Na zdrowie

Złagodź swędzenie po ukąszeniach owadów za pomocą domowych środków zaradczych – które olejki eteryczne są odpowiednie?

Jakby ukąszenie owada nie było wystarczająco złe, wkrótce potem zwykle pojawia się okropne swędzenie. Jest to większe niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla dzieci, ponieważ jeśli podrapą żądło, rana może się szybko zarazić. Dlatego ważne jest, aby znaleźć środki na swędzenie, aby go powstrzymać. Ale co możesz zrobić przeciwko swędzeniu, jeśli niekoniecznie chcesz od razu zastosować leki? Domowe sposoby na swędzenie to oczywiście świetna opcja. Chcielibyśmy przedstawić Ci 7 olejków eterycznych, które mogą być stosowane w celu złagodzenia swędzenia i wyjaśnić, o czym powinieneś wiedzieć.

Łagodzi swędzenie olejkami eterycznymi – podstawowe zasady

Użyj olejków eterycznych, aby złagodzić swędzenie po ukąszeniach lub ukąszeniach owadów

Olejki eteryczne należy stosować właściwie, aby złagodzić swędzenie, ale także nie powodować podrażnień skóry. Wtedy możesz również użyć ich przeciwko swędzeniu u dziecka. Przestrzegaj poniższych zasad, jeśli chcesz używać olejków jako domowych środków na swędzenie:

 • Nie nakładaj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę, zawsze mieszaj je z olejem nośnikowym. Dobrze nadają się do tego oleje roślinne.
 • Przeciwdrobnoustrojowe olejki eteryczne zmniejszają ryzyko infekcji.
 • Przeciwzapalne olejki eteryczne zmieniają sposób, w jaki organizm reaguje na użądlenia i ukąszenia owadów. Może to pomóc złagodzić swędzenie.
 • Osoby z alergią nie powinny używać olejków eterycznych, ponieważ mogą powodować reakcje alergiczne. Na przykład osoby z astmą mogą mieć atak astmy.

Domowe sposoby na ukąszenia komarów – złagodzić swędzenie olejkiem z mięty pieprzowej

Olejek miętowy łagodzi swędzenie dzięki chłodzącemu działaniu na skórę

Olejek miętowy jest bardzo silnym olejkiem i dlatego nie powinien być stosowany na otwarte rany pomimo olejku nośnego, ponieważ może powodować pieczenie i pogarszać stan rany. Mięta pieprzowa ma działanie chłodzące, które doskonale łagodzi swędzenie. Ponadto olej ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i zmniejsza ryzyko infekcji. Jeśli chcesz złagodzić swędzące ukąszenia komarów lub inne lżejsze ukąszenia lub ukąszenia, olejek miętowy jest idealny. W cięższych przypadkach lepiej go nie używać.

Olejek z drzewa herbacianego na swędzenie

Użyj olejku z drzewa herbacianego, aby złagodzić swędzenie i zmniejszyć ryzyko infekcji

Olejek z drzewa herbacianego można stosować również u dzieci. Ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwbakteryjne, zmniejszając ryzyko infekcji i stanów zapalnych. Jak sugerują badania, olejek z drzewa herbacianego działa również jak naturalny środek przeciwhistaminowy, który wpływa na aktywność receptorów histaminowych organizmu i może w ten sposób zmniejszyć reakcje alergiczne, swędzenie i obrzęk.

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy może złagodzić swędzenie i ukoić opuchliznę

Ten cudowny olejek może nie tylko złagodzić swędzenie, ale także bolesne ukąszenia i użądlenia. Olejku możesz użyć, gdy chcesz powstrzymać swędzenie po ukąszeniu komara, ale także przy użądleniu pszczoły lub ukąszeniu mrówki ogniowej. Połącz olejek lawendowy z jego działaniem uspokajającym, jeśli chcesz złagodzić swędzenie.

Co zrobić ze swędzeniem – olejek z trawy cytrynowej jako pomocnik

Olejek z trawy cytrynowej może zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób owadów w organizmie

Badanie z 2014 r. wykazało, że trawa cytrynowa może mieć właściwości przeciwzapalne. To oczywiście czyni go idealnym do zwalczania stanów zapalnych, a tym samym pozbycia się wyzwalacza bólu i swędzenia. To sprawia, że ​​ukąszenia i użądlenia są mniej bolesne. Ponadto olejek z trawy cytrynowej ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu może zapobiegać rozprzestrzenianiu się niektórych chorób przez owady.

Użyj olejku kamforowego do domu, aby złagodzić swędzenie

Olejek kamforowy działa rozgrzewająco i nadaje się tylko na swędzenie, ale nie na pieczenie

Olejek kamforowy jest również dobrym domowym lekarstwem na swędzenie. Działa rozgrzewająco na skórę iw ten sposób łagodzi swędzenie wywoływane przez niektóre owady. Jednak olej kamforowy naprawdę pomaga tylko w swędzeniu. Jeśli zamiast tego pali się punkt ugryzienia lub użądlenia, nie używaj tego olejku eterycznego, ponieważ efekt rozgrzewający może również pogorszyć uczucie pieczenia.

Swędzenie po ukąszeniach owadów – rumianek jako lekarstwo

Olejek rumiankowy działa przeciwzapalnie, zapobiega swędzeniu i pieczeniu

Co jeszcze może pomóc w swędzeniu? Rumianek to wspaniały domowy środek na różne dolegliwości, w tym swędzenie spowodowane ukąszeniami i ukąszeniami owadów. Jego działanie uspokajające, w połączeniu z właściwościami przeciwzapalnymi, które zostały już udowodnione w niektórych badaniach, może zmniejszyć łagodne reakcje alergiczne oraz złagodzić ból i swędzenie powodowane przez niektóre owady.

Olej z oczaru wirginijskiego przeciw swędzeniu po ukąszeniu owada

Olej z oczaru wirginijskiego z oczaru wirginijskiego działa antybakteryjnie i zapobiega infekcjom

Chociaż olej z oczaru wirginijskiego nie jest w rzeczywistości olejem, chcielibyśmy go nazwać, ponieważ ma korzystne działanie łagodzące swędzenie jako środek domowy. Oczyszcza ranę po ugryzieniach i działa antybakteryjnie, zmniejszając ryzyko infekcji. Ponadto olejek działa przeciwzapalnie i często stosowany jest na siniaki.

Olej z oczaru wirginijskiego to woda pozyskiwana z liści oczaru wirginijskiego. Więc ponieważ w rzeczywistości nie jest to olejek eteryczny, nie trzeba go również mieszać z olejem nośnikowym.

Jak używasz olejków

Złagodzić swędzenie za pomocą domowych środków - co zrobić, aby uniknąć swędzących ukąszeń owadów

Po zmieszaniu olejków eterycznych z olejem nośnikowym możesz nakładać go bezpośrednio na dotknięty obszar i pozwolić mu działać. Używaj olejków zgodnie z opisem producenta i najlepiej zawsze zasięgnij porady lekarza lub innego eksperta przed ich użyciem. Dotyczy to szczególnie Kobiety w ciąży i karmiące piersią!

Jakich olejków eterycznych należy unikać??

Które olejki eteryczne nie są odpowiednie na użądlenia i ukąszenia owadów?

Podczas gdy niektóre olejki eteryczne są skuteczne w łagodzeniu swędzenia i innych dolegliwości spowodowanych ukąszeniami i użądleniami owadów, inne mogą zrobić coś wręcz przeciwnego i pogorszyć objawy. Z tego powodu powinieneś ich unikać. Takie są olejki:

 • Benzoes
 • Kasia cynamonowa
 • Koper włoski
 • Świerk
 • laur
 • Goździki
 • Oregano
 • Pietruszka
 • piment
 • szałwia
 • aksamitka
 • Igły sosnowe
 • tymianek
 • cynamon

Potraktuj ukąszenia komarów olejkami eterycznymi jako domowe środki zaradcze u dzieci i dorosłych

Badanie na temat olejku z drzewa herbacianego tutaj.

Badanie właściwości przeciwzapalnych olejku lawendowego.