Przepisy

Zdrowe przekąski do szkoły – porady i przepisy na lunch

Zdrowe przekąski dla dzieci w wieku szkolnym - kanapki - przepisy - porady - pomysły - pyszne

Aby dobrze funkcjonować, potrzebna jest energia, a jak wiemy, organizm pozyskuje ją poprzez zbilansowaną dietę. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, aby wzrost i rozwój były optymalnie zaopatrywane w składniki odżywcze. Samo śniadanie w domu to za mało i? zdrowe przekąski pomóc dzieciom w wieku szkolnym zachować sprawność i aktywność. Plan posiłków może być bardzo korzystny, jeśli przekąska w puszce pozostanie nietknięta. Poniżej przedstawiamy szybkie i zdrowe przepisy odpowiednie dla dzieci, a także ważne wskazówki dotyczące zbilansowanego odżywiania.

Zdrowe przekąski i regularne posiłki dla dzieci w wieku szkolnym

Zdrowe przekąski dla dzieci w wieku szkolnym - kanapka na lunch - ekscytujące - pudełko owoców - spersonalizowane

To, co zawierają posiłki, jest szczególnie ważne, ale kiedy już się pojawią, ma również kluczowe znaczenie dla zdrowia dziecka. Dlaczego do codziennej rutyny należy planowanie posiłków, które rodzice mogą traktować jako przewodnika? Dla dobrego trawienia zalecany jest odstęp 2-3 godzin między posiłkami i powinien być całkowicie pozbawiony jedzenia – dlatego nie spożywaj żadnych przekąsek, słodkich napojów ani mleka. W ciągu dnia dziecko powinno dostawać jak najwięcej ciepłych, dwóch zimnych dań głównych i dwóch innych przekąsek.

Zdrowe przekąski i zbilansowana dieta zgodnie z menu

Zdrowe przekąski dla dzieci w wieku szkolnym-przygotowywanie-chleba-przepisy-wskazówki

Podobnie jak dorośli, dzieci również przechodzą przez fazy, czasami nie lubią tego i tamtego, a potem niespodziewanie znów nabierają tego pożądania. Dokładne ilości żywności, których dziecko potrzebuje każdego tygodnia, mogą się różnić, ale istnieją zasadniczo wytyczne, które kierują i wspierają rodziców w zdrowym i sprawiedliwym odżywianiu ich dzieci.

 • około 2-3 kromki chleba dziennie
 • 2 ziemniaki dziennie
 • Około 2 szklanki mleka dziennie lub zamiast tego – zastąp odpowiednią ilość jogurtu lub maślanki, opcjonalnie 30g sera półtwardego lub innego sera
 • dużo owoców i warzyw – minimum 200gr dziennie
 • Mięso i kiełbasa – około 40 gram dziennie
 • około 1-2 jajka tygodniowo
 • Ryba – około 50-60 gram tygodniowo
 • Tłuszcz – średnio olej, masło lub margaryna – 3-4 łyżeczki dziennie

Dłoń dziecka może służyć jako wspaniały środek do określenia odpowiednich potrzeb, na przykład mięsa lub ryby. Należy unikać gotowych posiłków, ponieważ zawierają zbyt wiele niezdrowych dodatków. W gospodarstwie domowym z dziećmi należy zawsze mieć zapasy. Ziemniaki, makaron, ryż, mleko, mąkę, jajka, chleb, cebulę i olej, a także sezonowe owoce i warzywa można przechowywać i wykorzystać do przygotowania świeżej żywności w pół godziny.

Zdrowe odżywianie dzieci w wieku szkolnym – wystarczająca ilość wody do picia

Zdrowe przekąski dla dzieci w wieku szkolnym-obiad-chleb-woda-napoje-płyny-butelka

Ponieważ dzieci są zwykle mniej spragnione niż często, ich rodzice powinni upewnić się, że piją wystarczająco dużo. Dobre płyny to między innymi świeża woda lub niesłodzona herbata owocowa. Należy unikać słodkich napojów i, jeśli to możliwe, dzieci w ogóle nie powinny się do nich przyzwyczajać. Sok najlepiej wymieszać z wodą. W wieku 6 lat dzieci powinny wypijać około 800 ml płynów dziennie.

Przygotuj zdrowe przekąski w atrakcyjny sposób

zdrowe-przekaski-dzieci w wieku szkolnym-przerwa-chleb-krajacz-do-kanapki

Aby małe przekąski mogły być spożywane przez dzieci pomiędzy posiłkami, ważna jest nie tylko ich odpowiednia ilość, ale także sposób ich oferowania. Byłoby sprawiedliwe pokroić owoce i warzywa na kliny i plastry, aby były łatwo dostępne. Dzieci w wieku szkolnym również jedzą oczami, a przy przygotowywaniu pudełka na lunch wymagana jest kreatywność. Popularnymi pomocami są szaszłyki, noże falujące i noże o pomysłowych kształtach. W przerwie obiadowej nie należy lekceważyć kolorystyki i różnorodności. Chleb, makaron i ryż są dostępne w obfitości we wszystkich możliwych odmianach na rynku. Zaskocz swoje dziecko, aby chętnie wszystko zjadło.

Zdrowe przekąski i małe niespodzianki

zdrowe-przekąski-dzieci w wieku szkolnym-obiady-wycinane-figurki-owoce-warzywa

Małe niespodzianki, które lubią wszystkie dzieci, takie jak żelki lub kawałki czekolady, mogą być również dołączone od czasu do czasu. Należy je jednak bardzo dobrze ukryć, aby dziecko nie zaczynało od nich przekąski. Mała zagadka z pewnością sprawi, że lunch będzie ekscytujący i jest świetnym kreatywnym pomysłem, który można wdrożyć raz w tygodniu i nie jest tak czasochłonny.

Zdrowe przekąski z pieczywem pełnoziarnistym

zdrowe-przekaski-dzieci w wieku szkolnym-obiad-chleb-ziarnisty-chleb-ser-jablko-kanapka

Niewątpliwie najzdrowszym chlebem jest ten z pełnego ziarna. Nie wszystkie dzieci go lubią, dlatego można go przybrać małymi kawałkami orzechów i cienko pokrojonymi warzywami, które sprawiają, że jest soczysty i apetyczny. Smaruj niskotłuszczowym twarogiem lub jogurtem, ponieważ są one nie tylko mniej kaloryczne, ale także łatwiejsze do strawienia i zawierają cenne białka, witaminy i wapń.

Zdrowe przekąski – nie zaniedbuj witamin

zdrowe-przekąski-dzieci w wieku szkolnym-lunch-kanapki-pudełko-popcornu

Nawet jeśli owoce i warzywa nie należą do ulubionych potraw Twojego dziecka, liczy się oferta. Dobrze przyjmowane są marchewki, ogórki i papryki pokrojone w małe patyczki, a także pomidory koktajlowe. Przede wszystkim wybieraj je w zależności od pory roku, ponieważ zawierają najmniej zanieczyszczeń. Upewnij się, że wszystko jest dokładnie umyte i najlepiej zostawić je w wodzie na kilka minut.

Zdrowe przekąski do szkoły

zdrowe-przekąski-dzieci w wieku szkolnym-obiad-kanapka-owocowy-ser

Niezależnie od tego, ile posiłków zaplanowano pomiędzy – jednym czy dwoma, składniki w pudełku śniadaniowym również powinny być porcjowane, aby nie marnować jedzenia. Codziennie zmieniaj owoce i warzywa i nie oferuj ich zmieszanych w jednym posiłku. Smaki powinny być skoordynowane, ponieważ dzieci nie lubią nietypowych połączeń, takich jak słodki i słony.

Zdrowe przekąski dla dzieci w wieku szkolnym z owocami i warzywami

zdrowe-przekąski-dzieci w wieku szkolnym-obiad-chleb-owoce-warzywa-chleb-krojony

 Lepiej powiedzieć niż warzywa, karma dla kucyków to surowe warzywa. Pokrój w drobną kostkę około 2 x 2 cm lub użyj foremki do ciastek o ciekawym kształcie. Marchew, paprykę i ogórki można dobrze łączyć. Udekoruj sezamem lub paluszkami crostini. To samo możesz zrobić z owocami. Zaleca się, aby zawsze wcześniej przetestować kombinację owoców lub warzyw. Jeśli coś dziwnie smakuje, lepiej to pominąć, ponieważ dzieci są bardzo wrażliwe i nagle może się zdarzyć, że przestaną lubić to czy tamto. A ty nie chcesz się dokładać, prawda?

Zdrowe przekąski dla dzieci w wieku szkolnym w czerni i bieli

zdrowe-przekąski-dzieci w wieku szkolnym-obiad-chleb-czarny-biały-gwiazda

Składniki:

 • po 1 kromce jasnego i ciemnego chleba pełnoziarnistego (np. jasnego i ciemnego chleba orkiszowego)
 • 1 łyżka syropu klonowego
 • 3 łyżki serka śmietankowego
 • 3 łyżki orzechów haczykowatych do wyboru
 • 3-4 plasterki świeżego ogórka
 • 1-2 liście sałaty

Serek wymieszać z drobno posiekanymi orzechami i syropem klonowym i posmarować chlebem, udekorować ogórkiem i sałatą, a następnie otworzyć. Użyj noża, aby przeciąć na pół po przekątnej, tworząc dwa trójkąty.

Łatwe zdrowe przekąski – zdrowa niespodzianka

zdrowe-przekąski-dzieci w wieku szkolnym-lunch-kanapki-ekscytująca-torba-ciekawa

Weź małe jabłko i wydrąż je. Wycięty „tunel” wypełnij suszonymi owocami (np. rodzynkami, morelami, jagodami) i zawiń w folię, aby zachować świeżość.

Zdrowe przekąski – domowe chrupiące orzechy 

zdrowe-przekąski-dla-dzieci-obiadowych-chleb-chrupiące-orzechy-przepis

Składniki:

 • 100g orzechów nerkowca (inne rodzaje również opcjonalnie)
 • 100g orzechów makadamia
 • 1 łyżka syropu gruszkowego
 • 1 łyżka soli ziołowej
 • 1 łyżka białka jajka

W misce wymieszaj syrop gruszkowy i białko jajka. Podpiecz krótko orzechy w nagrzanym piekarniku na blasze wyłożonej papierem do pieczenia – 5 minut w zupełności wystarczy. Następnie dodaj do masy z białek jaj, ponownie rozłóż na papierze do pieczenia i posyp solą ziołową. Chrupiące orzechy są gotowe po upieczeniu przez 6-8 minut. Podziel na porcje i przechowuj je otwarcie, bez plastikowej torebki, bo szybko zmiękną. Oferujesz dziecko w torebkach na kanapki lub w torbie ze sklepu spożywczego.

Rodzinny posiłek

zdrowe-odżywianie-szkoły-dzieci-obiad-rodzinny-stół-obiad

Powinno się odbyć rodzinny posiłek i to głównie wieczorem. Telefony komórkowe, telewizory i inne urządzenia są tabu podczas wspólnego spożywania posiłków, cała uwaga jest poświęcona wspólnemu jedzeniu. Jeśli posiłek był ciepły w południe, to nie musi być wieczorem.