Zamieszkać

Który piec jest dla Ciebie odpowiedni? 5 kryteriów zakupu na pierwszy rzut oka

Piec kominkowy 5 kw drewno salon ciepło pomarańczowy fotel nowoczesny

Szukasz sposobów na stylowe, ekologiczne i tanie ogrzanie domu? Wtedy warto rozważyć ogrzewanie drewnem. Piec opalany drewnem zapewnia przytulne ciepło zimą i sprawia, że ​​dom jest przytulny. Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów paliwa, takich jak kłody łupane, pelety i brykiety drzewne, które są stosunkowo łatwo dostępne. W ostatnich latach znacznie poprawiła się również technologia pieców opalanych drewnem. Przy prawidłowej eksploatacji nowoczesne piece opalane drewnem wytwarzają ciepło z wysoką wydajnością i niską emisją CO2. Systemy w salonie nie tylko wyglądają stylowo, ale dzięki dużym szklanym szybom oferują imponujący obraz płomieni.

Aby jednak podjąć właściwą decyzję o zakupie, należy wcześniej jasno określić własne życzenia i dokładnie wiedzieć, który model pieca najlepiej spełni Twoje potrzeby. Przy wyborze odpowiedniego pieca dostępne są również różne opcje pomocy online, takie jak na przykład ten interaktywny doradca zakupu pieca. Jednak, abyście mogli poprawnie zinterpretować dane techniczne i szczegóły każdego modelu pieca, poniżej podajemy kilka cennych informacji.

Piec kominowy żeliwny mały obraz kieszonkowego płomienia wodnego

Wielkość pomieszczenia i moc cieplna

Podstawą efektywnego ogrzewania drewnem jest określenie wymaganej mocy cieplnej w stosunku do ogrzewanego pomieszczenia. Moc mierzona jest w kilowatach (kW) i waha się od 3 kW do 15 kW. W celu dokładniejszego określenia, oprócz wielkości pomieszczenia, należy również wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak izolacja domu, liczba okien, lokalizacja pieca itp. Zwłaszcza w starych budynkach, jeśli nie ma wystarczającej izolacji lub duże powierzchnie okien, nie zaszkodzi dodać około 5 do obliczonej wydajności drewna, aby dodać do 10 procent.

moc-kuchenki-kw-rozmiar-pokoju-wyznaczanie-objętości

Zgrubne oszacowanie wygląda tak:

Aby osiągnąć komfortową temperaturę w pomieszczeniu około 25 stopni (przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni), potrzeba średnio 1 kW mocy na każde 15 m³ kubatury pomieszczenia.

Znajdź długość, szerokość i wysokość pomieszczenia i pomnóż trzy wartości. Jeśli pomieszczenie ma 10 m długości, 5 m szerokości i 2,5 m wysokości, łączna kubatura wynosi 125 m³.

Przy średniej izolacji wartość tę dzieli się przez 15. Potrzebujesz więc pieca o nominalnej mocy cieplnej 7 lub 8 kW. Im gorzej ocieplony jest pokój, tym wyższa powinna być faktycznie kilowatogodzina pieca. W starych budynkach obliczona moc grzewcza wynosiłaby w tym przypadku od 11 do 12 kW. Przy dobrej izolacji wystarcza moc grzewcza od 4 do 5 kW.

Izolacja Objętość pomieszczenia m³ Temperatura żądana 25°/temperatura zewnętrzna 0°
Zła izolacja lub brak izolacji (stare budynki) m³ ÷ 10 Nominalna moc cieplna w kW
Średnia izolacja (budynek z 1975 r.) m³ ÷ 15 Nominalna moc cieplna w kW
Dobra izolacja (nowe budynki) m³ ÷ 25 Nominalna moc cieplna w kW

Paliwo i czas spalania

Paliwa zatwierdzone przez producenta pieca są zwykle wymienione w opisie produktu. Generalnie w Niemczech dozwolone jest drewno surowe, brykiety drzewne i środki oświetleniowe. Brykiety z węgla brunatnego mogą być używane tylko wtedy, gdy piec został przebadany pod kątem pracy z paliwami węglowymi. Piecyki na drewno nie mogą być malowane, powlekane lub impregnowane środkami do konserwacji drewna. Możesz dowiedzieć się więcej o odpowiedniej jakości drewna opałowego i brykietów przeczytaj w tej broszurze od TFZ.

W zasadzie do ogrzewania można używać wszystkich rodzajów drewna. Jednak różne rodzaje drewna mają różne wartości kaloryczne. Im cięższy gatunek drewna, tym wyższa wartość opałowa drewna. Jeśli ogrzewasz jasnym drewnem, będziesz musiał częściej dodawać drewno opałowe. Przy okazji możesz kupić mieszane gatunki drewna lekkiego i ciężkiego. Jasne drewno jest łatwe do rozpalenia, a twarde drewno służy do długotrwałego ogrzewania.

Jeżeli piec ma palić dłużej niż 10 godzin lub przez noc na jednym dolewaniu paliwa, należy zwrócić uwagę na oznaczenie „płomień ciągły”. Oprócz bali i brykietu drzewnego, piece długopalne są głównie zasilane węglem i mogą samodzielnie ogrzewać pomieszczenie przez dłuższy czas.

Wkład kominkowy nowoczesny szklany salon brązowy kremowy

Nowoczesna technologia zapewnia lepszą wydajność

Wydajność wskazuje, jak wydajnie pracuje piec, gdy jest w pełni sprawny. Wysoka wydajność przemawia za oszczędnym i ekologicznie uzasadnionym ogrzewaniem. Ponieważ zużywa się znacznie mniej paliwa.

Potrzeba ochrony środowiska stare piece do końca 2017 r. doposażony w specjalny filtr lub wyłączony. Zagraża to piecom na pokolenia, ponieważ w przyszłości planowane są również bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wydajności i emisji zanieczyszczeń. Dyrektywa w sprawie ekoprojektu zaleca minimalną wydajność ponad 80% od 2022 r..

Piec, kieszeń na wodę, polana, brykiety z węgla brunatnego

Materiał okładzinowy do pieca

Nowoczesne piece wykonane są głównie ze stali lub żeliwa. Okładzina może jednak poprawić akumulację ciepła, a tym samym efektywność energetyczną pieca. Dzięki temu w pokoju dłużej pozostaje ciepło. Różne panele mają różne zalety i wady. Na przykład steatyt i inne kamienie naturalne charakteryzują się wysoką przewodnością cieplną. Szybko pochłaniają dużo ciepła, ale równie szybko uwalniają je ponownie. Płytki ceramiczne i piaskowiec mają mniejszą przewodność cieplną i dłużej się nagrzewają, ale oddają energię przez odpowiednio długi czas.

Okładziny pieca z kamienia naturalnego licujące płytki cokołowe

Wiemy, że wybór odpowiedniego pieca do Twojego domu nie jest łatwym zadaniem – mamy jednak nadzieję, że nasz poradnik bardzo Ci pomógł. Im lepiej poinformowany klient, tym mniejsze ryzyko nieprzyjemnych i prawdopodobnie kosztownych niespodzianek.

Kominek zimowy drewno przytulna atmosfera przeczytaj książkę