Na zdrowie

Zdrowi ludzie nie potrzebują masek oddechowych – według WHO

Aktualizacja z 5 czerwca 2020 r.: WHO zaleca noszenie masek z tkaniny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. 

Strach przed koronawirusem jest tak wielki, że wiele osób kupuje puste supermarkety i apteki. Im dalej rozprzestrzenia się epidemia korony, tym więcej ludzi gromadzi maski oddechowe. Wysoki popyt powoduje również wzrost cen. Ogromne zainteresowanie respiratorami w tej chwili jest zrozumiałe, ale zupełnie niepotrzebne. Według ekspertów takie maski powinny nosić tylko osoby zakażone i personel medyczny. Higiena rąk i zachowanie dystansu od innych ludzi są najważniejsze.

Respiratory nie są dla zdrowych ludzi według WHO

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) maski oddechowe nie są skutecznym sposobem zapobiegania chorobie u zdrowych ludzi. Maski chirurgiczne są niewygodne, dlatego może być konieczne częste ich dopasowywanie i dotykanie rękoma. Możesz też naciągnąć go na brodę, aby jeść, pić lub palić, a następnie założyć go z powrotem. To nie służy celowi i zwiększa ryzyko infekcji.

Kiedy należy używać maski? (Według WHO)

Kobieta nosi respirator w miejscach publicznych

– Jeśli jesteś zdrowy, musisz nosić maskę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą z podejrzeniem zakażenia Covid-2019.

– Noś maskę, gdy kaszlesz lub kichasz.

– Maski są skuteczne tylko w połączeniu z częstym myciem rąk lub dezynfekcją.

– Nosząc maskę, musisz wiedzieć, jak z niej korzystać i jak prawidłowo się jej pozbyć!

Jeśli ty w bliskim kontakcie z osobą zarażoną stojąc, maska ​​zmniejsza ryzyko przeniesienia choroby. Jeśli masz objawy koronawirusa lub zostały zdiagnozowane, noszenie maski może również chronić innych. Maski są zatem niezbędne dla pracowników służby zdrowia i pracowników socjalnych opiekujących się pacjentami, a także są zalecane dla członków rodziny, którzy muszą opiekować się osobą chorą – najlepiej, aby zarówno pacjent, jak i opiekun powinni mieć maskę. Nie ma sensu, jeśli spacerujesz po mieście tylko z maską na twarz i jesteś 2 metry od innych ludzi.

Noszenie masek w miejscach publicznych

Obecnie zdarzają się również przypadki, w których ludzie zarazili się od pacjentów, którzy najwyraźniej nie mieli jeszcze żadnych objawów. Okres inkubacji koronawirusa wynosi od 2 do 14 dni. Od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów mija średnio od 5 do 6 dni. Jeśli podejrzewasz, że mogłeś zostać zainfekowany, ale nie wykazują jeszcze żadnych objawów, sensowne byłoby noszenie maski, aby chronić innych. Prawidłowe stosowanie maski ma kluczowe znaczenie.

Jak przydatne jest noszenie masek oddechowych

Oboje maski chirurgiczne oraz maski oddechowe N95 należy użyć tylko raz, a następnie wyrzucić. Personel medyczny używa nowej maski dla każdego pacjenta, po części dlatego, że maski mogą zostać skażone wirusami podczas użytkowania. Ale ponieważ masek brakuje, konsumenci mogą ulec pokusie, aby użyć ich ponownie i prawdopodobnie przenieść wirusa na inne powierzchnie lub przedmioty. Aby temu zapobiec, pracownicy służby zdrowia myją ręce za każdym razem, gdy zdejmują maskę.

Kobieta nosi maskę z tkaniny i czeka na przystanku

Jeśli chodzi o dostępne w sprzedaży maski z tkaniny zmywalnej, istnieją dowody na to, że maski wielokrotnego użytku nie są najlepszą opcją. Badanie przeprowadzone przez BMJ z 2015 roku wykazało, że pracownicy służby zdrowia, którzy używają masek z tkaniny, są bardziej narażeni na zarażenie chorobami układu oddechowego niż ci, którzy używają jednorazowych masek chirurgicznych, nawet jeśli pracownicy myją je pod koniec każdej zmiany. Penetracja cząstek masek tkaninowych wyniosła prawie 97%, a masek medycznych 44%. Ogólnie rzecz biorąc, potencjalne zanieczyszczenie takich masek z tkaniny jest poważnym problemem, zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio wyczyszczone. Jeśli jednak zdecydujesz się na użycie maski wielokrotnego użytku, warto ją wyprać w wyższej temperaturze, co najmniej 70 – 90 stopni, a następnie wyprasować.

Jak należy nosić maski oddechowe i jak je wyrzucać??

Czy maski chirurgiczne naprawdę chronią przed koronawirusem?

Dobry efekt ochronny uzyskuje się tylko wtedy, gdy maski na twarz są używane prawidłowo. Według WHO należy przestrzegać następujących zasad:

– Przed założeniem maski zdezynfekuj ręce środkiem do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu lub mydłem w płynie i wodą.

– Zakryj usta i nos maską. Zegnij metalowy pasek na grzbiecie nosa, upewniając się, że między twarzą a maską nie ma szczelin.

– Unikaj dotykania maski podczas użytkowania; jeśli dotkniesz maski, zdezynfekuj ręce płynem do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu lub mydłem w płynie i wodą.

– Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna i nie używaj masek jednorazowych dwa razy.

– Zdejmij maskę z tyłu (nie dotykaj przodu maski). Natychmiast wyrzuć je do zamkniętego kosza na śmieci; Następnie dokładnie umyj ręce mydłem.

Co powinieneś zrobić, aby się chronić??

Każdy powinien podjąć następujące kroki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych infekcji:

– Często myj ręce i używaj zalecanego czasu mycia 20 sekund.

– Użyj środka do dezynfekcji rąk, jeśli nie możesz umyć rąk – np. po dotknięciu poręczy, klamki lub w transporcie publicznym.

– Ważne jest, aby nie dotykać twarzy, ponieważ w ten sposób wirusy przenoszą się z rąk do ust lub nosa i dostają się do organizmu. Czy to łatwe do powiedzenia, ale trudne do zrobienia? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zmienić ten nawyk.

– Przechodząc przez supermarket lub czekając w kolejce, trzymaj się 2 metry dalej. Unikaj drżenia rąk. W przypadku wirusów przenoszonych drogą kropelkową ważne jest, aby nie podchodzić tak blisko, nie kaszleć i nie mieć przedłużonego kontaktu głosowego z bliskiej odległości. Najlepiej zostać w domu!

Referencje:

Światowa Organizacja Zdrowia / Kiedy i jak używać maski

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom: Jak się chronić

Studiuj w czasopiśmie BMJ o skuteczności masek z tkaniny w porównaniu do masek medycznych