Uncategorized

Uzależnienie od smartfona: jak telefon komórkowy wpływa na mózg?

W świecie, w którym ludzie są uzależnieni od technologii, może wystąpić uzależnienie od smartfonów. Od biznesowej poczty e-mail po płatności bezgotówkowe — coraz łatwiej jest uzależnić się od urządzenia cyfrowego. Podczas gdy niektórzy uważają, że to tylko problem psychiczny, nowe badanie sugeruje, że to ciągłe zażywanie wpływa na mózg tak samo fizycznie, jak uzależnienie od narkotyków.

Rozwijaj uzależnienie od smartfonów

Biznesmen zmaga się z uzależnieniem od telefonów komórkowych

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Addictive Behaviors, regiony mózgu, które naukowcy nazywają szarą materią, wykazały zmiany wielkości i kształtu u osób uzależnionych od mediów społecznościowych. Szara materia kontroluje odpowiednio emocje, mowę, wzrok, słuch, pamięć i samokontrolę danej osoby. Inne badania dotyczyły podobnych zmian w mózgu spowodowanych zażywaniem narkotyków.

Współpracownicy w biurze z urządzeniami mobilnymi i oznakami zależności

Biorąc pod uwagę ich szerokie zastosowanie i rosnącą popularność, niniejsze badanie kwestionuje bezpieczeństwo uzależnienia od smartfonów. Dotyczy to przynajmniej osób, u których występuje zwiększone ryzyko rozwinięcia zachowań uzależniających w związku z korzystaniem z takich technologii cyfrowych. Tak mówi badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech.

małe dzieci w salonie z telefonami komórkowymi

W Stanach Zjednoczonych ponad 24% dzieci w wieku od 8 do 12 lat i 67% ich nastoletnich kolegów ma własne smartfony. Młodsze nastolatki spędzają średnio sześć godzin dziennie w mediach rozrywkowych. Według ankiety przeciętny Amerykanin spędza około czterech godzin dziennie na swoim smartfonie.

młody blondyn w okularach używa telefonu komórkowego w wannie

Analiza literatury opublikowanej od 2011 roku, kiedy smartfony po raz pierwszy stały się popularne, wykazała, że ​​od 10 do 30% dzieci i młodzieży korzystało ze smartfonów w sposób dysfunkcyjny. Oznacza to, że średnio 23% wykazało problematyczne uzależnienie od smartfona. Jednak firmy i giganci, tacy jak Apple i Android, mają funkcje, których użytkownicy mogą używać do zarządzania czasem spędzonym na ekranie. Jednak inne aplikacje, takie jak narkomani smartfonami Moment i Freedom, pomagają blokować dostęp do niektórych aplikacji i stron internetowych.

smartfon zapobiega uzależnieniu u młodych ludzi

Badacze przebadali w badanie także związki między tego rodzaju korzystaniem ze smartfonów a zdrowiem psychicznym. Odkryli spójny związek między telefonami komórkowymi a słabymi pomiarami zdrowia psychicznego. Dotyczy to zwłaszcza nastrojów depresyjnych, lęku, stresu, złej jakości snu i poziomu wykształcenia.