Na zdrowie

Zrób samodzielnie cukierki szałwiowe – naturalny środek na kaszel i ból gardła

Czy masz ból gardła? Irytujące wirusy mogą powodować ból gardła i kaszel, który trwa zbyt długo. Dobrą wiadomością jest to, że w swoim ogrodzie ziołowym można znaleźć naturalny środek, który działa. Szałwia jest od dawna znanym ziołem leczniczym, stosowanym do zwalczania bólu gardła i infekcji dziąseł, a także do leczenia wnętrza jamy ustnej lub gardła. Zwalcza patogeny powodujące choroby i szybko łagodzi ból. W artykule znajdziesz dwa proste przepisy, jak samemu zrobić cukierki z szałwią i używać ich jako domowych środków na kaszel i ból gardła.

Słodycze szałwiowe jako naturalne środki lecznicze

Słodycze szałwiowe Naturalne środki na kaszel i ból gardła

Coraz więcej osób myśli o wielowiekowej tradycji ziołolecznictwa. Ponieważ natura oferuje dziś tyle samo skutecznych środków zaradczych, co w przeszłości. Za pomocą tych środków można z powodzeniem leczyć wszelkiego rodzaju choroby – a także nieprzyjemne skutki uboczne współczesnego życia, takie jak stres, zmęczenie i apatia. Nawet naukowcy uznali, że ziołolecznictwo ma szereg właściwości leczniczych.

Szałwia jako naturalny środek świeży lub suszony

Wydłużone, owłosione liście prawdziwej szałwii mają świetne właściwości lecznicze, które można stosować na różne dolegliwości. Mają działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe, przeciwpotowe i przeciwskurczowe. Szałwia jest przygotowywana głównie w postaci herbaty i stosowana w różnych problemach zdrowotnych, takich jak dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Innym znanym zastosowaniem tego leczniczego zioła jest łagodzący cukierek z szałwii, który skutecznie zwalcza stany zapalne w jamie ustnej i gardle i można go łatwo przygotować w domu. Poniżej dwa przepisy.

Zrób samemu cukierki z szałwią dzięki temu 2-składnikowemu przepisowi

Zrób sobie szałwiowe słodycze na kaszel i ból gardła

Potrzebujesz:

 • Ostry nóż
 • Deska do krojenia
 • Moździerz i tłuczek (opcjonalnie)
 • Mały rondel
 • Drewniana łyżka
 • Papier do pieczenia
 • Pergamin

Składniki:

 • 10 gałązek świeżej szałwii (lub 5 g suszonej szałwii)
 • 100 g cukru pudru

Drobno posiekaj świeżą szałwię

W ten sposób możesz sam zrobić mędrzec:

Spłucz krótko świeżą szałwię pod zimną wodą, a następnie osusz papierowymi ręcznikami. Następnie oderwij liście od szałwii. Ostrym nożem na desce do krojenia posiekaj jak najdrobniej liście szałwii. (Jeśli używasz suszonej szałwii, nie musisz jej spłukiwać, wystarczy zmielić bezpośrednio w moździerzu i tłuczkiem).

W małym rondelku rozpuść cukier na małym ogniu, cały czas mieszając drewnianą łyżką. Mieszaj, aż cukier stanie się jasnobrązowy. Wmieszaj szałwię z cukrem. Zachowaj ostrożność, ponieważ woda w świeżych liściach szałwii sprawi, że mikstura syczy, bulgocze i pluje. Produkcja tych słodyczy nie jest więc zadaniem dla dzieci.

Jak samemu zrobić szałwiowe słodycze i pozwolić stwardnieć

Wyjmij garnek z piekarnika. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia. Używając drewnianej łyżki, nałóż na papier porcje mieszanki ziół wielkości cukierka. Uwaga: mieszanka cukru jest gorętsza niż wrząca woda i nie trzeba jej dotykać ręką przed schłodzeniem! Jeśli nie podoba ci się kształt cukierków, pozwól kroplom ostygnąć na tyle, aby je znieść, a następnie zroluj je w kulki rękoma.

Kiedy użyć? Na kaszel i ból gardła.

Jak używać? W razie potrzeby ssać cukierki z szałwią kilka razy dziennie.

Jak długo przechowywać? Domowe cukierki z szałwią można przechowywać w szczelnym pojemniku przez co najmniej 1 rok.

Zrób sobie cukierki szałwiowe z miodem

Domowe cukierki z szałwią w słoiku

Czy wiesz, że miód to naturalny środek? Nawet łyżka dobrej jakości miodu może przynieść ulgę w bólu gardła. Cukierki szałwiowe z miodem są więc skutecznym lekarstwem na kaszel i ból gardła.

Składniki:

 • 200 g cukru
 • dwie garście liści szałwii
 • 2 łyżki płynnego miodu
 • 1 łyżka soku z cytryny

Najpierw dobrze umyj świeżo zebraną szałwię i przetrzyj ją ręcznikiem kuchennym. Następnie zerwać liście z łodyg, ponieważ potrzebne są tylko drobne liście. Bardzo drobno posiekaj liście szałwii lub posiekaj nożyczkami do ziół.

Włóż cukier do niepokrytego rondla i podgrzej na średnim ogniu. Jeśli cukier zostanie podgrzany zbyt szybko, istnieje ryzyko, że się spali. Podczas gdy cukier powoli staje się płynny, należy go stale mieszać, najlepiej drewnianą łyżką. Zasadniczo drewniana łyżka jest bardziej odpowiednia niż jej metalowy odpowiednik, ponieważ masa cukrowa nie stygnie i nie zbryla się tak szybko podczas mieszania.

Gdy cały cukier się skarmelizuje, zdejmij rondel z ognia i dodaj pozostałe składniki. Najpierw dodaj miód i wymieszaj z karmelem, aby uzyskać mieszankę. Teraz dodaj sok z cytryny i szałwię i dobrze wymieszaj.

Zrób sobie cukierki szałwiowe z miodem

Gdy wszystkie składniki są dobrze wymieszane, rozprowadź mieszankę porcjami łyżką stołową na jednym lub dwóch pergaminach. Uwaga: masa cukrowa jest bardzo gorąca! Masa cukierków potrzebuje teraz czasu, aby stwardnieć. Chcąc zwinąć cukierka, należy regularnie sprawdzać palcem, jak miękka jest masa. Jak tylko nici przestaną się formować, krople na kaszel można zwinąć.

Po prostu zdejmij cukierek nożem i zwiń go w małą kulkę w dłoniach. Kulki połóż z powrotem na papierze do pieczenia, aby mogły ostygnąć i całkowicie stwardniały. Gdy krople na kaszel są twarde, można je wrzucić do cukru pudru i zawinąć w papier cukierkowy.

Samodzielnie twórz i przechowuj krople szałwii na kaszel

Wskazówka: odpowiednio przycinaj i zbieraj szałwię

Wskazówki dotyczące cięcia i zbioru szałwii

Uprawiasz szałwię w ogrodzie lub na balkonie i chcesz wykorzystać jej liście do domowych, naturalnych środków? Oto jak ciąć i właściwie zbierać szałwię.

 • Liście szałwii można zbierać prawie przez cały rok. Jednak na krótko przed okresem kwitnienia stężenie olejków eterycznych jest najwyższe. Dlatego zaleca się zbieranie szałwii w celach leczniczych między czerwcem a sierpniem.
 • Szałwię należy zbierać w ciepły, słoneczny dzień, najlepiej późnym rankiem, gdy wyschła rosa.
 • Po prostu odetnij młode pędy nożyczkami. Przyciąć do około 10 cm nad ziemią i przynajmniej nad parą liści. Alternatywnie możesz po prostu wybrać pojedyncze liście.
 • Wiosną szałwia potrzebuje pełnego przycięcia.