Domy marzeń

Dom na wydmie – zrównoważona architektura nad oceanem bez sieci zasilającej

Firma architektoniczna Studio Vural z Brooklynu zaprojektowała dom na wydmie, który służy jako rezydencja poza siecią w Cape Cod w stanie Massachusetts. Projekt znajduje się na plaży, która co roku ma rzadkie wakacje na brzegu. Został zainspirowany tęczową kałamarnicą podczas nocnej wyprawy. Architekt pomyślał, że skoro ośmiornice mogą się poruszać, to domy powinny. Z tego powodu na pierwszy plan wysunął zrównoważony projekt budynku.

Dom na wydmie jako szablon na wakacje poza siecią

dom zbudowany na wydmie z oknami ze szkła izolacyjnego zrównoważony design

Dom wydmowy ma projekt, który płynnie wtapia się w naturę i jest rozpoznawalny tylko z morza. Jest więc bez wtyczki i ma autonomiczną sieć energetyczną. Jest to dostarczane przez ogromne pole słoneczne i małe turbiny wiatrowe, które wytwarzają czystą energię. Architekt umożliwia energooszczędność poprzez wkopanie domu w wydmę. Fundament znajduje się zatem w geotermalnych temperaturach piasku, który pokrywa 80% skorupy.

nocne niebo nad domem na wydmie z turbiną wiatrową budowa przyszłego projektu

Życie poza siatką, niegdyś zarezerwowane dla kilku hippisów, jest teraz zrównoważonym pomysłem, który architekci powinni traktować poważnie. Nowojorski deweloper, który chce zbudować osobisty domek letniskowy na plaży, wynajął do tego projektu Studio Vural. Architekt dostrzegł możliwość obrania bardziej radykalnej drogi. Pozwoliło to na stworzenie ekscytującego projektu z alternatywnymi metodami konstrukcyjnymi, a także materiałami budowlanymi i inteligentną technologią. Tak powstał dom na wydmie. To koncepcyjna propozycja dwupiętrowego, autonomicznego, energooszczędnego i samowystarczalnego mieszkania ukrytego w piaszczystych wydmach.

mini turbiny wiatrowe i panele słoneczne zasilają dom na wydmie w energię i wodę

Dom wydmowy jest tym, co architekt Selim Vural nazywa następną generacją „hiper-zrównoważonych domów”. Według niego projektanci muszą „agresywnie dążyć do tego, aby zapanować nad zmianami klimatu”. Koncepcja obejmuje również ostatnie badania nad chłonnymi materiałami budowlanymi i technologią gleby na masę węgla. Główną rolę odegra pogoń za technologią, która przywiodła go tutaj i jego zespół. Technologiczne rolnictwo, inżynieria gleby, chłonne materiały budowlane i inteligentne urządzenia zdalne oczyszczają i ostatecznie łączą ludzi z naturą, do której należą.

Alternatywne podejście do projektowania

koncepcyjny projekt wnętrz z popiołem lotnym i minimalistycznymi meblami

Dom wydmowy opiera się na technologii dzięki inteligentnym systemom odzysku ciepła i automatycznej adaptacji klimatu. Na przykład stosy piasku zawierają również przewodzące linie płynów, które zapewniają chłód latem i ciepło zimą. Teoretycznie dom na wydmie może wytwarzać więcej czystej energii niż zużywa. Koncepcja obejmuje również wykorzystanie rodzimych roślin. Okna w kształcie klina, które wpuszczają naturalne światło i oferują widok na wodę, są odporne na warunki atmosferyczne.

w całości z okładziną wykonaną z listew i rodzimych roślin do absorpcji węgla na domku wydmowym

Inne przyjazne dla środowiska elementy to system magazynowania wody deszczowej do zaopatrzenia w wodę. Umywalki i prysznice korzystają zatem z przefiltrowanej wody gruntowej, której w okolicy jest pod dostatkiem. W planie górny poziom domu wydmowego ma kształt ośmiokąta. Składa się z dwóch skrzydeł połączonych centralnym przejściem. Na tym ostatnim piętrze znajduje się kuchnia i jadalnia. Schody prowadzą na niższy poziom o planie prostokąta. Architekt umieścił tam szereg sypialni i den.

nowoczesny salon z blatem barowym i sofą ze stolikiem kawowym w domu na wydmie

Dom jest zakotwiony w posiadłości głębokimi palami. Ściany wykonane są z betonu lotnego jesionowego i dużych przekrojów trójwarstwowego szkła izolacyjnego osadzonego w metalowych ramach. Nawierzchnia ścieżki wykonana jest z desek, które wyglądają jak drewno, ale w rzeczywistości są wykonane z porcelany. Wnętrza zdobią pomalowane na biało betonowe ściany, posadzki z polerowanego betonu i niebieskie gliniane płytki. Zespół wykorzystał również bambus do produkcji mebli i okładzin elewacyjnych. Panel słoneczny i mini turbiny wiatrowe wygenerują prąd dla domu na wydmie. W rezultacie dom przechowuje dodatkową energię w bateriach z utlenionym cynkiem, które są wyposażone w zaawansowaną technologię.

Budowa pomimo krytyki

plan piętra dom na wydmie z dwiema sypialniami energooszczędna architektura

Projekt spotkał się z dużą krytyką, w tym ze strony mieszkańców sąsiednich nieruchomości. Mimo to budowa domu wydmowego rozpoczęła się już w 2020 roku. To jednak przeniosło wiele rozmów o zrównoważonym rozwoju na wyższy poziom. Dom prezentuje rozwiązanie, które jest nie tylko w 100% samowystarczalne, ale również pozostawia pozytywny ślad.

górny poziom pokazany na planie z dwoma kanapami i kuchnią obok salonu

Nawet jeśli faktyczna wykonalność jest trudna zarówno z technicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia, projekt zdecydowanie prowadzi we właściwym kierunku, łącząc perspektywiczną wizję z urzekającym i futurystycznym projektem.

* Strona internetowa architekta