Przepisy

Wskazówki dotyczące przygotowania talerza od słynnych francuskich szefów kuchni

Ułóż talerz filet rybny puree warzywne słodki ziemniak

Kuchnia dla smakoszy nie jest zarezerwowana dla niewielkiej części populacji. Dzięki kilku wysokiej jakości składnikom, dobremu przepisowi i pomocy artystycznej inspiracji, Ty również możesz przygotować swoje dania jak światowej sławy szef kuchni dla smakoszy i zaskoczyć swoich bliskich. Nauczmy się udekorować talerz od najsłynniejszych francuskich szefów kuchni!

Ułóż talerz Sos śmietanowy z polędwicy rybnej

Nie martw się, jeśli nie stać Cię na trufle, jeśli nie jesz produktów pochodzenia zwierzęcego lub jeśli Twoje zwykłe umiejętności kulinarne obejmują krojenie sałatki, opiekanie kromki chleba lub smażenie jajka. Poniższe pomysły i praktyczne wskazówki dotyczą każdej sytuacji i poziomu wiedzy!

Karczochy prowansalskie Eric Frechon

Pierwszą rzeczą, którą każdy początkujący musi zrozumieć, jest to, że przepis nie musi być skomplikowany, drogi ani wymagać godzin przygotowania i pracy, aby wynik był znakomity. W rzeczywistości istnieje wiele przepisów kulinarnych dla smakoszy, które można przygotować w 30 minut lub mniej.

Słynny francuski szef kuchni Pierre Gagnaire

Po wybraniu przepisu i udostępnieniu składników wystarczy dokładnie śledzić etapy jego przygotowania. Pod koniec kulinarnego procesu nieuchronnie zadasz sobie pytanie: „Jak prawidłowo przygotować talerz?” W tej chwili przychodzimy na ratunek z naszymi wskazówkami i trikami!

Bez względu na danie, doświadczeni szefowie kuchni są zgodni: podczas podawania talerza należy zawsze przestrzegać kilku „złotych zasad”. Poniżej postaramy się podsumować niektóre z nich.

Znajdź idealną równowagę między składnikami

Ułóż na talerzu Sos Ziemniaczany Wołowy EMMANUEL Renaut

Tutaj, jak w każdym innym aspekcie życia, idealna równowaga jest pierwszym krokiem do sukcesu. Oznacza to, że Twój talerz nigdy nie powinien być przeładowany jedzeniem, ale też nie powinien wyglądać na pusty. Tak więc układając talerz zaczynasz od pytania: ile podać?

Zupa Wykwintne Warzywa Krem Świeże Zioła

Jeśli jest to płyta o standardowym kształcie, zaleca się pozostawienie jej zewnętrznej krawędzi pustej. W dzisiejszych czasach jednak ta zasada stylizacji żywności nie jest w 100% obowiązkowa, ponieważ coraz częściej można zobaczyć talerze projektowe, których swobodny kształt nie pasuje do proponowanego pomysłu.

Kształt talerza ma znaczenie podczas serwowania

Umieść główny produkt w centrum uwagi!

Alain Ducasse Przystawka warzywna z komosy ryżowej

Szef kuchni Alain Ducasse stawia na minimalistyczne menu i preferuje dziką, oryginalną kuchnię. Bez złożoności i sztuczności. Koncentruje się na tym, co istotne i chce to traktować jako rodzaj prowokacji. Alain Ducasse jest jedynym szefem kuchni, który prowadzi trzy trzygwiazdkowe restauracje. Więc umieść swój główny składnik w centrum uwagi na talerzu.

Ustaw akcenty kolorystyczne!

Danie rybne z kolorowymi sosami

Zawsze musisz dążyć do przedstawienia ciekawego kontrastu na talerzu. Można to zrobić na wiele sposobów, ale gra kontrastowych kolorów to jeden z najprostszych i najbardziej atrakcyjnych pomysłów, który zawsze działa bez zarzutu.

Czerwone, zielone, żółte lub pomarańczowe potrawy, często w postaci dodatków warzywnych lub sosów, które towarzyszą mięsu lub innym głównym składnikom, są nie tylko bardzo przyjemne dla oka, ale również znane ze swojej zdolności do pobudzania apetytu.

Baw się kontrastami tekstur

Talerz z wykwintną kuchnią Jonnie Boer

Tekstury składników można również skoordynować estetycznie i pomysłowo. Na przykład ryba o chrupiącej skórce i aksamitnym sosie, szlachetna i bogata w smaku, tworzą harmonijne połączenie na kilka sposobów.

Wskazówki od znanego szefa kuchni Emmanuela Renaut

Kolory talerzy Harmonia jedzenia Emmanuel Renaut

To samo dotyczy wielkości elementów składających się na Twoje kulinarne arcydzieło i ich ułożenia na talerzu. Krótko mówiąc, puść wodze fantazji i nie bój się kontrastować dużego i małego, pionowego i poziomego, miękkiego i twardego, jasnego i ciemnego!

Christophe Bacquié: „Zapomnij o symetrii!”

Kuchnia dla smakoszy Martin Berasaegui

Ostatecznie każdy, kto chce zrozumieć, jak pomysłowo ułożyć talerz, po prostu musi zapomnieć o symetrii i przesadnie zgrabnych kompozycjach. Asymetryczne kształty, nawet całkowicie abstrakcyjne dekoracje są mile widziane, jeśli chcesz przełamać stereotypy i wyróżnić się z tłumu.

Szef kuchni Christophe Bacquié talerz asymetrii warzyw

Podobnie, jeśli musisz podać szaszłyki z kurczaka, klopsiki lub krewetki, użyj nieparzystej liczby tych składników do podania na talerzu. To będzie wydawać się o wiele bardziej interesujące dla Twoich gości, choćby podświadomie.

Inspiracja od Erica Frechona – posiadacza 3 gwiazdek Michelin

Przystawka do zielonych szparagów Eric Frechon

Ta przystawka serwowana jest w restauracji Erica Frechona. To nienagannie podane danie z zielonych szparagów – polane olejem z orzechów laskowych i podawane z mieszanką majonezu truflowego, drobno posiekanego żółtka i białka, bułki tartej, czarnej truflowej i świeżych ziół, takich jak kolendra i koper. Niezwykle eleganckie połączenie smaków. Mieszanka jajeczna, truflowa i majonezowa doskonale uzupełnia słodkie i trawiaste szparagi. Możesz cieszyć się szparagami w całej okazałości.

Alain Passard zostaje wybrany Szefem Kuchni Roku 2017 przez swoich kolegów

słynny francuski szef kuchni Alain Passard

Kiedy Passard usunął mięso ze swojego menu w swojej paryskiej restauracji L’Arpège w 2001 roku, wywołał sensację. Otrzymał trzy gwiazdki Michelin za wyjątkowo delikatne, wolno gotowane dania mięsne. Ale „la cuisine animale” już go nie inspirowało. „W warzywach jest kreatywność, której nie ma w mięsie”, wyjaśnia. „La cuisine végétale” oferuje szefowi kuchni „wiele niespodzianek, ponieważ z pomidorami, marchewką i bakłażanem wszystko jest możliwe”.

Talerz Wyśmienite grillowane warzywa Alain Passard

W 2002 roku kupił działkę 220 km od Paryża i poświęcił się nauce o pionierskim rolnictwie i uprawie ponad 500 rodzajów warzyw. Od tego czasu kupił jeszcze dwie nieruchomości we Francji. Każdego ranka przywozi plony do Paryża na lunch. Te „grand cru” warzywa, owoce i zioła wymagają niewielkiej manipulacji w kuchni.

Gdy inni kucharze zdali sobie sprawę ze znaczenia relacji szefa kuchni z krajem, Passard został uznany za wizjonera. Jego szacunek dla natury i gleby, z której pochodzą jego składniki, a także jego improwizowana swoboda w kuchni stały się teraz ideałem.

fasolka szparagowa jagody wiosna przepis na kwiecień

Zasady Passarda mogą również nas zainspirować. Sezonowość owoców i warzyw odgrywa ważną rolę w filozofii Passarda. „Jeśli naprawdę szanujesz pory roku, to działa samo” – mówi o swoich kompozycjach. To, co rośnie razem, naprawdę do siebie pasuje – dotyczy to również połączenia owoców i warzyw. „Uwielbiam brzoskwinie i czerwoną paprykę” – mówi marzycielsko. „Uwielbiam ogórki i truskawki, cukinię i figi. A moim ulubionym na początku września są pomidory i gruszki.” Szokujące? Po prostu wypróbuj!

Alain Passard wegetariańska wykwintna kuchnia Francja