Prace ogrodowe

Grab liście jak profesjonalista: Oto najlepsze wskazówki dotyczące jesiennych liści

To, co większość z nas postrzega jesienią jako piękne kolory, oznacza dla ogrodników dużo pracy. Zrzucanie liści zaczyna się od nowa każdego roku i wydaje się, że nigdy się nie kończy. Dzisiaj zebrałeś wszystkie prześcieradła, a jutro wszystko zacznie się od nowa. Dlaczego nie możesz po prostu oszczędzić sobie żmudnej pracy? Musisz zgrabić liście, czy możesz je tam zostawić? W artykule ujawniamy odpowiedzi na te pytania, a także kilka przydatnych wskazówek dotyczących grabienia liści!

Grabie liście – tak lub nie?

Zbieranie liści jesienią Wskazówki dotyczące prawidłowego grabienia

Dlaczego muszę zgrabiać, skoro następnego dnia nie widać już nic z mojej pracy? Wielu ogrodników hobbystów zadaje sobie to pytanie. Jeśli jednak jesienne liście nie będą regularnie podnoszone, szybko osiągną przewagę, co może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla ogrodu.

To przemawia za grabieniem liści

Po pierwsze, liście szkodzą trawnikowi. Jesienne liście na terenach zielonych nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również uniemożliwiają działanie promieni słonecznych i cyrkulację powietrza, co wpływa na wzrost trawnika. W rezultacie na trawniku tworzą się żółte, wysuszone plamy, które często można skorygować jedynie poprzez ponowne wysiewanie. Dlatego liście nigdy nie mogą pozostawać na trawnikach.

Zgrab lub zostaw jesienne liście w ogrodzie

Z drugiej strony liście mogą pozostawiać brązowe plamy na kamieniach tarasowych, jeśli nie są regularnie usuwane. Zwłaszcza gdy pada deszcz i powódź, pozostające liście prowadzą do organicznych przebarwień płytek tarasowych, które są trudne do czyszczenia. Ponadto liście na chodnikach w ogrodzie stanowią potencjalne zagrożenie poślizgiem, szczególnie w deszczową pogodę.

Użyj jesiennych liści do ściółkowania na rabatach kwiatowych

To przemawia przeciwko temu

Jednak jesienne liście w ogrodzie nie zawsze muszą być wadą. Pozostawianie leżących liści może przynieść Twojemu łóżku wiele dobrego. Z jednej strony opadłe jesienne liście zapewniają dobrą zimową ochronę roślin. Z drugiej strony tworzy wysokiej jakości nawóz. Sprawdź ten artykuł, aby uzyskać więcej przydatnych wskazówek i zastosowań dotyczących jesiennych liści.

Wiele małych zwierząt wykorzystuje stosy liści jako zimowiska. Pożyteczne zwierzęta, takie jak jeże i owady, znajdują schronienie pod spiętrzonymi jesiennymi liśćmi i mogą tam spędzić chłodne miesiące. Należy o tym pamiętać podczas grabienia liści, aby nie zranić małych zwierząt grabiami lub dmuchawą do liści.

Kto musi usuwać jesienne liście??

Porównanie typów mioteł do liści

Zazwyczaj właściciel domu lub nieruchomości jest odpowiedzialny za usunięcie listowia, jeśli znajduje się ono na chodniku. Jeśli dom jest wynajmowany, obowiązek opuszczenia może być uregulowany umową najmu.

Rake pozostawia jak profesjonalista: cztery opcje

Grabienie liści zużycie kcal ogrodnictwo

Chcesz opanować jesienne liście? Oto Twoje opcje w skrócie:

Zgrab liście z trawnika za pomocą grabi

Grabie, nadal znane jako grabie i widelce, to wypróbowana i przetestowana metoda zgrabiania. Grabie do liści są podstawowym wyposażeniem każdego hobbystycznego ogrodnika i są niezbędne do zgarniania liści, gałęzi i tym podobnych. Chociaż ta metoda jest naprawdę żmudna i wymagająca, pozwala dobrze rozłożyć i uporządkować liście. W porównaniu z innymi wariantami do grabienia liści stara grabie jest również najtańsza.

Czy wiesz, że ogrodnictwo zużywa dużo kalorii? Jeśli zgrabisz liście, możesz spalić średnio 280 kalorii na godzinę, co odpowiada 30 minutom biegania. Naprawdę dobry trening, prawda??

Wskazówki dotyczące ssania liści jesienią

Ssać liście

Jeśli chcesz szybko oczyścić swój ogród z liści, wybierz odpowiedni wariant z dmuchawą do liści. To narzędzie ogrodnicze bezpośrednio zasysa liście i pozostawia trawniki ładnie i schludnie. Podobnie jak odkurzacz, dmuchawy do liści mogą również docierać do trudno dostępnych miejsc i usuwać liście z obszarów takich jak ogrody skalne i ścieżki żwirowe. Zebrane liście można następnie kompostować lub wykorzystać np. do mulczowania.

Pomimo wszystkich zalet dmuchawy do liści nie są najlepsze dla Twojego ogrodu. Wydają przeszywający dźwięk, który może działać na nerwy zarówno twoim, jak i sąsiadom. W zależności od modelu urządzenia te mogą generować ponad 110 decybeli, co sprawia, że ​​są głośniejsze niż narzędzia takie jak młoty pneumatyczne i piły tarczowe. Ze względu na hałas dmuchawy do liści mogą być używane tylko w dni robocze w godzinach od 9:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 17:00. Odkurzanie liści nie jest dozwolone w niedziele i święta. Ponadto zużywają dużo energii elektrycznej i benzyny, a zatem są uważane za szkodliwe dla środowiska.

Grabie liście końcówkami dmuchawy do liści

Podnieś dmuchawę do liści na liście

Dmuchawa do liści staje się coraz bardziej popularna wśród ogrodników hobbystów. W porównaniu z dmuchawą do liści nie zbiera bezpośrednio liści, ale bez wysiłku przenosi je w pożądane miejsca. Niezależnie od tego, czy kierujesz go bezpośrednio na grządki, czy łączysz w stos liści – irytujące prace ogrodnicze wykonuje się szybko za pomocą dmuchawy do liści. Jak każda inna metoda, ta ma swoje wady. Podobnie jak dmuchawa do liści, dmuchawa do liści wytwarza dużo hałasu i może być używana tylko w określonych porach dnia. Ponadto dmuchawy do liści są zwykle bardzo drogie i działają na benzynę, co może być szkodliwe zarówno dla budżetu, jak i dla środowiska.

* Ważne: dmuchawy do liści i dmuchawy do liści stanowią duże zagrożenie dla hodowców zwierząt.Nawet Federalna Agencja Ochrony Środowiska odradza ich stosowanie, ponieważ mogą zranić lub nawet zabić małe zwierzęta, które ukrywają się w liściach. W trosce o zwierzęta należy jak najrzadziej unikać takich urządzeń.

Usuń jesienne liście kosiarką

A co z kosiarką?

Jak już wspomniano, trawnik i tak należy oczyścić z liści, w przeciwnym razie na zielonym obszarze mogą powstać łysiny. Dlaczego więc po prostu nie skorzystać z kosiarki? Kosiarka jest w rzeczywistości dobrą alternatywą dla innych maszyn do usuwania liści. Liście są nie tylko zbierane, ale także siekane i mieszane z wycinkami, co stanowi dobrą podstawę dla kompostownika. Jednak ta metoda zbierania liści nadaje się tylko do płaskich trawników.

Grabie liście: musisz na to zwracać uwagę

Wskazówki dotyczące narzędzia do grabienia liści do wyboru

Jeśli chcesz usunąć liście, powinieneś strefować ogród. Na przykład istnieją obszary takie jak tereny zielone i tarasy, na których liście są niepożądane. Jednak w innych miejscach ogrodu, takich jak rabaty kwiatowe i pod krzakami, opadłe liście są mile widziane. Możesz chronić swoje rośliny przed zimowymi mrozami i wzbogacić glebę w ważne składniki odżywcze. Jeśli ogród jest odpowiednio zagospodarowany, liście można usunąć z jednej strefy i rozłożyć na drugiej.

Co więcej, to nie tylko jesienne liście. Ogród wymaga sprzątania również wiosną, ale o tej porze roku należy zachować ostrożność. Zwiastuny wiosny, takie jak krokusy i przebiśniegi, wyrastają na terenach zielonych już w marcu i nie należy ich grabić z ziemi. Wiosną lepiej użyć miotły do ​​liści zamiast grabi.

Łatwe grabienie liści za pomocą odpowiedniego narzędzia

Opadające liście grabie, aby zapobiec bólom pleców

Jeśli Twój ogród jest mały, po prostu nie warto inwestować w drogi sprzęt do grabienia liści. Klasyczne grabie do liści doskonale nadają się do trawników i małych ogrodów przydomowych. Jest delikatny dla trawnika, utrzymuje się przez wiele lat i nadaje się zarówno do suchych, jak i mokrych liści.

* Wskazówka: Aby oszczędzić sobie bólu pleców, zamiast pochylania się, możesz podnieść zamiatanie liści stopą. Przygotuj odpowiedni pojemnik i umieść go w odległości spaceru. Następnie po prostu zaciśnij grabie z liśćmi pod stopą i wsuń stos do pojemnika.

Wybierz końcówki grabi Grabie liść niebieski

Która prowizja jest odpowiednia?

Grabie do liści dostępne są w różnych wersjach. Ale który z nich jest najlepszy do zbierania liści? Zasadniczo oferowane są grabie wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium i stali, każdy materiał ma swoje zalety i wady. Jednak waga narzędzia również odgrywa ważną rolę w doborze. Należy używać lekkich grabi, aby zamiatanie liści nie było tak żmudne. Zalecane są do tego modele plastikowe.

Plastikowe grabie regulowane do grabienia liści

W porównaniu ze szczotkami do grabi, szczotki do liści mają większy odstęp między poszczególnymi zębami i dlatego nadają się również do zbierania liści wiosną. Istnieją również modele regulowane, w których można regulować szerokość roboczą zgodnie z wymaganiami.

Jeśli grabisz głównie trawniki, polecane są grabie ze sprężynowymi zębami. Z drugiej strony, twarde zęby lepiej nadają się do chodników i powierzchni utwardzonych. Dokonując wyboru upewnij się, że grabie wygodnie leży w dłoni i nie jest zbyt ciężkie.

Usuń jesienne liście z trawnika, jak

Jak często należy liczyć?

Jeśli trawnik jest pokryty zbyt dużą ilością liści, czas ponownie zgrabić. W przeciwnym razie gleba nie otrzyma wystarczającej ilości tlenu. W zależności od pogody jesienią może być nawet konieczne grabienie liści kilka razy dziennie.

Pozbądź się jesiennych liści lub zostaw je leżące?

Liście zgrabione sterty liści schronienie dla zwierząt

Liście są zbierane. Ale co zrobić z suchymi liśćmi? Jeśli jest to duży ogród, w którym zbiera się dużo liści, to istnieją nawet regulacje prawne, które muszą być brane pod uwagę. Aby właściwie pozbyć się jesiennych liści, możesz wybrać jedną z poniższych opcji.

  • Wypełnij liście do ekologicznych worków na śmieci i wyrzuć je do pojemnika na odpady organiczne
  • Zbierz ściółkę z liści
  • Zebrane liście wrzuć do kompostownika

Jednak w małym ogrodzie odpady liściowe nie są tak duże, aby trzeba je było zbierać. Zanim pozbędziesz się listowia, możesz wypróbować jeden z poniższych wariantów ponownego wykorzystania.

Jeż w jesiennych liściach ukrywa schronienie w zimie

Zostaw stosy liści dla zwierząt

Liście dobrze izolują i stwarzają dobre warunki bytowe dla małych zwierząt i owadów w mroźne zimowe miesiące. Po prostu zgrab liście w rogu ogrodu i ułóż je w stos liści, aby stworzyć przytulne zimowe kwatery dla różnych żywych istot.

Zbierz jesienny wybieg jako zimową ochronę roślin

Ochrona przed mrozem roślin doniczkowych

Wrażliwe rośliny ogrodowe, krzewy i rośliny doniczkowe można chronić przed zimowym mrozem kilkoma warstwami liści.

Tinker z jesiennymi liśćmi

Liście doskonale nadają się jako materiał do rękodzieła. Z jej pomocą wykonasz wieńce na drzwi, girlandy, ramki na zdjęcia i wiele innych i pięknie udekorujesz mieszkanie jesienią.

Zbierz liście wieńcem z jesiennych liści