Piękno

Peeling kwasem glikolowym – jakie pozytywne działanie ma kwas owocowy AHA?

Peeling z kwasem glikolowym Face T Zone Maintain Cleanse

Dziś etykietę AHA można znaleźć na wielu produktach do pielęgnacji skóry. Ale co właściwie się za tym kryje i jaki pozytywny wpływ na cerę ma najbardziej znany kwas owocowy? Cudownie uzdrawiający składnik ma wygładzić zmarszczki, dogłębnie oczyścić skórę z wypryskami i zaskórnikami, a tym samym pomóc w cerze tłustej, poprawić pigmentację i usunąć martwe komórki z powierzchni skóry. Mówi się, że peelingi i kremy z kwasem glikolowym dotrzymują obietnicy – bo zawsze cieszą się dużą popularnością i są oferowane nie tylko przez kosmetyczki i apteki, ale są również dostępne w specjalistycznych sklepach. W artykule dowiesz się, co stoi za trendem i na co zwrócić uwagę kupując i stosując kosmetyk zawierający AHA.

Peeling i krem ​​z kwasem glikolowym – co kryje się pod pojęciem kwasu owocowego AHA?

Peeling z kwasem glikolowym Oczyszczanie skóry Utrzymanie oddychania

Kwas glikolowy był pierwotnie otrzymywany z soku z trzciny cukrowej i dlatego był uważany za całkowicie naturalny kwas owocowy. Obecnie jest również pozyskiwany i przetwarzany m.in. syntetycznie. Niezależnie od procedury i metody kwas glikolowy wraz z 4 innymi kwasami owocowymi należy do grupy kwasów alfa hydroksykarboksylowych. Skrót tej skomplikowanej nazwy to AHA i można go znaleźć na etykietach wielu produktów kosmetycznych. Oto inne kwasy owocowe, które występują naturalnie i mają pozytywny wpływ na skórę:

 • Kwas glikolowy otrzymywany z trzciny cukrowej
 • Kwas mlekowy, który jest izolowany z mleka
 • Kwas cytrynowy pozyskiwany jest z owoców takich jak pomarańcze i cytryny
 • Kwas jabłkowy z jabłek i gruszek
 • Kwas winowy otrzymywany z winogron

Peeling z kwasem glikolowym Oczyszczanie skóry Azjatycka kobieta

Kwas glikolowy jest najczęściej stosowany w przemyśle kosmetycznym, ponieważ uważany jest za skuteczny i nieszkodliwy dla zdrowia. W porównaniu z pozostałymi czterema kwasami, ich najmniejsza struktura molekularna umożliwia lepsze wchłanianie, a tym samym głęboką penetrację w głąb skóry. Ich działanie polega na niszczeniu połączeń między starymi komórkami skóry, dzięki czemu nawet stwardniałe płatki skóry mogą zostać poluzowane. Na pierwszy rzut oka może to brzmieć przerażająco, w rzeczywistości proces ma wiele zalet – skóra jest wygładzona, miękka w dotyku, blada cera zostaje usunięta. Nic dziwnego, że peeling kwasem glikolowym jest tak popularny.

Jakie są zalety peelingu kwasem glikolowym?

Końcówki peelingu z kwasem glikolowym pomagają oczyścić skórę

Peeling kwasem glikolowym i dalsza pielęgnacja skóry kwasem owocowym AHA mają kilka zalet:

 • Pobudza krążenie krwi i przyczynia się do świeżej cery
 • Wspomaga syntezę kolagenu i w ten sposób ujędrnia skórę twarzy
 • Usuwa martwe komórki naskórka, dzięki czemu przyspiesza odnowę skóry.
 • Może skutecznie leczyć plamy pigmentowe.
 • Odpowiedni dla każdego rodzaju skóry: w przypadku cery tłustej górna warstwa skóry jest dokładnie oczyszczona, sucha skóra jest bardziej odporna
 • Można łączyć z innymi produktami pielęgnacyjnymi, ponieważ znacznie zwiększa chłonność skóry twarzy. W ten sposób kremy i maski mogą również wnikać głęboko w pory.

Jakich rezultatów możesz się spodziewać??

Złuszczająca pielęgnacja skóry z kwasem glikolowym Ułatwia poprawianie porów

 • Cera wygląda świeżo, a skóra jest gładsza.
 • Zaczerwienienia i plamy pigmentacyjne mogą częściowo zniknąć.
 • Drobne zmarszczki też nie są już widoczne.
 • Doskonale łączy się z produktami przeciwstarzeniowymi.
 • Pryszcze i zaskórniki mogą również częściowo zniknąć – dzieje się tak dlatego, że po usunięciu wierzchniej warstwy skóry, jej płatki nie zatykają już porów i dzięki temu skóra może lepiej oddychać.

Stosuj produkty kosmetyczne zawierające kwas glikolowy w domu

Nałóż peeling kwasem glikolowym na skórę wrażliwą z filtrem przeciwsłonecznym

Dostępne na rynku produkty kosmetyczne zawierają zwykle od 6 do 10 procent kwasu owocowego AHA, dlatego są uważane za nieszkodliwe i można je stosować również w domu. W każdym razie bardzo ważne jest, aby wcześniej uzyskać szczegółowe informacje na temat prawidłowego zastosowania, a w razie wątpliwości nadal zasięgać porady lekarza. Szczególnie alergicy i osoby z wrażliwą skórą, która ma tendencję do zaczerwienienia, powinny najpierw omówić działanie kosmetyku z lekarzem, a następnie, dla pewności, najpierw nałożyć go na mały obszar skóry na przedramieniu w celu przetestowania dla tolerancji.

Peeling z kwasem glikolowym Działanie Korzyści Kwas owocowy AHA

Ponieważ kwas glikolowy delikatnie usuwa górne komórki skóry, a dolna warstwa skóry jest nowa i wrażliwa, zaleca się stosowanie produktów pielęgnacyjnych wieczorem. Daje to skórze wystarczająco dużo czasu na regenerację do następnego ranka. Niezależnie od pory roku, w ciągu dnia należy zawsze nosić ochronę przeciwsłoneczną. Nowa skóra jest bardzo podatna na oparzenia słoneczne.

Zastosuj krem ​​do peelingu z kwasem glikolowym

Jeśli kupujesz kilka produktów zawierających kwas owocowy AHA, uważaj, aby pochodziły z jednej serii i od jednego producenta. W ten sposób zawartość procentowa kwasu owocowego AHA w poszczególnych produktach nie przekroczy ogólnie dopuszczalnych 10%. Przy zasadzie 10 proc. opinie różnią się – niektórzy lekarze twierdzą, że poniżej 10 proc. skuteczność produktów gwałtownie spada, inni twierdzą, że powyżej 10 proc. rozwiązanie jest za mocne. W każdym razie początkujący mogą zacząć od niskich stężeń.

Jakie produkty mogą zawierać kwas glikolowy? Praktycznie prawie wszystkie – od kremów nawilżających, także kremów na okolice oczu, kremów nawilżających, po produkty do oczyszczania twarzy takie jak maseczki, preparaty do demakijażu, a nawet serum. Składniki są wymienione na opakowaniu w porządku malejącym, zwykle kwas owocowy AHA powinien pojawić się jako skrót AHA lub kwas glikolowy powyżej, obok składników aktywnych. Możesz tam również znaleźć procent koncentracji.

Jak zrobić peeling kwasem glikolowym w domu – instrukcje i często zadawane pytania

Peeling z kwasem glikolowym – porady na temat redukcji zmarszczek

I tak możesz samodzielnie wykonać łagodny peeling kwasem glikolowym z zakupioną przez Ciebie delikatną maseczką złuszczającą – najpierw zmyj makijaż, odtłuść skórę twarzy i dokładnie spłucz. Następnie pozwól skórze oddychać przez 5 do 10 minut, po czym nałóż peeling – najpierw nanieś na niewrażliwe, a potem wrażliwe partie twarzy. Ponadto należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, szczególnie w odniesieniu do czasu trwania peelingu. Na koniec ostrożnie usuń peeling. Kwas może być później zneutralizowany – w tym przypadku również należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, aby skóra nie uległa uszkodzeniu. Odpowiednie leczenie uzupełniające i ochrona przeciwsłoneczna mają ogromne znaczenie dla efektu końcowego. Najlepiej następnego dnia całkowicie zrezygnować z makijażu.

Peeling kwasem glikolowym dla młodej skóry bez zmarszczek

Najlepszą porą na peeling kwasem glikolowym jest sezon zimowy, bo wtedy i tak większość dnia spędzamy w domu. Chociaż sam zabieg upiększający zajmuje niewiele czasu, skóra powinna być po nim zdolna do regeneracji. Najlepiej więc zostać w domu na weekend i chronić swoją nową, wrażliwą skórę przed żywiołami. W nadchodzącym tygodniu należy również jak zwykle czyścić i pielęgnować skórę. W każdym razie powstrzymaj się od dalszego głębokiego oczyszczania porów za pomocą masek peelingujących. Peeling chemiczny kwasem owocowym AHA możesz wykonać co 1-2 tygodnie, w zależności od rodzaju skóry i efektu na skórze.

Kwas glikolowy złuszczający czysty proces starzenia się skóry

Co warto wiedzieć o peelingu kwasem glikolowym:

 • Należy zachować ostrożność przy wrażliwej skórze – ale osoby o wrażliwej skórze mogą być w stanie złuszczać z niskim stężeniem AHA co miesiąc, jeśli lekarz na to pozwoli.
 • Nie jest prawdą, że skóra ściera się i starzeje szybciej, jeśli peeling chemiczny z kwasem owocowym wykonuje się co 2 tygodnie. Kwas glikolowy oczyszcza skórę i usuwa tylko martwe komórki naskórka, które i tak są obecnie złuszczane.
 • Przed nałożeniem samoopalacza skórę należy wygładzić peelingiem – skórę należy dokładnie oczyścić maską peelingującą minimum 24 godziny przed użyciem samoopalacza.
 • Plamy pigmentowe można częściowo usunąć peelingiem, ale jeśli nie ma widocznych efektów po pierwszym zabiegu, lepiej skonsultować się z lekarzem i pod żadnym pozorem nie pracować z mocniejszym roztworem.

Medyczny peeling kwasem glikolowym – co oznacza termin?

Peeling z kwasem glikolowym Zabieg z kwasem owocowym AHA

W przeciwieństwie do produktów kosmetycznych z kwasem owocowym AHA, peeling medyczny z kwasem glikolowym wykorzystuje znacznie mocniejsze rozwiązania (od 30% do 70%). Używają ich tylko lekarze i kosmetyczki, ponieważ znają procedurę. Zasadniczo im silniejszy roztwór, tym głębiej wnika w skórę. Łagodny peeling ma stężenie od 30% do 35% i jest najczęściej stosowany jako zabieg na pryszcze, niedojrzałą skórę i drobne zmarszczki. Przyglądamy się bliżej temu wariantowi, ponieważ uważany jest za delikatne oczyszczanie.

Peeling kwasem glikolowym głęboko penetrujący skórę twarzy

Czas trwania: peeling chemiczny z kwasem owocowym AHA trwa od 5 do 20 minut – czas trwania uzależniony jest od rodzaju skóry oraz odpowiedniego przygotowania i dalszej pielęgnacji. Zabiegi wykonuje się zwykle co 2-4 tygodnie. Pierwsze efekty widać już po co najmniej 6 zabiegach. Następnie możesz odwiedzać lekarza co dwa do trzech miesięcy.

Skutki uboczne są ściśle związane z czasem trwania leczenia, rozwiązaniem i częstotliwością odwiedzania lekarza. Bardzo nieznaczne odczucia ciepła i mrowienia są w zasadzie uważane za normalne. Może również wystąpić zaczerwienienie. Bez względu na to, jak intensywne odczuwasz skutki uboczne, poinformuj swojego lekarza i uzyskaj szczegółowe porady.

Pielęgnacja skóry kwasem glikolowym – można go łączyć z tymi składnikami aktywnymi

Nałóż peeling kwasem glikolowym na suchą skórę

Różni producenci kosmetyków oferują specjalne serie pielęgnacyjne z kwasem glikolowym – zawierają one również inne składniki aktywne, enzymy i ekstrakty roślinne. Oto kilka przykładów kombinacji i ich wpływu na skórę:

 • Po zabiegu z kwasem glikolowym odżywcza maska ​​z kolagenem i glinką może zapewnić skórze nawilżenie.
 • Ekstrakt z dzikiej róży dostarcza witamin, które pomagają budować kolagen i przeciwdziałają bliznowaceniu.
 • Sok lub ekstrakt z aloesu ma silne działanie przeciwzapalne i przeciw wypryskom.
 • Kwas hialuronowy poprawia elastyczność skóry i może przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek.
 • Alantoina działa nawilżająco.
 • Ekstrakt z zielonej herbaty służy jako baza do peelingu.
 • Fitosterole działają wygładzająco.

Istnieje wiele wariantów zarówno intensywnej, jak i łagodnej pielęgnacji skóry produktami kosmetycznymi zawierającymi kwas glikolowy. Oferowane w sklepach peelingi, maski i kremy zawierają zwykle od 3% do 10% kwasu owocowego AHA i dlatego uważane są za łagodne i delikatne dla skóry. Z kolei w gabinecie kosmetycznym zazwyczaj znajduje się peeling z mocniejszym rozwiązaniem – między 30% a 35%. Zasadniczo im wyższy procent, tym głębszy efekt. Nigdy nie należy samodzielnie testować produktów powyżej 10% w domu, a nawet z tymi o stężeniu poniżej 10% zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta – w przeciwnym razie istnieje ryzyko kontuzji.

Peeling z kwasem glikolowym poprawia cerę

Kwas owocowy jest dobrze tolerowany i może mieć pozytywny wpływ zarówno na skórę tłustą, jak i suchą. Ci, którzy się na to zdecydują, mogą również zredukować plamy pigmentacyjne, ujednolicić cerę, znacznie poprawić cerę i oczywiście spłycić zmarszczki. Pod warunkiem, że przestrzega kilku prostych podstawowych zasad:

 • Dokładnie oczyść skórę, daj czas na przygotowanie i kontynuację zabiegu.
 • Nie nakładaj makijażu po zabiegu, chroń nową skórę przed promieniami słonecznymi kremem przeciwsłonecznym i nałóż samoopalacz nie wcześniej niż 24 godziny po peelingu.
 • Najlepiej na weekend zostać w domu i nie wystawiać skóry na działanie warunków atmosferycznych, ale pozwolić jej się zregenerować.
 • Właściwy czas na peeling chemiczny to zima, kiedy słońce nie świeci już tak mocno.
 • O ile kosmetyki z roztworem poniżej 10% są bezpieczne do cotygodniowego stosowania, o tyle wizyty u lekarza powinny odbywać się w odstępie co najmniej dwóch tygodni.

Chemicznie usuń peeling kwasem glikolowym bez zmarszczek

 • Pierwsze efekty widać już po sześciu zabiegach u lekarza i po minimum 6 tygodniach domowego sprzątania.
 • W tym czasie skóra jest pielęgnowana jak zwykle, rezygnuje się tylko z dalszych głębokich oczyszczeń takich jak peeling mechaniczny czy specjalne maseczki.
 • Lepiej zrobić sobie przerwę wiosną i latem, a peeling kwasem glikolowym kontynuować dopiero jesienią i zimą w razie potrzeby.

Peeling z kwasem glikolowym łączy naturalne ekstrakty

Peeling kwasem owocowym AHA to delikatne, głębokie oczyszczanie kwasem glikolowym naturalnie pozyskiwanym z trzciny cukrowej. W porównaniu z innymi kwasami owocowymi, takimi jak kwas jabłkowy czy cytrynowy, posiada mniejsze cząsteczki, które wnikają w skórę i delikatnie usuwają martwe komórki naskórka. W końcu skóra staje się gładsza, cera staje się bardziej wyrównana, a drobne zmarszczki znikają. Warto więc samemu przetestować nowe cudowne lekarstwo w kosmetykach – może właśnie tego potrzebuje Twoja skóra.

Oczyszczanie twarzy Peeling zimowy dla kobiet