Na zdrowie

Sam zbuduj ochronny wizjer dla swojej twarzy: 4 opcje

Osłony na twarz to środki ochrony osobistej (PPE) używane przez personel medyczny (np. lekarzy, dentystów, weterynarzy) w celu ochrony obszaru twarzy i powiązanych błon śluzowych (oczu, nosa, ust) przed aerozolami lub rozpryskami płynów ustrojowych. Osłony twarzy zwykle nie są używane samodzielnie, ale w połączeniu z innym sprzętem ochronnym i dlatego są klasyfikowane jako dodatkowy sprzęt ochrony osobistej. Noszenie przyłbicy ochronnej może być sposobem na zwiększenie mechanicznej ochrony przed koronawirusem. W tym artykule pokażemy Ci, jak samodzielnie wykonać taki ochronny wizjer z przedmiotami codziennego użytku, abyś mógł chronić siebie i swoich bliskich. A może przekaż kilka z nich pracownikom „Frontu”??

Osłona twarzy nosi personel medyczny przed koroną

Nie wiadomo dokładnie, kiedy ochrona oczu została po raz pierwszy zastosowana w medycynie. Niedawne wybuchy poważnych chorób zakaźnych przenoszonych drogą powietrzną (np. zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej [SARS], świńska grypa itp.) oraz poważne czynniki zakaźne związane z możliwością narażenia na płyny ustrojowe (np. wirus Ebola) spowodowały zwiększoną czujność LED ochrony twarzy / oczu. Nawet teraz, w obliczu kryzysu koronowego, popyt jest wysoki.

Wizjer ochronny z druku 3D

Lekarze i pielęgniarki potrzebują sprzętu chroniącego przed koronawirusem

W ciągu ostatnich kilku tygodni lekarze i pielęgniarki zgłaszali brak sprzętu ochronnego. Tak powstała nowa inicjatywa w sieciach społecznościowych: obywatele, którzy mieli czas i potrafili szyć, zostali poproszeni o wykonanie prostych masek na twarz. Firmy tekstylne, producenci materacy, a nawet dostawcy części samochodowych również rozpoczęli produkcję masek. Firmy drukujące 3D i osoby prywatne mogły również ogłosić globalną mobilizację zasobów druku 3D w celu zareagowania na pandemię Covid-19, wytwarzając we własnym zakresie sprzęt ochronny dla pracowników szpitali. Koncentrujemy się na zapewnieniu personelowi medycznemu tysięcy jednorazowych osłon twarzy.  Ale ponieważ niewielu z nas posiada drukarkę 3D, chcielibyśmy pokazać Wam kilka możliwości improwizacji. Najpierw spójrzmy na każdą część wizjera ochronnego, aby wykorzystać informacje jako punkt wyjścia.

Osłona twarzy z drukarki 3D

Osłona twarzy zazwyczaj składa się z następujących elementów:

– daszek. Wizjery są wykonane z różnych materiałów, w tym poliwęglanu, propionianu, octanu, polichlorku winylu i glikolu z politereftalanu etylenu (PETG) i są dostępne w modelach jednorazowych lub wielokrotnego użytku. Octan zapewnia najlepszą przejrzystość, ale poliwęglan jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów. Poliwęglan i propionian zapewniają lepszą, choć nadal nieco niedoskonałą jakość wizualną, która pomaga zmniejszyć zmęczenie oczu związane z noszeniem osłon twarzy. Wizjery można pokryć nowoczesnymi powłokami zapewniającymi właściwości przeciwodblaskowe, antystatyczne i przeciwmgielne, ochronę przed światłem ultrafioletowym (UV) oraz odporność na zarysowania, aby wydłużyć żywotność wizjera. Niektóre modele są dostarczane ze zintegrowanymi goglami ochronnymi, które są wbudowane w wizjer. Większość wizjerów jest zakrzywiona wokół twarzy i występuje w różnych szerokościach; szersze wizjery zapewniają lepszą ochronę peryferyjną. Zalecenia Centers for Disease Control and Prevention (CDC) dotyczą wizjerów, które są wystarczająco szerokie, aby sięgały przynajmniej do uszu, ponieważ zmniejszy to ryzyko rozprysku wokół krawędzi osłony twarzy i do oczu..

Ochrona twarzy DIY z maską oddechową dla osób noszących okulary

– Rama. Ramki masek na twarz stosowane w opiece zdrowotnej są zazwyczaj wykonane z lekkiego plastiku. Istnieje wiele rodzajów oprawek, w tym regulowane i nieregulowane oprawki, które obejmują cały lub część obwodu czaszki, lub te z zausznikami podobnymi do okularów, które są noszone jak standardowe okulary. W przypadku niektórych ramek wizjer można złożyć, gdy nie jest używany. Wielu producentów oferuje zdejmowane oprawki ułatwiające wymianę osłony twarzy. W niektórych modelach w ramę zintegrowana jest również nakładka na czoło, która zapewnia dodatkową ochronę przed rozpryskami w okolicy czoła oraz pozwala na większą odległość między przyłbicą a twarzą, co ułatwia noszenie dodatkowych środków ochrony osobistej (np. gogle ochronne, maska ​​oddechowa ). Dostępne są również jednorazowe osłony twarzy z piankową podkładką na czoło, która zapewnia wygodne uszczelnienie czoła.

środki ochrony osobistej (PPE) okulary i wizjer maski

Załącznik. Na rynku istnieje wiele wariantów mocowania osłon twarzy, które całkowicie lub częściowo zakrywają głowę. Warianty w pełni okrążające obejmują plastikowe opaski na głowę, które można regulować za pomocą mechanizmu zapadkowego, systemów blokowania kołków lub zapięć na rzepy; modele bez regulacji wykorzystują gumki. Niektóre modele używają oprawek podobnych do gogli z noskami lub bez, aby pomóc w ustawieniu i stabilności osłony twarzy na twarzy.

Noś plastikową osłonę twarzy w połączeniu z maską na twarz

Wizjery ochronne z prostym zapięciem na rzep lub elastycznymi paskami są zwykle najłatwiejsze do zakładania i zdejmowania. Można go odłożyć jedną ręką. Aby była skuteczna, aby zapewnić dobre uszczelnienie w okolicy czoła i zapobiec zsuwaniu się wizjera, osłona twarzy musi być dobrze dopasowana. Wizjery wykonane z octanu, propionianu i poliwęglanu zapewniają lepszą przejrzystość optyczną i potencjalnie zmniejszają zmęczenie oczu. Aby zapewnić lepszą ochronę przed zakaźnymi patogenami, osłony twarzy powinny zakrywać co najmniej całą długość twarzy. Zewnętrzne krawędzie osłony twarzy muszą sięgać co najmniej do ucha, zawierać ochronę podbródka i czoła oraz zakrywać czoło. Poduszki na czoło powinny być wystarczająco grube, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń między twarzą użytkownika a wewnętrzną powierzchnią czaszy do stosowania sprzętu pomocniczego (respirator N95, maska ​​chirurgiczna, gogle itp.). Ze względu na brak dobrego uszczelnienia obwodowego twarzy, które umożliwia przenikanie aerozoli, osłony twarzy nie powinny być stosowane jako jedyna ochrona twarzy/oczu, ale raczej jako uzupełnienie innego sprzętu ochrony osobistej.

Zbuduj samodzielnie wizjer ochronny Corona

Wizjer ochronny na twarz wykonany z przezroczystego arkusza osłonowego

Pierwszy wariant składa się z prostych materiałów, ale nadal wygląda bardzo profesjonalnie wykonany.

Wymagane materiały i narzędzia:

Arkusze okładek A4 (przezroczyste)

elastyczna gumka,

Arkusz piankowy (ze sklepu z narzędziami)

Taśma dwustronna

Zszywacz biurowy

nożyce

Wizjery ochronne budują folię piankową z prostych materiałów

  • Najpierw określ rozmiar daszka. Arkusz A4 ma wymiary ok. 20 x 30 cm. Arkusz okładki powinien być zorientowany poziomo.
  • Zaokrąglij obszary poniżej tego punktu w kierunku szyi, aby rogi nie były już tak ostre.
  • Zmierz gumkę i dopasuj ją do obwodu głowy. Powinien mieć około 11-30 cali długości.
  • Przymocuj końce gumki do arkusza okładki za pomocą prostego zszywacza biurowego.
  • Użyj samoprzylepnej folii piankowej jako przekładki. Odetnij trzy kawałki, ułóż je jeden na drugim i sklej. Gwarantuje to większy komfort. Przyklej arkusz pianki na środku i na poziomie czoła.

Zbuduj osłonę ochronną przed Coroną samodzielnie Instrukcje

Podobny wizjer został opracowany w Görlitzer Städtische Klinik i jest już używany. Dr. Frank pokazuje w filmie, jak można go również odtworzyć. W tym celu zamiast okładek użył folii do laminowania i urządzenia do laminowania. Wynik też jest bardzo dobry!

Zrób jednorazowy wizjer ochronny z plastikowej butelki

Ochronna osłona twarzy typu „zrób to sam” z 2-litrowej plastikowej butelki

Oto kolejny sprytny pomysł na wizjer ochronny, który można wykonać w mniej niż 3 minuty. Przezroczysta osłona ochronna z przodu wykonana jest z 2 litrowej plastikowej butelki. Materiały są niedrogie i zazwyczaj całkowicie dostępne w gospodarstwie domowym.

Zrób ochronny wizjer z plastikowej butelki i gumki

Wymagane materiały i narzędzia:

2 litrowa plastikowa butelka

Gąbka kuchenna

prosta, elastyczna opaska do włosów

taśma klejąca

nożyce

znacznik

  • Najpierw wytnij plastik ze środka butelki.
  • Następnie dostosuj rozmiar do głowy lub twarzy.
  • Jako podkładkę używa się gąbki kuchennej.
  • Do mocowania służy prosta, elastyczna opaska do włosów, którą mocuje się do daszka za pomocą taśmy samoprzylepnej.

Osłona twarzy wykonana z plastikowej butelki i gąbki kuchennej

Przyklej gąbkę kuchenną jako przekładkę

Zbuduj samodzielnie ochronny wizjer z plastikowej butelki i gąbki kuchennej

Osłona twarzy mocowana do czapki

Własnoręcznie wykonany wizjer ochronny dla osób noszących okulary

Kolejny pomysł jest dla tych, którzy lubią nosić czapki, a jednocześnie nie chcą rezygnować z osłony twarzy. Student architektury z Filipin opracował następującą koncepcję: Osłona ochronna jest przymocowana do czapki za pomocą zacisków mocujących. Szablon części origami, których również potrzebujesz, znajdziesz w opisie wideo. Nawiasem mówiąc, jest to również idealne dla osób noszących okulary.

Czapka z daszkiem chroniącym przed wyładowaniami koronowymi

Wymagane materiały i narzędzia:

Czapka baseballowa

2 spinki do krawata

okładka

nóż

nożyce

taśma klejąca

linijka

Wizjer ochronny odpowiedni dla osób noszących okulary

Zrób sobie ochronny wizjer wielokrotnego użytku z 2 pasm włosów

sklej razem dwie plastikowe opaski na głowę

Ciekawy pomysł miała też Natascha z New Jersey. Do oprawy użyła dwóch przezroczystych opasek do włosów. Działają dobrze, ponieważ łatwo je zginać, a zatem oferują większą elastyczność. Materiał jest również łatwy do dezynfekcji. Jednak szczelinę między opaskami na głowę należy jakoś uszczelnić, ponieważ wirus może dostać się do organizmu również przez oczy. Mimo to wykazała się kreatywnością, a nawet poprawiła swój pierwszy wariant.

Prawidłowe stosowanie osłon twarzy

Prawidłowe użycie osłony twarzy zależy od instrukcji użytkowania. Odpowiednio dostosowane, pośrednio wentylowane okulary ochronne zapewniają najbardziej niezawodną praktyczną ochronę oczu przed zachlapaniem, ale osłony twarzy są alternatywą dla gogli ochronnych, aby zapobiec zakażeniu oczu czynnikami zakaźnymi. Jakakolwiek dodatkowa ochrona oczu nie została dokładnie zbadana, chociaż połączenie osłon twarzy i okularów jest zalecane do stosowania w inwazyjnych zabiegach chirurgicznych. Połączone użycie niektórych gogli z osłoną twarzy może wpłynąć na wyrazistość widzenia i w pewnym stopniu ograniczyć widzenie peryferyjne, dlatego przed użyciem należy wziąć pod uwagę te efekty. Doniesiono również, że okulary zaparowują bardziej niż osłona ochronna. Jeśli wymagana jest maska ​​oddechowa w połączeniu z osłoną twarzy, okulary mogą już nie pasować do nosa.

Chronić błony śluzowe (oczy, nos, usta) przed aerozolami lub rozpryskami płynów ustrojowych

Stosowanie osłony twarzy wyłącznie w celu ochrony oczu, twarzy i błon śluzowych przed zanieczyszczeniem płynami ustrojowymi jest prawdopodobnie niewystarczające i zaleca się noszenie maski medycznej/chirurgicznej również w sytuacjach, gdy osłona twarzy jest używana do ochrony przed pluśnięcie.

Osłony na twarz nie są przeznaczone do podstawowej ochrony dróg oddechowych i nie powinny być używane samodzielnie, ponieważ aerozole mogą dostać się za wizjer. Dlatego należy jednocześnie nosić maskę ochronną na twarz (maska ​​medyczna / chirurgiczna, N95 FFR itp.).