gospodarstwo domowe

Prawidłowe umieszczenie lodówki – wskazówki, jak zachować świeżość żywności przez długi czas

Ułóż lodówkę prawidłowo wskazówki-jedzenie-temperatury-zachowaj świeżość

Wracasz do domu wyczerpany i kompletnie spakowany i chcesz po prostu szybko schować wszystkie zakupy do lodówki? Aby każda żywność była optymalnie przechowywana, musi znaleźć swoją optymalną lokalizację. Ponieważ nie każda komora lodówki ma taką samą temperaturę. Jeśli napełnisz urządzenie systemem, możesz nie tylko wydłużyć okres przydatności do spożycia żywności, ale także szybciej ją znaleźć. Dziś dajemy Wam kilka informacji, jak prawidłowo zaopatrzyć lodówkę, a także wskazówki dotyczące wszystkich aspektów przechowywania żywności.

Prawidłowo ułóż lodówkę – informacje ogólne

Umieść lodówkę we właściwym miejscu, wskazówki-wskazówki-przechowywanie żywności

Niektóre potrawy lubią ciepłe i wilgotne, inne powinny być suche i zimne. Niektóre produkty spożywcze nigdy nie powinny być przechowywane w lodówce, ponieważ mogą stracić smak. Dziś pokażemy Ci, jak prawidłowo ułożyć jedzenie według stref zimnych.

Ułóż lodówkę prawidłowo – różne poziomy

Prawidłowo ułóż lodówkę w różnych temperaturach na poziomie

Temperatura w lodówce nie jest równomiernie rozłożona. Istnieją różne zimne strefy, które są różne do przechowywania żywności. Większość lodówek wykorzystuje chłodzenie statyczne. Oznacza to, że w górnej części znajduje się parownik, który chłodzi powietrze. Tworzy to cyrkulację, w której ciepłe powietrze unosi się w górę. Różnica temperatur waha się od 0 do siedmiu stopni Celsjusza. Najzimniej jest w dolnej komorze i na tylnej ścianie, dlatego idealnie ulokowane są tam mięso i nabiał. Przygotowane jedzenie lub ciasta należy trzymać na wierzchu.

Górna komora: strefa od 5 do 8 stopni

Lodówka-prawidłowo-ustawić-górną-komorową-temperaturę

Temperatura w górnej komorze wynosi od pięciu do ośmiu stopni Celsjusza. Najlepsze są tu potrawy już ugotowane, gotowe sałatki, ciasta, sosy takie jak musztarda i majonez, otwarte konserwy, zupy i dżemy. Ten poziom lodówki jest również odpowiednim miejscem na resztki. Byłoby tu za ciepło na surowe mięso i ryby oraz potrawy zawierające surowe jajka.

Środkowa komora: strefa 4 do 5 stopni

Jak prawidłowo odstawić lodówkę, wskazówki-informacje-ogólne-żywność

Produkty mleczne można przechowywać na środkowej półce. Sery, śmietana, świeże mleko, jogurt i twaróg – wszystkie są tutaj w dobrych rękach. Jeśli chodzi o jajka, masz wybór: albo w drzwiach lodówki, albo w środkowej komorze. Mleko dłużej pozostaje świeże w chłodniejszym środku lodówki.

Dolna komora: strefa od 2 do 3 stopni

Lodówka-prawidłowo-ułóż-dolna-komora-mięsna-ryba-kiełbasa

Temperatura w dolnej komorze wynosi od 2 do 3 stopni. To najzimniejsza strefa i do niej należy cała łatwo psująca się żywność. Niskie temperatury są idealne do przechowywania ryb, mięsa i wędlin.

Przedziały na warzywa: strefa od 8 do 12 stopni

Lodówka-prawidlowo-ukladac-warzywa-owoce-wilgotne-8-12-stopni-swieze

Temperatura w komorze na warzywa waha się od ośmiu do dwunastu stopni Celsjusza. To środowisko jest idealne dla większości owoców i warzyw. Należą do nich sałata, zioła, kapusta, brokuły, szpinak, marchew, pory, rzodkiewki, szparagi, warzywa korzeniowe, grzyby itp..

Przechowuj owoce tropikalne w górnej komorze

lodówka-odłożyć-tropikalne owoce-ananas-górna przegroda-torba-kanapka

Pamiętaj, aby przechowywać owoce i warzywa osobno. Na przykład jabłka uwalniają etylen, który może spowodować zepsucie innych owoców lub warzyw. Z drugiej strony inne, takie jak awokado, mogą dojrzewać szybciej. Egzotyczne owoce, takie jak banany, są wrażliwe na zimno i szybko brązowieją w lodówce. W górnej komorze w temperaturze około 8 stopni Celsjusza można jednak bezpiecznie przechowywać duże owoce tropikalne, takie jak ananas czy melon.

Umieść lodówkę we właściwym miejscu – strefa zero stopni

Odpowiednio ułożyć lodówkę w komorze biofresh o zerowej temperaturze

W nowoczesnych lodówkach znajdują się również tak zwane przedziały zero stopni, w których żywność jest przechowywana w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Dzięki temu dłużej zachowują świeżość i chrupkość, a witaminy są zachowane. Ponadto żywność nie wysycha. Każdy model lodówki ma inną nazwę dla tego przedziału. Na przykład w firmie Liebherr strefa zero stopni nazywa się Biofresh, a w firmie Siemens – VitaFresh.

wysoka lub niska wilgotność?

kuchnia-prawo-odlozona-strefa-zero-stopni-ryby-warzywa-owoce

Strefa zero stopni może być sucha lub wilgotna. Na przykład większość owoców i warzyw lubi wysoką wilgotność. Mięso, ryby, wędliny i sery należą do strefy zerowej o niskiej wilgotności. Niektórzy producenci oferują również specjalną komorę na ryby, którą najlepiej przechowywać w temperaturze od minus 2 do 0 stopni.

Załaduj prawidłowo drzwi lodówki

Lodówka-prawidłowo-zaaranżować-drzwi-lodówki-napoje-szklanki

Drzwi lodówki również powinny być optymalnie wykorzystywane. Temperatury są tu podobne do tych w górnej komorze. Przegrody na drzwiach nadają się szczególnie do przechowywania napojów, świeżo wyciskanych soków, masła, dressingów i wszelkiego rodzaju sosów, takich jak ketchup i musztarda.

Przechowuj jajka w lodówce

Lodówka-sklep-jajka-sklep-przegródka na jajka-karton na jajka

Często w lodówce znajduje się dodatkowa komora na jajka. Masło jest również w dobrych rękach w górnej połowie drzwi. Dressingi, puszki i sosy znajdują swoje miejsce poniżej. Na dole znajduje się uchwyt na napoje takie jak piwo, woda i soki.

Prawidłowe umieszczenie lodówki – co nie należy do lodówki?

Umieść w lodówce prawidłowo-nie-przechowuj-jedzenia

Niektóre rodzaje owoców i warzyw nie muszą być przechowywane w lodówce, ponieważ tracą tam swój aromat lub zmieniają smak.

  • Pomidory tracą smak
  • Cebula spleśnieje
  • Banany szybko brązowieją
  • Ziemniaki zmieniają smak
  • Chleb wysycha
  • Miód szybko się krystalizuje
  • Czosnek zaczyna kiełkować i wysycha przy wysokiej wilgotności powietrza.
  • Kawa mielona również nie należy do lodówki, ponieważ kawa łatwo wchłania wilgoć i obce aromaty.

Możesz również przechowywać oleje roślinne na środku drzwi lodówki. Orzechy w słoiku z masonem można przechowywać w lodówce przez kilka tygodni.

Prawidłowe przechowywanie praktycznych wskazówek dotyczących lodówki

Kuchnia-prawidłowo-odłożona-żywność-dobrze zapakowana-higiena

Zawsze przechowuj wszystkie produkty spożywcze dobrze zapakowane. Najlepiej używać zamykanych pojemników, folii spożywczej i plastikowych puszek. W każdym razie zapewnij odpowiednią higienę i zapakuj surowe mięso w taki sposób, aby sok z mięsa nie mógł rozlać się na inne potrawy.

Półki lodówki pozostają czyste

Lodówka-prawidłowo-odłóż-nasadki-odłóż-folię-wyczyść

Aby Twoja lodówka dłużej pozostawała czysta, możesz wyłożyć półki i przegródki folią dekoracyjną lub matami. Zapewniają higieniczny klimat, a także wprawiają w dobry nastrój. Wybierz maty, które możesz prać okazjonalnie lub niedrogie jednorazowe wkładki.

Użyj taśmy washi

Uporządkuj organizację lodówki-poprawnej-naklejki-washi-taśmy

Jeśli przechowujesz żywność w pudełkach do przechowywania w lodówce, dobrze byłoby, gdyby były przezroczyste. W ten sposób możesz bezpośrednio zobaczyć, co znajduje się w odpowiednim polu. Alternatywnie możesz umieścić etykiety na pudełkach.

Etykiety z taśmy Washi

kuchnia-prawidlowo-odlozona-etykiety-tasma-washi

Najprostszym sposobem na samodzielne wykonanie etykiet jest popularna taśma washi. Jest bardzo tani i łatwy do usunięcia. Ponadto możesz również zanotować datę wygaśnięcia, aby mieć lepszy przegląd.

Prostokątne pojemniki oszczędzają miejsce

Lodówka-właściwie ułożona-przedziały-prostokątne-pudełko

Słyszałeś, że Japończycy chcą hodować kwadratowe melony? Czemu? Lepiej pasują do lodówek. Sześcienny kształt jest łatwiejszy do dostosowania i oszczędza miejsce. Możesz wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, który zestaw do przechowywania kupić – okrągły czy kwadratowy?

Organizer na lodówkę

Lodówka-prawidłowo-zaaranżuj-półki-pomocy-sprzątania-przedziały

Możesz uzyskać różne organizery do lodówki, aby zapewnić, że Twoja lodówka nie zostanie szybko posprzątana po jej odłożeniu. Pomagają one lepiej zorganizować jedzenie i zapewniają higieniczny klimat.