Na zdrowie

Medytacja z przewodnikiem dla początkujących: Techniki medytacji dla wewnętrznego spokoju, relaksu i złagodzenia stresu

Kiedyś była uznawana za ezoteryczną, a nawet zakazana na zajęciach jogi. W międzyczasie coraz więcej osób odkrywa dla siebie medytację. Ponieważ może pomóc radzić sobie z codziennym stresem i znaleźć drogę do wewnętrznego spokoju. Dzięki odpowiednim technikom medytacyjnym nawet początkujący mogą zakotwiczyć swoje myśli w tu i teraz. Jednak trening uważności ma korzystny wpływ nie tylko na naszą psychikę, ale także na nasz mózg, co pokazują najnowsze badania z dziedziny neuronauki. Jeśli chcesz nauczyć się prawidłowo relaksować i skupiać się podczas medytacji, powinieneś sięgnąć po medytację z przewodnikiem dla początkujących. Bo droga do relaksu prowadzi przede wszystkim przez oddychanie i relaksację.

Czym jest medytacja z przewodnikiem dla początkujących i jakie są korzyści?

medytacja z przewodnikiem dla dzieci i dorosłych metodą Bensona

Medytacja rozumiana jest przede wszystkim jako ćwiczenia, podczas których zwracamy się ku życiu wewnętrznemu lub uświadamiamy sobie uczucia. Aby to osiągnąć, koncentrujesz się na historii i wyruszasz w odkrywczą podróż do nowego świata. Przekazywane są kojące pozytywne uczucia, takie jak radość lub miłość. W medytacji kierowanej skupiamy się zwykle na oddychaniu, które obserwujemy najpierw przez jakiś czas, a następnie rytm zmienia się do woli. Niektóre odgłosy mają również działanie relaksujące i mogą ułatwić rozpoczęcie medytacji z przewodnikiem. Podsumowujemy podstawowe zasady kilku technik medytacyjnych, abyś sam mógł ocenić, którą z nich chciałbyś sam wypróbować.

Medytacja z przewodnikiem dla początkujących: ćwiczenia oddechowe dla wewnętrznego spokoju i redukcji stresu

medytacja z przewodnikiem dla wewnętrznego spokoju i ulgi w stresie

Podstawowe techniki relaksacyjne dla początkujących obejmują ćwiczenia cardio-oddychania. Inspirowali się badaniami medycznymi. W ostatnich latach, po licznych badaniach i modelach komputerowych, lekarzom udało się zbadać zmiany częstotliwości bicia serca człowieka. Stwierdzono, że bicie serca dostosowuje się do warunków wewnętrznych. Czyli zdrowi ludzie bez chorób serca, którzy obecnie czują się zrelaksowani, szczęśliwi i dobrze mają spójne tętno. I odwrotnie: w stanach depresyjnych i lękowych nasze tętno określa się jako chaotyczne. Celem ćwiczeń oddechowych jest zatem przywrócenie równowagi.

Jak wykonać ćwiczenie cardio-oddychania dla spokoju i złagodzenia stresu??

wewnętrzny spokój i relaks dzięki technikom medytacyjnym

Najpierw zostaniesz poproszony o dwukrotny powolny i głęboki wdech. W ten sposób uwalniane są napięcia i promowana jest koncentracja. W zależności od tego, kto wykonuje medytację, możesz zostać poproszony o poświęcenie czasu na wdech i wydech. Możesz przy tym zamknąć oczy, aby lepiej się skoncentrować. Następnie uwaga skupia się na rytmie serca. Jesteś proszony o wyobrażenie sobie, że z każdym oddechem serce pochłania pewne negatywne doświadczenia, sytuacje konfliktowe i niepokojące myśli. Następnie wizualizujesz, jak ta negatywność zostaje oczyszczona z twojego serca. Z każdym uderzeniem serca wydychasz teraz miłość, bezpieczeństwo i wdzięczność i tylko rozpraszasz wokół siebie pozytywne uczucia. W końcu wizualizujesz symbol dobra i miłości. Może to być zwierzę, krajobraz, osoba lub piękne doświadczenie.

Medytacja z przewodnikiem dla dzieci i dorosłych: medytacja Bensona dla relaksu i zadowolenia

medytacja z przewodnikiem dla wewnętrznego spokoju i relaksu

Oparta na indyjskiej doktrynie Vedanta, ale zinterpretowana w nowoczesny sposób: Medytacja Bensona obiecuje relaks i satysfakcję. W latach 70. kardiolog Herbert Benson przedstawił nową wówczas metodę. Lekarz wypróbował techniki medytacji jogi, aby obniżyć ciśnienie krwi. Uważał, że w niektórych przypadkach stres może wywoływać fizyczne cierpienie i próbował ćwiczenia oddechowe, aby je złagodzić. W kolejnych latach jego następcy stosowali tę metodę jako terapię towarzyszącą bólów głowy u dzieci.

Jak wykonuje się medytację Bensona dla relaksu i zadowolenia??

medytacja z przewodnikiem dla dzieci wskazówki dotyczące technik

Metoda Bensona jest świetna jako medytacja z przewodnikiem dla początkujących. Na początku uczestnicy proszeni są o usiąść. Przede wszystkim ważne jest, abyś czuł się komfortowo i aby Twoja postawa była wygodna. Następnie uczestnicy zaczynają rozluźniać mięśnie z zamkniętymi oczami. Najpierw stopy, potem ciało, a potem głowa są zrelaksowane. Następnie oddychanie reguluje się prostym ćwiczeniem oddechowym. Pomyśl tylko o słowie „Jeden” podczas wdechu i wypowiedz to samo słowo cicho podczas wydechu. To ćwiczenie trwa zwykle od 5 do 10 minut, aby uczestnicy mogli się całkowicie zrelaksować. W tym czasie starasz się skupić na słowie „Jeden”. Wszystkie myśli, zarówno pozytywne, jak i negatywne, mogą odwracać uwagę od praktyki. Dlatego wszyscy uczestnicy proszeni są o ciągłe myślenie o słowie „Jeden”. To ćwiczenie wykonujemy wieczorem na czczo.

Medytacja z przewodnikiem dla początkujących: ćwiczenia na poczucie własnej wartości i miłość do siebie

Ćwiczenia oddechowe z przewodnikiem dla początkujących Aplikacje i muzyka relaksacyjna

Okazuje się, że buddyjska metoda medytacji jest odpowiednia dla każdego, kto chce zwiększyć swój poziom szczęścia. Jeśli szukasz kierowanej medytacji dla własnej wartości i miłości do siebie, możesz wybrać medytację miłującej dobroci. Jest idealny dla początkujących, ponieważ pobudza wyobraźnię, a jednocześnie ćwiczy wizualizację pewnych osób lub przedmiotów i koncentrację na nich. Oto jak wykonuje się ćwiczenie: Najpierw uczestnicy proszeni są o przesłanie sobie miłości i pozytywnego nastawienia. Ta miłość własna powinna być odczuwana jako uczucie rozgrzewające, ale także wizualizowana na przykład jako kolorowe światło.

Techniki medytacji dla początkujących dla zadowolenia i poczucia własnej wartości

Po pewnym czasie uczestnicy również zaczynają przesyłać dobremu przyjacielowi miłość i pozytywne rzeczy. Zarówno przyjaciel, jak i miłość muszą być wizualizowane. Następnie proszeni są o przesłanie miłości do osoby neutralnej, czyli znajomego. Następnie każdy uczestnik powinien wybrać trudną osobę ze swojego otoczenia. Może to być znajomy, kolega, ale także członek rodziny. Należy starać się przesłać tej osobie miłość i życzliwość. Wtedy wszystkim wyżej wymienionym grupom życzy się miłości i szczęścia. W końcu próbujemy sobie wyobrazić, jak wysyła dobroć i miłość do całego wszechświata.

Medytacja z przewodnikiem dla początkujących: 10-minutowe codzienne ćwiczenia wykorzystujące wyobraźnię

ćwiczenia medytacyjne z przewodnikiem dla poczucia własnej wartości i miłości do siebie

Każdy, kto opanował już ćwiczenia oddechowe i wypróbował medytację Bensona, może zacząć od prostych medytacji na każdy dzień. Na początku wizualizowane są tylko obrazy, aby trenować mózg. W ten sposób uczestnicy wyobrażają sobie krajobrazy, przedmioty lub obcych. Ważne jest, aby trzymać się określonej kolejności. Następnym krokiem jest wizualizacja całego świata lub historii. Odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ uczą uczestników przełamywania wywołujących stres strumieni myśli lub zwracania uwagi na pozytywne rzeczy.

Medytacja z przewodnikiem dla początkujących rozwijających wyobraźnię

W ten sposób stare sposoby myślenia mogą być stopniowo zmieniane, a mózg uczy się przydatnych technik, które później pomogą sprostać wyzwaniom codziennego życia. Może to brzmieć jak męczące, ale w rzeczywistości, przy odpowiednim prowadzeniu, takie techniki medytacyjne są bardzo skuteczne. Dzięki temu łatwiej nam radzić sobie ze stresującymi wydarzeniami i nie musimy nieustannie zmagać się z niepokojącymi myślami. Medytacje wyobraźni walczą również o to, by doświadczenia zostały przeanalizowane i zaakceptowane. Cel: zrezygnować z oporu wobec przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Zamiast tego należy postrzegać uczucia, które obecnie odczuwasz lub odczuwałeś.

medytacja z przewodnikiem dla początkujących dla relaksu i satysfakcji

Dzieci mogą użyć swojej wyobraźni, aby pogodzić się ze swoimi uczuciami. W trakcie medytacji uczą się także odróżniać swoje uczucia od myśli. Ułatwi im to późniejsze ich wyrażenie. Uczą się także radzić sobie ze swoją frustracją. W ten sposób rodzice i dzieci mogą lepiej się komunikować.

Jednak w pewnych okolicznościach medytacja może być również korzystna dla ciała. W ten sposób uczymy się kontrolować nasz oddech i mięśnie oraz codziennie ćwiczyć prawidłową pozycję siedzącą. Niektóre medytacje mogą złagodzić dyskomfort lub ból spowodowany stresem. Dlatego coraz częściej stosuje się je jako terapię towarzyszącą pacjentom z migrenami.