Na zdrowie

Sieć 5G niebezpieczna, czy nie? Jakie są zagrożenia dla zdrowia?

Teraz, gdy technologia bezprzewodowa 5G powoli rozprzestrzenia się na całym świecie, wiele agencji rządowych i organizacji zapewnia, że ​​nie ma potrzeby martwić się wpływem pól częstotliwości radiowych na nasze zdrowie. Jednak niektórzy eksperci nie zgadzają się. Zaletą następnego standardu dla sieci komórkowych jest to, że może działać z dużą prędkością i z niewielkim opóźnieniem na większej liczbie urządzeń na jednostkę powierzchni. Jednak wielu obawia się, że 5G może zaszkodzić zdrowiu ludzkiemu. Z tego powodu podsumowaliśmy różne perspektywy na ten temat.

Czy sieć 5G może być niebezpieczna??

szybkie łącze internetowe od 2g do 5g

Termin 5G odnosi się do piątej generacji technologii mobilnej. Dzięki obietnicy szybszego przesyłania strumieniowego i prędkości pobierania, a także lepszej łączności, sieć 5G wydaje się być naturalnym rozwojem coraz bardziej zależnego od technologii społeczeństwa. Technologia ta pozwala nam nie tylko przesyłać strumieniowo najnowsze filmy, ale także zwiększać pojemność i zmniejszać opóźnienia. Ten ostatni to czas, w którym urządzenia komunikują się ze sobą. W przypadku zintegrowanych zastosowań, takich jak robotyka, samochody autonomiczne i urządzenia medyczne, zmiany te będą odgrywać dużą rolę w szybkości integracji technologii z naszym codziennym życiem..

antena komórkowa 5g szkodliwe badania nad zagrożeniami dla zdrowia

Podstawą technologii 5G będzie wykorzystanie wyższych pasm częstotliwości w całym spektrum wysokich częstotliwości. W 2018 roku w powietrzu unosiło się sporo emocji, gdy kilka firm telekomunikacyjnych przedstawiło swój plan wprowadzenia sieci 5G w przyszłości. Jednak niektóre z ostatnich odkryć związanych z implementacją tej technologii w świecie rzeczywistym nie wywołały odpowiedniego szumu. Istnieją nawet moratoria podpisane przez wykwalifikowanych naukowców i lekarzy na wprowadzenie technologii 5G. Dlaczego 5G doświadcza takich tarcia, nawet jeśli nie działa? Najpierw porozmawiajmy o tym, czym jest sieć 5G i czym różni się od obecnego standardu 4G. To pomaga nam zrozumieć, dlaczego istnieje wiele komplikacji związanych z 5G. Daje nam też lepszy przegląd sieci komórkowej nowej generacji i kontrowersji związanych z jej wdrożeniem.

Kontrowersje wokół zagrożeń dla zdrowia

starsza kobieta trzyma znak anty ze względu na wprowadzenie technologii 5g

Wszystkie technologie telefonów komórkowych wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne. To spowodowało, że niektórzy ludzie martwią się zwiększonym ryzykiem dla zdrowia, w tym rozwojem niektórych rodzajów raka. W 2014 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie zidentyfikowała żadnych negatywnych skutków zdrowotnych związanych z korzystaniem z telefonu komórkowego przez 5G. Jednak WHO wraz z Międzynarodową Agencją Badań nad Rakiem zaklasyfikowała całe promieniowanie o wysokiej częstotliwości, w tym sygnały mobilne, jako „prawdopodobnie rakotwórcze”. Eksperci umieścili to w kategorii, ponieważ istnieją dowody na to, że narażenie może powodować raka u ludzi. Jednak naukowcy zaklasyfikowali jedzenie marynowanych warzyw i używanie talku w tej samej kategorii. Na przykład napoje alkoholowe i przetwory mięsne należą do wyższej kategorii, ponieważ dowody są silniejsze.

stosowanie 5g w medycynie lub innych miejscach publicznych w celu szybszej komunikacji

Najnowsza technologia komórkowa po raz pierwszy będzie wykorzystywać fale milimetrowe oprócz mikrofal stosowanych w starszych technologiach komórkowych (2G do 4G). Jeśli zasięg jest ograniczony, sieć 5G wymaga anten co 100 do 200 metrów, co naraża wiele osób na promieniowanie. Taka sieć komórkowa wykorzystuje również nowe technologie, które stanowią wyjątkowe wyzwania w zakresie pomiaru ekspozycji. Fale milimetrowe są w większości pochłaniane w obrębie kilku milimetrów ludzkiej skóry oraz w powierzchniowych warstwach rogówki. Krótkotrwałe narażenie może mieć niekorzystny wpływ fizjologiczny na obwodowy układ nerwowy, układ odpornościowy i układ sercowo-naczyniowy. Badania sugerują, że długotrwała ekspozycja może stanowić zagrożenie dla zdrowia, takie jak czerniak, czerniak oka i bezpłodność.

Fakty dotyczące sieci 5G i promieniowania elektromagnetycznego

Korea wśród pierwszych krajów z instalacją anteny sieciowej 5g

Pole elektromagnetyczne (EMF) to pole energetyczne powstałe w wyniku promieniowania elektromagnetycznego. Jest to forma energii, która powstaje w wyniku przepływu elektryczności. Pola elektryczne istnieją wszędzie tam, gdzie są linie lub gniazdka elektryczne, niezależnie od tego, czy zasilanie jest włączone, czy nie. Pola magnetyczne powstają tylko wtedy, gdy płyną prądy elektryczne. Razem wytwarzają one promieniowanie elektromagnetyczne. Składa się on z widma o różnych długościach fal i częstotliwości mierzonych w hercach (Hz). Termin ten opisuje liczbę cykli na sekundę. Szybkość 5G odgrywa decydującą rolę jako czynnik wpływający na mobilne wrażenia. Jeśli chcesz przesyłać strumieniowo w jakości HD, połączenie 3G oferuje wystarczająco dobre prędkości, podczas gdy 4G może z łatwością przesyłać strumieniowo filmy 1080p, o ile jest dobre połączenie.

pole elektromagnetyczne 5g promieniowanie fal milimetrowych sieci

Teoretycznie sieć 5G może zaoferować 1000 razy prędkość 4G. Zasadniczo, przy dobrym zasięgu, możesz przesyłać strumieniowo wideo 4K na swój telefon lub mieć przepustowość 100 GB na sekundę. Tak więc najnowsza technologia wykorzystuje częstotliwości, które nie są przepełnione sygnałami z innych urządzeń. Inaczej jest w przypadku 4G i 3G, ponieważ wykorzystują one to samo widmo i powodują zakłócenia lub szumy. 5G unika tego, używając innej, nieużywanej częstotliwości. Pomaga to uzyskać lepsze prędkości, a także bardzo małe zniekształcenia. W przeciwieństwie do wież 4G, które wyświetlają sygnały w 360 °, anteny 5G są bardzo kierunkowe. To z kolei skutkuje mniejszą interferencją z innymi sygnałami obecnymi w obszarze.

Opóźnienie i przepustowość

trzy telefony komórkowe ustawione obok siebie na postumentach w sklepie

Opóźnienie to czas potrzebny na przesłanie sygnału z urządzenia źródłowego do urządzenia docelowego. Dzięki 5G ludzie powinni oczekiwać komunikacji między urządzeniami w czasie zbliżonym do rzeczywistego, która jest reklamowana z opóźnieniem 1 milisekundy, podczas gdy 4G wynosi 50 milisekund. Mówi się, że ma to wiele zalet dla różnych branż, takich jak opieka zdrowotna i lotnictwo, w których najważniejsza jest szybka reakcja. Sieć 5G oferuje zatem znacznie mniejsze opóźnienia niż 4G. Jednak dokładne wartości w rzeczywistych scenariuszach można zweryfikować dopiero po oficjalnym użyciu. 5G ma większą przepustowość niż 4G, więc możesz podłączyć więcej urządzeń do jednego połączenia internetowego, takiego jak router. Oznacza to, że nie ma problemów z przeciążeniem, które zwykle pojawiają się po podłączeniu dużej liczby urządzeń do jednego routera.

młody mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych, słuchawkach i laptopie siedzi na łące w moskwie

Jest to wielka zaleta dla „inteligentnych domów”, ponieważ tutaj uwalnianych jest kilka urządzeń wymagających dostępu do Internetu, a router jest prawie zawsze używany do tego zadania. Chociaż 5G ma imponujące funkcje, wciąż jest to przyrostowa aktualizacja 4G. Masz lepsze prędkości i wszystko, co robisz online, ma dostęp do tego szybkiego Internetu. Jak już wspomniano, możesz również podłączyć inne urządzenia do domowej sieci 5G, jeśli chcesz rozłączyć połączenie kablowe. Smartfony są niewątpliwie głównym medium, z którego korzysta większość z nas, aby uzyskać dostęp do Internetu. Możesz jednak korzystać z zalet połączenia 5G na swoim smartfonie tylko wtedy, gdy Twoje urządzenie je obsługuje.

Czy sieć 5G jest szkodliwa dla środowiska??

Antena 5g zamontowana w terenie, aby nadawać prędkość Internetu;

Ze względu na energię o wysokiej częstotliwości fale 5G nie pokonują tak dużych odległości jak 4G. Z tego powodu anteny muszą być umieszczone bliżej siebie, aby zapewnić czysty odbiór. Nie chodzi jednak o kilka anten więcej, ale wykładniczo więcej. Nie są to jednak duże wieże, a raczej niskoprofilowe anteny. W związku z tym zajmują tylko ułamek powierzchni normalnej wieży. Prawdziwe pytanie brzmi jednak, czy ta technologia stwarza zagrożenia dla zdrowia i problemy środowiskowe. W tej kwestii są oczywiście dwie różne opinie. Sieci bezprzewodowe, a nawet rządowe strony internetowe prowadzą do przekonania, że ​​promieniowanie emitowane przez sieć 5G jest bezpieczne.

uśmiechnięta kobieta komunikuje się w parku za pomocą telefonu komórkowego

Jednak ponad 215 naukowców z 40 różnych krajów zaapelowało o podjęcie pilnych działań w celu zmniejszenia narażenia ze źródeł bezprzewodowych. Naukowcy ci złożyli również pismo dotyczące zagrożeń dla zdrowia i zanieczyszczenia środowiska 5G infrastruktury. Wszyscy ci naukowcy przeprowadzili badania wykazujące niekorzystne skutki biologiczne i zdrowotne, a wyniki opublikowali w czasopismach. W nich badają przede wszystkim pola elektromagnetyczne wytworzone przez ludzi. W innym liście profesor biochemii omówił poważne biologiczne i zdrowotne skutki 5G, zauważając, że obecne wytyczne są niewystarczające, nieaktualne i sprzyjają telekomunikacji.

Zachód słońca na tle wieży telekomunikacyjnej

Naukowcy uważają również, że po wdrożeniu mogą wystąpić poważne skutki uboczne, takie jak ślepota, utrata słuchu, rak skóry, niepłodność męska i problemy z tarczycą na dłuższą metę. Oprócz tych konkretnych badań, istnieje wiele innych badań, które wykazują dowody na szkodliwy wpływ niezwykle intensywnego promieniowania elektromagnetycznego o niskiej intensywności na zwierzęta.

Perspektywy na przyszłość i możliwe rozwiązania

technologiczne inteligentne miasta 5g nad wieżowcem na tacy

Sieć 5G to bez wątpienia przyszłość. Ludność świata z pewnością wkrótce zobaczy błyskawiczną prędkość Internetu na urządzeniach mobilnych. Poprawa łączności poprawi nasze życie, ale na dłuższą metę prawdopodobnie stanie się to kosztem naszego własnego zdrowia. Ta zaawansowana, ale nie w 100% przetestowana technologia zbliża się wielkimi krokami i jest mało prawdopodobne, aby zwykły człowiek był w stanie powstrzymać jej powszechne wdrażanie. Jednak jedną rzeczą, którą każdy powinien zrobić, jest lepsze zrozumienie pól elektromagnetycznych i ochrona siebie poprzez wybór odpowiednich produktów.

rysunek mężczyzny ze świecącym smartfonem

Dlatego staraj się ograniczyć ekspozycję na ograniczone korzystanie z telefonu i urządzeń inteligentnych. Jeśli to możliwe, unikaj korzystania z urządzeń obsługujących 5G. Użyj detektorów promieniowania, aby sprawdzić, czy jesteś w pobliżu wysokich poziomów. Możesz też zrobić jeden Podpisać petycję, wstrzymanie świadczenia bezprzewodowej sieci 5G do czasu opracowania odpowiednich ram i wytycznych uwzględniających zagrożenia dla zdrowia i wpływ na środowisko. Zanim uczynimy nasze domy, firmy i miasta „inteligentnymi”, ważne jest, aby przy wprowadzaniu nowej technologii podejmować również „inteligentne” decyzje.