Na zdrowie

Pomysły na terapię sztuką dla dzieci i dorosłych: motywy terapii malarskiej za pomocą szablonów

Codzienny stres, problemy rodzinne, traumatyczne przeżycia: często napotykamy granice, gdy próbujemy wyrazić słowami swoje uczucia, nadzieje i lęki. Stosunkowo nowa metoda, arteterapia, daje możliwość kreatywnego radzenia sobie z ważnymi zagadnieniami. W ten sposób możesz budować pewność siebie, przezwyciężać niepewność i radzić sobie z konfliktami wewnętrznymi. Jednocześnie promowana jest koncentracja i rozbudzona wyobraźnia. Terapia kreatywna może pomóc zarówno dorosłym, jak i dzieciom radzić sobie ze stresem i traumą. I nawet bez wsparcia przeszkolonych terapeutów można skorzystać z prostych ćwiczeń, aby zrelaksować się po długim dniu. Podpowiemy Ci kilka pomysłów na arteterapię dla młodszych i starszych oraz wyjaśnimy, jak je wdrożyć!

Pomysły na terapię sztuką: Dla kogo odpowiednia jest terapia malarska??

Pomysły na arteterapię na intuicyjne malowanie do samodzielnego wykonania

Arteterapia to stosunkowo nowa metoda kreatywnego projektowania pod okiem przeszkolonych terapeutów. Łączy kilka dyscyplin, takich jak nauczanie sztuki, psychologia, a jeśli pacjentem są dzieci, edukacja. W praktyce terapeutycznej wykorzystuje się różne obszary sztuk wizualnych. Należą do nich projekty malarskie, rzeźbiarskie i fotoartystyczne. Szczególnie maluchom znacznie łatwiej jest przetwarzać swoje emocje w zabawny sposób. Ale nawet dorośli mogą znaleźć wewnętrzny spokój, gdy zmagają się z jakimś tematem. W zależności od problemów, z jakimi boryka się pacjent, arteterapia może odbywać się tylko z terapeutą lub w grupach.

Pomysły na terapię sztuką dla dzieci do malowania palcami

Terapia grupowa ma sens w przypadku osób niepełnosprawnych umysłowo, osób z głębokimi zaburzeniami rozwojowymi, takich jak osoby z autyzmem, lub pacjentów z poważnymi chorobami, takimi jak rak czy choroba Alzheimera. Ale jeśli pacjent chce przezwyciężyć traumę z dzieciństwa, wskazana jest sesja z samym terapeutą. We wszystkich tych przypadkach ubezpieczenie zdrowotne pokryje koszty sesji. Wiele osób bierze również udział w terapii malarskiej, ponieważ chcą walczyć z wątpliwościami i lękami, mają problemy rodzinne lub po prostu mogą rozwijać swoją kreatywność. W takich przypadkach pacjent musi sam ponieść koszty terapii kreatywnej.

Pomysły na terapię sztuką: tematy dotyczące terapii malarskiej

Pomysły na terapię sztuką Tematy terapii malarskiej Pozwolenie na szczęście Twórz zakładki samodzielnie

Tematy terapii malarskiej: samoświadomość

Duża część pacjentów zmaga się z niejasnymi obawami. Inni po prostu nie czują się godni i nie mają ochoty robić niczego ani nikogo. Jest inna grupa, która próbuje przezwyciężyć swoją niepewność. Celem pierwszej sesji jest zatem dokładne przyjrzenie się postrzeganiu siebie. Poniższe ćwiczenie jest dobrym wprowadzeniem do tematu:

W przypadku sesji grupowych: Wszyscy uczestnicy otrzymują materiały do ​​kolorowania. Terapeuta prosi każdego uczestnika o wybranie z grupy kogoś, kogo szczególnie lubi. Następnie każdy powinien wymyślić symbol dla osoby, którą uzna za sympatyczną i namalować go na etykiecie. Kiedy wszyscy skończą zadanie, wszystkie etykiety są umieszczane na podłodze. Następnie każdy uczestnik przegląda wszystkie etykiety i próbuje znaleźć taką, która osobiście go reprezentuje. Musi wtedy uzasadnić swój wybór przed grupą.

Tematy terapii malarskiej: samoakceptacja

Pomysły na arteterapię dla dzieci i dorosłych oraz różne motywy do terapii malarskiej z szablonami

Tylko w przypadku sesji z arteterapeutą: każdy uczestnik proszony jest o narysowanie autoportretu na kartce papieru. Po lewej stronie twarzy powinien malować się tylko swoimi pozytywnymi cechami, po prawej stronie twarzy narysowane są tylko negatywne cechy. Następnie uczestnik próbuje połączyć swoje negatywne cechy z pozytywnymi. Ważne jest, aby odpowiedzieć na następujące pytania: „Jak widzę siebie?”, „Jak widzą mnie inni?”

Pomysły na arteterapię na łagodzenie stresu

Terapia sztuką dla dorosłych pomysły na terapię malowania zentangle

Mówiliśmy już o efekcie rysowania mandali. Jednak w arteterapii częściej stosuje się rysunki zentangle. Składają się z dowolnych form z powtarzającymi się motywami (np. motywami natury). Technika rysunku medytacyjnego pomaga zredukować codzienny stres i odprężyć się. Dlatego idealnie nadaje się również do malarskich sesji terapeutycznych. Do wyboru są dwie opcje: Uczestnicy mogą spróbować wykonać rysunek zentangle czarnym tuszem lub kolorem w gotowym rysunku, według własnego uznania. Nie ma ustalonych zasad, co chcesz, jest dozwolone. Przede wszystkim ważne jest, aby wybrane kolory odzwierciedlały Twój nastrój.

Pomysły na terapię sztuką dla dorosłych szablon do terapii malarskiej zentangle

Na początku rozprowadzane są czarno-białe rysunki zentangle i każdy może je pokolorować według własnego uznania. Terapeuta pyta każdego uczestnika, jak się dzisiaj czuje i zapisuje odpowiedź na kartce papieru. Następnie co 20 minut masz czas na częściowe lub całkowite pokolorowanie rysunku. Na koniec każdy może porównać wynik końcowy z odpowiedzią na początku sesji. Nawiasem mówiąc, zentangle to także dobry sposób na wyrażanie własnych uczuć.

Pomysły na arteterapię: przeszłość i przyszłość

Pomysły na terapię sztuką dla dzieci i Pomysły na terapię malarską dla dorosłych Malowanie rąk jako przeszłość i przyszłość

Kilka następnych pomysłów na arteterapię może pomóc uczestnikom przepracować traumę z dzieciństwa. Każdy otrzymuje kartkę papieru z narysowanymi na niej dwiema rękami. Ewentualnie każdy może prześledzić własne ręce. Następnie na lewej ręce powinien narysować swoje dzieciństwo lub przeszłość, a po prawej swoją przyszłość. Każdy uczestnik powinien na końcu odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jak czuł się z rodziną jako dziecko? Może wtedy napisać słowo kluczowe na każdym palcu.
  • Jak czuje się teraz uczestnik, gdy patrzy na swoje zdjęcie??
  • Czy chciałby coś zmienić??

Pomysły na terapię sztuką dla dzieci i dorosłych rąk jako szablon do malowania przeszłości i przyszłości

W związku z tym każdy teraz maluje swoją przyszłość tak, jak ją sobie wyobraża. Czego on chce? Jakie ma potrzeby? Tutaj również każdy może zanotować kilka słów w słowach kluczowych po prawej stronie. Obraz jest następnie odkładany na 3-4 miesiące, a uczestnicy nie mogą już na niego patrzeć. Po 4 miesiącach każdy powinien ponownie namalować podobny obraz i porównać wyniki z pierwszym. Czy coś się zmieniło, czy spełniło się życzenie? A może uczestnik zauważył, że nieświadomie chce czegoś zupełnie innego i ma teraz inne priorytety życiowe?

Pomysły na arteterapię: środowisko społeczne, krąg przyjaciół i relacji

Pomysły na terapię sztuką samemu tworzą tęczowy kolaż

Uczestnikom rozdawany jest szablon tęczy. W domu każdy powinien zrobić kolaż zdjęć. Dla każdej osoby, która odgrywa rolę w jego życiu, powinien wyciąć zdjęcie z czasopisma lub gazety i nakleić je. Wtedy może nakleić motto dla każdej ważnej dla niego osoby. Na koniec uczestnik może nakleić swoje zdjęcie. Podczas sesji omawiane są następujące pytania:

  • Jak uczestnik czuje się w swoim otoczeniu??
  • Jak widzi swoją rolę w kręgu przyjaciół??
  • Czy on coś zmieni??

Pomysły na terapię sztuką Wzmacniają samoświadomość Szablon tęczy

Nawiasem mówiąc, szablony tęczy oferują wiele opcji projektowania. Nawet maluchy chętnie go pokolorują. Możesz puścić wodze fantazji i łączyć kolory według własnego uznania lub pomalować prawdziwą tęczę. To ćwiczenie jest relaksujące, zabawne i promuje zdolność koncentracji maluchów. Idealny jako wprowadzenie do innych tematów terapii malarskiej dla dzieci!

Tematy terapii malarskiej: Rozwiązywanie konfliktów wewnętrznych

Pomysły na terapię sztuką malowanie kamieni, przebaczenie, miłość i wolność

Kolejnym tematem terapii malarskiej jest „Rozwiązywanie konfliktów wewnętrznych”. Po przemyśleniu swoich relacji z rodziną i przyjaciółmi uczestnicy mogą wyciągnąć ważne wnioski oraz sformułować decyzje i życzenia na przyszłość. Każdy może wtedy napisać na małych kamyczkach słowo, które najlepiej odpowiada jego uczuciom. Czy chce wybaczyć członkowi rodziny, czy chce więcej miłości w swoim życiu? Czy wierzy w siebie i swoich przyjaciół? Czy chciałby kontynuować obecny związek, czy raczej go zakończyć??

Tematy terapii malarskiej: Co jest dla Ciebie ważne?

Pomysły na terapię sztuką dla dzieci, aby namalować to, co jest w twoim sercu, aby wyrazić uczucia

Następne ćwiczenie jest dobre zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Najmłodszym często trudno jest opisać własne uczucia. Dzieci często wstydzą się rozmawiać z dorosłymi i znacznie łatwiej jest im opowiadać historie lub radzić sobie z traumą poprzez zabawę lub malowanie. To ćwiczenie malarskie może służyć jako orientacja dla terapeuty. Uczestnicy otrzymują szablon serca. Poproś uczniów, aby pokolorowali serce, a każdy kolor, którego używają, reprezentuje nastrój. Szczęśliwy, smutny, zmartwiony, przestraszony, zły lub sfrustrowany: każdy może w tak malowniczy sposób wyrazić to, co jest dla niego ważne.

Kreatywna terapia dla dzieci do malowania i wyrażania uczuć szablon dla serca

Każdy może samodzielnie stworzyć szablon serca bez większego wysiłku. Ponieważ kształt serca jest tak prosty, nawet niedoświadczone dłonie dzieci poradzą sobie z tym bez problemu. Dziecko może również samodzielnie decydować, jaki kolor będzie reprezentował jaki nastrój. Nie ma znaczenia, czy serduszko jest całkowicie, czy tylko częściowo zabarwione, czy dzieci będą rysować w środku kształty, czy malować kształt chaotycznie. Najważniejsze, że czujesz się z tym komfortowo i chcesz później omówić obraz.

Pomysły na kreatywne terapie: postrzeganie uczuć

Pomysły arteterapii na intuicyjne malowanie i wyrażanie uczuć

Wielu ludziom trudno jest dostrzec własne uczucia w życiu codziennym i nauczyć się z nimi radzić. Kolejne ćwiczenie ma pomóc uczestnikom lepiej zrozumieć ich własne emocje. Myli się każdy, kto myśli, że uczucia są bardzo skomplikowane. Co zaskakujące, nasze codzienne życie kręci się wokół czterech uczuć: radości, strachu, smutku i gniewu. Tutaj bardzo pomocna okazuje się metoda malowania intuicyjnego. Uczestnicy powinni najpierw narysować obrazek lub symbol dla każdego uczucia. Następnie powinieneś co tydzień obserwować dwa uczucia: pierwsze powinno być uczestnikowi znajome, a drugie raczej obce. Warto codziennie zapisywać, czy i kiedy miałeś do czynienia z tymi dwoma uczuciami i zapamiętać dokładną sytuację.

Ponadto sztuczka pomaga nauczyć się rozpoznawać własne emocje i poprawiać nastrój depresyjny. Powiemy Ci, co malować w takich przypadkach. Nie chodzi o efekt końcowy, a raczej o uczucie.

Kiedy jesteś smutny, pomaluj tęczę akwarelami

Pomysły na terapię sztuką motywy do malowania terapii, gdy smutne malują tęcze

Kolorowa tęcza budzi pozytywne skojarzenia. Mocne kolory poprawiają nastrój, a płynne przejście działa uspokajająco i odprężająco. Terapia strukturalna może pomóc niektórym pacjentom znaleźć wyjście z depresji. A żeby nigdy nie tracić nadziei, obraz można powiesić na ścianie.

W poniższej galerii zdjęć pokazujemy również inne przykłady terapii malarskiej. Możesz również wykonywać te ćwiczenia we własnych czterech ścianach sam lub z całą rodziną. Bo terapie projektowe mogą nie tylko leczyć, ale i inspirować!

Kiedy martwisz się o kogoś lub coś, złóż łodzie origami

Pomysły na terapię sztuką dla dorosłych, którzy martwią się o samodzielne tworzenie statków origami

Jeśli jesteś apatyczny i nie masz ochoty nic robić, pomaluj pejzaż akwarelami

Pomysły i tematy terapii przez sztukę terapii malarskiej przy apatycznym malowaniu natury

Jeśli jesteś rozczarowany i zły: ustaw limit, malując paski

Pomysły na terapię sztuką na terapię malarską i malowanie intuicyjne, gdy złość wyznacza granicę

Jeśli chcesz poprawić swoją zdolność koncentracji

Ćwiczenia zachęcające do koncentracji i tematy do terapii malarskiej

Kiedy musisz podjąć ważną decyzję, maluj fale

Pomysły na arteterapię przy podejmowaniu właściwych decyzji

Jeśli się nudzisz, maluj obrazek z zamkniętymi oczami

Pomysły na terapię sztuką dla dorosłych i tematy terapii malarskiej, gdy się nudzi

Kiedy jesteś zły, oderwij kawałek papieru

Pomysły na terapię sztuką, gdy zły rozrywa kawałki papieru

Jeśli masz nostalgię, pomaluj labirynt

Pomysły na terapię sztuką podczas malowania nostalgicznego labiryntu

Jeśli nie możesz sformułować swoich życzeń, zrób kolaż

Tematy nie mogą formułować własnych życzeń, mogą zrobić kolaż

Jeśli jesteś zdezorientowany, narysuj mandalę

Pomysły na terapię sztuką, gdy są zdezorientowane rysowaniem mandali

Jeśli nie możesz znaleźć wyjścia z trudnej sytuacji życiowej, narysuj spiralę

Pomysły na terapię sztuką wyrażają uczucia podczas rysowania spirali bez wyjścia

Jeśli nie możesz wyrazić swoich uczuć, pomaluj twarz

Tematy do terapii malarskiej dla dorosłych po zdezorientowaniu malują autoportret

Kiedy jesteś zdesperowany i nie możesz znaleźć wyjścia, namaluj wiele ścieżek

Pomysły i tematy terapii przez sztukę Uczucia terapii malarskiej Desperackie ścieżki malarskie

Jeśli chcesz uporządkować myśli, pomaluj figury geometryczne

Pomysły na terapię sztuką dla dorosłych Uporządkuj myśli za pomocą terapii malarskiej

Wyrażanie wdzięczności: szablon dla kwiatu mandali

Tematy do terapii malarskiej dla dorosłych malowanie mandali za wdzięczność

Pomaluj kwiatek jak chcesz i zapisz na płatkach wszystko, za co jesteś wdzięczny

Pomysły na terapię sztuką i tematy do terapii malarskiej wdzięczny za mandalę