych. Weganie to doceniają, ponieważ czarna sól naśladuje smak jajka w tofu i innych daniach wegetariańskich. Może być również używany do aromatyzowania zimnego napoju w gorące letnie miesiące, co jest wygodnym sposobem na uzupełnienie sodu utraconego w wyniku nadmiernego pocenia się.

indyjska czarna sól kala namak zdrowy kup hawaje drewniana deska limonka napój bezalkoholowy przyprawa lato

Indyjska czarna sól ma również charakterystyczny smak dzięki zawartości siarki. Smak został opisany jako porównywalny z żółtkami ugotowanymi na twardo. Ma obfity smak i często pojawia się w daniach bez jajek, aby nadać im taki smak. Możesz użyć tej przyprawy, takiej jak odżywcze drożdże i posyp ją popcornem lub chipsami z jarmużu, aby uzyskać wyjątkowe, pikantne doznania.

egzotyczne danie posypany czarną solą serwowany napój jogurtowy

Teraz, gdy już dużo wiesz o produkcie, być może nadszedł czas, aby samemu spróbować. Jeśli nie możesz go znaleźć w lokalnym sklepie, możesz również kupić lub zamówić kala namak online. Gdy zobaczysz, poczujesz i posmakujesz różnicę w przepisach, czarna sól z pewnością stanie się częścią Twojej kuchni.