balkon

Sadzenie skrzynek okiennych – pomysły i przykłady na słoneczne i zacienione miejsca

Roślinne skrzynki balkonowe przykłady pomysłów lato południowy balkon

Cudowne ogrody w mini formacie – to właśnie sprawia, że ​​skrzynki na kwiaty są tak atrakcyjne. Bez względu na to, czy brakuje Ci czasu, pieniędzy lub energii na utrzymanie dużego ogrodu, nadal możesz cieszyć się kolorowym sadzeniem w skrzynkach. Podpowiemy Ci kilka wskazówek, jak prawidłowo sadzić skrzynki na kwiaty i na co zwracać uwagę. Nasze przykłady dostarczą Ci również niezbędnej inspiracji.

Wskazówki dotyczące pięknych skrzynek okiennych

Skrzynki okienne rośliny przykłady słonecznego cienia

– Upewnij się, że skrzynki na kwiaty mają dobry drenaż. W ten sposób dajesz możliwość spłynięcia nadmiaru wody do nawadniania. W przeciwnym razie korzenie roślin zgniją.

– Upewnij się, że wypełnione puszki balkonowe nie są zbyt ciężkie. Możesz znacznie zmniejszyć wagę, stosując skrzynki z włókna szklanego i optymalnie je wypełniając. Najpierw rozsypuje się wodonośną warstwę keramzytu, żwiru lub skorup. Następnie donicę można wypełnić ziemią doniczkową do 3-5 cm poniżej górnego końca.

– Dobierz sadzenie do pory roku i regularnie podlewaj skrzynki. Rośliny w skrzynkach na kwiaty wysychają szybciej niż rośliny rabatowe. Nawozić co dwa tygodnie nawozem rozpuszczalnym w wodzie. Lub pracuj w granulkach nawozu o powolnym uwalnianiu przed sadzeniem.

Jak prawidłowo posadzić skrzynki na kwiaty??

Skrzynki okienne roślin południowy balkon słoneczne lato

Aby prawidłowo posadzić skrzynki na kwiaty, należy przestrzegać prostej zasady: „Thriller + Filler + Spiller”

1. A kryminał to duża roślina, która służy jako atrakcja.

2. Kolorowe rośliny wypełniające luki nazywane są „wypełniaczami”.

3. W ogrodnictwie kontenerowym rośliny o zwisającym wzroście nazywane są „Rozbójnik“.

Oto kilka przykładów odpowiednich roślin w zależności od powyższych kategorii:

Sadzenie w zimnym klimacie

kryminał – bukszpan, lwia paź, tulipan, hiacynt, geranium, ostróżka, naparstnica, lilia maczugowa (Cordyline)

Podsadzkarz – Bratki, fiołki, kapusta ozdobna i jarmuż ozdobny, begonia bulwiasta, pierwiosnek, rogatka filcowata, krostawiec pospolity, nagietek, nagietek, elf mirror (Nemesia), pelerynka (osteospermum), petunie

Rozbójnik – śnieżynka biała (Bacopa), lobelia, bluszcz, pelargonia wisząca, nasturcja, dzwonki magiczne (Calibrachoa), pokrzywa cętkowana (Lamium maculatum ‘Silver Beacon’).

Skrzynka balkonowa Wiosna Saxifraga Saxifrage Pierwiosnki Filziges Hornwort Mauerpfeffer Rafa koralowa

Sadzenie w łagodnym klimacie

kryminał – lilia klubowa, len nowozelandzki (Phormium tenax), trawa fontannowa, dracena, bromeliada, juka, kroton, hibiskus chiński, kalia, hortensja

Podsadzkarz – Angelonia, begonia, caladium, coleus, magiczny śnieg (Euphorbia ‘Diamond Frost’), geranium, heuchera, niecierpek, pentas, japońska trawa leśna, barwinek madagaskarski, petunia, cynia

Rozbójnik – Magiczne dzwonki, niebieski kwiat wachlarzowy (Scaevola), lantana camara, wisząca geranium, słodkie ziemniaki winorośli, werbena, srebrny deszcz (dichondra), fournier torenie, zielona lilia, bluszcz, wąkrota azjatycka, rozmaryn pnący

Wybierając rośliny, upewnij się, że wszystkie rozwijają się w tych samych warunkach. Poniżej przedstawiamy kilka udanych przykładów, które możesz wykorzystać jako inspirację dla własnych skrzynek okiennych.

Pomysły na rośliny w skrzynkach okiennych Pomysły na słońce w półcieniu

Do tego pięknego i bujnego nasadzenia wykorzystuje się następujące odmiany: zielone paprocie, pomarańczowe magiczne dzwonki, czerwoną guzmania i fioletową harfę (Plectranthus „Mona Lavender”).

Sadzenie skrzynek balkonowych, prawidłowe sadzenie końcówek

Te skrzynki na kwiaty są obsadzone białymi kaladiami, czerwonymi palmami ognistymi, wąkrotą i bluszczem. Wiszące rośliny tworzą piękną zasłonę kolorowych liści.

Skrzynki okienne sadzą letnie słońce czerwone plamy koloru

To nasadzenie pokazuje odważne i nieoczekiwane podejście do projektowania. Bromeliada o czerwonym środku, w kształcie gwiazdy, wyrasta z kwietnika ku przodowi. Czerwony kolor można również znaleźć w kaladiach czerwonołodygowych. Bordowa lilia maczugowa, ciemnofioletowe dzwonki, różowe begonie i żółta luźna lilia (Lysmachia congestiflora Outback Sunset) tworzą kontrast..

Przykład letnich roślin w skrzynkach okiennych

Ta elegancka skrzynka na kwiaty zawiera ciemnofioletową szałwię, pnącze ze słodkich ziemniaków oraz białe i fuksjowe petunie.

Ważne jest, aby wiedzieć, czy twoje rośliny są wygodne w pełnym słońcu, czy w cieniu. Są też rośliny, które dobrze znoszą suszę i takie, które potrzebują więcej wody. Nie możesz więc łączyć tych dwóch odmian w jednym pudełku na kwiaty.

Skrzynki okienne sadzą petunie letnie pomysły

Żółty Pfennigkraut, różowa Dipladenia (Mandevilla), fioletowe magiczne dzwonki i czerwony pięciocyfrowy krzew zapewniają kolor i strukturę na balkonie wychodzącym na południe przez całe lato. Eklektyczna mieszanka delikatnych kwiatów przywodzi na myśl angielski ogród.

Skrzynki okienne sadzą białe pelargonie latem

Przy wyborze roślin należy również wziąć pod uwagę kolor elewacji. Na przykład trio kolorów bieli, pomarańczy i fioletu doskonale podkreśla tę pomarańczową fasadę. Tutaj możesz zobaczyć elfią ostrogę w kolorze koralowym (Diascia), niebieski bratek (Panola), niebieski delphinium, niebieską lobelię, białe pelargonie i białą magię śniegu (Euphorbia „Diamond Frost”).

Skrzynki balkonowe roślina balkon południowy balkon słoneczne pomysły letnie petunie

Ta bujna skrzynka na kwiaty odzwierciedla wypróbowaną i przetestowaną recepturę „Thriller, Filler, Spiller”: wysoka roślina pośrodku, rośliny po bokach i rośliny wyrastające z pudełka.

Thrillerem jest japońska tęczówka. Jako wypełniacze służą białe lwie paszcze, fioletowe koszyczki peleryny, czerwone pelargonie i białe petunie „Tidal Wave Silver”. Wiszące pelargonie w kolorze różowym i czerwonym, ciemnoczerwone magiczne dzwonki i fioletowe wiszące werbeny (lanai) to rozlewacze.

Skrzynki okienne cień do roślin letnie pelargonie heuchera

Dzięki tym roślinom możesz w mgnieniu oka rozjaśnić każdy zacieniony balkon. Biel, jasnozielona i szmaragdowa zieleń błyskawicznie wywołują uczucie świeżości. Ta skrzynka na kwiaty ma miejsce na białe kaladium “Aaron”, Heuchera “Key Lime Pie”, martwą pokrzywę “White Nancy”, paproć sierpowatą, bluszcz i zimozielone z jasnoróżowymi kwiatami.

Roślinne skrzynki okienne letni jesienny odcień

Na zdjęciu po lewej można zobaczyć kolejny ładny przykład sadzenia skrzynek okiennych: pelargonie w kolorze łososiowym jako thriller, kolorowe kaladium „Pink Beauty” jako wypełniacz i fioletowe petunie jako rozlewacz.

Na zdjęciu po prawej przykład jesiennego nasadzenia kalafiorów: kapusty ozdobnej ‘Peacock’ i ‘Nagoya’, fiołka rogaty fioletowego i cyprysu Monterey ‘Goldcrest’.

Przykład jesienno-zimowych skrzynek okiennych

W naszej skrzynce balkonowej duży bukszpan ścięty jak stożek służy jako thriller. Z każdej strony mała kulka bukszpanu powtarza strukturę i wypełnia pojemnik z roślinami mocnymi liśćmi. Pomiędzy krzakami żonkile bożonarodzeniowe dodają dodatkowej wysokości i struktury tyłowi pudełka.

Zimowe skrzynki na okna bluszcz karłowate iglaki pierwiosnki bratki hardy

Wypełnij przód pudełka farbą i teksturą. Zielone i białe kwitnące rośliny kapusty stoją przed wysokim bukszpanem, aby naprawdę się nim pochwalić. Biała filcowata krosta i białe napalone fiołki kontynuują kolorystykę, a bluszcz pięknie układa się na krawędzi skrzynki na kwiaty.

Skrzynki okienne jesienno-zimowa ozdobna kapusta kapusta jarmuż redbor wąkrota zwyczajna

Ciemnozielone krzewy stanowią neutralne tło dla kwiatów i ozdobnych liści. W miesiącach zimowych białe i srebrne odcienie są idealne do sadzenia skrzynek na kwiaty. Tworzy to elegancki i jednolity wygląd. Na święta czerwone jagody bambusa nieba (Nandina domestica) zapewniają dodatkowe plamy koloru!